Górskie tereny w Azji. Ile ich jest?
W Azji jesteś w stanie znaleźć mnóstwo niesamowitych pasm górskich. Które z nich są najpopularniejsze? Czym się między sobą różnią i gdzie są położone? Oto krótki przewodnik po azjatyckich łańcuchach!
Himalaje – najsłynniejsze i najwyższe góry świata
Azja słynie z Himalajów; są synonimem wysokich gór. Nic dziwnego – to właśnie tam znajduje się najwyższy szczyt świata, Mount Everest (8849 m n.p.m.). Poza nim w tym paśmie można wskazać jednak aż 9 kolejnych ośmiotysięczników, które również stanowią ogromne wyzwanie, a także cel podróży śmiałków.
Himalaje są górami bardzo dobrze zbadanymi, kojarzonymi głównie z Nepalem. Rozciągają się one jednak na terytorium kilku innych państw – Pakistanu, Indii, Chin, Mjanmy czy Bhutanu. Innymi ważnymi szczytami Himalajów są również Nanga Parbat, Kanczendzonga, Lhotse czy Makalu. Więcej o tego typu szczytach dowiesz się na Wierch.pl.
Karakorum – niezwykle wysokie i wymagające szczyty
Kolejnym znanym na całym świecie azjatyckim pasmem górskim jest Karakorum, w którym leży drugi najwyższy szczyt świata – K2. Łącznie w tym łańcuchu można znaleźć pozostałe cztery szczyty sięgające powyżej 8000 m n.p.m.
Podczas gdy Himalaje mogą pochwalić się ogromnym skupieniem mediów i turystów, Karakorum pozostaje łańcuchem bardzo trudnym, w który głównie zapuszczają się prawdziwi wspinaczkowi wyjadacze i doświadczeni himalaiści.
Pamir – potężne pasmo w Azji Centralnej
To właśnie Pamir posiada zaszczytne miano „Dachu Świata” – hasło to mylnie przypisuje się często Himalajom. Rozciąga się na terytoria Afganistanu, Tadżykistanu, Kirgistanu oraz Chin. Najwyższym szczyt pasma jest Kongur Shan (7719 m n.p.m.) i w całości jest on położony w Chinach.
Warto też zwrócić uwagę na Szczyt Ismaila Samaniego w Tadżykistanie (7495 m n.p.m.), który był również najwyższym wzniesieniem Związku Radzieckiego. Ba, do 1998 roku nazwa tego szczytu brzmiała Pik Komunizmu, a jeszcze wcześniej – Pik Stalina. Góra ta jest jak cały Pamir – bardzo surowa, obfitująca w zmienne i ekstremalne warunki atmosferyczne. Kapitalny cel podróży dla osób, które szukają całkowicie innego górskiego doświadczenia.
Hindukusz – bezwzględny i niezbadany raj
Pasmo Hindukusz znajduje się na pograniczu Pakistanu i Afganistanu, a najwyższy szczyt, Tiricz Mir, osiąga wysokość aż 7706 m n.p.m. Nazwa łańcucha pochodzi z języka paszto i oznacza… zabójcę Hindusów – wiele mówi to o trudności tamtejszych szczytów. To teren, który zachwyca bogactwem przyrody, a także majestatycznymi szczytami, które często karzą niedoświadczonych himalaistów.
Hindukusz z uwagi na swoje położenie nie jest zbadany tak dobrze, jak inne azjatyckie pasma. W górach tych toczyły się walki w wojnach afgańsko-brytyjskich, a sam Afganistan to przecież państwo targane wojnami i konfliktami wewnętrznymi. Wszystkie wyprawy trzeba również organizować samodzielnie. Nic więc dziwnego, że w Hindukusz zapuszczają się tylko najwytrwalsi i najodważniejsi śmiałkowie.
Inne ważne pasma górskie Azji
Oczywiście Azja kryje w sobie jeszcze więcej interesujących łańcuchów i masywów, które czekają na kolejnych turystów i śmiałków. Warto wskazać jeszcze takie górskie pasma, jak:
-
Góry Kaukazu;
-
Ural;
-
Zagros;
-
Sajany;
-
Tien Szan.
Artykuł Sponsorowany