Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 19 marca 2024 napisz DONOS@

Zmarła wielka monografistka Łomży Donata Godlewska (+ 92)

Główne zdjęcie
Donata Godlewska (1925 - 2017)

Od kilku lat borykała się ze zdrowiem, nie mogąc się poruszać samodzielnie - dziś otoczona opieką troskliwej rodziny zmarła w Łomży jej wielka i sercem oddana monografistka i Profesor Honorowy WSA Donata Godlewska. Wybitną archiwistkę i autorkę monografii historycznych na temat Łomży od czasów najdawniejszych historyk prof. Adam Dobroński z Uniwersytetu w Białymstoku nazwał jedną z „trzech drobnych ciałem wielkich Siłaczek” - obok także nieżyjących Heleny Czernekowej i Jadwigi Chętnikowej. - Pani Donata była niezwykle mądra, inteligentna i oczytana – wspomina Anna Gubik, sąsiadka przez ponad 20 lat w domu przy Wiejskiej i współpracownica w TPZŁ pod koniec lat 90. - Była wyrozumiałą kobietą, nikogo nie potępiała, z każdym umiała się porozumieć, z młodym czy starszym łatwo znajdowała wspólny temat i wspólny język. Wielka osobowość Łomży.

– Proszę wybaczyć moje wzruszenie. To promień w moim życiu, co tu się oszukiwać, już starszym. Ta nominacja to piękna klamra, która spina moje życie naukowe - dziękowała Donata Godlewska na inauguracji roku akademickiego w Wyższej Szkole Agrobiznesu w 2011. Rektor uczelni prof. Roman Engler nazwał archiwistkę „bohaterką”, natomiast prof. Dobroński „księżną łomżyńską”. - Nie wiem, na ile Opatrzność pozwoli mi cieszyć się nominacją, ale na dzisiaj bardzo się cieszę! - dziękowała 6 lat temu Profesor Honorowa WSA, której pogratulowała również Barbara Kudrycka, ówczesna minister nauki i szkolnictwa wyższego. - Niestety, wielcy ludzie odchodzą... – westchnął na wieść o śmierci Pani Donaty rektor Roman Engler. - Pani Profesor Donata Godlewska to bardzo pozytywna postać w naszym mieście, pewnie jeszcze od czasów przedwojennych... Zapisała się tu złotymi zgłoskami we wdzięcznej pamięci łomżyniaków, ze względu na wielki dorobek, autentyzm, entuzjazm odkrywania dokumentów, badań naukowych, działalności wydawniczej, z którego będzie korzystać wiele pokoleń. Ceniłem Jej ogromną konsekwencję, życzliwość, pracowitość, skromność.   
W lutym 2017 historyk i archiwista Donata Godlewska otrzymała nagrodę specjalną za całokształt pracy, z najsłynniejszą i pieczołowicie opracowaną monografią miasta „Dzieje Łomży od czasów najdawniejszych do rozbiorów Rzeczypospolitej”. Podczas gali w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży laureatka Nagrody Prezydenta Łomży nie mogła się pojawić z powodu słabej kondycji. – Chciałam serdecznie podziękować w imieniu mojej cioci Donaty Godlewskiej, będzie na pewno wzruszona i szczęśliwa! – mówiła wówczas bratanica Małgorzata Skrodzka w imieniu 92-letniej Pani Donaty.
Wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej Józef Babiel wysoko cenił dociekliwość i pracowitość archiwistki. - Pani Donata Godlewska to historia Łomży, zawsze Ją tak postrzegałem, jako człowieka niesamowicie pracowitego  w odkrywaniu dziejów miasta – wspomina. - Wydaje mi się że znałem Ją od zawsze, jest miesiąc starsza od mojej Mamy... Pracowała intelektualnie prawie do samego końca, nawet gdy miała rękę niewładną, dyktowała wspomnienia lub była nagrywana do naszych wydawnictw... Brakuje słów, żeby opisać smutek i żal, jaki po sobie w nas pozostawiła...

Donata Godlewska urodziła się 22. sierpnia 1925 w Łomży. Uczyła się przed wojną w gimnazjum żeńskim (obecnie II LO), zaś po wojnie zdała maturę w Gimnazjum Ogólnokształcącym (obecnie I LO). Cudem niewywieziona na roboty przymusowe do Niemiec, choć była dwukrotnie aresztowana przez okupantów... Studiowała historię i archiwistykę w Uniwersytecie Łódzkim i Uniwersytecie Warszawskim. Od 1952 r. do emerytury pracowała w Archiwum Państwowym w Łomży (budynek za szkołą muzyczną). Prof. Adam Dobroński w laudacji w WSA powiedział, że Donata Godlewska „przywróciła temu miastu archiwum”, które stało się czymś więcej, niż instytucją gromadzącą akta. - Archiwum w Łomży było pierwszą placówką badawczą, która w Łomży się pojawiła – uzasadniał historyk z UwB. Archiwum doprowadziła „do wyśmienitości” przez opracowanie inwentarzy. Pani Donata opracowała ich ok. 50: akta miasta, szkół, parafii, sądów z Łomży i regionu łomżyńskiego.   
Mirosław R. Derewońko

240308092554.png

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę