Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 06 sierpnia 2020 napisz DONOS@

Kolejny akt oskarżenia wobec Marcina Brunona S. byłego zastępcy prezydenta Łomży

Foto: Kolejny akt oskarżenia wobec Marcina Brunona S....
cz śr, 28 grudnia 2011 18:34

Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Białymstoku wysłali do łomżyńskiego sądu drugi już akt oskarżenia obejmujący byłego zastępcę prezydenta Łomży Marcina Brunona S. Tym razem dotyczy tzw. „sprawy Lidla”. Marcinowi S. i urzędnikowi ratusza Janowi K. prokuratorzy zarzucają wydanie niezgodnego z obowiązującym planem zagospodarowania pozwolenia na budowę u zbiegu ulic Sikorskiego i Legionów obiektu wielkopowierzchniowego. W połowie grudnia białostocka prokuratura oskarżyła Marcina S. w innej sprawie - przed sądem stanie razem z byłym prezydentem Łomży Jerzym B. – m.in. za niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień przy gospodarowaniu nieruchomością miejską przy ul. Poligonowej.

Działali na szkodę Miasta Łomża

Foto: Działali na szkodę Miasta Łomża
cz cz, 22 grudnia 2011 08:20

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku skierowała do Sądu Rejonowego w Łomży akt oskarżenia m.in. przeciwko byłym prezydentowi Łomży Jerzemu B. i jego zastępcy Marcinowi S. Zarzuca im popełnienie przestępstw tzw. Urzędniczych, polegających na niedopełnieniu obowiązków i przekroczeniu uprawnień. Miało do nich dojść w 2005 i 2007 roku w związku z transakcjami miejską działką przy ul. Poligonowej. W ocenie prokuratury niezgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oddano ją konkretnemu przedsiębiorcy, najpierw w najem, a następnie w użytkowanie wieczyste, czym działali na szkodę Miasta Łomża oraz przysporzyli korzyści majątkowej innej osobie. Grozi im nawet do 10 lat pozbawienia wolności. - Przesłuchani w charakterze podejrzanych nie przyznali się do popełnienia zarzuconych im czynów – podaje Adam Kozub, rzecznik prasowy PO w Białymstoku.

Oszuści na łowach

Foto: Oszuści na łowach
cz śr, 14 grudnia 2011 18:59

Kolejna staruszka z Łomży padła ofiarą oszustów i straciła blisko 20 tysięcy złotych. Uwierzyła dzwoniącej do niej kobiecie podającej się za córkę, a później przekazała pieniądze podstawionej koleżance „fałszywej córki”. Policjanci podają, że w mieście tylko w tym roku było co najmniej 30 prób podobnych oszustów. Mniej więcej co trzecia z nich zakończyła się „sukcesem”. - Oszuści mają wiele metod: na wnuczka, inkasenta, urzędnika, czy obnośnego sprzedawcę, ale niemal wyłącznie „atakują” osoby starsze, mieszkające samotnie – mówi Urszula Brulińska z KMP w Łomży. - Wykorzystują ich łatwowierność i życzliwość i zabierają wszystkie oszczędności. Rekord to kradzież 40 tysięcy złotych 83-letniej mieszkance Łomży, która uwierzyła fałszywej urzędniczce oferującej swoją pomoc w uzyskaniu wyższej emerytury.

Via Baltica powstanie... bo jest ważna dla UE

Foto: Via Baltica powstanie... bo jest ważna dla UE
cz śr, 07 grudnia 2011 17:48

- Rail Baltica i Via Baltica zostaną zrealizowane, ponieważ są to ważne projekty komunikacyjne dla Unii Europejskiej - mówił odpowiedzialny za transport wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Siim Kallas. Wytyczona przez Łomżę droga ekspresowa S 61 ma być częścią Via Baltica czyli drogowego korytarza transportowego, który ma połączyć Warszawę, ze stolicami państw bałtyckich: Kownem, Rygą, Tallinem i Helsinkami. Na razie droga jest tylko w planach, ale coraz bardziej konkretnych. Wojewoda Podlaski wydał w tym tygodniu decyzję o zezwoleniu na realizację obwodnic Stawisk i Szczuczyna, które mają być pierwszymi zbudowanymi odcinki Via Baltica. W ubiegłym tygodniu drogowcy z warszawskiej centrali GDDKiA rekomendowali natomiast przebieg ekspresowej S 61 od obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej do obwodnicy Szczuczyna ostatecznie potwierdzając, że obwodnicę Łomży chcą wybudować po zachodniej stronie miasta. Największym problemem w dalszym ciągu pozostają pieniądze, których na budowę Via Baltica nigdzie nie zapisano. Tymczasem, według wyliczeń GDDKiA, na jej budowę potrzeba ponad 10 mld zł, a sam odcinek pomiędzy Ostrowią Mazowiecką a Szczuczynem, z najdroższą obwodnicą Łomży, może kosztować jakieś 5,5 mld.

Opłaty w górę

cz śr, 30 listopada 2011 18:31

Nowy rok przywita mieszkańców Łomży nowymi wyższymi cenami nie tylko na stacjach paliw, ale także w miejskiej kasie. Zgodnie z wczorajszymi decyzjami miejskich radnych więcej zapłacimy za wodę i ścieki, za posiadanie psa oraz z tytułu lokalnych podatków od nieruchomości i transportu. Prezydent Mieczysław Czerniawski zgłaszając wniosek o podwyżkę podatków tylko o wskaźnik inflacji, czyli 4,2%, argumentował to „uwzględnieniem wysokiego wskaźnika bezrobocia w mieście”. Po tych podwyżkach mieszkańcy Łomży będą płać o blisko 30% wyższe podatki za swoje mieszkania niż mieszkańcy sąsiedniej Ostrołęki, a tamci przedsiębiorcy w stosunku do naszych zaoszczędzą ponad 20% na podatku od nieruchomości i dodatkowo nawet ponad 40% na podatkach transportowych.

Jeździsz - ryzykujesz... u nas bardziej

Foto: Jeździsz - ryzykujesz... u nas bardziej
cz śr, 23 listopada 2011 18:06

18 osób zabitych, 102 ranne to tegoroczny (do końca października) bilans wypadków na drogach Łomży i powiatu. Najczęstszą przyczyną wypadków drogowych od lat jest brawura, nadmierna prędkość, i nieprawidłowo wykonywane manewry – podają policjanci, a kierowcy do tego dodają jeszcze kiepskie drogi... W sumie na drogach jest niebezpiecznie, niestety to już nie tylko nasze subiektywne odczucie, ale także wyniki badań. Drogi krajowe w okolicach Łomży to najbardziej niebezpieczne fragmenty dróg w województwie podlaskim. Z danych EuroRAP wynika, że na większości z nich istnieje bardzo duże i duże ryzyko wystąpienia wypadku.

Miasto na kredyt

Foto: Miasto na kredyt
cz śr, 16 listopada 2011 18:06

Planowane w przyszłorocznym budżecie Łomży zadłużenie ma osiągnąć poziom 42,6% dochodów. To oznacza, że wyniesie ono około 105 milionów złotych. Tylko w przyszłym rok prezydent chce pożyczyć niemal 39 mln zł. Pożyczamy już nie tylko na inwestycje. Z projektu budżetu wynika, że w 2012 roku tzw. wydatki bieżące będą o milion złotych wyższe niż dochody bieżące, a do tego na spłatę zaciągniętych wcześniej zobowiązań trzeba będzie wydać ponad 11 mln zł.

Browar bez kobiet

Foto: Browar bez kobiet
cz śr, 09 listopada 2011 18:36

Dziesięć kobiet dostało już wypowiedzenia z pracy w łomżyńskim browarze. Pozostałe z 16 kobiet, których dotyczyły plany zwolnienia, mają je otrzymać lada dzień. - Wyraźnie powiedziałem, że te zwolnienia przeprowadzimy – stwierdził już w piątek Ryszard Czopik, prezes spółki Łomża Browary Regionalne w Warszawie, po spotkaniu z przedstawicielami łomżyńskich związków zawodowych. Jako „możliwości złagodzenia skutków zwolnień” firma zaproponowała zwalnianym kobietom, które przepracowały tu po kilkadziesiąt lat, po... 2200 zł „dodatkowej wypłaty”. Wszystkie zwalniane kobiety zapowiadają, że skierują sprawę do Sądu Pracy.

Ratujemy Łomżyńskie Zabytki Cmentarne

Foto: Ratujemy Łomżyńskie Zabytki Cmentarne
cz śr, 02 listopada 2011 18:02

Jak co roku we Wszystkich Świętych, niezależnie od pogody, przy wszystkich wejściach na stary łomżyński cmentarz z puszkami stanęli wolontariusze zbierając datki na ratowanie zabytkowych nagrobków 210-letniej nekropolii. Zebrali ponad 40 tys zł. O przeznaczeniu pieniędzy z tegorocznej zbiórki na ratowanie konkretnych obiektów cmentarnych zadecyduje komisja, w skład której wejdą także przedstawiciele administratora cmentarza i konserwatora zabytków - prawdopodobnie wystarczy ich na renowację kilkunastu kolejnych nagrobków, pomników, ogrodzeń i krzyży.

Zabili byłego wiceprezydenta Łomży

Foto: Zabili byłego wiceprezydenta Łomży
cz śr, 26 października 2011 17:49

Zmasakrowane ciało byłego wiceprezydenta Łomży znaleziono w ubiegłą środę po południu na łąkach w okolicach wsi Rybno. Dotychczasowe wstępne ustalenia policji wskazują, że sprawcy w melinie przy ul. Kwadratowej w Łomży dotkliwie pobili swoją ofiarę, a następnie wywieźli go samochodem kilkanaście kilometrów dalej. Konającego, bez udzielenia pomocy, porzucili na łące koło Rybna. Bardzo szybko zatrzymano osoby podejrzane o popełnienie zbrodni. Pięciu mieszkańców Łomży w wieku do 22 do 43 lat decyzją sądu trafiło już do tymczasowego aresztu na trzy miesiące. Dwóch z nich próbowało uciec. Jednego zatrzymano w Orzyszu, drugiego w Słubicach na granicy polsko-niemieckiej. Według dotychczasowych ustaleń do zbrodni doszło na tle rabunkowym.

Niezłomny Świadek Historii

Foto: Niezłomny Świadek Historii
cz śr, 19 października 2011 16:38

Biskup senior Tadeusz Zawistowski (ur. 16.01.1930r.), otrzymał odznakę honorową „Świadek Historii”. To nagroda Instytutu Pamięci Narodowej przyznawana osobom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii Narodu Polskiego. Kapituła odznaki doceniła wkład biskupa Zawistowskiego w ocalanie i przekazywanie pamięci o ofiarach Obławy Augustowskiej, której był bezpośrednim świadkiem. - Gdy jest się świadkiem historii, to być może niektórzy myślą, że dokonałem niezwykłych, niemalże bohaterskich czynów. Nic z tych rzeczy! - mówił ks. bp Tadeusz Zawistowski.

Szczęśliwi wybrańcy

Foto: Szczęśliwi wybrańcy
cz śr, 12 października 2011 18:06

Janusz Palikot i Lech Kołakowski w przedwyborczy piątek „starli się” na Starym Rynku w Łomży. Wówczas żaden z nich nawet nie śnił, że w powyborczy poniedziałek będą oni chyba najszczęśliwszymi wybrańcami narodu. Ruch Palikota stał się trzecią siłą polityczną w Polsce. Lech Kołakowski, broniąc swojego mandatu poselskiego z siódmej pozycji na liście PiS, uzyskał piąty wynik – swój najlepszy. Poparło go 13 502 wyborców, o ponad trzy tysiące więcej niż cztery lata temu i ponad dwa razy tylu co w 2005 roku, gdy po raz pierwszy wywalczył mandat poselski. Z regionu mandaty poselskie wywalczyli także Edmund Borawski (PSL) z Grajewa i Jacek Bogucki (PiS) z Wysokiego Mazowieckiego. Senatorem w okręgu wyborczym nr 59 tzw. łomżyńsko – suwalskim został Bohdan Paszkowski (PiS) z Białegostoku, który zebrał 51 758 głosów poparcia. W niedzielnych wyborach parlamentarnych wzięła udział mniej niż połowa dorosłych mieszkańców Łomży. Frekwencja wyborcza w mieście wyniosła 47,79% (a w powiecie łomżyńskim tylko 40,18%). W całej Łomży, w wyborach do Sejmu oddano 23 625 ważnych głosów, a do Senatu o jeden więcej.

Stać nas na posła, a nawet dwóch

Foto: Stać nas na posła, a nawet dwóch
cz śr, 05 października 2011 16:31

Warto mieć posła z Łomży, i to nie tylko po to by dbał o nasze sprawy, ale także dlatego, że gdyby o tym zapomniał, to jesteśmy w stanie mu to wygarnąć prosto w twarz spotykając go w Łomży - na ulicy, w sklepie, czy u cioci na imieninach. Posłowie z Białegostoku po drodze z Sejmu do Łomży nie zajeżdżają, a „serce z Łomży” w Białymstoku jest innym sercem. W październiku 2007 roku zebranie około 10 tysięcy głosów poparcia gwarantowało wejście do Sejmu. A zatem także teraz stać nas będzie na posła, a nawet dwóch...

Brońcie Prokuratur... Bronicie mieszkańców regionu!

Foto: Brońcie Prokuratur... Bronicie mieszkańców regi...
cz śr, 28 września 2011 18:15

W październiku ma być znana lista małych prokuratur, które mają zostać zlikwidowane. W Prokuraturze Generalnej od kilku miesięcy pracuje zespół do spraw oceny zasadności funkcjonowania najmniejszych jednostek prokuratury. Sęk w tym, że niemal wszystkie prokuratury z rejonu łomżyńskiego są zaliczane do małych, a na liście do zamknięcia raczej znajdą się są prokuratury z Kolna i Zambrowa. - Samorządowcy, i nie tylko oni, powinni bronić tych Prokuratur i wskazywać bezsens takich działań – mówi Krystyna Michalczyk-Kondratowicz, dziś na emeryturze, była szefowa Prokuratury Okręgowej w Łomży. - Jak był kiedyś zamysł zlikwidowania Prokuratury Okręgowej w Łomży, to takie działania przyniosły pozytywny rezultat – dodaje.

Śmierdzący problem (nie) do rozwiązania

Foto: Śmierdzący problem (nie) do rozwiązania
cz śr, 21 września 2011 21:29

„Czy może ktoś z was wie dlaczego wieczorem i rano (kiedy nikt już po naszej mieścinie się nie porusza) oraz mniej w ciągu dnia śmierdzi kupą, szambem, fekaliami, g*wnem, nawozem lub jakąkolwiek inną brzydko pachnącą wydzieliną” – pytał jeden z użytkowników forum 4lomza.pl. Utrzymujący się smród nosy wykręcał wielu toteż internetowa dyskusja była bardzo żywa. Niektórzy relacjonowali iż w związku ze smrodem mają bóle głowy, mdłości a nawet wymioty... I wszyscy jak mantrę powtarzali pytania co tak śmierdzi!? My sprawdziliśmy co śmierdziało, bo na szczęście od kilku dni już tak nie śmierdzi I wychodzi na to, że chyba mieliśmy pecha... bo na ten smród złożyło się kilka czynników.

Do trzech razy... maszt

Foto: Do trzech razy... maszt
cz śr, 14 września 2011 18:16

Już po raz trzeci władze miasta rozpoczęły procedury zmierzające wydanie zgody na budowę dużego, sięgającego 50 metrów wysokości i posiadającego aż 25 anten, masztu telefonii komórkowej przy ul. Piłsudskiego. Dwa poprzednie razy gotowe decyzje były skutecznie podważane przez okolicznych mieszkańców, którzy na tę inwestycje od 2008 roku nie chcą się zgodzić. - Urzędnicy nie mogą operować argumentami, jakoby stacje nadawcze były całkowicie bezpieczne. Istnieją liczne opracowania naukowe, z których wynika, że prawdopodobnymi skutkami oddziaływania promieniowania emitowanego przez anteny telefonii komórkowej na człowieka są m.in. zmiany czynnościowe w układach fizjologicznych oraz zwiększone ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory - mówią, prosząc jednocześnie o zachowanie anonimowości. Tymczasem jak się okazuje, w Łomży jest już ponad 30 „instalacji wytwarzających pole elektromagnetyczne”.

Legalne, ale „może podważać zaufanie społeczne do władz miasta”

Foto: Legalne, ale „może podważać zaufanie społeczne ...
cz śr, 07 września 2011 18:44

Firma której współwłaścicielem jest kierownik Biura Obsługi Urzędu Urzędu Miejskiego w Łomży wygrywa przetargi ogłaszane przed podległe miastu instytucje. W nazwie firmy jest imię i nazwisko kierownika BOU, którego na tę funkcję - bez konkursu - w maju, najpierw jako pełniącego obowiązki, (teraz już bez p.o.) powołał prezydent Mieczysław Czerniawski. Z sześciu rozstrzyganych w wakacje przetargów, do których przystąpiła firma kierownika BOU, wygrała cztery. Łącznie ich wartość sięga 530 tys zł. Ratusz twierdzi, że to nic nadzwyczajnego, i że wszystko jest legalnie... - Sytuacja, w której urzędnik piastujący funkcję kierowniczą, wygrywa przetargi w urzędzie miasta, w którym jest zatrudniony, może podważać zaufanie społeczne do władz miasta – mówi Anna Wojciechowska-Nowak z Programu Przeciw Korupcji Fundacji Batorego.

i po wakacjach...

Foto: i po wakacjach...
cz cz, 01 września 2011 08:15

Niemal 13 tysięcy dzieci i około tysiąca nauczycieli rozpoczyna dziś rok szkolny w Łomży. Tegoroczne wakacje były dłuższe niż zwykle, ale nie wszystkie szkoły są w pełni gotowe na przyjęcie uczniów. Największy problem jest w Szkole Podstawowej nr 2, bo szkoła nie ma już własnej sali gimnastycznej. Problemy z salą są też w „dziesiątce”, a remonty trwają jeszcze w kilku innych szkołach.

Ostatni poseł... z Łomży?

Foto: Ostatni poseł... z Łomży?
cz cz, 25 sierpnia 2011 08:16

Kończy się kadencja parlamentu. 9 października będą kolejne wybory posłów i senatorów i niestety może okazać się, że Łomża na Wiejskiej w Warszawie nie będzie miała już swojego przedstawiciela. Poseł Lech Antoni Kołakowski, który dziś jej jedynym naszym reprezentantem, na liście wyborczej PiS ma być dopiero na siódmym miejscu. Niby to nie problem, bo wybierają mieszkańcy, i wystarczy zebrać więcej głosów poparcia niż inni... Tyle tylko, że w liczącym blisko 300 tysięcy Białymstoku jest łatwiej zebrać 10 tysięcy głosów poparcia niż w pięć razy mniejszej Łomży. Ta sama zasada dotyczy także innych łomżyńskich kandydatów na posłów: Macieja Borysewicza z PO i Marka Mindy z SLD, czy Wojciecha Dzierzgowskiego z PSL. Niestety, to już nie tylko ich problem. Jest wielce prawdopodobne, że po jesiennych wyborach Łomża i cały region nie będzie miał w Sejmie żadnego przedstawiciela. I to nie tylko przez najbliższe cztery lata, ale także przez kolejne kadencje...

Łomżyńskie wojsko świętowało... po raz ostatni

Foto: Łomżyńskie wojsko świętowało... po raz ostatni
cz cz, 18 sierpnia 2011 08:32

Uroczystą zbiórką kadry i pracowników wojska przy pomniku żołnierzy 33. Pułku Piechoty, na terenie koszarów wojskowych przy Al. Legionów, rozpoczęły się w piątek w Łomży obchody święta 1. Łomżyńskiego Batalionu Remontowego i Święta Wojska Polskiego. Obie uroczystości przypadają 15 sierpnia i są związane z rocznicą „cudu nad Wisłą”czyli zwycięskiej dla Polaków bitwy z nacierającymi na stolicę wojskami bolszewickimi w 1920 roku. Niestety w poniedziałek 15 sierpnia, w Łomży już wojska prawie nie było. W związku z reorganizacją 1. Łomżyńskiego Batalionu Remontowego im. gen. Mariana Raganowicza, i zmniejszeniem stanu osobowego jednostki, nie można było już nawet wystawić kompanii honorowej...

« · «« · 19 · 20 · 21 · 22 · 23 · 24 · 25 · 26 · 27 · 28 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę