Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 27 września 2020 napisz DONOS@

Błogosławiony Jan Paweł II. Honorowy obywatel Łomży.

Foto: Błogosławiony Jan Paweł II. Honorowy obywatel Ł...
cz cz, 05 maja 2011 08:15

Przy aplauzie miliona wiernych papież Benedykt XVI ogłosił w niedzielę, 1 maja, Jana Pawła II błogosławionym. - Mocą naszej władzy apostolskiej zezwalamy, aby Czcigodnemu Słudze Bożemu, Janowi Pawłowi II, papieżowi, przysługiwał tytuł błogosławionego i aby można było obchodzić jego święto w miejscach i w sposób ustanowiony przez prawo co roku 22 października – mówił Benedykt XVI podczas uroczystości na Placu św. Piotra w Watykanie. Wśród wiwatujących tłumów byli także łomżanie. Trudno określić ile dokładnie osób z Łomży pojechało no uroczystości do Watykanu. Specjalny wyjazd organizowała Kuria Biskupia wspólnie z parafią katedralną (wyjechało blisko 50 osób), ale ofertę miały też łomżyńskie biura podróży, a część udała się do Rzymu na własną rękę. Na ulicach Łomży, podczas transmitowanej przez telewizję na żywo Mszy świętej beatyfikacyjnej, prawie nie było widać mieszkańców... - W całej Ojczyźnie brzmi hymn dziękczynienia Gaude Mater Polonia. Duma i wielka radość wypełnia serca Polaków na całym świecie, bo papież Benedykt XVI ogłosił błogosławionym Jana Pawła II” - mówił biskup Tadeusz Bronakowski, który w niedzielę o godz. 15.00 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego przewodniczył Mszy świętej w której łomżanie dziękowali Bogu za wyniesienie na ołtarze papieża-Polaka i przez Niego prosili o boże łaski.

W Łomży będzie... Real, Tesco i Castorama...

Foto: W Łomży będzie... Real, Tesco i Castorama...
cz cz, 28 kwietnia 2011 08:11

Na razie w Łomży królują Biedronki, Stokrotki i Kaufland. Już niedługo ten obraz handlu w mieście ma się zmienić. Do Łomży już podążają najwięksi gracze runku. Jeśli zapowiedzi się urzeczywistnią, w przyszłym roku swoje hipermarkety otworzą u nas Real, Tesco i Castorama... Wszystko dzięki (albo przez) dwie duże galerie handlowe, których budowa ma ruszyć jeszcze w czerwcu, a otwarcie obu zapowiadane jest przed przyszłorocznymi świętami Bożego Narodzenia.

Wielkanoc, to najważniejsze nasze święta

Foto: Wielkanoc, to najważniejsze nasze święta
cz cz, 21 kwietnia 2011 08:29

Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego to w Kościele Katolickim szczyt całego roku liturgicznego. Rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek i kończy nocą, z soboty na niedzielę, gdy w procesji rezurekcyjnej chrześcijanie całemu światu ogłaszają radosną wieść: „Otrzyjcie już łzy płaczący, żale z serca wyzujcie. Wszyscy w Chrystusa wierzący, weselcie się, radujcie. Bo zmartwychwstał samowładnie, jak przepowiedział dokładnie. Alleluja...” Wielki Czwartek to dzień ustanowienia przez Jezusa Chrystusa Eucharystii i Kapłaństwa. Na pamiątkę tego wydarzenia we wszystkich kościołach katedralnych odprawiana jest tzw. Msza św. Krzyżma. Tę Mszę św. celebrują ze swoim biskupem licznie zgromadzeni kapłani. Oni też ponawiają swoje ślubowania złożone w dniu święceń kapłańskich. W łomżyńskiej Katedrze Mszy Krzyżma będzie przewodził, prawdopodobnie po raz ostatni, biskup Stanisław Stefanek, który za kilkanaście dni osiągnie wiek emerytalny.

Rekordu Polski w pływaniu w Łomży nikt nie pobije

Foto: Rekordu Polski w pływaniu w Łomży nikt nie pobije
cz cz, 14 kwietnia 2011 08:40

Nowy basen w Łomży nadaje się do rozgrywania na nim zawodów pływackich o randze międzyszkolnej lub międzywojewódzkiej, ale nie będzie można na nim nigdy rozegrać żadnych zawodów rangi Mistrzostw Polski organizowanych przez Polski Związek Pływacki. Basen, jak zapewnia ratusz, ma „normowaną” długość 25 metrów, ale jak się okazuje, jest za wąski aby spełnić minimalne wymagania dotyczące szerokości torów pływackich.

Rachmistrzowie w piątek ruszą w miasto

Foto: Rachmistrzowie w piątek ruszą w miasto
cz cz, 07 kwietnia 2011 08:12

Formalnie już do początku kwietnia trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2011. Na razie jest tzw. samospis, czyli możliwość wypełnienia ankiety spisowej przez internet. Od jutra ruszy także bezpośrednie spisywanie przez rachmistrzów i wywiady telefoniczne. W Łomżę tego dnia ruszy 39. rachmistrzów spisowych. - W terenie będą pracować do godz. 20.00 - mówi Wiesława Kolasińska, z-ca Gminnego Komisarza Spisowego w Łomży. Spis obejmie zarówno osoby zamieszkałe stale i czasowo w Łomży, a nawet bezdomnych. Wszyscy mamy obowiązek wzięcia udziału w spisie. Za odmowę grozi grzywna do 5 tys zł. Osoby objęte spisem zobowiązane są do udzielania ścisłych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi na pytania zawarte w formularzu. Za podanie nieprawdziwej informacji grozi nawet do 2 lat więzienia.

Zwycięstwo nad Holandią na otwarcie stadionu w Łomży

Foto: Zwycięstwo nad Holandią na otwarcie stadionu w ...
cz cz, 31 marca 2011 11:49

Meczem towarzyskim pomiędzy drużynami Polski i Holandii do lat 18 oficjalnie otwarto zmodernizowany stadion miejski w Łomży. Niespodziewanie Polacy wygrali aż 3 : 0. Sama uroczystość otwarcia była wyjątkowo krótka. Nie było przecinania wstęgi... i w zasadzie cała ograniczyła się do dwóch zdań prezydenta Mieczysława Czerniawskiego. - Mogę ogłosić otwarcie stadionu w Łomży – mówił prezydent, życząc startującym tu zawodnikom i kibicom wielu miłych chwil. Trwająca od 2006 roku modernizacja stadionu kosztowała nas w sumie niemal równe 27 mln zł.

100 dni Czerniawskiego

Foto: 100 dni Czerniawskiego
cz cz, 24 marca 2011 09:38

W tym tygodniu minęło 100 dni na urzędzie prezydenta Mieczysława Czerniawskiego. 14 grudnia 2010 roku złożył ślubowanie przejmując urząd po Jerzym Brzezińskim Nieco ponad tydzień wcześniej na kandydata SLD w drugiej turze wyborów prezydenckich głosowało 10453 łomżan, czyli ponad 60% tych, którzy poszli do urn. Czerniawski szedł do ratusza z hasłem „I love Łomża”. Po 100 dniach urzędowania efektów miłości nie widać, a rozczarowanie wydaje się być coraz większe. Zaczęło się - jak w filmach Hitchcocka – od trzęsienia ziemi, a później napięcie rosło...

Czarny piątek w Fabecie

Foto: Czarny piątek w Fabecie
cz cz, 17 marca 2011 10:26

Około stu osób zatrudnionych w Zakładzie Produkcyjny Fabet Grupa CB Łomży straciło, lub w najbliższych dniach, straci pracę. - W piątek o godzinie 13. bez wcześniejszego poinformowania pracowników została przerwana produkcja i został zamknięty zakład na kłódkę. W eskorcie ochroniarzy dyrekcja z Torunia i przedstawicielem z Francji pozbawiła załogę pracy, bez możliwości wstępu na teren zakładu i możliwości uzyskania konkretnych przyczyn natychmiastowego zwolnienia całej załogi produkcyjnej wraz z kierownictwem – relacjonował internauta na forum 4lomza.pl - Tak wielkich zwolnień nie było u nas od lat – mówi Hanna Huszcza, rzecznik prasowy PUP Łomża. Zarówno ona jak i inni pracownicy urzędu o zwolnieniach dowiedzieli się z internetu. Dla wszystkich było to wielkim zaskoczeniem. Fabet był jednym z nielicznych w Łomży zakładów produkcyjnych zatrudniających około stu osób.

Procenty pobudzą rozwój...?

Foto: Procenty pobudzą rozwój...?
cz cz, 10 marca 2011 10:55

Jednym z pierwszy problemów Łomży, którego rozwiązaniem zajmą się nowe władze miasta jest... alkohol, a dokładniej to gdzie go się sprzedaje i podaje. Sklepów z alkoholem ma być dwa razy więcej niż dotychczas, a dodatkowo, one, jak i puby i bary będą mogły być, przynajmniej w obrębie Starego Miasta, bliżej szkoły, muzeum, biblioteki i kościoła. Wnioski o zmianę obowiązujących w mieście przepisów znajdują przychylność prezydenta Mieczysława Czerniawskiego. Wszystko wskazuje na to, że projekty zmian przepisów staną na sesji Rady Miasta jeszcze w tym miesiącu.

Poróżniło prezydentów

Foto: Poróżniło prezydentów
cz cz, 03 marca 2011 11:04

Jerzy Brzeziński już za tydzień przestanie być doradcą Mieczysława Czerniawskiego. Byłego i obecnego prezydenta Łomży, po niecałych dwóch miesiącach współpracy, poróżnił „bilans otwarcia”, przy czym nie sam dokument ale sposób w jaki jeden go przedstawił, a drugi skomentował. Wszystko działo się publicznie – na sesjach Rady Miasta.

uROJEnie czyżby iluzoryczny sukces?

Foto: uROJEnie czyżby iluzoryczny sukces?
cz cz, 24 lutego 2011 11:20

- Możemy być spokojni. Jeżeli ustawa przygotowywana przez MEN zostanie przez Sejm przyjęta, główna siedziba ROJE będzie w Łomży – mówił w piątek prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski, który kilka godzin wcześniej na ten temat rozmawiał z wojewodą podlaskim Maciejem Żywno. To właśnie wojewoda tydzień wcześniej wysłał do Katarzyny Hall, Ministra Edukacji Narodowej wniosek o ustanowienie siedziby Regionalnego Ośrodka Jakości Edukacji w Białymstoku. Z wypowiedzi prezydenta Czerniawskiego wynikało, że wojewoda z tego pomysłu się wycofał. Niestety tego nikt nie potwierdza.

Wojna łomżyńsko-białostocka o ROJE

Foto: Wojna łomżyńsko-białostocka o ROJE
cz cz, 17 lutego 2011 13:05

Wojewoda Podlaski, Maciej Żywno, zwrócił się do Katarzyny Hall, Ministra Edukacji Narodowej, z wnioskiem o ustanowienie siedziby Regionalnego Ośrodka Jakości Edukacji w Białymstoku. ROJE to placówki które zgodnie z założeniami MEN miałaby powstać na bazie Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych, z których jedna z ośmiu w Polsce znajduje się w Łomży. Informacja o wystąpieniu wojewody, która w poniedziałek została opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku, wywołała oburzenie w Łomży.

Czeka nas... grypa

Foto: Czeka nas... grypa
cz cz, 10 lutego 2011 13:00

W regionie i Polsce wzrasta liczba zachorowań na grypę. Specjaliści ostrzegają, że właśnie zaczyna się sezon grypowy. W ciągu pierwszych siedmiu dni lutego w województwie podlaskim do sanepidu lekarze zgłosili niemal 1300 podejrzeń zachorowań na grypę, a przez cały styczeń było ich mniej niż cztery tysiące. Zachorowań jest więcej, choć w większości przypadków chorzy zgłaszający się do lekarzy nie mają grypy lecz tylko grypopodobne infekcje. W Łomży zdarzyły się już także pierwsze dwa przypadki - potwierdzone laboratoryjnie – zachorowań na tzw. świńską grypę czyli spowodowane wirusem typu A/H1N1. W tym roku to on staje się wirusem sezonowym. Ministerstwo Zdrowia uspokaja jednak, że grypa w większości przypadków zachorowań ma typowy, lekki lub umiarkowany przebieg.

Miasto płaci za błędy...

Foto: Miasto płaci za błędy...
cz cz, 03 lutego 2011 12:30

Nieco ponad 55 tys zł musi wypłacić miasto Łomża rodzicom trójki dzieci głęboko upośledzonych. To efekt zawartej właśnie ugody. Pieniądze należą się rodzicom, bo niemal rok temu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku uznał, że pobierane przez niemal pięć lat opłaty za pobyt ich dzieci w Dziennym Domu Pomocy w Łomży były bezprawne. W pierwszej wersji „ugody” proponowanej jeszcze za czasów urzędowania prezydenta Jerzego Brzezińskiego miasto proponowało rodzicom rezygnację z roszczeń „szantażując”, że w przeciwnym razie obciąży ich całościowymi kosztami utrzymania ich dzieci w Ośrodku. Teraz, w ramach ugody, miasto zobowiązało się wypłacić wskazywane przez rodziców kwoty w zamian za ich rezygnację z domagania się ustawowych odsetek.

CBA sprawdza Czerniawskiego

Foto: CBA sprawdza Czerniawskiego
cz cz, 27 stycznia 2011 12:57

W nieco ponad miesiąc od złożenia przysięgi przez nowego prezydenta Łomży Mieczysława Czerniawskiego, musi się on tłumaczyć przed Centralnym Biurem Antykorupcyjnym. Chodzi o nepotyzm w ratuszu, czyli zatrudnienie na etacie doradcy swojego zięcia, co opisywaliśmy przed dwoma tygodniami. CBA do Łomży przyjechało po doniesieniach medialnych. Czerniawski przed funkcjonariuszami Agencji musiał tłumaczyć się jednak nie tylko z nepotyzmu, ale także z tego jak z zatrudnienia zięcia tłumaczył się w TVN24. W telewizyjnym programie „Prosto z Polski” powiedział, że miał „wiele ofert handlu zamiennego, nawet z okolicznych gmin, że pan prezydent zatrudni moją córkę, syna, a ja zatrudnię zięcia”. Okazało się, że prezydent to sobie wymyślił na obronę decyzji o zatrudnieniu w ratuszu zięcia, co jak później sam przyznał było „błędem medialnym”.

Dziurawe drogi Łomży...

Foto: Dziurawe drogi Łomży...
cz cz, 20 stycznia 2011 12:41

Niemal 8,5 tony tzw. masy na zimo zużyły tylko w sobotę i niedzielę ekipy drogowców łatające dziury w jezdniach Łomży. Mimo to dziury ciągle są. Drogowcy mówią, że łatanie to syzyfowa praca i wyrzucanie pieniędzy, bo takie łatanie z zasadny jest na krótko, ale łatać i tak trzeba. - Robimy wszystko co możemy – mówi Arkadiusz Kułaga, dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łomży. - Wszystko na miarę możliwości jakie daje nam pogoda i technologia – dodaje, podkreślając, że jest za zimno i za mokro, aby drogi dobrze naprawiać. Dyrektor Kułaga ocenia także, że w Łomży „nie jest jeszcze tragicznie. Trzeba jeździć wolno i ostrożnie.”.

Zięć doradcą Czerniawskiego. To nieetyczne – mówi Wojewoda Podlaski i bada legalność decyzji

Foto: Zięć doradcą Czerniawskiego. To nieetyczne – mó...
cz cz, 13 stycznia 2011 12:24

Maciej Wałkuski, zięć Mieczysława Czerniawskiego, jest jednym z etatowych doradców prezydenta Łomży Mieczysława Czerniawskiego. Informacja wywoła burzę porównywalną do tej jaka powstała po zapowiedzi powołania na doradcę byłego prezydenta Jerzego Brzezińskiego. W tym wypadku wątpliwości są już nie tylko natury moralnej, ale także prawnej. Mają je sprawdzić prawnicy Wojewody Podlaskiego. - Niezależnie od oceny prawnej całej sytuacji zdaniem Wojewody Podlaskiego, Macieja Żywno, zatrudnienie w charakterze doradcy swojego zięcia jest działaniem nieetycznym – podaje rzecznik wojewody, Jolanta Gadek.

Awaria przez uszczelki

Foto: Awaria przez uszczelki
cz pt, 07 stycznia 2011 11:51

Czegoś takiego nie pamiętali nawet najstarsi pracownicy MPEC-u. W sobotę, 1 stycznia 2011 roku około godz. 16:00 w Ciepłowni Miejskiej z rurociągów zasilających miejski system ciepłowniczy zaczęła lać się woda. Awaria spowodowała konieczność natychmiastowego wygaszenia kotłów ciepłowni, tym samym odcinając dopływ ciepła do większości mieszkań Łomży. - Wyglądało to naprawdę bardzo groźnie, tym bardziej, że jest zima i zbliżała się noc – mówi Ryszard Fiedorowicz, zastępca prezesa Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Łomży. Na szczęście wszystko skończyło się znacznie lepiej niż mogłoby się skończyć. Awarię udało się usunąć znacznie szybciej niż pierwotnie oceniano, a dzięki sprzyjającej aurze, bo nocą temperatura powietrza spadła zaledwie do -3 st. Celsjusza, poza kilkugodzinnym brakiem ciepłej wody, mieszkańcy nie zdążyli odczuć awarii na własnej skórze. Rano, gdy się budzili, w mieszkaniach ponownie było ciepło, a w kranach była już ciepła woda.

Między nami niewdzięcznikami

Foto: Między nami niewdzięcznikami
cz cz, 30 grudnia 2010 12:46

Mieszkańcy Łomży to lud niewdzięczny... Może i za te słowa można by się obrazić, ale nie wypada. Są na tym świecie osoby i instytucje, które „prawdę” mogą walić prosto z mostu, a reszta, nawet jak jej się to nie podoba, musi wysłuchać, niekoniecznie już przemyśleć, ale obowiązkowo zaakceptować. I tuż przed świętami Bożego Narodzenia „prawdę” że mieszkańcy Łomży to lud niewdzięczny nam objawiono.

Brzeziński będzie etatowym doradcą Czerniawskiego

Foto: Brzeziński będzie etatowym doradcą Czerniawskiego
cz cz, 23 grudnia 2010 13:39

Jerzy Brzeziński, były prezydent Łomży, od 1 stycznia 2011 roku ma być etatowym doradcą obecnego prezydenta Łomży Mieczysława Czerniawskiego. Tak zapowiedział sam prezydent Czerniawski podczas konferencji prasowej na której swoim zastępcom, Beniaminowi Doboszowi i Mirosławie Kluczek, wręczył podpisane zarządzenia o powołaniu na zastępców prezydenta Łomży. Czerniawski choć mówił, że „nie zamierza powoływać gabinetu politycznego”, przyznał, że powoła „w pełnej dozwolonej przez prawo liczbie (w mieście wielkości Łomży pięciu - dop.red.) doradców i asystentów”, a wśród nich będzie także Jerzy Brzeziński, który ma mu doradzać „przez kilka miesięcy” (...) „do momentu kiedy nie ułoży sobie zawodowego życia”.

« · «« · 21 · 22 · 23 · 24 · 25 · 26 · 27 · 28 · 29 · 30 · »» · »
 
200831084255.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę