Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 27 września 2020 napisz DONOS@

Śmierdzący problem (nie) do rozwiązania

Foto: Śmierdzący problem (nie) do rozwiązania
cz śr, 21 września 2011 21:29

„Czy może ktoś z was wie dlaczego wieczorem i rano (kiedy nikt już po naszej mieścinie się nie porusza) oraz mniej w ciągu dnia śmierdzi kupą, szambem, fekaliami, g*wnem, nawozem lub jakąkolwiek inną brzydko pachnącą wydzieliną” – pytał jeden z użytkowników forum 4lomza.pl. Utrzymujący się smród nosy wykręcał wielu toteż internetowa dyskusja była bardzo żywa. Niektórzy relacjonowali iż w związku ze smrodem mają bóle głowy, mdłości a nawet wymioty... I wszyscy jak mantrę powtarzali pytania co tak śmierdzi!? My sprawdziliśmy co śmierdziało, bo na szczęście od kilku dni już tak nie śmierdzi I wychodzi na to, że chyba mieliśmy pecha... bo na ten smród złożyło się kilka czynników.

Do trzech razy... maszt

Foto: Do trzech razy... maszt
cz śr, 14 września 2011 18:16

Już po raz trzeci władze miasta rozpoczęły procedury zmierzające wydanie zgody na budowę dużego, sięgającego 50 metrów wysokości i posiadającego aż 25 anten, masztu telefonii komórkowej przy ul. Piłsudskiego. Dwa poprzednie razy gotowe decyzje były skutecznie podważane przez okolicznych mieszkańców, którzy na tę inwestycje od 2008 roku nie chcą się zgodzić. - Urzędnicy nie mogą operować argumentami, jakoby stacje nadawcze były całkowicie bezpieczne. Istnieją liczne opracowania naukowe, z których wynika, że prawdopodobnymi skutkami oddziaływania promieniowania emitowanego przez anteny telefonii komórkowej na człowieka są m.in. zmiany czynnościowe w układach fizjologicznych oraz zwiększone ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory - mówią, prosząc jednocześnie o zachowanie anonimowości. Tymczasem jak się okazuje, w Łomży jest już ponad 30 „instalacji wytwarzających pole elektromagnetyczne”.

Legalne, ale „może podważać zaufanie społeczne do władz miasta”

Foto: Legalne, ale „może podważać zaufanie społeczne ...
cz śr, 07 września 2011 18:44

Firma której współwłaścicielem jest kierownik Biura Obsługi Urzędu Urzędu Miejskiego w Łomży wygrywa przetargi ogłaszane przed podległe miastu instytucje. W nazwie firmy jest imię i nazwisko kierownika BOU, którego na tę funkcję - bez konkursu - w maju, najpierw jako pełniącego obowiązki, (teraz już bez p.o.) powołał prezydent Mieczysław Czerniawski. Z sześciu rozstrzyganych w wakacje przetargów, do których przystąpiła firma kierownika BOU, wygrała cztery. Łącznie ich wartość sięga 530 tys zł. Ratusz twierdzi, że to nic nadzwyczajnego, i że wszystko jest legalnie... - Sytuacja, w której urzędnik piastujący funkcję kierowniczą, wygrywa przetargi w urzędzie miasta, w którym jest zatrudniony, może podważać zaufanie społeczne do władz miasta – mówi Anna Wojciechowska-Nowak z Programu Przeciw Korupcji Fundacji Batorego.

i po wakacjach...

Foto: i po wakacjach...
cz cz, 01 września 2011 08:15

Niemal 13 tysięcy dzieci i około tysiąca nauczycieli rozpoczyna dziś rok szkolny w Łomży. Tegoroczne wakacje były dłuższe niż zwykle, ale nie wszystkie szkoły są w pełni gotowe na przyjęcie uczniów. Największy problem jest w Szkole Podstawowej nr 2, bo szkoła nie ma już własnej sali gimnastycznej. Problemy z salą są też w „dziesiątce”, a remonty trwają jeszcze w kilku innych szkołach.

Ostatni poseł... z Łomży?

Foto: Ostatni poseł... z Łomży?
cz cz, 25 sierpnia 2011 08:16

Kończy się kadencja parlamentu. 9 października będą kolejne wybory posłów i senatorów i niestety może okazać się, że Łomża na Wiejskiej w Warszawie nie będzie miała już swojego przedstawiciela. Poseł Lech Antoni Kołakowski, który dziś jej jedynym naszym reprezentantem, na liście wyborczej PiS ma być dopiero na siódmym miejscu. Niby to nie problem, bo wybierają mieszkańcy, i wystarczy zebrać więcej głosów poparcia niż inni... Tyle tylko, że w liczącym blisko 300 tysięcy Białymstoku jest łatwiej zebrać 10 tysięcy głosów poparcia niż w pięć razy mniejszej Łomży. Ta sama zasada dotyczy także innych łomżyńskich kandydatów na posłów: Macieja Borysewicza z PO i Marka Mindy z SLD, czy Wojciecha Dzierzgowskiego z PSL. Niestety, to już nie tylko ich problem. Jest wielce prawdopodobne, że po jesiennych wyborach Łomża i cały region nie będzie miał w Sejmie żadnego przedstawiciela. I to nie tylko przez najbliższe cztery lata, ale także przez kolejne kadencje...

Łomżyńskie wojsko świętowało... po raz ostatni

Foto: Łomżyńskie wojsko świętowało... po raz ostatni
cz cz, 18 sierpnia 2011 08:32

Uroczystą zbiórką kadry i pracowników wojska przy pomniku żołnierzy 33. Pułku Piechoty, na terenie koszarów wojskowych przy Al. Legionów, rozpoczęły się w piątek w Łomży obchody święta 1. Łomżyńskiego Batalionu Remontowego i Święta Wojska Polskiego. Obie uroczystości przypadają 15 sierpnia i są związane z rocznicą „cudu nad Wisłą”czyli zwycięskiej dla Polaków bitwy z nacierającymi na stolicę wojskami bolszewickimi w 1920 roku. Niestety w poniedziałek 15 sierpnia, w Łomży już wojska prawie nie było. W związku z reorganizacją 1. Łomżyńskiego Batalionu Remontowego im. gen. Mariana Raganowicza, i zmniejszeniem stanu osobowego jednostki, nie można było już nawet wystawić kompanii honorowej...

Z Łomży na Uniwersjadę do Chin

Foto: Z Łomży na Uniwersjadę do Chin
cz cz, 11 sierpnia 2011 08:20

Już jutro (w piątek) nastąpi otwarcie 26. Letniej Uniwersjady, która odbędzie się w Shenzhen, w Chinach. Akademicka Reprezentacja Polski, liczy blisko 150 sportowców. W tej grupie są dwie zawodniczki LŁKS „Prefbet Śniadowo” Łomża. To Joanna Fiodorow, która wystartuje w konkurencji rzut młotem, oraz Justyna Korytkowska specjalizująca się w biegu na 3000m z przeszkodami. - Z województwa podlaskiego to jedyni reprezentanci na tę imprezę. Jeśli wszystko będzie w porządku obie zawodniczki powinny walczyć o czołówkę – mówi Andrzej Korytkowski, trener i prezes łomżyńskiego klubu. Obie nasze zawodniczki eliminacje mają zaplanowane na środę 17 sierpnia, a finały ich konkurencji odbędą się dwa dni później.

Obiecują, ale nie pomagają...

Foto: Obiecują, ale nie pomagają...
cz cz, 04 sierpnia 2011 08:24

Rodzina z piątką dzieci z Łomży jest na najlepszej drodze, aby trafić pod most - czyli tam gdzie ją wysyłają.... Siedmioosobowa rodzina jakoś sobie radzi, a przynajmniej tak było do tej pory. Teraz sytuacja stała się beznadziejna. Wszystko przez brak mieszkania. Właściciel u którego ostatnio wynajmowali stancję żąda, aby się wyprowadzili, bo chce ją wyszykować dla syna, który wkrótce się ożeni. - Mieszkania dla rodziny z piątką dzieci nikt nie chce wynająć – mówi pani Monika Pardo. Pomóc mogłoby miasto przyznając rodzinie choćby pomieszczenia socjalne. - Nie chodzi o wygody. Może być bez ciepłej wody, ogrzewane piecem. Cokolwiek, aby mieć dach nad głową – prosi. Pomoc obiecał jeszcze poprzedni prezydent Łomży. Obiecała także nowa wiceprezydent Mirosława Kluczek, ale na obietnicach się kończy, bo „przypadków takich jak Pani Pardo jest w naszym mieście więcej (co najmniej kilkadziesiąt).” - Nie raz słyszałam w ZGM (Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej – dop.red.) „jak nie potrafi pani sobie poradzić, to możecie iść pod most” - mówi kobieta.

