Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 24 września 2023 napisz DONOS@

Za dwa dni ruszają dopłaty bezpośrednie do rolnictwa

Dopłaty bezpośrednie w systemie uproszczonym, który będzie mógł obowiązywać w Polsce przez trzy lata (może zostać skrócony lub przedłużony), będą wypłacane według trzech stawek.


Stawka podstawowa
dopłaty do każdego hektara użytków rolnych, wypłacane ze środków unijnych przeznaczonych na dopłaty bezpośrednie (tzw. I filar). Będzie mógł je otrzymać każdy właściciel lub dzierżawca hektara lub więcej ziemi nieodrolnionej (pod warunkiem, że posiada pisemną umowę dzierżawną potwierdzoną w gminie). Ziemia ta musi być utrzymywana w dobrej kulturze, czyli grunty orne przynajmniej raz w roku zaorane, a łąki i pastwiska skoszone. W 2004 r. będzie to 161 zł na 1 ha.

Stawka dodatkowa
* dopłacana do każdego hektara upraw roślin dotowanych w Unii Europejskiej (zboża, oleiste, wysokobiałkowe, strączkowe, len, konopie włókniste, tytoń, chmiel, ziemniaki skrobiowe) pochodząca z części środków unijnych przeznaczonych na rozwój wsi (tzw. II filar). W 2004 r. stawka ta wyniesie 89 zł.
* dopłacana do każdego hektara łąk i pastwisk pochodząca z II filara. W 2004 r. wyniesie ona 65 zł.

Dopłaty z budżetu krajowego
* W wypadku upraw dotowanych w Unii Europejskiej wyniesie ono w 2004 r. 192 zł, a w wypadku łąk i pastwisk - 116 zł.

Tak więc w 2004 r. będzie można otrzymać:

* na 1 ha upraw nie dotowanych w Unii Europejskiej (bądź gruntów tylko utrzymywanych w dobrej kulturze) - 161 zł (stawka podstawowa)

* na 1 ha upraw roślin dotowanych w Unii Europejskiej"
161 zł (stawka podstawowa)
+ 89 zł (stawka dodatkowa)
+ 192 zł (z budżetu krajowego)
= 442 zł

* na 1 ha łąk i pastwisk
161 zł (stawka podstawowa)
+ 65 zł (stawka dodatkowa)
+ 116 zł (z budżetu krajowego)
= 342 zł

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę