sobota, 04 kwietnia 2020 napisz DONOS@

Łomża – miasto za bardzo zadłużone

Foto: Łomża – miasto za bardzo zadłużone
cz śr, 22 lutego 2012 18:16

Uchwalona wraz z budżetem miasta na ten rok Wieloletnia Prognoza Finansowa Łomży na lata 2012-24 została podjęta z istotnym naruszeniem prawa - uznało Kolegium Regionalne Izby Obrachunkowej w Białymstoku. Z wyliczeń RIO wynika, że Łomża w latach 2013-2015 przekroczy dopuszczalne ustawowo wskaźniki zadłużenia. „Rada Miejska nie będzie mogła uchwalić budżetów na lata 2014 i 2015 (…), a wpływ na ich poziom ma m.in. wysokość długu zaciąganego w trzech poprzednich latach” - czytamy w uzasadnieniu postanowienia Kolegium. „Jeżeli tak zostanie, to faktycznie w latach 2013 i następnych trzeba będzie ciąć (wydatki miasta – dop.red.)” - mówił prezydent Mieczysław Czerniawski podczas poprzedniej sesji Rady Miasta, odnosząc się wówczas tylko do uwag RIO, bo niekorzystna dla miasta decyzja Kolegium RIO zapadła kilka dni później.

Kryzys dotarł do Łomży

Foto: Kryzys dotarł do Łomży
cz śr, 15 lutego 2012 18:15

Cześć lokalnych handlowców z Galerii Łomża zalega z opłatami za czynsz. MOSiR-owi po raz kolejny nie udało się wynająć pomieszczeń handlowo-usługowych w nowej pływalni... W styczniu o 450 osób wzrosła liczba bezrobotnych w Łomży. To tylko kilka informacji z ostatnich dni, które mogą świadczyć, że kryzys w Łomży ma się coraz lepiej. - Przez całe lata w Łomży nie wypracowaliśmy właściwie żadnych alternatywnych źródeł dochodu mieszkańców poza handlem. I teraz to odczuwamy – mówi Maciej Zajkowski, prezes Łomżyńskiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Konflikt o ciepło

Foto: Konflikt o ciepło
cz śr, 08 lutego 2012 18:20

O blisko 9% chce podnieść ceny ciepła Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Łomży. Wniosek trafił już do zatwierdzającego stawki Urzędu Regulacji Energetyki. MPEC tłumaczy, że podwyżka ma zrekompensować drastyczną podwyżkę cen węgla. Przeciwko planom wzrostu cen miejskiej ciepłowni już wystąpiły władze SM Perspektywa. Gorąco apelują do prezydenta Łomży, „żeby nie wyraził zgody na tak znaczącą podwyżkę nawet pomimo zatwierdzenia jej przez URE”. - Tak znaczna podwyżka uderzy bardzo mocno po domowych budżetach wszystkich odbiorców, a najbardziej budżetach emerytów, rencistów, ludzi o najniższym uposażeniu, nie wspominając o dużej grupie osób bezrobotnych jak również młodych małżeństwach – czytamy w stanowisku spółdzielni podpisanym m.in. przez prezesa Zbigniewa Lipskiego. Członkowie zarządu MPEC w odpowiedzi piszą, że prezesa Perspektywy można uznać za mistrza demagogii i podają, że z ich wyliczeń wynika, iż sprzedaż energii cieplnej w ostatnich pięciu miesiącach jest niższa o 11% w stosunku do analogicznego okresu w poprzednim sezonie grzewczym, a zatem na kontach spółdzielni leżą znaczne rezerwy finansowe. W przypadku Perspektywy oszczędności po tej zimie miałyby być o około 70 tys. zł większe niż w poprzednim okresie rozliczeniowym.

Zimno, coraz zimniej

Foto: Zimno, coraz zimniej
cz śr, 01 lutego 2012 19:02

Pięć koksowników w czwartkowy poranek zostanie rozstawionych w Łomży. Taką decyzję podjął prezydent Łomży w związku z utrzymującym się silnym mrozem. Taką pogodę zapewnia nam rozległy wyż z centrum nad Rosją północno-zachodnią, przez który ze wschodu napływa coraz bardziej mroźne powietrze kontynentalne. Synoptycy z białostockiego zespołu Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW PIB w specjalnym ostrzeżeniu przestrzegają przed silnymi mrozami, jakie przez kilka najbliższych dni i nocy będą nam towarzyszyć. Temperatura w Łomży nocami może spadać nawet do -24 stopni Celsjusza.

(nie?)Bezpieczne miasto!

Foto: (nie?)Bezpieczne miasto!
cz śr, 25 stycznia 2012 18:26

- Łomża jest bezpiecznym miastem i sześć zabójstw, z którymi mieliśmy do czynienia w ubiegłym roku, nie zmienia tego faktu – mówił prokurator Tomasz Wilk, szef Prokuratury Okręgowej w Łomży, podsumowując ubiegły rok. W podobnym tonie wypowiadają się policjanci. Z ich statystyk wynika, że o ile liczba popełnionych w Łomży i powiecie przestępstw nieco wzrosła, to znacząco – o ok. 25% - spadła liczba wykroczeń, które są odbierane jako najbardziej dokuczliwe społecznie.

Gimnazjalista „bombiarz”

Foto: Gimnazjalista „bombiarz”
cz śr, 18 stycznia 2012 18:05

Nastolatek zadzwonił na na policję informując o podłożeniu bomby w budynku Szkoły Podstawowej nr 9 w Łomży. Ewakuowano podstawówkę i sąsiednie gimnazjum w sumie około 1300 osób. Na miejsce przyjechało blisko 20 policjantów, w tym specjalna grupa rozpoznania minersko – pirotechnicznego wraz z psami służącymi do wykrywania materiałów wybuchowych oraz pogotowie ratunkowe i straż pożarna. Alarm był fałszywy. Zatrzymany po kilku dniach 15-letni sprawca zamieszania mówił, że to miał być tylko żart. Za „żartownisia bombiarza” zapłacą rodzice. Koszty całej akcji mogą przekroczyć nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Garnizon Łomża do Białegostoku

Foto: Garnizon Łomża do Białegostoku
cz śr, 11 stycznia 2012 18:09

Sprawdzają się pesymistyczne pogłoski sprzed roku o fali zwolnień w łomżyńskim wojsku. I Łomżyński Batalion Remontowy, który w tym roku ma zostać „przeformowany” na Warsztaty Techniczne, stracił już ok. 80 żołnierzy zawodowych. W najbliższych miesiącach zwolnionych ma być kolejnych ośmiu z dziś zatrudnionych tu 33. Na tym nie koniec. Garnizon Łomża, obejmujący Łomżę i powiaty: łomżyński, wysokomazowiecki, zambrowski, jeszcze w tym roku ma być zlikwidowany, a w 2013 roku nastąpią kolejne zmiany. - Najważniejsze, że przynajmniej na razie zachowany zostaje potencjał techniczny i remontowy łomżyńskiego batalionu, nawet pod nazwą „warsztaty techniczne” - komentuje ppłk. Ludwik Zalewski, który był dowódcą Garnizonu Łomża w latach 1996-2002.

To było wywłaszczenie - NSA o scaleniach przy Żabiej

Foto: To było wywłaszczenie - NSA o scaleniach przy Ż...
cz śr, 04 stycznia 2012 18:09

Przyznanie ekwiwalentu pieniężnego zamiast nieruchomości zamiennej jest wywłaszczeniem, a nie scaleniem – uznał Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie, który tuż przed nowym rokiem oddalił skargę kasacyjną wniesioną przez miasto od wyroku WSA w Białymstoku stwierdzającego nieważność uchwały Rady Miast Łomża w przedmiocie scalenia i podziału nieruchomości położonych przy ul. Żabiej. Właśnie tu, jeden z właścicieli gruntu, po scaleniu i ponownym podziale, dowiedział się, że ziemi już nie ma, a miasto da mu tylko ekwiwalent pieniężny. – Jeżeli zamiast nieruchomości przyznany zostaje ekwiwalent pieniężny, jest to wywłaszczenie, a nie scalenie – mówił sędzia NSA Jan Tarno, uzasadniając wyrok oddalający skargę kasacyjną. - Pozbawienie własności w trybie scalenia jest rażącym naruszeniem prawa – uznał NSA. Oddalenie kasacji oznacza, że wyrok stał się prawomocny, co oznacza że uchwały nie ma. - Nie ma w prawie instytucji, która sprawiłaby, że teraz wszystko z automatu wróci do stanu pierwotnego – mówi sędzia Danuta Tryniszewska- Bytys, rzecznik prasowy WSA w Białymstoku. Może to oznaczać serią procesów, także odszkodowawczych, wobec miasta. Ratusz na razie odmawia komentarzy w tej sprawie.

Kolejny akt oskarżenia wobec Marcina Brunona S. byłego zastępcy prezydenta Łomży

Foto: Kolejny akt oskarżenia wobec Marcina Brunona S....
cz śr, 28 grudnia 2011 18:34

Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Białymstoku wysłali do łomżyńskiego sądu drugi już akt oskarżenia obejmujący byłego zastępcę prezydenta Łomży Marcina Brunona S. Tym razem dotyczy tzw. „sprawy Lidla”. Marcinowi S. i urzędnikowi ratusza Janowi K. prokuratorzy zarzucają wydanie niezgodnego z obowiązującym planem zagospodarowania pozwolenia na budowę u zbiegu ulic Sikorskiego i Legionów obiektu wielkopowierzchniowego. W połowie grudnia białostocka prokuratura oskarżyła Marcina S. w innej sprawie - przed sądem stanie razem z byłym prezydentem Łomży Jerzym B. – m.in. za niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień przy gospodarowaniu nieruchomością miejską przy ul. Poligonowej.

Działali na szkodę Miasta Łomża

Foto: Działali na szkodę Miasta Łomża
cz cz, 22 grudnia 2011 08:20

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku skierowała do Sądu Rejonowego w Łomży akt oskarżenia m.in. przeciwko byłym prezydentowi Łomży Jerzemu B. i jego zastępcy Marcinowi S. Zarzuca im popełnienie przestępstw tzw. Urzędniczych, polegających na niedopełnieniu obowiązków i przekroczeniu uprawnień. Miało do nich dojść w 2005 i 2007 roku w związku z transakcjami miejską działką przy ul. Poligonowej. W ocenie prokuratury niezgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oddano ją konkretnemu przedsiębiorcy, najpierw w najem, a następnie w użytkowanie wieczyste, czym działali na szkodę Miasta Łomża oraz przysporzyli korzyści majątkowej innej osobie. Grozi im nawet do 10 lat pozbawienia wolności. - Przesłuchani w charakterze podejrzanych nie przyznali się do popełnienia zarzuconych im czynów – podaje Adam Kozub, rzecznik prasowy PO w Białymstoku.

Oszuści na łowach

Foto: Oszuści na łowach
cz śr, 14 grudnia 2011 18:59

Kolejna staruszka z Łomży padła ofiarą oszustów i straciła blisko 20 tysięcy złotych. Uwierzyła dzwoniącej do niej kobiecie podającej się za córkę, a później przekazała pieniądze podstawionej koleżance „fałszywej córki”. Policjanci podają, że w mieście tylko w tym roku było co najmniej 30 prób podobnych oszustów. Mniej więcej co trzecia z nich zakończyła się „sukcesem”. - Oszuści mają wiele metod: na wnuczka, inkasenta, urzędnika, czy obnośnego sprzedawcę, ale niemal wyłącznie „atakują” osoby starsze, mieszkające samotnie – mówi Urszula Brulińska z KMP w Łomży. - Wykorzystują ich łatwowierność i życzliwość i zabierają wszystkie oszczędności. Rekord to kradzież 40 tysięcy złotych 83-letniej mieszkance Łomży, która uwierzyła fałszywej urzędniczce oferującej swoją pomoc w uzyskaniu wyższej emerytury.

Via Baltica powstanie... bo jest ważna dla UE

Foto: Via Baltica powstanie... bo jest ważna dla UE
cz śr, 07 grudnia 2011 17:48

- Rail Baltica i Via Baltica zostaną zrealizowane, ponieważ są to ważne projekty komunikacyjne dla Unii Europejskiej - mówił odpowiedzialny za transport wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Siim Kallas. Wytyczona przez Łomżę droga ekspresowa S 61 ma być częścią Via Baltica czyli drogowego korytarza transportowego, który ma połączyć Warszawę, ze stolicami państw bałtyckich: Kownem, Rygą, Tallinem i Helsinkami. Na razie droga jest tylko w planach, ale coraz bardziej konkretnych. Wojewoda Podlaski wydał w tym tygodniu decyzję o zezwoleniu na realizację obwodnic Stawisk i Szczuczyna, które mają być pierwszymi zbudowanymi odcinki Via Baltica. W ubiegłym tygodniu drogowcy z warszawskiej centrali GDDKiA rekomendowali natomiast przebieg ekspresowej S 61 od obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej do obwodnicy Szczuczyna ostatecznie potwierdzając, że obwodnicę Łomży chcą wybudować po zachodniej stronie miasta. Największym problemem w dalszym ciągu pozostają pieniądze, których na budowę Via Baltica nigdzie nie zapisano. Tymczasem, według wyliczeń GDDKiA, na jej budowę potrzeba ponad 10 mld zł, a sam odcinek pomiędzy Ostrowią Mazowiecką a Szczuczynem, z najdroższą obwodnicą Łomży, może kosztować jakieś 5,5 mld.

Opłaty w górę

cz śr, 30 listopada 2011 18:31

Nowy rok przywita mieszkańców Łomży nowymi wyższymi cenami nie tylko na stacjach paliw, ale także w miejskiej kasie. Zgodnie z wczorajszymi decyzjami miejskich radnych więcej zapłacimy za wodę i ścieki, za posiadanie psa oraz z tytułu lokalnych podatków od nieruchomości i transportu. Prezydent Mieczysław Czerniawski zgłaszając wniosek o podwyżkę podatków tylko o wskaźnik inflacji, czyli 4,2%, argumentował to „uwzględnieniem wysokiego wskaźnika bezrobocia w mieście”. Po tych podwyżkach mieszkańcy Łomży będą płać o blisko 30% wyższe podatki za swoje mieszkania niż mieszkańcy sąsiedniej Ostrołęki, a tamci przedsiębiorcy w stosunku do naszych zaoszczędzą ponad 20% na podatku od nieruchomości i dodatkowo nawet ponad 40% na podatkach transportowych.

Jeździsz - ryzykujesz... u nas bardziej

Foto: Jeździsz - ryzykujesz... u nas bardziej
cz śr, 23 listopada 2011 18:06

18 osób zabitych, 102 ranne to tegoroczny (do końca października) bilans wypadków na drogach Łomży i powiatu. Najczęstszą przyczyną wypadków drogowych od lat jest brawura, nadmierna prędkość, i nieprawidłowo wykonywane manewry – podają policjanci, a kierowcy do tego dodają jeszcze kiepskie drogi... W sumie na drogach jest niebezpiecznie, niestety to już nie tylko nasze subiektywne odczucie, ale także wyniki badań. Drogi krajowe w okolicach Łomży to najbardziej niebezpieczne fragmenty dróg w województwie podlaskim. Z danych EuroRAP wynika, że na większości z nich istnieje bardzo duże i duże ryzyko wystąpienia wypadku.

Miasto na kredyt

Foto: Miasto na kredyt
cz śr, 16 listopada 2011 18:06

Planowane w przyszłorocznym budżecie Łomży zadłużenie ma osiągnąć poziom 42,6% dochodów. To oznacza, że wyniesie ono około 105 milionów złotych. Tylko w przyszłym rok prezydent chce pożyczyć niemal 39 mln zł. Pożyczamy już nie tylko na inwestycje. Z projektu budżetu wynika, że w 2012 roku tzw. wydatki bieżące będą o milion złotych wyższe niż dochody bieżące, a do tego na spłatę zaciągniętych wcześniej zobowiązań trzeba będzie wydać ponad 11 mln zł.

Browar bez kobiet

Foto: Browar bez kobiet
cz śr, 09 listopada 2011 18:36

Dziesięć kobiet dostało już wypowiedzenia z pracy w łomżyńskim browarze. Pozostałe z 16 kobiet, których dotyczyły plany zwolnienia, mają je otrzymać lada dzień. - Wyraźnie powiedziałem, że te zwolnienia przeprowadzimy – stwierdził już w piątek Ryszard Czopik, prezes spółki Łomża Browary Regionalne w Warszawie, po spotkaniu z przedstawicielami łomżyńskich związków zawodowych. Jako „możliwości złagodzenia skutków zwolnień” firma zaproponowała zwalnianym kobietom, które przepracowały tu po kilkadziesiąt lat, po... 2200 zł „dodatkowej wypłaty”. Wszystkie zwalniane kobiety zapowiadają, że skierują sprawę do Sądu Pracy.

Ratujemy Łomżyńskie Zabytki Cmentarne

Foto: Ratujemy Łomżyńskie Zabytki Cmentarne
cz śr, 02 listopada 2011 18:02

Jak co roku we Wszystkich Świętych, niezależnie od pogody, przy wszystkich wejściach na stary łomżyński cmentarz z puszkami stanęli wolontariusze zbierając datki na ratowanie zabytkowych nagrobków 210-letniej nekropolii. Zebrali ponad 40 tys zł. O przeznaczeniu pieniędzy z tegorocznej zbiórki na ratowanie konkretnych obiektów cmentarnych zadecyduje komisja, w skład której wejdą także przedstawiciele administratora cmentarza i konserwatora zabytków - prawdopodobnie wystarczy ich na renowację kilkunastu kolejnych nagrobków, pomników, ogrodzeń i krzyży.

Zabili byłego wiceprezydenta Łomży

Foto: Zabili byłego wiceprezydenta Łomży
cz śr, 26 października 2011 17:49

Zmasakrowane ciało byłego wiceprezydenta Łomży znaleziono w ubiegłą środę po południu na łąkach w okolicach wsi Rybno. Dotychczasowe wstępne ustalenia policji wskazują, że sprawcy w melinie przy ul. Kwadratowej w Łomży dotkliwie pobili swoją ofiarę, a następnie wywieźli go samochodem kilkanaście kilometrów dalej. Konającego, bez udzielenia pomocy, porzucili na łące koło Rybna. Bardzo szybko zatrzymano osoby podejrzane o popełnienie zbrodni. Pięciu mieszkańców Łomży w wieku do 22 do 43 lat decyzją sądu trafiło już do tymczasowego aresztu na trzy miesiące. Dwóch z nich próbowało uciec. Jednego zatrzymano w Orzyszu, drugiego w Słubicach na granicy polsko-niemieckiej. Według dotychczasowych ustaleń do zbrodni doszło na tle rabunkowym.

Niezłomny Świadek Historii

Foto: Niezłomny Świadek Historii
cz śr, 19 października 2011 16:38

Biskup senior Tadeusz Zawistowski (ur. 16.01.1930r.), otrzymał odznakę honorową „Świadek Historii”. To nagroda Instytutu Pamięci Narodowej przyznawana osobom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii Narodu Polskiego. Kapituła odznaki doceniła wkład biskupa Zawistowskiego w ocalanie i przekazywanie pamięci o ofiarach Obławy Augustowskiej, której był bezpośrednim świadkiem. - Gdy jest się świadkiem historii, to być może niektórzy myślą, że dokonałem niezwykłych, niemalże bohaterskich czynów. Nic z tych rzeczy! - mówił ks. bp Tadeusz Zawistowski.

Szczęśliwi wybrańcy

Foto: Szczęśliwi wybrańcy
cz śr, 12 października 2011 18:06

Janusz Palikot i Lech Kołakowski w przedwyborczy piątek „starli się” na Starym Rynku w Łomży. Wówczas żaden z nich nawet nie śnił, że w powyborczy poniedziałek będą oni chyba najszczęśliwszymi wybrańcami narodu. Ruch Palikota stał się trzecią siłą polityczną w Polsce. Lech Kołakowski, broniąc swojego mandatu poselskiego z siódmej pozycji na liście PiS, uzyskał piąty wynik – swój najlepszy. Poparło go 13 502 wyborców, o ponad trzy tysiące więcej niż cztery lata temu i ponad dwa razy tylu co w 2005 roku, gdy po raz pierwszy wywalczył mandat poselski. Z regionu mandaty poselskie wywalczyli także Edmund Borawski (PSL) z Grajewa i Jacek Bogucki (PiS) z Wysokiego Mazowieckiego. Senatorem w okręgu wyborczym nr 59 tzw. łomżyńsko – suwalskim został Bohdan Paszkowski (PiS) z Białegostoku, który zebrał 51 758 głosów poparcia. W niedzielnych wyborach parlamentarnych wzięła udział mniej niż połowa dorosłych mieszkańców Łomży. Frekwencja wyborcza w mieście wyniosła 47,79% (a w powiecie łomżyńskim tylko 40,18%). W całej Łomży, w wyborach do Sejmu oddano 23 625 ważnych głosów, a do Senatu o jeden więcej.

« · «« · 18 · 19 · 20 · 21 · 22 · 23 · 24 · 25 · 26 · 27 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę