piątek, 23 marca 2018 napisz DONOS@
BIP Moodle Okręgowa Komisja Egzaminacyjna Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek Rozwoju Edukacji Biblioteka Pedagogiczna w Łomży Kuratorium Oświaty w Białymstoku UM Łomża Miejska Biblioteka Pupliczna

Sonda

Wszystkich głosów 5817

Czy potrzebne są w szkole dni kultury uczniowskiej.


„Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

Rocznica Odzyskania Niepodległości

W dniu 13.11.2014 odbył się uroczysty apel poświęcony 96 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Po wspólnym, uroczystym odśpiewaniu „Roty”, uczniowie klasy IB pod opieką p. Katarzyny Zając-Malinowskiej przypomnieli zebranej społeczności szkolnej krótką historię naszego kraju – czasów, gdy Polska straciła niepodległość i na 123 lata zniknęła z map świata.

Narodowy charakter święta podkreśliły wykonane w dniu 9 listopada, przez nauczycieli, uczniów i gości kotyliony w barwach polskiej flagi, które zdobiły ubrania wielu uczestników uroczystości.

Fragmenty dziennika Marii Dąbrowskiej i recytacje wierszy uzupełniały dwa filmy przedstawiające najważniejsze wydarzenia z tego okresu.

Oprawę muzyczną, przygotowaną przez Dyrektora Krzysztofa Domalewskiego z zespołem, tworzyły pieśni patriotyczne. Zebrani na apelu wspólnie z wykonawcami śpiewali najbardziej znane niepodległościowe utwory, takie jak „Piechota”, „Białe róże”, czy „Wojenko, wojenko”. Nie zabrakło również bardziej współczesnego formatu pieśni patriotycznej. Piotr Góralczyk z kl. I TL w utworze Jacka Kaczmarskiego „Nasza klasa” śpiewał o losach koleżanek i kolegów ‘ze szkolnej ławy’, którzy w wyniku wprowadzenia stanu wojennego rozpierzchli się po Europie, szukając schronienia.

Utwór kończy piękna myśl, że pomimo różnych życiorysów, pragnień, celów, wyznawanych ideałów czy filozofii, znajomi ze szkoły wciąż stanowią to samo pokolenie tego samego narodu:

Własne pędy, własne liście,

Zapuszczamy - każdy sobie

I korzenie oczywiście

Na wygnaniu, w kraju, w grobie,

W dół, na boki, wzwyż ku słońcu,

Na stracenie, w prawo - w lewo...

Kto pamięta, że to w końcu

Jedno i - to samo drzewo...

opr. Katarzyna Zając-Malinowska

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Elżbieta Szleszyńska
so, 15 listopada 2014 07:41
Data ostatniej edycji: pt, 03 kwietnia 2015 21:15:12

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0