Niezwykła pisanka od strażaków z Jankowa
Malowanie jajek od średniowiecza ubogaca wielkanocne święta tak, że dziś pisanki są ich nieodzownym atrybutem. Tradycję na swój sposób pielęgnują strażacy z Jankowa, którzy z tej okazji ułożyli pisankę z węży strażackich.
Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Jankowie (gmina Nowogród) w wielki piątek, tuż przed wieczorem, przed remizą z węży strażackich ułożyli kilkumetrową pisankę wielkanocną. Za pomysłem i realizacją stoi dwóch druhów: Damian Skrodzi i Filip Bączyk. Strażacy w jakiś sposób chcieli uczcić Wielkanoc, więc z dostępnych węży ułożyli około 10-metrową pisankę. To nie pierwsza tego typu instalacja, ponieważ na Dzień Kobiet w tym samym miejscu i z tego samego materiału ułożyli „dla kobiet” kwiatek.
Jak widać w przesłanym zdjęciu, pisankę ułożono na podjeździe do garażu wozu strażackiego, dlatego oko druhów cieszyła krótko, ale dzięki fotografii może cieszyć wszystkich oglądających.
Zwyczaj zdobienia jajek sięga czasów przedchrześcijańskich. Jajko już dla pradawnych kultur było symbolem życia, płodności, odrodzenia i sił natury. U wielu ludów starożytnych (Egipt, Persja, Chiny, Rzym) jajko pojawiało się w obrzędach wiosennych, związanych z budzącą się przyrodą i nowym początkiem. Także w kulturach słowiańskich malowanie jajek było częścią wiosennych rytuałów, które miały zapewnić urodzaj, zdrowie, pomyślność i ochronę przed złymi mocami. Zdobione jajka pełniły funkcję talizmanów i ofiar składanych bóstwom przyrody.
Z nadejściem chrześcijaństwa, ta pogańska tradycja została włączona w wielkanocne zwyczaje jako symbol Zmartwychwstania Chrystusa i nowego życia. Już w średniowieczu Kościół zaakceptował jajko jako wielkanocny symbol odrodzenia, a zwyczaj święcenia pisanek rozpowszechnił się w całej Europie, szczególnie w krajach słowiańskich.
W Polsce pierwsze pisemne wzmianki o pisankach pochodzą z XV wieku, choć archeologowie odnaleźli gliniane, barwione jajka na naszych ziemiach nawet z X wieku.