Mieli doradzać za darmo... Ale ich nie ma

Foto: Mieli doradzać za darmo... Ale ich nie ma
cz cz, 28 lipca 2011 08:21

Po burzy związanej z zapowiedzią powołania płatnych doradców nowo wybrany prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski zapowiadał powołanie społecznej, czyli pracującej za darmo Rady Konsultacyjnej, która miała być jego organem doradczym. Zgodnie z zapowiedziami rada miała składać się z zacnych i bardzo dobrze wykształconych ludzi i to wcale niekoniecznie mieszkańców Łomży. Niestety, choć od wyboru Czerniawskiego na urząd prezydenta minęło siedem miesięcy, i niewiele mniej od zapowiedzi powołania Rady, w dalszym ciągu prezydent tego nie zrobił. Teraz po naszych przypomnieniach odpisano, że „z uwagi na okres wakacyjny powołanie Rady Konsultacyjnej i jej pierwsze posiedzenie jest obecnie planowane na koniec września”.

Jeździć po Łomży coraz trudniej...

Foto: Jeździć po Łomży coraz trudniej...
cz cz, 21 lipca 2011 08:01

Komplikuje się sytuacja na łomżyńskich drogach. W tej chwili drogowcy pracują na niemal połowie Alei Legionów, na całej Alei Piłsudskiego i nowej części ul. Spokojnej, za chwilę wejdą na ul. Poznańską i drogę do Mężenina na odcinku pomiędzy Zawadami, a skrzyżowaniem z drogą krajową nr 63 Łomża – Zambrów. Teoretycznie te wszystkie prace powinny skończyć się jeszcze w tym roku, ale patrząc na zapał drogowców, coraz trudniej w to uwierzyć... Okazuje się także, że przez dłuższy czas utrudnienia w ruchu będą czekały kierowców na Szosie Zambrowskiej. W wyniku lipcowych ulew osuwa się tam nasyp. Przed tygodniem droga została „zwężona” do jednego pasa, a ruchem steruje sygnalizacja świetlna. Niestety padające deszcze dalej niszczą nasyp. Po wczorajszych porannych ulewach w ratuszu podjęto decyzję o tymczasowym zabezpieczeniu uszkodzonego nasypu poprzez wysypanie tu kilku wywrotek żwiru. Do listy utrudnień na drogach Łomży dołożyć trzeba jeszcze ekipy MPGKiM, które od zimy cały czas łatają dziury w ulicach miasta przysparzając kierowcom miejscami dużych, acz na szczęście krótkotrwałych problemów.

Alkohol zabija...

Foto: Alkohol zabija...
cz cz, 14 lipca 2011 08:28

Maj – pobicie ze skutkiem śmiertelnym – zmarł 40-latek pobity przez 16-latka. Czerwiec – morderstwo – kobieta nożem dźgnęła w serce 51-latka. Lipiec – morderstwo – dwaj mężczyźni brutalnie zabili 31-latka. To śmiertelna seria prosto z Łomży. - Jeszcze wcześniej, też w tym roku, było jedno pobicie ze skutkiem śmiertelnym, tak więc mamy już cztery takie przypadki – mówi podkomisarz Sławomir Dąbrowski z KMP w Łomży, dodając że przez cały ubiegły rok w mieście nie było nawet jednego takiego zdarzenia. - Wszystkie te tragiczne zdarzenia rozgrywały się „przy alkoholu” - mówi policjant.

Pora deszczowa...

Foto: Pora deszczowa...
cz cz, 07 lipca 2011 08:24

Może i trudno w to jeszcze uwierzyć, ale zdaniem synoptyków, z dnia na dzień ma być coraz cieplej i ładniej..., a w weekend termometry mogą wskazać nawet 29 stopni Celsjusza. Tymczasem ostatnie dni w regionie wyglądały jakby miało dojść do potopu. Od początku lipca w okolicach Łomży spadło ok. 225 mm deszczu, czyli po 225 litrów wody na każdy metr kwadratowy powierzchni. To jakieś trzy razy więcej niż normalnie spada przez cały lipiec... choć i tak wakacje to taka nasza mała pora deszczowa, bo w lipcu i sierpniu opady są największe.

Via Baltica czeka... i jeszcze poczeka

Foto: Via Baltica czeka... i jeszcze poczeka
cz cz, 30 czerwca 2011 08:19

- Nie ma jeszcze wyznaczonego terminu posiedzenia Komisji Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych przy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych w Warszawie – mówi Rafał Malinowski, rzecznik prasowy białostockiego oddziału GDDKiA. To właśnie KOPI, w oparciu o materiały opracowane przez białostocki oddział GDDKiA, ma wskazać ostateczny przebieg Via Baltica. Podstawowym dokumentem jest raport środowiskowy i ten raport w dalszym ciągu „jest w uzgodnieniach”. - Sprawa rozbija się o kompensacje.(…) Droga musi przejść przez Narew i poszukujemy 300 hektarów na których można by coś zrobić – tłumaczy Malinowski, dodając, że „może to potrwać jeszcze kilka tygodni, albo kilka miesięcy”. Tymczasem w Ministerstwie Infrastruktury powstał dokument, który oddala o kolejne kilka lat perspektywę budowy Via Baltica. Zgodnie z nim droga miałaby powstać dopiero w 2026 roku, a nie jak dotychczas utrzymywano do 2020 roku.

Po co warszawska kancelaria na „etacie” w ratuszu?

Foto: Po co warszawska kancelaria na „etacie” w ratuszu?
cz śr, 22 czerwca 2011 08:31

O „stałej współpracy” prezydenta Łomży z warszawską kancelarią Czeszejko – Sochacki łomżanie dowiedzieli się w ubiegłym tygodniu, gdy Mieczysław Czerniawski uzasadniał dlaczego to właśnie ta kancelaria ma reprezentować Łomżę przed sądem w sprawie uchwały dotyczącej scalenia działek przy ul. Żabiej. Okazuje się, że odpowiednia umowa pomiędzy prezydentem Łomży a kancelarią została podpisana w kwietniu i ma obowiązywać do końca roku. - Koszt świadczenia usług przez Kancelarię Czeszejko – Sochacki dla Miasta Łomża wynosi 3000 zł netto miesięcznie – podaje Łukasz Czech z ratusza w odpowiedzi na nasze pytania. W kolejnej przesłanej nam informacji tłumaczy, że „koniecznym stało się wzmocnienie obsługi prawnej Urzędu Miejskiego”, i m.in. że o to prosili także radni. Sęk w tym, że radnym prezydent odpowiedział, iż na dodatkowe pół etatu radcy prawnego nie ma w budżecie miasta pieniędzy.

Przez 27 lat byłem bardzo blisko świętego człowieka...

Foto: Przez 27 lat byłem bardzo blisko świętego człow...
cz cz, 16 czerwca 2011 08:06

Arturo Mari, papieski fotograf, którzy przez cały pontyfikat fotografował Ojca Świętego błogosławionego Jana Pawła II, w sobotni wieczór w koście pw. Krzyża Świętego w Łomży otworzył wystawę, także swoich, zdjęć obrazujących wizytę Jana Pawła II w Łomży w czerwcu 1991 roku. - Przez 27 lat byłem bardzo blisko świętego człowieka, człowieka, którego mogę nazwać człowiekiem Boga – mówił Arturo Mari, który przez kilka kolejnych dni w Łomży dawał świadectwo świętości papieża Polaka. We wszystkich miejscach gdzie przemawiał podkreślał, że „Jan Paweł II Wielki, który odmienił oblicze świata”, zawsze był obrońcą życia ludzkiego, ludzkiej godności i rodziny. - I nie uczynił nic szczególnego jak tylko głosił Słowo Boże, całym swoim życiem – powtarzał Mari.

Mówią, że zaczną budować

Foto: Mówią, że zaczną budować
cz cz, 09 czerwca 2011 09:16

Początek lipca – to termin w którym ma rozpocząć się budowa pierwszej w Łomży galerii handlowej z hipermarketami. Tę datę radnym z Komisji Gospodarki Komunalnej we wtorek podał Jerzy Wierzbowski, prezes spółki Galeria Narew, która ma zbudować Galerię Narew na Bawełnie. To już kolejny podawany termin rozpoczęcia tej inwestycji. Budowę galerię miano rozpocząć jeszcze w ubiegłym roku... - Jeśli nastąpi opóźnienie, to na pewno nie będzie większe niż do końca miesiąca – mówił nam Andrzej Serafin, dodając, że cała inwestycja na pewno będzie ukończona w listopadzie 2012 roku.

Scalenie przy Żabiej unieważnione!

Foto: Scalenie przy Żabiej unieważnione!
cz cz, 02 czerwca 2011 08:07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w ubiegłym tygodniu stwierdził nieważność uchwały Rady Miasta Łomża z lipca ubiegłego roku w sprawie scalenia działek w rejonie ulic Żabiej i Sikorskiego. Wyrok na razie nie jest prawomocny. Zgodnie z prawem o tym czy go zaskarżyć będą decydować radni obecnej kadencji. I choć oficjalnie ratusz milczy – czekając na pisemne uzasadnienie wyroku – radni Łomży, z którymi rozmawialiśmy, nie chcą „umierać za błędy poprzedników”. W obecnej Radzie Miasta jest tylko czworo radnych, którzy będąc radnymi także poprzedniej kadencji, poparło to scalenie. Tymczasem konsekwencje prawne przyjęcia uchwały, a teraz jej unieważnienia, będą ogromne. Działki mają już nowych właścicieli, a ci nowe notarialne akty własności i wpisy w księgach wieczystych. Część z nich już zapłaciło naliczone im przez miasto – sięgające nawet po kilkadziesiąt tysięcy - opłaty adiacenckie. Niektórzy planowali inwestycje i też ponieśli związane z tym koszty. Jeśli wszystko ma wrócić do stanu sprzed uchwały, to ktoś powinien za to wszystko zapłacić...

Przedwyborcze przymiarki

Foto: Przedwyborcze przymiarki
cz cz, 26 maja 2011 08:32

Polityczne życie nabiera tempa. Jesienią odbędą się wybory parlamentarne i politycy, także lokalni, coraz częściej pokazują się wyborcom... Na razie są tylko przymiarki do list wyborczych. Chętnych nie brakuje, co dodatkowo pobudza do działań. I choć jesienią wybierać będziemy o jednego posła mniej niż dotychczas (w związku ze spadkiem ludności zmniejszono z 15 do 14 liczbę posłów z podlaskiego), to wydaje się, że możliwym jest aby Łomża miała więcej niż jednego swojego reprezentanta w parlamencie. Kto wie może nawet uda się powtórzyć wynik z 2005 roku, gdy w Sejmie było dwóch naszych posłów, a trzeci w Senacie.

Już dawno przegoniliśmy ich...

Foto: Już dawno przegoniliśmy ich...
cz cz, 19 maja 2011 09:25

Oddana do użytku w marcu tego roku nowa pływalnia miejska w Łomży kosztowała nas ponad 35,5 mln zł. Oddana do użytku w tym tygodniu (w sobotę) pływalnia miejska w Ostrołęce kosztowała ich ok. 27 mln zł. Obie pływalnie budowane były mniej więcej w tym samym czasie. W Łomży prace ruszyły w kwietniu, a w Ostrołęce w sierpniu 2009 roku. Łomża na budowę pływalni dostała unijne wsparcie, Ostrołęka musiała zbudować ją w całości za swoje. W łomżyńskiej pływalni można będzie organizować jedynie zawody międzyszkolne i międzymiastowe, a w Ostrołęce wszystkie za wyjątkiem igrzysk olimpijskich. Otwarte pozostaje pytanie: dlaczego drożej wcale nie znaczy lepiej...?

Biskup idzie na emeryturę?

Foto: Biskup idzie na emeryturę?
cz cz, 12 maja 2011 08:26

Biskup Łomżyński Stanisław Stefanek w weekend skończył 75 lat. Według prawa kanonicznego jest to wiek, w którym każdy biskup musi zgłosić gotowość do odejścia w stan spoczynku, czyli na emeryturę. Decyzja o ewentualnym przedłużeniu misji należy do papieża Benedykta XVI. Biskup Stanisław Stefanek jest ordynariuszem łomżyńskim od 15 lat. Ja często powtarza, w Polsce diecezję łomżyńską uważa się za taką bombonierkę, ale jak mówi, to nie jest do końca prawdziwe określenie.

« · «« · 20 · 21 · 22 · 23 · 24 · 25 · 26 · 27 · 28 · 29 · »» · »
 
200831084255.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę