Wyborcza: Miasto nie pomogło. Pomógł dobry człowiek
Sparaliżowany 35-latek z Łomży, od sześciu lat jest odcięty od świata - zamknięty na ósmym piętrze, na które nie dojeżdża winda. Na próżno liczył na wsparcie miasta. Jak pisze Gazeta Wyborcza „bezczynność włodarzy zbulwersowała ludzi w całej Polsce” i znalazł się człowiek, który postanowił kupić odpowiednie mieszkanie w Łomży i ma zamiar przekazać je niepełnosprawnemu w użytkowanie. Dziś ma zostać podpisany akt notarialny.
Bo surówka nie pasowała do dania
Brak telewizora, pleksi na oknie, a nawet... plastikowe sztućce – to wszystko, zdaniem więźniów, urąga ich godności. Więźniowie ślą do sądów pozwy o zadośćuczynienie od Skarbu Państwa, żądają nawet kilkuset tysięcy złotych – pisze „Rzeczpospolita”. Nagminnie skarżą się także więźniowie z naszych stron. – Jesteśmy zalewani takimi pozwami – mówi „Rz" sędzia Jan Leszczewski, rzecznik Sądu Okręgowego w Łomży.
Pielgrzymi u stóp Jasnej Góry
Już tylko godziny dzielą pątników 28. Pieszej Pielgrzymki Łomżyńskiej na Jasną Górę od dojścia do celu wyprawy. Wieczorem wejdą na Jasną Górę i będą modlić się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Królowej Polski. Dziś do przejścia pielgrzymi mają zaledwie 24 km, a po drodze jest „przeprośny lasek”.
Dołożymy do komercyjnej imprezy
Zadłużona miejska firma za darmo udostępni plac. Na co najmniej 10 godziny całkowicie z ruchu wyłączona będzie cała „stara” Spokojna i miasto nie weźmie za to nawet złotówki. Na scenie za darmo występować będą zespoły działające w MDK-DŚT, a miasto jeszcze zapłaci za prąd i dorzuci 6000 złotych w gotówce. Pieniądze trafią do prywatnej firmy, która na Spokojnej ma zorganizować wyścigi samochodów. Impreza ma rozpocząć się w sobotę o godz. 16:00, a zakończyć o północy. Ryk silników samochodów mieszkańcom tej ulicy ma zrekompensować to że jako jedyni wejściówki będą mieli za darmo. Jeśli ktokolwiek inny będzie chciał zobaczyć co tam będzie się działo musi kupić bilet.
Pijany motocyklista
Pijany 22-letni motocyklista potrącił idącą poboczem drogi 16-latkę, a następnie uciekł. Do wypadku doszło w sobotę późnym wieczorem na drodze Guty – Wyłudzin w gminie Piątnica. Dziewczyna z raną szarpaną podudzia i podejrzeniem wstrząśnienia mózgu trafiła do szpitala. Jak informuje policja po pewnym czasie zbiega na miejsce wypadku przywiózł i oddał w ręce mundurowych jego ojciec. Okazało się, że obrażeń doznała także pasażerka motoru.
Będzie lało
Tomasz Siemieniuk dyżurny synoptyk z białostockiego zespołu Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB ostrzega przed intensywnymi opadami deszczu, które po południu zaczną się nad regionem. W ciągu doby lokalnie może spaść nawet do 50 litrów wody na metr kwadratowy.
Poseł Zieliński o „republice kolesiów”
O posłance PO z podlaskiego, która ujawniła „prawie” prawdziwe dane i konflikcie interesów jaki stworzył się w zarządzie województwa podlaskiego m.in. napisał poseł Jarosław Zieliński (PiS) w liście otwartym „w standardów działania Platformy Obywatelskiej w województwie podlaskim” do premiera Donalda Tuska. „Platforma Obywatelska niczym się nie różni w swoim postępowaniu od jej koalicjanta i stosuje te same praktyki co PSL, tyle tylko, że na znacznie większą skalę, bo ma więcej władzy” - napisał poseł Zieliński.
Renault w drzewo
45-letnia kierująca renault straciła panowanie nad pojazdem zjechał na przeciwległy pas ruchu, gdzie uderzyła w przydrożne drzewo. Dwoje pasażerów w tym 4-letnia dziewczynka trafiło do szpitala.
Marsz Pamięci śladami walk września 1939
Kilkunastu rekonstruktorów z Łomży, Zambrowa, Kolna i Białegostoku, ubranych w mundury lub wierne kopie mundurów polskich żołnierzy z czasów II wojny światowej, w piątek późnym popołudniem wyszło z Nowogrodu udając się śladami wycofujących się obrońców miasteczka z kampanii wrześniowej 1939 roku. „Marsz Pamięci śladami walk września 1939”, z okazji zbliżającej się 73. rocznicy wybuchu II wojny światowej, zorganizowała Grupa Rekonstrukcji Historycznej „NAREW”. - Chcemy uczcić pamięć żołnierzy, którzy pod Nowogrodem zaczynali walki, a skończyli w Łętownicy – mówi Artur Rafałowski.
Hale biskupie w Łomży już nie straszą wyglądem
Długi, parterowy budynek wzdłuż ulicy Giełczyńskiej na placu Niepodległości ponad 30 lat czekał na remont generalny, który przywrócił mu świetność z lat 20. ubiegłego wieku, gdy narodził się pomysł budowy za rządów pierwszego biskupa łomżyńskiego Romualda Jałbrzykowskiego (1925-26). W piątek współcześni budowlańcy zdjęli rusztowania i odsłonili fronton w żółcieniach i bielach – wprost nie do poznania!
Na Dwornej w drugą stronę
Zapadła już decyzja od kiedy „odwrócony” zostanie jednokierunkowy ruch na fragmencie ulicy Dwornej od Sadowej do Sienkiewicza. Dotychczas można było tędy tylko zjechać „w dół”, a od przyszłego poniedziałku, 20 sierpnia, ruch będzie odbywał się jednokierunkowo „pod górkę”. To oznacza, że Dworną będzie można przejechać z Alei Legionów aż do ul. Giełczyńskiej.
Stare traktory wyjadą na...
Do Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu powrócił po zabiegach konserwatorskich niezwykły ciągnik UNIWERSAL-2. To jedyny tego typu ciągnik w Polsce, choć produkowany był przez 20 lat w Związku Radzieckim. Ciągnik jest już sprawny technicznie i weźmie udział w niedzielnym korowodzie zabytkowych traktorów, który będzie jedną z atrakcji odbywającego się tego dnia w ciechanowieckim Muzeum „Podlaskiego Święta Chleba”.
Można ubiegać się o zwrot akcyzy od paliwa rolniczego
Tylko do końca sierpnia rolnicy mogą składać wnioski o zwrot części podatku akcyzowego od paliwa zużytego do produkcji rolnej. Można odzyskać 95 gr od litra zakupionego oleju napędowego. Warunkiem do starania się o zwrot części kosztów paliwa jest posiadanie faktur VAT za olej napędowy (lub ich kopii), które muszą być dostarczone wraz z wnioskiem do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta w zależności gdzie położone jest gospodarstwo.
Między kierowcami...
O dwóch zdarzeniach z ostatniej doby informują łomżyńscy policjanci. Pierwsze dotyczy przypadkowego ujęcia kierowcy, który mimo że przed dwoma laty stracił prawo jazdy jechał samochodem, drugie pijanej 19-latki, która kierowała samochodem.
Ciągle jeszcze liczą straty...
Ponad pół miliona złotych przekazał Wojewoda Podlaski na konta 31 gmin w których mieszkańcy ucierpieli w wyniku wakacyjnych nawałnic. - Pieniądze w formie zasiłków po 6 tys zł. otrzymało 118 rodzin, których domy zniszczyły nawałnice – podaje Joanna Gaweł, rzecznik prasowy wojewody. Z danych urzędu wynika, że w Podlaskiem zniszczonych bądź uszkodzonych w bardzo różnym stopniu podczas lipcowych i sierpniowych nawałnic zostało 294 budynków mieszkalnych oraz „z bardzo wstępnych szacunków” około 3,5 tys ha upraw i ponad 600 budynków gospodarczych.
Zmarł pediatra i alergolog dr Janusz Mierzejewski (1961 - 2012)
Znany łomżyński lekarz dr Janusz Mierzejewski (+51), który w latach 1986 – 2005 leczył na oddziale dziecięcym Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, zmarł po długiej i ciężkiej chorobie 8. sierpnia w Warszawie. Pacjenci i współpracownicy cenili Go za serce i oddanie chorym oraz za rozległą wiedzę jako zacnego specjalistę pediatrii, pulmonologii i alergologii. Uroczystości pogrzebowe śp. Janusza Mierzejewskiego odbędą się w sobotę o godz. 12 w kaplicy i na cmentarzu przy ul. Przykoszarowej.
Szansa na staż, a po nim stałą pracę...
Dodatkowe niemal 1,9 mln zł na zwalczanie bezrobocia otrzyma Urząd Pracy w Łomży. Dając pieniądze urzędowi Ministerstwo Pracy postawiło wyjątkowo ostre obwarowania. Przynajmniej co druga osoba, która dostanie wsparcie, musi znaleźć stałe zatrudnienie. Jeśli wyniki będą gorsze, urząd w przyszłym roku zostanie ukarany niższą dotacją. - Będziemy wybierać pracodawców, którzy pozwolą nam te kryteria wypełnić – mówi Hanna Huszcza z PUP Łomża.
Prawnik może zostać kierownikiem pływalni, ale nie zastępcą dyrektora MOSiR
Dziś ogłoszone zostały dwa zapowiadane wcześniej przez prezydenta Mieczysława Czerniawskiego konkursy na stanowiska kierownicze w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Łomży. Poszukiwany jest zastępca dyrektora MOSiR i kierownik zarządzanej przez MOSiR pływalni przy ul. Wyszyńskiego. Pierwszym wymaganiem w stosunku do potencjalnych kandydatów jest wykształcenie wyższe. W przypadku zastępcy dyrektora „preferowane o specjalności administracja publiczna, ekonomia lub wychowanie fizyczne”, a kierownik pływalni może jeszcze być po prawie.
„Nie po to brał dwóch obrońców, że wystarczy jeden”
Już po raz drugi przed Sądem Rejonowym w Ostrowi Mazowieckiej nie rozpoczął się dziś proces byłego wiceprezydenta Łomży, i innego urzędnika łomżyńskiego ratusza, oskarżanych przez prokuraturę o przekroczenie uprawnień w związku z wydaniem pozwolenia na budowę dużego sklepu u zbiegu Alei Legionów z ul. Sikorskiego w Łomży. Wyznaczoną pierwotnie na kwiecień rozprawę najpierw odroczono na wniosek obrońców obu oskarżonych, a teraz sąd musiał wyznaczyć kolejny termin, bo na sali nie było jednego z dwóch obrońców byłego wiceprezydenta. - Nie po to brał dwóch obrońców, że wystarczy jeden – mówił obecny na sali mecenas Remigiusz Fabiański, który jest obrońcą obu oskarżonych. - Chciałbym aby mecenas Baszuk był na rozprawie – odpowiadał pytany przez sąd Marcin Sroczyński, który wcześniej zgodził się na publikowanie jego wizerunku. Drugiego z obrońców byłego wiceprezydenta na sali sądowej nie było, bo jest na urlopie poza granicami kraju i jak wyjaśniał w piśmie do sądu, wyjazd wykupił zanim sąd wyznaczył datę dzisiejszej rozprawy.
Bezpieczniej niż przed rokiem
Mimo makabrycznych wypadków, które co rusz wstrząsają opinią publiczną policjanci podają, że ze statystyk wynika im, że ten rok na drogach regionu jest bezpieczniejszy niż poprzedni. W pierwszym półroczu w Łomży i na terenie 9. gmin powiatu łomżyńskiego odnotowano o blisko 50 mniej niż rok wcześniej tzw. zdarzeń drogowych. Znaczący spadek jest w liczbie zabitych w wypadkach. - W ciągu 6. miesięcy 2012 roku zginęły 3 osoby, a w 2011 śmiertelnych ofiar wypadków było 10 – podaje Urszula Brulińska z KMP w Łomży.