Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 marca 2023 napisz DONOS@

Szpital „na słońce”?

Główne zdjęcie
Szpital Wojewódzki w Łomży

Na pustej dziś działce za szpitalem stanie niemal 800 paneli zamieniających promienie słoneczne w prąd, a także 37 paneli solarnych służących do podgrzewania wody płynącej z kranów choćby szpitalnych łazienek. Całość ma kosztować 3,65 mln zł, przy czym większość środków - ponad 3,1 mln zł – to unijna dotacja przyznana z „resztówek” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013. Aby móc skorzystać z dotacji szpital w Łomży musi zagwarantować, że przedsięwzięcie zrealizuje jeszcze w tym roku.

Łomżyński szpital jest jednym z 17 podmiotów, których „słoneczne” projekty zaakceptował do dofinansowania, podczas wtorkowego posiedzenia, zarząd województwa podlaskiego. Projekty te znajdowały się na liście rezerwowej po ostatnim konkursie z Działania 5.2 (Rozwój lokalnej infrastruktury ochrony środowiska), ogłoszonym w ramach RPO pod koniec 2013 roku. Teraz dzięki oszczędnościom w realizacji programu wszystkie projekty z listy rezerwowej, czyli 17 inwestycji, otrzymają wsparcie. Łącznie ich wartość wynosi 22,5 mln zł, a dofinansowanie z RPO to prawie 18 mln zł.

Wśród skierowanych do dofinansowania projektów, poza projektem łomżyńskiego szpitala, znalazły się także dwa dotyczące hoteli „Zbyszko”. W Goniądzu i Nowogrodzie mają być zamontowane farmy forowoltaicznej o mocy 39,75kW na potrzeby tych hoteli. Każde z przedsięwzięć wycenione zostało na niemal 400 tys zł, a przyznana dotacja wynosi po 250 tys zł.

Działanie systemu fotowoltaicznego polega na tym, że ogniwa zawarte w panelach słonecznych pod wpływem energii słonecznej podlegają tzw. efektowi fotowoltaicznemu, w wyniku którego powstaje prąd stały. Za pomocą inwertera (falownika) zostaje on przekształcony na prąd zmienny o parametrach elektrycznych odpowiadających sieci publicznej.

W instalacji solarnej kolektor solarny zamienia promieniowanie słoneczne na ciepło. Nośnikiem ciepła jest niezamarzający roztwór, który zabiera ciepło z kolektorów i przenosi je do wężownicy, która nagrzewa wodę w podgrzewaczu wody użytkowej i stąd płynie ona do instalacji w budynkach.

Jak przekazuje Jan Kwasowski, rzecznik marszałka województwa, łącznie, dzięki wsparciu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, w naszym regionie powstaje ponad sto inwestycji, związanych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Ich wartość to ponad 317 mln zł, z czego dofinansowanie wynosi 173,5 mln zł.

 

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę