Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Gigantyczna rzeźnia powstanie w Łomży?

Główne zdjęcie
Wystawiona na sprzedaż miejska działka przy ul. Ciepłej, na której chcieliby zbudować wielką rzeźnię bydła.

Czy w Łomży, kilkaset metrów od osiedli mieszkaniowych, powstanie jedna z największych ubojni bydła w Polsce? Przetarg na sprzedaż miejskiej działki o pow. 2,5ha przy ul. Ciepłej odbędzie się 1. sierpnia, a zainteresowanie nią zgłaszają przedstawiciele należącej do amerykańskiego koncernu firmy OSI POLAND FOODWORKS. Pod koniec maja wystąpili o wydanie dla tej działki decyzji środowiskowej na budowę zakładu produkcyjnego wraz z instalacją do uboju bydła. Zakład miałby m.in. linię ubojową o maksymalnej wydajności 200 ton tusz wołowych na dobę.

Rzeźnia miałaby powstać na działce o nr 31323 przy ciepłowni miejskiej. Działka ta znajduje się w Podstrefie Łomża  Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Kilka razy była wystawiana na sprzedaż, ale póki co nikt jej nie chciał. Powodem niechęci inwestorów były obowiązujące do niedawna wręcz głupie zapisy planu zagospodarowania przestrzennego uchwalonego przez władze miasta w 2009 roku. Zgodnie z nim połowa rzekomo „inwestycyjnej” działki przeznaczona była pod usługi z zakresu turystyki, gastronomi i handlu, które w strefach ekonomicznych są niedozwolone, a na drugiej połowie „pod zabudowę produkcyjno – techniczną i usługową”, zabudować można tylko do 50% terenu. Dwa miesiące temu te niedorzeczne zapisy zmieniono i teraz cały teren przeznaczony jest pod zabudowę produkcyjną i usługową. W poprzednim przetargu, w którym oferty od firm zainteresowanych działką zbierano na początku roku, cena wywoławcza nieruchomości wynosiła niemal 2,3 mln zł netto. W maju, gdy przetarg ogłoszono ponownie – już po zmianie planu zagospodarowania przestrzennego na bradziej odpowiedni dla inwestorów – cena miejskiej działki spadła do 2 mln 50 tys. zł. 

Chcą zbudować wielką rzeźnię
I jak się okazuje są już firmy zainteresowane działką przy ul. Ciepłej w Łomży, której nie można było sprzedać przez kilka lat. Jedna z firm tego samego dnia, którego ogłoszono kolejny przetarg na jej sprzedaż, wystąpiła do prezydenta Łomży w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie zakładu produkcyjnego wraz z instalacją do uboju bydła. Na działce o nr 31323 przy ul. Cipełej miałby powstać budynek produkcyjny, dwukondygnacyjny, z częścią socjalną, biurową i magazynową oraz obiekty towarzyszące: kotłownia gazowa, portiernia, podczyszczalni ścieków, drogi wewnętrzne i place manewrowe. Łączna powierzchnia zabudowy obiektów budowlanych miałaby wynieść 7 000 m2, a wewnątrz nich znalazłyby się m.in.: magazyn żywca, linia ubojowa o maksymalnej wydajności 200 ton tusz wołowych na dobę, linia do rozbioru mięsa wołowego o zdolności produkcyjnej 200 ton wyrobów gotowych na dobę oraz magazyny wraz z dokami załadunkowymi.
Na swojej stronie internatowej firma OSI POLAND FOODWORKS podaje, że ich zakład w Chróścinie na pograniczu województw dolnośląskiego oraz wielkopolskiego  to jeden z największych zakładów ubojowych i rozbiorowych, operujących na polskim rynku bydła rzeźnego. Średni, miesięczny poziom produkcji to ubój rzędu 6 900 sztuk bydła oraz rozbiór wielkości 1 900 ton mięsa wołowego. Maksymalne moce produkcyjne zakładu w Łomży byłby zatem ponad trzy razy większe. 

Będzie śmierdziało?
Budowa wielkiej rzeźni w tym miejscu to wręcz zaskakujący pomysł bo działka, na której miałaby zostać zbudowana taka duża rzeźnia znajduje się w niedalekiej odległości od osiedli mieszkaniowych. Najbliższe domy jednorodzinne są przy ulicach Tkackiej i Grabowej, a boki przy ul. Studenckiej. To raptem ok. 400 m dalej. Jeszcze bliżej ubojni, w odległości ok. 150 m, byłby Zakład Doskonalenia Zawodowego. 
Na razie amerykańska firma działki pod rzeźnię w Łomży jeszcze nie kupiła. Po miesiącu badania jej wniosku o decyzję środowiskową i zasięgnięciu opinii m.in Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Łomży, który uznali, że dla przedsięwzięcia istnieje potrzeba przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, pracownicy Urzędu Miejskiego w Łomży stwierdzili obowiązek przeprowadzenia takiej ceny i sporządzenia raportu o oddziaływaniu zakładu. 
Jak czytamy w dokumencie w raporcie inwestor musi w szczególności:
- szczegółowo scharakteryzować wszystkie procesy, urządzenia i obiekty produkcyjne ubojni i przetwórni, w tym: przyjęcie i magazynowanie żywca, uboju i przetwarzania surowców pochodzenia zwierzęcego oraz urządzenia i instalacje pomocnicze, w tym kanalizacyjne i oczyszczania ścieków, chłodnicze, magazynowania środków chemicznych, i in.,
- przeprowadzić analizę oddziaływania całej projektowanej inwestycji dla maksymalnej zdolności produkcyjnej zakładu,  
- określić szczegółowo oddziaływanie całego przedsięwzięcia ze szczególnym uwzględnieniem zanieczyszczeń powietrza oraz hałasu (zidentyfikować wszystkie źródła emisji i hałasu), także w formie graficznej, w tym ocenić możliwość wystąpienia uciążliwości odorowych i gazów złowonnych oraz przewidziane do zastosowania rozwiązania techniczno-technologiczne i organizacyjne minimalizujące oddziaływanie na środowisko i warunki życia ludzi,
- opisać szczegółowo sposób postępowania z powstającymi w zakładzie odpadami, 
w tym warunki ich magazynowania i dalszy sposób postępowania,  
- ocenić ryzyko wystąpienia poważnej awarii lub innych zagrożeń wpływających na funkcjonowanie zakładu (pożar, wybuch, brak zasilania, rozszczelnienie) określić środki zapobiegawcze, przeciwdziałające skutkom takich awarii.

W dokumencie czytamy też, że wykonanie raportu pozwoli na ocenę, czy projektowana instalacja spełnia wymogi prawne i techniczno-technologiczne stawiane tego typu przedsięwzięciom, a oddziaływanie przedsięwzięcia nie wpłynie na pogorszenie jakości środowiska poza terenem inwestycji i warunki użytkowania terenów sąsiednich.



 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę