Nikt nie chce inwestować w partnerstwie z Łomżą?
Nie pomogło nawet zaangażowanie się Fundacji Instytut Partnerstwa Publiczno-Prywatnego z Warszawy, ani poszukiwanie inwestorów w całej Unii Europejskiej. Nikt nie zgłosił się do ogłaszanego przez miasto przetargu na wspólną, w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, realizację Miejskiego Centrum Handlowo-Komunikacyjnego. Prezydent Mieczysław Czerniawski to „Centrum” widzi w miejscu dzisiejszego dworca PKS w Łomży, ale mimo że pomysł ogłosił na samym początku kadencji, do tej pory, mimo kilku prób, nie udało się zrobić nawet jednego kroku w kierunku realizacji wizji. Niemniej jak zapewnia Łukasz Czech z ratusza miasto z planów nie rezygnuje i już „przygotowywane jest kolejne ogłoszenie dotyczące tej inwestycji”.
Informacja o podatku śmieciowym dla wszystkich...
W ostatnim okresie trwa w Łomży debata na temat nieudostępnienia materiałów dotyczących tzw. podatku śmieciowego. W tym miejscu wydaje się sprawą oczywistą, iż każda zainteresowana sprawą osoba winna mieć prawo dostępu do takich materiałów, ponieważ gwarantuje jej to ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 12, poz. 1198, z późn. zm.) zwanej dalej „ustawą o dostępie do informacji publicznej” - pisze Andrzej Jarota mgr prawa, specjalista z zakresu dostępu do informacji publicznej.
„Stopka” i nie tylko czyli 40 lat tutaj...
– Nie poddaję się, bo myślę, że nigdy nie ma niesprzyjających warunków do działalności – mówi Stanisław Zagórski. To dzięki niemu „Gazeta Współczesna” nosi właśnie taki tytuł. Również dzięki niemu powstał wciąż ukazujący się łomżyński tygodnik „Kontakty”, którego był twórcą i pierwszym redaktorem naczelnym w latach 1980 – 1990. Jednak największym powodem do chwały dla redaktora Zagórskiego jest założenie, ponad 30. lat temu, znanego nie tylko w Polsce, ale i na świecie Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego „Stopka” – jednej z kulturalnych i edukacyjnych wizytówek Łomży.
Szczepienie lisów
Przez tydzień na terenie województwa podlaskiego z samolotów zrzucane będę przynęty ze szczepionką przeciwko wściekliźnie u lisów. Krzysztof Pilawa Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii zapewnia, że szczepionka jest nieszkodliwa dla zwierząt domowych i innych zwierząt wolno żyjących, niemniej prosi aby nie dotykać i nie niszczyć przynęt, bo te które były dotykane przez ludzi są omijane przez lisy.
Manewry strażaków
Około 150 strażaków, zarówno zawodowców jak i ochotników, uczestniczyło w zorganizowanych w Nowogrodzie dwudniowych II Manewrach Ratownictwa Medycznego podmiotów tworzących i wspierających Krajowy System Ratowniczo–Gaśniczy województwa podlaskiego. - Głównym celem szkolenia było podniesienie umiejętności strażaków z zakresu ratownictwa medycznego i udzielania pomocy medycznej ofiarom wypadków drogowych, a w szczególności dzieciom, jak również doskonalenia technik ratowniczych w wypadkach zaistniałych na obszarach leśnych i wodnych – podaje st. kpt. Marcin Janowski z KW PSP w Białymstoku.
„Motyl 2012” dla Katarzyny Kuklińskiej z Łomży
„Carpe diem” film nakręcony przez Katarzynę Kuklińską z Łomży zdobył, w kategorii filmów amatorskich, statuetkę „Motyla 2012”, czyli główną nagrodę 9. Europejskiego Festiwalu Filmowego „Integracja Ty i Ja”, który zakończył się w Koszalinie. W tegorocznym konkursie o statuetki rywalizowały łącznie 32 filmy z Belgii, Czech, Danii, Francji, Hiszpanii, Izraela, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Włoch i Polski.
Informacje o podatku śmieciowym wywołają rozróby?
- Z pewnością nadanie klauzuli poufności materiałom dotyczącym „podatku śmieciowego” może budzić uzasadnione kontrowersje społeczne. Władze Miasta Łomża musiały uznać, iż ujawnienie tychże informacji może zakłócić chociażby porządek publiczny lub zagrozić bezpieczeństwu obywateli – uważa radca prawny Stanisław Grzymała. - Irracjonalnym bowiem jest założenie, iż ujawnienie dokumentów związanych z łomżyńskim „podatkiem śmieciowym” utrudni prowadzenie bieżącej polityki zagranicznej Rzeczypospolitej Polskiej lub utrudni realizację przedsięwzięć obronnych albo negatywnie wpłynie na zdolność bojową Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – mówi Grzymała podając kolejne ustawowe okoliczności nadania informacjom statusu „poufne”.
„Stajemy na ziemi zroszonej krwią najlepszych synów Rzeczypospolitej”
- Dzisiaj Rzeczpospolita składa hołd jednym z największych bohaterów wojny obronnej 1939 roku, pośmiertnie awansując ich na wyższe stopnie oficerskie – napisał Bronisław Komorowski, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, w liście od uczestników obchodów 73. rocznicy bitwy pod Wizną. Podczas sobotnich uroczystości na Górze Strękowej kapitan Władysław Raginis został awansowany na majora, a porucznik Stanisław Brykalski na kapitana. Awanse członkom rodzin poległych żołnierzy, w szczątkach bunkra w którym dopełniło się ich życie, wręczył generał Waldemar Skrzypczak, wiceminister obrony narodowej. - To są Polskie Termopile – przypominał generał. - Ich bohaterstwo jest przykładem jakim żołnierzem być trzeba.
Pociąg osobowy Białystok – Łomża, czyli tam i z powrotem
Nieledwie kwadrans spędziła w Łomży ponad setka nietypowych podróżnych, którzy wjechali przed południem na nieistniejący od ponad 20 lat dworzec kolejowy w Łomży. Podróż im się nie dłużyła, chociaż wyruszyli z Białegostoku o godz. 5.45. Wielu z miłośników kolei, przecierających opuszczone lub zapomniane przez władze państwowe i samorządowe szlaki, zna się od lat i traktuje krajoznawcze wyprawy „po szynach” jak inni pójście na spacer czy przejażdżkę rowerem.
Zmarł Józef Gabiniewicz
W wieku 90 lat, w czwartek 6 września 2012r., zmarł Józef Kazimierz Gabiniewicz, doktor nauk weterynaryjnych, prezes łomżyńskiego oddziału Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, a wcześniej wieloletni radny Miejskiej Rady Narodowej i radny Rady Miejskiej pierwszej kadencji samorządu.
Mleka produkujemy za dużo? Ministerstwo ostrzega
- W przypadku gdy w kolejnych miesiącach dynamika skupu mleka utrzyma się, istnieje realne zagrożenie przekroczenia krajowej kwoty mlecznej przeznaczonej dla dostawców hurtowych w bieżącym roku kwotowym. Konsekwencją przekroczenia krajowej kwoty mlecznej będzie obowiązek uiszczenia przez dostawców, którzy przekroczyli indywidualne kwoty mleczne opłaty z tytułu przekroczenia - ostrzega Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi dodając, że „takie ryzyko powinno zostać uwzględnione w decyzjach o planowanej wielkości produkcji w poszczególnych gospodarstwach rolnych.”
Miasto pomoże z eternitem...
Można otrzymać dofinansowanie do przyszłorocznych prac związanych z demontażem, odbiorem, transportem oraz unieszkodliwianiem odpadów zawierających azbest. Dotyczy to m.in. usuwania z dachów domów popularnego przed laty eternitu. Warunkiem jest złożenie – jeszcze w tym roku – wniosku.
Czego boi się prezydent? Podatek śmieciowy ciągle utajniany.
Urzędnicy z łomżyńskiego ratusza ciągle odmawiają ujawnienia dokumentów dotyczących wyliczeń nowego podatku śmieciowego. Podatek ma zacząć nas obowiązywać w połowie przyszłego roku. Może być liczony na różne sposoby: od „głowy” czyli liczby zameldowanych mieszkańców, „z metra” czyli od powierzchni mieszkania czy domu lub od ilości zużytej wody. W Łomży szacunki ile mogłyby wynieść stawki w zależności od przyjętego sposobu wyliczenia podatku są utajniane przed mieszkańcami. Ma je speckomisja składająca się z urzędników i radnych, ale szefujący jej zastępca prezydenta Beniamin Dobosz bezprawnie postawił na dokumentach pieczątkę „poufne” i jak mówią członkowie zespołu „prosił aby tego nie upubliczniać”. - To nie powinno być tajne – mówi członek speckomisji i radny Janusz Mieczkowski. - Czytam te dokumenty i nie widzę tam niczego co należałoby utajnić – dodaje inny członek radny Zbigniew Lipski.
Na zakręcie...
Rannego pasażera musieli wyciągać strażacy. Nocą audi „wbiło się” w skarpę na zakręcie drogi krajowej nr 64 Łomża – Jeżewo w okolicach Strękowej Góry. Jeden z pasażerów został zakleszczony w uszkodzonym samochodzie.
„Chwała Bohaterom” - w sobotę rekonstrukcja bitwy pod Wizną
- Jesteśmy w ostatniej fazie przygotowań do rekonstrukcji historycznej epizodów z września 1939 r. na Górze Strękowej, w których weźmie udział 80 rekonstruktorów, w tym 16 kawalerzystów: polscy obrońcy, Niemcy na motorach, z transporterem i z czołgiem oraz ludność cywilna – mówi Marcin Sochoń, wiceprezes Stowarzyszenia „Wizna 1939”, które organizuje w sobotę uroczystości z okazji nadania pośmiertnie nominacji na wyższe stopnie obrońcom odcinka „Wizna” - kpt. Władysław Raginis (+31) awansuje na majora, jego zastępca por. Stanisław Brykalski (+27) na kapitana. - Sobotnia uroczystość to dla nas długo oczekiwana chwila, ale nominacje ministra obrony narodowej są przede wszystkim wyrazem uznania i zasłużonym wyróżnieniem naszych żołnierzy za bohaterską postawę we wrześniu 1939 r. - mówi Sochoń.
Konkurs (bez kumoterstwa) na kierownika pływalni po raz drugi
Stawiane kandydatom wymagania formalne rodziły podejrzenia o kumoterstwo... okazało się, że były tak wyśrubowane, że nikt ich nie spełnił. Pełniący obowiązki dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łomży ponownie ogłosił konkurs na kierownik Pływalni Miejskiej Nr 2. Tym razem wymogi zapisy dotyczące kontrowersyjnych wymagań znalazły się już w grupie wymaganiach dodatkowych a nie niezbędnych.
Obwodnica Zambrowa niby skończona, ale...
Wraz z końcem lipca miała zakończyć się budowa obwodnicy Zambrowa. Do tej pory jednak nikt ja jeździć nie może i tak będzie jeszcze przez kilka tygodni. Od sierpnia trwają odbiory prac, i okazuje się, że nie wszystko zostało wykonane. - Począwszy od 1 sierpnia będziemy wykonawcy obwodnicy naliczać kary umowne - mówi Rafał Malinowski, rzecznik białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. On też zapewnia, że ruch na nową obwodnicę zostanie przełożony do końca września.
Włamał się do prosektorium
Dwukołowy wózek o wartości 200 zł padł łupem złodzieja, który włamał się do pomieszczeń gospodarczych oraz prosektorium Szpitala Ogólnego w Grajewie. Do zdarzenia doszło przed tygodniem, nocą z czwartku na piątek. Wczoraj policjanci odnaleźli złodzieja i skradziony wózek.
Celnicy na bazarach
Handlarzy nielegalnymi papierosami na targowiskach wokół Łomży szukali ostatnio celnicy. I znaleźli – jednego na bazarze w miejscowości Janowo gmina Kolno, drugiego na targowicy w Nowogrodzie. W wyniku akcji celnicy przechwycili blisko 1500 paczek papierosów pochodzących z przemytu – podaje Maciej Czarnecki, rzecznik Izby Celnej w Białymstoku.
Bezrobotnych znowu szybko przybywa
Sierpień był miesiącem kiedy w Łomży podskoczyło bezrobocie. W tutejszym Powiatowym Urzędzie Pracy na koniec miesiąca zarejestrowanych było 6261 osób. To o 164 bezrobotnych więcej niż na koniec lipca i o ponad pół tysiąca więcej niż przed rokiem.