Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 maja 2025 napisz DONOS@

MC: Wybory prezydenckie 2025: zmiana okręgu wyborczego przez mObywatela, głosowanie korespondencyjne i przez pełnomocnika (komunikat)

Ministerstwo Cyfryzacji informuje: 18 maja pierwsza tura wyborów prezydenckich. Wyborcy, którzy chcą głosować poza miejscem zamieszkania albo stałego zameldowania, korespondencyjnie lub przez pełnomocnika muszą złożyć odpowiedni wniosek i pamiętać o terminach granicznych. Jeden z nich upływa w najbliższy poniedziałek, 5 maja.

"Wybory Prezydenta RP to ważne wydarzenie, w którym można wziąć udział także bez osobistej wizyty w lokalu wyborczym. W określonych przypadkach możliwe jest głosowanie korespondencyjne i przez pełnomocnika. Warto też pamiętać, że aplikacja mObywatel to pomocne źródło wiedzy o nadchodzących wyborach. Pozwala między innymi sprawdzić ich datę, adres lokalu wyborczego i swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców. Z usługi Wybory można także przejść wprost do usługi umożliwiającej jednorazową zmianę miejsca głosowania. Jest to szczególnie przydatne dla osób, które w dniu wyborów będą w kraju, ale z dala od swojego okręgu wyborczego" – mówi wicepremier i minister cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski.

Wybory prezydenckie a zmiana miejsca głosowania

Osoby, które chcą głosować poza miejscem swojego zamieszkania lub stałego zameldowania mają coraz mniej czasu na decyzję i dopełnienie formalności. Do wyboru mają dwie możliwości: jednorazową zmianę miejsca głosowania – do usługi internetowej można przejść m.in. z aplikacji mObywatel lub pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania. Ten drugi dokument pozwala oddać głos w dowolnym lokalu wyborczym w Polsce.

Dla kogo? O jednorazową zmianę miejsca głosowania lub wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania może wystąpić osoba, która w dniu wyborów będzie mieć ukończone 18 lat i czynne prawo wyborcze. Warunek jest też taki, że zamierza głosować w Polsce, ale w dniu wyborów będzie przebywać na terenie gminy innej niż gmina właściwa ze względu na jej miejsce zameldowania lub stałego zamieszkania.

Jak to załatwić? Wniosek o jednorazową zmianę miejsca głosowania należy złożyć osobiście lub przez internet najpóźniej na 3 dni przed datą wyborów. Wymaga to podania adresu, pod którym wyborca będzie przebywać w dniu wyborów. Dzięki temu zostanie dopisany do listy wyborców w okręgu, do którego należy wskazany adres. Szczegółowa instrukcja dostępna jest na stronie Zmień jednorazowo miejsce głosowania - Gov.pl - Portal Gov.pl, w łatwy sposób do wniosku o zmianę miejsca głosowania można trafić poprzez usługę Wybory w aplikacji mObywatel.

Druga możliwość to pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania. Z takim dokumentem wyborca może zagłosować w dowolnym miejscu w kraju. I tu uwaga – jeśli z jakichś powodów utraci wydane zaświadczenie, nie będzie mieć możliwości udziału w głosowaniu. Więcej informacji i praktyczne wskazówki znajdują się na stronie Uzyskaj zaświadczenie i głosuj tam, gdzie będziesz w dniu wyborów - Gov.pl - Portal Gov.pl

 

Jak zagłosować korespondencyjnie?

Głosowanie korespondencyjne umożliwia oddanie głosu osobom, których stan zdrowia, wiek lub niepełnosprawność uniemożliwiają wizytę w lokalu wyborczym. Złożony w odpowiednim terminie wniosek pozwoli im otrzymać pakiet do głosowania w formie papierowej na wskazany we wniosku adres. Wypełnione dokumenty, w tym kartę do głosowania i oświadczenie o jego tajności, należy przekazać w kopercie zwrotnej operatorowi pocztowemu lub zadbać o dostarczenie jej bezpośrednio do lokalu wyborczego w dniu wyborów.

Dla kogo? Zagłosować korespondencyjnie może osoba, która ma polskie obywatelstwo, w dniu wyborów będzie przebywać w Polsce, ma ukończone 18 lat i posiada czynne prawo wyborcze, a z określonych w ustawie przyczyn nie może stawić się w lokalu wyborczym. Do głosowania korespondencyjnego uprawniają takie okoliczności, jak orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, ukończony 60. rok życia lub fakt przebywania na kwarantannie lub w izolacji, także domowej.

Jak to załatwić? Należy zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego drogą internetową lub bezpośrednio w urzędzie gminy najwcześniej na 44, a najpóźniej na 13 dni przed datą wyborów, czyli 5 maja br. Wymagane jest złożenie wypełnionego i podpisanego wniosku, a w przypadku osób z niepełnosprawnością również przedstawienie aktualnego orzeczenia lekarskiego. Osoby z niepełnosprawnością wzroku mogą także zawnioskować o pakiet wyborczy z nakładką na kartę do głosowania w alfabecie Braille’a. W przypadku kwarantanny i izolacji możliwe jest złożenie wniosku o głosowanie korespondencyjne także w późniejszym terminie, według zasad przedstawionych na stronie Zgłoś, że chcesz głosować korespondencyjnie - Gov.pl - Portal Gov.pl.

Głosowanie przez pełnomocnika krok po kroku

Udzielenie komuś pełnomocnictwa do oddania głosu w wyborach to kolejna możliwość wzięcia w nich udziału. Należy z wyprzedzeniem zgłosić taki zamiar za pośrednictwem usługi internetowej lub bezpośrednio w urzędzie, a także znaleźć pełnomocnika, który spełnia wymagania prawne i zechce się tego podjąć.

Dla kogo? Z pomocy pełnomocnika może skorzystać osoba, która będzie głosować w Polsce, ma skończone 60 lat (lub osiągnie ten wiek najpóźniej w dniu wyborów) lub też ma skończone 18 lat i orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności. Pełnomocnik musi natomiast być osobą posiadającą prawo wyborcze oraz spełniać określone warunki, w tym między innymi nie może wchodzić w skład komisji wyborczej lub być kandydatem w danych wyborach.

Jak to załatwić? Komplet wymaganych dokumentów należy złożyć przez Internet lub w urzędzie gminy najpóźniej na 9 dni przed datą wyborów, czyli 9 maja br. Potrzebny jest m.in. podpisany wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa oraz zgoda na przyjęcie pełnomocnictwa od osoby, która zostaje upoważniona do oddania głosu w imieniu wyborcy. W przypadku osób z niepełnosprawnością należy także załączyć kopię aktualnego orzeczenia, które je potwierdza. Warto przy tym pamiętać, że w wyborach Prezydenta RP potrzebne są dwa akty pełnomocnictwa − na pierwsze i ponowne głosowanie. Dodatkowo, jeśli osoba zgłosiła już chęć głosowania korespondencyjnego, nie może jednocześnie zagłosować przez pełnomocnika. Więcej informacji i wskazówek znajduje się na stronie: https://www.gov.pl/web/gov/zglos-zamiar-glosowania-przez-pelnomocnika.

Wybory w mObywatelu – informacje z pierwszej ręki

Osobom, które chcą skorzystać z udogodnień, w tym sprawdzić, gdzie mogą oddać głos lub dodać termin wyborów do swojego kalendarza w telefonie, przyjdzie z pomocą aplikacja mObywatel. Usługa Wybory pozwala użytkownikowi aplikacji:

- sprawdzić termin i rodzaj zbliżających się wyborów,

- sprawdzić swoje miejsce głosowania: numer obwodu i adres lokalu wyborczego,

- termin wyborów do kalendarza w swoim telefonie (po udzieleniu zgody na dostęp aplikacji do kalendarza na urządzeniu),

- sprawdzić swoje dane osobowe w Centralnym Rejestrze Wyborców (CRW),

-przejść do internetowej usługi zmiany miejsca głosowania wprost z aplikacji.

Więcej o aplikacji mObywatel i usłudze Wybory przeczytać można na stronie: https://info.mobywatel.gov.pl/uslugi/wybory. 

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP) kom/ jj/ lm/

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę