Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 06 sierpnia 2020 napisz DONOS@

„Bezkrólewie” to najmniejszy z problemów MPK. Brakuje nawet na wypłaty

Foto: „Bezkrólewie” to najmniejszy z problemów MPK. B...
cz cz, 18 października 2012 08:11

Sytuacja Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Łomży jest już chyba gorsza niż zła. Przekazane przed miesiącem pieniądze z miasta na zakup wiat przystankowych i instalację monitoringu w bazie przy ul Spokojnej poszły na wrześniowe pensje dla ponad stu pracowników miejskiego zakładu. Ujawnił to prezydent Mieczysław Czerniawski. Teraz „aby powstrzymać zapaść” chce aby radni podnieśli stawkę tzw. wozokilometra, i aby ponownie przyznali MPK sięgającą 300 tys zł jednorazową subwencję. - To na dzień dzisiejszy daje płynność zakładu i gwarantuje wypłatę poborów – mówił prezydent Czerniawski, dodając że chodzi o miesiące październik i listopad. Co będzie w grudniu? O tym prezydent spekulować nie chciał, bo „to delikatna sprawa”. Mówił za to, że czeka na propozycje oszczędnościowe ze strony załogi i „nowego kierownictwa”. Niestety ustalenie kto formalnie, a kto faktycznie kieruje MPK od kilku dni stwarza nie lada kłopot, choć jak się okazuje nie związkowcom. Szef Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”, która w ubiegły czwartek zarządziła w zakładzie protest, i sam rozpoczął krótką głodówkę mówi, że dziś rządzi „dyrektor Nowakowski z dyrektorem Kossakowskim, którzy tworzą jedno ciało”.

Naliczyli za dużo?

Foto: Naliczyli za dużo?
cz cz, 11 października 2012 08:10

Koszty gospodarki śmieciowej opracowane przez prezydencki speczespół są znacząco zawyżone – uważa Maciej Głaz, radny miasta, a kiedyś główny specjalista do spraw zagospodarowania odpadów Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łomży. Z jego kalkulacji wynika, że przeliczony na głowę mieszkańca koszt odbioru śmieci powinien wynieść ok. 6,3 zł miesięcznie, a więc znacznie mniej niż wyliczył i zaproponował speczespół na którego czele stał wiceprezydent Łomży Beniamin Dobosz. - Należy zauważyć, że dziś jest to średnio około 5,40 zł i odpady są zbierane z miasta, wszystkie uczestniczące w tym podmioty zarabiają, utrzymują się i nie generują strat – zauważa Maciej Głaz. To już kolejna krytyka wyliczeń miejskiego „podatku śmieciowego”. Radny proponuje prezydentowi „szerszą dyskusję” i prosi by „wyliczyć to tak, aby utrzymać kondycję przedsiębiorców obsługujących system, ale i dbać o kieszeń mieszkańca”.

Zwężenie na Żydowskiej uratuje bulwary...?

Foto: Zwężenie na Żydowskiej uratuje bulwary...?
cz cz, 04 października 2012 08:09

Od co najmniej pół roku urzędnicy ratusza wiedzieli, że będą problemy z budową ulicy Żydowskiej prowadzącej do realizowanych z unijnych dofinansowaniem bulwarów nad Narwią. Dopiero jednak teraz podejmują działania, które mogą uchronić Łomżę przed przykrymi konsekwencjami niewywiązania się z umowy o przyznaniu wielomilionowego dofinansowania ze środków unijnych.

Najlepszy młody naukowiec UE... z Łomży

Foto: Najlepszy młody naukowiec UE... z Łomży
cz cz, 27 września 2012 08:11

Jako gimnazjalista na kółko biologiczne chodził z maturzystami. W gimnazjum na Bernatowicza miał średnią 5,76. Dziś uczy się w Worth School niedaleko Londynu, a we wtorek został zwycięzcą 24 Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej. Jakub Nagrodzki z Łomży zdobył jedną z trzech I nagród w wysokości 7.000 EUR i nagrodę honorową w najbardziej prestiżowym konkursie uczniowskich projektów badawczych. - Kuba to chłopak wybitnie zdolny, z wielką pasją i ambicją, ciekawy świata, chętnie zdobywający wiedzę – wspomina polonistka Jadwiga Engler, jego wychowawczyni w Szkole Podstawowej nr 7 w Łomży. - Skupiał wokół siebie innych, bo miał ciekawe pomysły. Niezwykle wszechstronny - opowiada polonista i wychowawca Kuby z Publicznego Gimnazjum nr 6 w Łomży Grzegorz Witkowski.

Podatek śmieciowy „z metra” wyniósłby tylko 29 groszy

Foto: Podatek śmieciowy „z metra” wyniósłby tylko 29 ...
cz cz, 20 września 2012 08:17

Przyjęcie sposobu rozliczania podatku śmieciowego „z metra” - czyli od powierzchni mieszkań - sprawiłoby, że zdecydowana większość mieszkańców Łomży płaciłaby zdecydowanie mniej za śmieci niż zaproponowała prezydencka śmieciowa speckomisja. Ten sposób naliczania podatku komisja jednak odrzuciła „już na samym wstępie”. - Głosowaliśmy, że wybieramy podatek od głowy - mówi Zbigniew Prosiński, radny, członek speczespołu śmieciowego i jednocześnie członek Rady Nadzorczej ŁSM. Jako zwolennik „pogłównego” przedstawiał się kilka dni temu także Zbigniew Lipski, radny, członek tego speczespołu i prezes SM Perspektywa. Tymczasem podatek „od metra” byłby korzystniejszy dla mieszkańców blokowisk. Zbigniew Prosiński przyznaje, że członkowie zespołu nie mieli żadnych innych wyliczeń tego podatku niż „pogłówny”, a on sam ich nie żądał, bo to wydało mu się sprawiedliwsze. Dodajmy, że w blokach mieszka blisko 45 tysięcy mieszkańców Łomży, a więc niemal 3/4 łomżan.

Śmieci będą bardzo drogie... ale nie wszędzie

Foto: Śmieci będą bardzo drogie... ale nie wszędzie
cz cz, 13 września 2012 08:11

Wzrost o co najmniej 40%, a być może nawet 300% w przypadku blokowisk, i nawet taniej niż obecnie w przypadku domów jednorodzinnych, jeśli mieszka w nich do trzech osób. Ratusz wreszcie ujawnił skrywane dotychczas efekty kilkumiesięcznej pracy specjalnego zespołu „śmieciowego”, który miał wypracować m.in. propozycję stawek tzw. „podatku śmieciowego”. Podatek ma zacząć nas obowiązywać od 1 lipca przyszłego roku. W Łomży ma to być podatek pogłówny, czyli płacony od każdego mieszkańca. Mimo że w ustawa przewiduje możliwość innego naliczania opłaty śmieciowej, także w przeliczeniu na powierzchnie mieszkań i w zależności od zużycia wody, w Łomży – jak stwierdził szefujący zespołowi zastępca prezydenta Beniamin Dobosz – nie było potrzeby, aby takie wyliczenia robić. Według niego, wyliczona stawka opłaty od głowy „jest stosunkowo niska”. 16,20 zł miesięcznie od osoby, w przypadku gdy śmieci nie będą segregowane, i 8,10 zł, gdy będzie prowadzona zbiórka selektywna śmieci.

Narkotyki od nielata dla nielatka

Foto: Narkotyki od nielata dla nielatka
cz cz, 06 września 2012 08:07

Nastoletni dilerzy narkotyków udostępniają je młodszym od siebie dzieciom. Tylko w ostatnim czasie policjanci poinformowali o ujęciu trzech zaledwie 16-letnich mieszkańców Łomży podejrzewanych o posiadanie i handlowanie narkotykami. Tylko jednemu z zatrzymanych udowodniono, że w ciągu kilku miesięcy popełnił 24 czyny karalne, przekazując środki odurzające innym małoletnim łomżanom. - To nie jest dla mnie nowość, że nastolatki sięgają bez wiedzy i zgody dorosłych po narkotyki – mówi Anna Maksymiuk, certyfikowany specjalista terapii uzależnień z Centrum Leczenia Uzależnień Neofita w Łomży. - Do naszej poradni zgłaszają się rodzice z nastolatkami w tym wieku albo przychodzą sami, zaniepokojeni dziwnym zachowaniem dzieci.

Mniej uczniów, mniej klas, mniej nauczycieli...

Foto: Mniej uczniów, mniej klas, mniej nauczycieli...
mm cz, 30 sierpnia 2012 07:24

36 łomżyńskich nauczycieli nie wróci do pracy po wakacjach. W większości to nauczyciele, którzy mieli podpisane z dyrektorami szkół umowy czasowe i nie zostały one przedłużone – wynika z informacji przygotowanych przez urzędników ratusza na potrzeby łomżyńskich radnych. Urzędnicy piszą, że podsumowanie wyników naboru do szkół będzie możliwe dopiero po rozpoczęciu roku szkolnego, niemniej już wiadomo, że klas w łomżyńskich szkołach będzie mniej niż rok temu.

Pociągiem przez Łomżę...

Foto: Pociągiem przez Łomżę...
cz cz, 23 sierpnia 2012 08:24

Wydawało się, że jest niemożliwe aby do Łomży dojechał pociąg. A jednak. Dwaj miłośnicy kolei zorganizowali dla 120 osób, w tym kilkorga łomżyniaków, przejazd pociągiem specjalnym z lokomotywą spalinową SM 42 i trzema zielonymi wagonami 111A z kwadratowymi oknami. - Wyjedziemy z Białegostoku rankiem, a powrócimy wieczorem w sobotę, 8. września – zapowiada Krzysztof Waszkiewicz (lat 33) z Warszawy. - Przez 12 godzin pokonamy 306 km linii kolejowych, w tym także bez ruchu pasażerskiego, w północno-wschodniej Polsce. Pociąg dojedzie także do Łomży.

Smutne święto wojska w Łomży

Foto: Smutne święto wojska w Łomży
cz cz, 16 sierpnia 2012 08:31

Garnizonu Łomża nie ma już od kilku tygodni - został wcielony do Garnizonu Białystok. 1 Łomżyński Batalion Remontowy im. płk Mariana Raganowicza przestanie istnieć od nowego roku. - Do końca roku batalion zostanie rozmontowany i przekształcony w warsztaty techniczne. Pociągnie to za sobą zmiany w strukturze etatów i organizacji – mówił major Krzysztof Rabek dowódca batalionu dodając, że to budzi uzasadniony niepokój.

Gotowi na Bitwę...

Foto: Gotowi na Bitwę...
cz cz, 09 sierpnia 2012 08:34

Aż osiem osób z Łomży trafiło do teamu Julity „Juli” Fabiszewskiej, który weźmie udział w trzeciej edycji „Bitwy na głosy”. Skład zespołu dopełniły osoby z pobliskich miast i miejscowości, dwie przedstawicielki Poznania oraz czarnoskóry raper Marc „Frenchy” Mavambu z Kongo. – To osobowości z bardzo ciekawymi głosami – mówi Jula. – Ludzie pełni emocji, ciepli, normalni – w dobrym tego słowa znaczeniu. Niektórzy zajmują się śpiewaniem od dziecka, niektórzy dopiero niedawno odkryli swoją pasję. Takich szukałam! W sumie na trwający dwa dni casting zgłosiło się kilkaset osób. Poza liczną reprezentacją Łomży przyjechali też młodzi ludzie z wielu okolicznych miast i miejscowości: m.in. z Białegostoku, Ełku, Grajewa czy Suwałk. Większość to fani młodej wokalistki z Łomży, a wszyscy marzyli o zakwalifikowaniu się do jej drużyny. – Mało się nie popłakałam, jak wyszłam przywitać tych wszystkich ludzi, którzy zareagowali bardzo pozytywnie – mówi Julita „Jula” Fabiszewska. – Nie spodziewałam się aż tylu ludzi. Jest to dla mnie ogromne zaskoczenie. Cieszę się, że mogłam z nimi pobyć, przytulić się – to naprawdę dużo daje. Jestem z nimi całym sercem i bardzo im kibicuję!

„Cześć i chwała bohaterom”

Foto: „Cześć i chwała bohaterom”
cz śr, 01 sierpnia 2012 18:04

- taki napis widniał na dużym, o długości ponad 30 metrów, transparencie jaki w środę na Starym Rynku rozłożyli kibice ŁKS Łomża. Blisko 50 młodych ludzi, w ten sposób uczciło 68. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W godzinie „w”, gdy w całym mieście wyły syreny alarmowe, oni przez kilka minut stali na Starym Rynku trzymając transparent i race. Patriotyczną akcję zakończyło donośne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego i huk wybuchów rzucanych petard.

Przedwyborczy bój o władzę w gminie

Foto: Przedwyborczy bój o władzę w gminie
cz śr, 25 lipca 2012 17:26

Czy sposób podziału gmin na okręgi wyborcze może mieć wpływ na wynik wyborów? Może! Część radnych gminy Łomża twierdzi, że właśnie dlatego w najnowszym podziale tej gminy na okręgi wyborcze są ogromne dysproporcje. Najmniejszy okręg wyborczy ma 369 mieszkańców, a największe ponad tysiąc. W każdym z nich wybrany będzie jeden radny. Ba, największą wieś Kupiski Stare, mającą około 1300 mieszkańców, podzielono, ale nie na pół, tworząc dwa jednomandatowe okręgi wyborcze, a „odłączono” mieszkańców 13 ulic i dodano ich do okręgu obejmującego wsie Bożenica i Nowe Kupiski. Część radnych nowy podział gminy zaskarżyła już do Państwowej Komisji Wyborczej i wojewody podlaskiego. Komisarz wyborczy w Łomży, który już wypowiedział się w tej sprawie, twierdzi, że „wszystkie okręgi wyborcze zachowują jednolitą normę przedstawicielstwa.” Ta dla gminy Łomża wynosi 717, a zatem dopuszczalne odchylenia ustawowe mieszczą się w granicach od 360 do 1080 osób.

Będzie bardzo, bardzo drogo..., ale to „poufne”

Foto: Będzie bardzo, bardzo drogo..., ale to „poufne”
cz śr, 18 lipca 2012 17:33

Od pół roku w łomżyńskim ratuszu pracuje kilkuosobowy „zespół”, który m.in. wylicza stawki nowego podatku śmieciowego. Zespół powołał prezydent Mieczysław Czerniawski, a na jego czele stoi wiceprezydent Beniamin Dobosz. Zgodnie z nowym prawem, od połowy przyszłego roku „gmina ma obowiązek odebrać odpady i zagospodarować je, a mieszkaniec musi za to zapłacić” mówił kilka tygodni temu jeden z członków zespołu Andrzej Karwowski, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej. Urzędnicy wyliczają, kalkulują, szacują... Wyliczenia dotyczą tego, ile będziemy płacić, ale także czy opłata będzie liczona od „główki”, „z metra” czy od ilości zużytej wody. Tyle tylko, że wszystko, co do tej pory zrobili, jest tajne. Dopiero ostatnio do tego zespołu włączono czterech miejskich radnych. Kilka dni temu otrzymali dokumenty, ale jest na nich pieczątka „poufne”. Zbigniew Lipski, prezes SM Perspektywa i radny, który dostał „poufne” dokumenty, przyznaje, że przygotowywane zmiany będą dużym obciążeniem dla mieszkańców Łomży. - Podatek śmieciowy to będzie jedna z trudniejszych decyzji, którą jako radni będziemy podejmować – mówi Lipski, dodając, że bardzo chciał być w tym zespole.

Na plaży fajnie jest

Foto: Na plaży fajnie jest
cz śr, 11 lipca 2012 17:06

Tropikalne upały jakie towarzyszyły nam przez pierwsze dni lipca sprawiły, że wielu mieszkańców Łomży i regionu szukało ochłodzenia w wodach Narwi. Na plaży miejskiej w Łomży jest dokładnie tak, jak chciał w piosence Rudi Schubert: codziennie setki i tysiące bladasów nabierają w okamgnieniu kolorów od różu przez krwistą czerwień po szlachetny heban. Niestety, choć miejsce od lat ściąga prawdziwe tłumy łomżan warunki w jakich można tu wypocząć już dawno przestały dostawać do wymogów cywilizowanego świata. Z „infrastruktury” są tojtoje i znajdujące się tuż przy nich przebieralnie... - Nieładnie pachnie to lekko powiedziane. Nawet jak ktoś poczuje się romantycznie na łonie natury, to go zemdli po wejściu do toalety. Nie ma gdzie umyć rąk i wziąć prysznica – ocenia Agnieszka Kojro (lat 21) z Łomży.

Pogoda zwariowała...

Foto: Pogoda zwariowała...
cz śr, 04 lipca 2012 16:15

W niedzielne popołudnie huragan siał zniszczenie w okolicach Śniadowa. Potężny wiatr zrywał dachy domów, powalał stodoły i łamał drzewa. Ucierpiały 44 gospodarstwa w 12 wsiach. Tylko podsumowane już uszkodzenia w sześciu domach szacowane są na blisko 150 tys zł. We wtorek wieczorem niebo nad Łomżą ponownie przysłoniły ciemne chmury. Grzmotom i błyskawicom towarzyszył obfity deszcz i grad. Lodowe kule, które w nocy z wtorku na środę spadły na łomżyńskie osiedle południe, miały nawet po dwa centymetry średnicy. Pod Śniadowem piorun poraził dwie krowy i dojącą je kobietę. Zwierzęta padły, kobietę przewieziono do szpitala. To nie koniec pogodowych anomalii. W najbliższe dni czekają nas tropikalne upały. Temperatura powietrza w cieniu w piątek, sobotę i niedzielę może sięgać nawet 33-34 stopni Celsjusza. W weekend powrócą też burze i gradobicia i według synoptyków mogą być nawet silniejsze niż dotychczasowe.

Mordercy przed sądem

Foto: Mordercy przed sądem
cz śr, 27 czerwca 2012 16:32

Pięciu mężczyzn oskarżonych o brutalne zamordowanie byłego wiceprezydenta Łomży Krzysztofa Choińskiego stanęło przed Sądem Okręgowym w Łomży. We wtorek rozpoczął się ich proces. Wszyscy to mieszkańcy Łomży. Prokuratura oskarża ich o dokonanie morderstwa ze szczególnym okrucieństwem i w związku z rozbojem. Podczas pierwszego dnia rozprawy wyjaśnienia złożyło trzech oskarżonych, a dwóch skorzystało z prawa do nieodpowiadania na pytania sądu. Ci zaznający umniejszali swój udział w tragicznym zajściu, nawet w stosunku do tego co zeznawali w śledztwie. Przyznawali się do pobicia, ale zapewniali, że zabić nie chcieli. Mówili, że wielu rzeczy nie pamiętają dokładnie, bo oprócz tego, że byli wówczas pijani to brali także narkotyki.

Czerniawski: „Rozumiem, że klub PiS jest moją opozycją”

Foto: Czerniawski: „Rozumiem, że klub PiS jest moją o...
cz śr, 20 czerwca 2012 14:56

16 radnych głosowało za, a siedmiu z klubu PiS było przeciw. Rada Miasta Łomży takim stosunkiem głosów udzieliła prezydentowi Mieczysławowi Czerniawskiemu absolutorium z wykonania budżetu Łomży w 2011 roku. Komisja Rewizyjna Rady Miasta, której przewodniczącą jest Elżbieta Rabczyńska (PiS), a w jej składzie jest jeszcze jedna radna tego ugrupowania, jednogłośnie zaaprobowała sprawozdanie budżetowe, jednak przed głosowaniem nad absolutorium, czyli uznaniem prawidłowości wykonania budżetu w minionym roku, radni PiS wytknęli prezydentowi różne niedociągnięcia.

Czechów ogramy 2 do 0 – stawia Rafał Boguski

Foto: Czechów ogramy 2 do 0 – stawia Rafał Boguski
cz śr, 13 czerwca 2012 17:40

- Bardziej denerwowałem się przed meczem z Grecją niż przed spotkaniem z Rosjanami – mówi Rafał Boguski (28 l.), wychowanek łomżyńskiego ŁKS-u, a dziś piłkarz Wisły Kraków. - Przed meczem z Rosją byłem optymistą, mówiłem że go nie przegramy. I teraz też jestem optymistą i wierzę, że Polacy ograją Czechów i wyjdą z grupy – dodaje wywodzący się z Łomży były zawodnik piłkarskiej reprezentacji Polski.

Rodzinna tragedia w Łomży

Foto: Rodzinna tragedia w Łomży
cz pt, 08 czerwca 2012 07:08

W poniedziałek po południu, w jednym z mieszkań przy ul. Porucznika Łagody w Łomży, odnaleziono powieszone ciała 43-letniej kobiety i jej 12-letniego syna. Policję o makabrycznym odkryciu powiadomiła kobieta, która około godz. 14 przyszła do tego mieszkania by odwiedzić koleżankę. Śledztwo w sprawie śmierci kobiety i jej dziecka prowadzi Prokuratura Okręgowa w Łomży. Jak mówi rzecznik tej prokuratury, prokurator Maria Kudyba, na razie rozpatrywane są różne warianty. Niemniej wiele wskazuje, że mieszkaniu tym rozegrała się rodzinna tragedia, której podłożem mogły być problemy finansowe. Według nieoficjalnych informacji w mieszkaniu znaleziono list pożegnalny i m.in. pismo od komornika.

« · «« · 17 · 18 · 19 · 20 · 21 · 22 · 23 · 24 · 25 · 26 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę