Lokalna Organizacja Turystyczna ma sprawozdanie
Założona w 2007 r. Lokalna Organizacja Turystyczna, w skład której aktualnie wchodzą samorządy Łomży i Piątnicy, przygotowała sprawozdanie za 2024 rok, jednogłośnie przyjęte przez 23 rajców z Rady Miejskiej Łomży. Z dokumentu LOT dowiadujemy się, m.in., że Miasto Łomża przeznaczyło na prowadzenie Punktu Informacji Turystycznej w Hali Kultury 80 tysięcy złotych i że od połowy marca do końca grudnia 2024 r. w statystykach LOT odnotowano wizyty 4 408 turystek i turystów.
Punkt Informacji Turystycznej mieści się w obszernym pomieszczeniu z wejściem od szczytu hali, patrząc od strony ratusza. Dzięki pomysłom, zaangażowaniu i aktywności prezesa LOT Wojciecha Winko, PIT pełen jest folderów, ulotek, mapek, przedstawiających zabytki i atrakcje Łomży, Ziemi Łomżyńskiej i miejscowości, z którymi podczas targów turystycznych, wizyt i rewizyt nawiązywał kontakty. Rozliczne inicjatywy LOT przedstawiamy w artykułach, do których linki znajdują się pod tą notą informacyjną. Przypomnijmy, że statystyki za rok 2021 odnotowały przybycie do Punktu IT około 1 500 turystów, w 2022 r. - ok. 3 200, w 2023 – ok. 5 300, natomiast w minionym roku 2024 – 4 tysiące 408 osób.
Ubiegłoroczni goście w Łomży przyjechali zazwyczaj indywidualnie, parami, z rodziną lub przyjaciółmi, tworząc grupę 2 524 osób z Polski; 324 turystów indywidualnych było z zagranicy; w 55 grupach wycieczkowych w sumie Łomżę odwiedziło 1 560 turystów. Mieszkańcy starówki, ludzie tu pracujący, robiący zakupy, załatwiający sprawy, przejeżdżający widzieli nieraz przewodnika turystycznego w słomkowym kapeluszu i z megafonem, opowiadającego przybyszom historię Miasta Łomża, z prawami miejskimi od 1418 r. Wojciech Winko oprowadzał ich po Starym Rynku i przyległych uliczkach, wiodąc do najciekawszego z zachowanych zabytków, jakim przez 5 stuleci okazała się Katedra (cudem ocalona przed wysadzeniem w powietrze we wrześniu 1944 r.), choć zaciekawienie budzą również Kościół i Klasztor Ojców Kapucynów, Opactwo Benedyktynek, gmach Sądu Okręgowego z licznymi dekoracjami fasady przy ulicy Dwornej, prowadzącej w XV i XVI w. do dworu książęcego, który znajdował się z posiadłościami w okolicy dzisiejszego III LO.
Łomżyńska LOT należy do Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, zaś w planach na 2025 rok ma przynależeć również do Podlaskiej ROT. Dopóki obowiązuje okres trwałości hali po przebudowie z funduszy unijnych, Punkt IT nie może zarabiać na sprzedaży pamiątek. Prezes LOT Wojciech Winko szacuje, że coroczny budżet LOT oscyluje w granicach 9 – 10 tysięcy złotych. Do Stowarzyszenia LOT należy 21 osób fizycznych i dwa samorządy: Miasto Łomża i Gmina Piątnica.
Flis, Jelonek Milonek i Kurpie Zielone
Z inicjatywy Wojciecha Winko na skarpie przy ulicy Woziwodzkiej, na Zamkowej Górze, w październiku 2022 r. stanęła na działce prywatnej platforma widokowa, zrobiona z płaskodennej barki Flis o wymiarach: 5 metrów na 2, 5 metra na 0, 6 metra. Lada dzień zniknie to podwyższenie, pozwalające podziwiać rozległą panoramę Doliny Narwi od Czarnocina przez Piątnicę po Drozdowo i dalej, bo kończy się 3-letni okres bezpłatnego użyczenia przez właściciela malej działki przy schodkach nad rzekę. Być może, barka Flis będzie rekreacyjnie pływać po Narwi. Odwiedzający starówkę na Farnej i Długiej przy wodopoju dostrzegą najnowszą inicjatywę proturystyczną: Jelonka Milonka, który z nadzieją patrzy w przyszłość, w oczekiwaniu na tłumy turystek i turystów. Jak widać w statystyce LOT, będą to goście w przeważającej części z województw: mazowieckiego (758 osób w 2024 r.), podlaskiego (508 w ubiegłym roku), śląskiego (177), warmińsko-mazurskiego (156), wielkopolskiego (149). Na wypoczynek z wizytą w Łomży krajowi turyści indywidualni wybierali najchętniej: czerwiec (299), lipiec (472), sierpień (574), wrzesień (575), październik (363).
Prezesowi LOT marzy się w 2025 r. pozyskanie do współpracy gmin: Nowogród i Zbójna, w celu wykreowania marki Kurpie Zielone, aby w ten sposób Łomża jako marka turystyczna była pomiędzy Ostrołęką a Tykocinem z Podlasia. Ugruntowaniu tożsamości służy też pomysł nazwania mostu na obwodnicy imieniem Książąt Mazowieckich.
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146
-
Ambasador Bułgarii zachęciła do wyjazdu na urlop
-
Czy Łomża i Łomżyniacy uhonorują Pokolenie 1905...?
-
Punkt z widokiem
-
Zamkowa Góra w Łomży odsłania tajemnice
-
Stworzyli nowatorską Łomżyńską Radę Turystyczną
-
Weszli z drżeniem serca na wieżę dzwonną Katedry
-
O „pół wiosła” wygrał sprint pychówek
-
Turystyczne skrzydła Ziemi Łomżyńskiej
-
Dom Żołnierza, Synagoga i Kino Mirage w MAT
-
Narew łączy - Lokalna Organizacja Turystyczna
-
Kurpie na szlaku turystycznym z Warszawy do Łomży
-
Nowe tablice przy zabytkach na 4 szlakach historii Łomży
-
W Warszawie o Łomży można powiedzieć więcej... i dla Łomży można więcej zrobić
-
Mistrzowie pychówek i flisacy na Narwi pod Łomżą
-
Przewodnicy z Mazowsza chcą promować Łomżę
-
Jelonek Milonek z Łomży odzyskał poroże
-
Nowa prezes łomżyńskiego LOT-u
-
Ponad 3 i pół tysiąca turystów z Polski i świata
-
Punkt Informacji Turystycznej ma dwie gwiazdki POT
-
Mamy punkt widokowy na Zamkowej Górze w Łomży
-
Jelonek stanął u wodopoju
-
Zabetonować port Łomża
-
Biznes bez barier, czyli Grodno ambasadorem Łomży
-
Łomżyniak udostępnił działkę na punkt widokowy
-
Łomżyński Społecznik i Inicjatywa Roku 2022
-
Paszport Turysty i Rejsy Gondolą docenione w Polsce