Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 23 października 2021 napisz DONOS@

Profesor Łukasz Czuma – pierwszy Rektor WSZIP im Bogdana Jańskiego w Łomży nie żyje

W wieku 77 lat, odszedł Łukasz Czuma, profesor KUL, aktywny opozycjonista z czasów PRL, pierwszy wieloletni Rektor WSZIP im Bogdana Jańskiego w Łomży. - Profesor Łukasz Czuma, to postać niezwykła w historii polskiej nauki, działalności opozycyjnej w trudnych komunistycznych czasach. Człowiek o wielkich walorach osobistych – podkreślają naukowcy z Łomży, którzy przez wiele lat mieli przyjemność go poznać i z nim współpracować.

Profesor Łukasz Czuma zmarł w czwartek, ostatniego dnia maja 2012 roku. Miał  77 lat.  Pochodził z szanowanej rodziny (syn Ignacego, profesora KUL, działacza Polskiego Stronnictwa Katolicko-Ludowego, bratanek Waleriana Czumy, generała, dowódcy obrony Warszawy z 1939 r.) z której wyniósł najważniejsze wartości – szacunek dla drugiego człowieka, umiłowanie Ojczyzny i wiarę w Boga miłosiernego. W okresie PRL aktywny w działalności antykomunistycznej. W latach 1970-71, w związku z procesem organizacji “Ruch”, przebywał w więzieniu śledczym. Później wielokrotnie zatrzymywany i szykanowany przez SB. Związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, jako profesor na Wydziale Nauk Społecznych, Sekcji Ekonomii. Od początku istnienia WSZIP im B. Jańskiego w Łomży, czyli od 1 maja 1997 roku, przez wiele lat sprawował funkcję Rektora  tej uczelni. 
- Jako Profesor miał trudne zadanie życiowe do spełnienia – wytrwać przy prawdzie i niezłomności charakteru. Wielu z nas poruszał fakt, że dbając o tyle spraw i ludzi, nieraz narażając swoje życie, nie umieszczał siebie w centrum uwagi. Ale taki już był i jesteśmy głęboko przekonani, że liczne zastępy jego studentów, dyplomantów  i współpracowników takim chcą go zapamiętać. Taki też będzie w naszych wspomnieniach i modlitwach  - podkreślają łomżyńscy „przyjaciele” profesora Łukasza Czumy - dr hab. Joanna M. Moczydłowska, dr hab. Krzysztof Wroczyński, dr Sylwia Jaskuła, dr Tadeusz Kowalewski, dr Janusz Kowalski, dr Krystyna Leszczewka, dr Agnieszka Muzyk, dr Dariusz Surowik, mgr Katarzyna Kowalewski, mgr Janusz Kwiatkowski, mgr Romuald Kozłowski, mgr Anna Gubik. 

Msza św. żałobna zostanie odprawiona w środę, 6 czerwca o godzinie 13.30 w Kościele Akademickim KUL. Uroczystości pogrzebowe odbędą się na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę