sobota, 04 kwietnia 2020 napisz DONOS@

Będzie bardzo, bardzo drogo..., ale to „poufne”

Foto: Będzie bardzo, bardzo drogo..., ale to „poufne”
cz śr, 18 lipca 2012 17:33

Od pół roku w łomżyńskim ratuszu pracuje kilkuosobowy „zespół”, który m.in. wylicza stawki nowego podatku śmieciowego. Zespół powołał prezydent Mieczysław Czerniawski, a na jego czele stoi wiceprezydent Beniamin Dobosz. Zgodnie z nowym prawem, od połowy przyszłego roku „gmina ma obowiązek odebrać odpady i zagospodarować je, a mieszkaniec musi za to zapłacić” mówił kilka tygodni temu jeden z członków zespołu Andrzej Karwowski, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej. Urzędnicy wyliczają, kalkulują, szacują... Wyliczenia dotyczą tego, ile będziemy płacić, ale także czy opłata będzie liczona od „główki”, „z metra” czy od ilości zużytej wody. Tyle tylko, że wszystko, co do tej pory zrobili, jest tajne. Dopiero ostatnio do tego zespołu włączono czterech miejskich radnych. Kilka dni temu otrzymali dokumenty, ale jest na nich pieczątka „poufne”. Zbigniew Lipski, prezes SM Perspektywa i radny, który dostał „poufne” dokumenty, przyznaje, że przygotowywane zmiany będą dużym obciążeniem dla mieszkańców Łomży. - Podatek śmieciowy to będzie jedna z trudniejszych decyzji, którą jako radni będziemy podejmować – mówi Lipski, dodając, że bardzo chciał być w tym zespole.

Na plaży fajnie jest

Foto: Na plaży fajnie jest
cz śr, 11 lipca 2012 17:06

Tropikalne upały jakie towarzyszyły nam przez pierwsze dni lipca sprawiły, że wielu mieszkańców Łomży i regionu szukało ochłodzenia w wodach Narwi. Na plaży miejskiej w Łomży jest dokładnie tak, jak chciał w piosence Rudi Schubert: codziennie setki i tysiące bladasów nabierają w okamgnieniu kolorów od różu przez krwistą czerwień po szlachetny heban. Niestety, choć miejsce od lat ściąga prawdziwe tłumy łomżan warunki w jakich można tu wypocząć już dawno przestały dostawać do wymogów cywilizowanego świata. Z „infrastruktury” są tojtoje i znajdujące się tuż przy nich przebieralnie... - Nieładnie pachnie to lekko powiedziane. Nawet jak ktoś poczuje się romantycznie na łonie natury, to go zemdli po wejściu do toalety. Nie ma gdzie umyć rąk i wziąć prysznica – ocenia Agnieszka Kojro (lat 21) z Łomży.

Pogoda zwariowała...

Foto: Pogoda zwariowała...
cz śr, 04 lipca 2012 16:15

W niedzielne popołudnie huragan siał zniszczenie w okolicach Śniadowa. Potężny wiatr zrywał dachy domów, powalał stodoły i łamał drzewa. Ucierpiały 44 gospodarstwa w 12 wsiach. Tylko podsumowane już uszkodzenia w sześciu domach szacowane są na blisko 150 tys zł. We wtorek wieczorem niebo nad Łomżą ponownie przysłoniły ciemne chmury. Grzmotom i błyskawicom towarzyszył obfity deszcz i grad. Lodowe kule, które w nocy z wtorku na środę spadły na łomżyńskie osiedle południe, miały nawet po dwa centymetry średnicy. Pod Śniadowem piorun poraził dwie krowy i dojącą je kobietę. Zwierzęta padły, kobietę przewieziono do szpitala. To nie koniec pogodowych anomalii. W najbliższe dni czekają nas tropikalne upały. Temperatura powietrza w cieniu w piątek, sobotę i niedzielę może sięgać nawet 33-34 stopni Celsjusza. W weekend powrócą też burze i gradobicia i według synoptyków mogą być nawet silniejsze niż dotychczasowe.

Mordercy przed sądem

Foto: Mordercy przed sądem
cz śr, 27 czerwca 2012 16:32

Pięciu mężczyzn oskarżonych o brutalne zamordowanie byłego wiceprezydenta Łomży Krzysztofa Choińskiego stanęło przed Sądem Okręgowym w Łomży. We wtorek rozpoczął się ich proces. Wszyscy to mieszkańcy Łomży. Prokuratura oskarża ich o dokonanie morderstwa ze szczególnym okrucieństwem i w związku z rozbojem. Podczas pierwszego dnia rozprawy wyjaśnienia złożyło trzech oskarżonych, a dwóch skorzystało z prawa do nieodpowiadania na pytania sądu. Ci zaznający umniejszali swój udział w tragicznym zajściu, nawet w stosunku do tego co zeznawali w śledztwie. Przyznawali się do pobicia, ale zapewniali, że zabić nie chcieli. Mówili, że wielu rzeczy nie pamiętają dokładnie, bo oprócz tego, że byli wówczas pijani to brali także narkotyki.

Czerniawski: „Rozumiem, że klub PiS jest moją opozycją”

Foto: Czerniawski: „Rozumiem, że klub PiS jest moją o...
cz śr, 20 czerwca 2012 14:56

16 radnych głosowało za, a siedmiu z klubu PiS było przeciw. Rada Miasta Łomży takim stosunkiem głosów udzieliła prezydentowi Mieczysławowi Czerniawskiemu absolutorium z wykonania budżetu Łomży w 2011 roku. Komisja Rewizyjna Rady Miasta, której przewodniczącą jest Elżbieta Rabczyńska (PiS), a w jej składzie jest jeszcze jedna radna tego ugrupowania, jednogłośnie zaaprobowała sprawozdanie budżetowe, jednak przed głosowaniem nad absolutorium, czyli uznaniem prawidłowości wykonania budżetu w minionym roku, radni PiS wytknęli prezydentowi różne niedociągnięcia.

Czechów ogramy 2 do 0 – stawia Rafał Boguski

Foto: Czechów ogramy 2 do 0 – stawia Rafał Boguski
cz śr, 13 czerwca 2012 17:40

- Bardziej denerwowałem się przed meczem z Grecją niż przed spotkaniem z Rosjanami – mówi Rafał Boguski (28 l.), wychowanek łomżyńskiego ŁKS-u, a dziś piłkarz Wisły Kraków. - Przed meczem z Rosją byłem optymistą, mówiłem że go nie przegramy. I teraz też jestem optymistą i wierzę, że Polacy ograją Czechów i wyjdą z grupy – dodaje wywodzący się z Łomży były zawodnik piłkarskiej reprezentacji Polski.

Rodzinna tragedia w Łomży

Foto: Rodzinna tragedia w Łomży
cz pt, 08 czerwca 2012 07:08

W poniedziałek po południu, w jednym z mieszkań przy ul. Porucznika Łagody w Łomży, odnaleziono powieszone ciała 43-letniej kobiety i jej 12-letniego syna. Policję o makabrycznym odkryciu powiadomiła kobieta, która około godz. 14 przyszła do tego mieszkania by odwiedzić koleżankę. Śledztwo w sprawie śmierci kobiety i jej dziecka prowadzi Prokuratura Okręgowa w Łomży. Jak mówi rzecznik tej prokuratury, prokurator Maria Kudyba, na razie rozpatrywane są różne warianty. Niemniej wiele wskazuje, że mieszkaniu tym rozegrała się rodzinna tragedia, której podłożem mogły być problemy finansowe. Według nieoficjalnych informacji w mieszkaniu znaleziono list pożegnalny i m.in. pismo od komornika.

Policja Powiatowa w Łomży

Foto: Policja Powiatowa w Łomży
cz śr, 30 maja 2012 17:37

Awans byłego pierwszego zastępcy Komendanta Miejskiego Policji w Łomży na Komendanta Powiatowego Policji w Kolnie okazuje się, że był równocześnie degradacją łomżyńskiej policji. Zwolnionego miejsca w Łomży nikt nie zajął i już nigdy nie zajmie. Stanowisko pierwszego zastępcy komendanta zostało zlikwidowane. To oznacza, że kierownictwo łomżyńskiej komendy dziś wygląda tak jak w komendach powiatowych w Mońkach czy Kolnie, a nie jak w miejskich – w Białymstoku i Suwałkach.

Stadion na miarę... wojewódzką

Foto: Stadion na miarę... wojewódzką
cz śr, 16 maja 2012 17:54

Polski Związek Lekkiej Atletyki przyznał łomżyńskiemu stadionowi Certyfikat IVA. Oznacza to, że można na nim organizować zawody rangi wojewódzkiej czy mitingi lekkoatletyczne, w których będą mogli brać udział jednak jedynie polscy sportowcy. - Komisja Obiektów i Urządzeń PZLA zajęła jednocześnie stanowisko, że możliwe jest przyznanie na 3 lata kategorii III, uprawniającej do ubiegania się o organizację Mistrzostw Polski o pełnym lub ograniczonym programie konkurencji – poinformował prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski. Powołując się na informacje przekazane przez Jerzego Skuchę, prezesa PZLA, prezydent podaje, że warunkiem otrzymania tej kategorii jest poprawa rowu z wodą do biegu z przeszkodami oraz zamontowanie belek na rozbiegu do trójskoku w odległości 11 m od zeskoczni. Aby kategorię III stadion miał na dłużej, konieczne jest wybudowanie przy stadionie głównym urządzeń lekkoatletycznych do rozgrzewki, „co z uwagi na lokalizację stadionu, może być trudne do realizacji”.

PO Borysewiczu?

Foto: PO Borysewiczu?
cz śr, 09 maja 2012 16:52

Maciej Borysewicz, od sześciu lat szef miejskich struktur Platformy Obywatelskiej i od końca 2010 roku przewodniczący Rady Miasta Łomża, w najbliższym czasie może stracić obie funkcje. Z pierwszej z nich chce go odwołać opozycja wewnątrzpartyjna, która już doprowadziła do podjęcia uchwały o zwołaniu na 3 czerwca nadzwyczajnego zjazdu łomżyńskiej PO. W Radzie Miasta o odwołanie Borysewicza z funkcji przewodniczącego zabiegają działacze PiS. Taki wniosek może być rozpatrywany jeszcze na majowym posiedzeniu Rady.

221. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Foto: 221. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
cz pt, 04 maja 2012 08:50

W odprawie pocztów sztandarowych na Placu Papieża Jana Pawła II uczestniczyło ponad trzysta osób. Były przemówienia przedstawicieli władz. Prezydent Mieczysław Czerniawski podkreślał, że dzień 3 maja jest świętem odwagi myśli, narodowej zgody i pojednania. Dziękował również tym wszystkim mieszkańcom Łomży, którzy bez względu na opcje polityczne, bez względu na przekonania, potrafią budować dobre jutro miasta.

Łomżanka na olimpiadzie

Foto: Łomżanka na olimpiadzie
cz śr, 25 kwietnia 2012 17:46

Marta Miller z Łomży, jako jedna z nielicznych osób z całego świata, pobiegnie w sztafecie z ogniem olimpijskim przed XXX Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi, które w tym roku odbędą się w Londynie. O prawo bycia na Igrzyskach w Londynie, już jako uczestnicy, rywalizują dwie lekkoatletki LŁKS „Prefbet Śniadowo” Łomża, Justyna Korytkowska i Anna Jesień. - Kwalifikacje do najważniejszej sportowej imprezy na świecie nasze zawodniczki mogą zdobywać od 1 maja, jednak ze względu na inny tok przygotowań łomżyńskie lekkoatletki do startów przystąpią trochę później – mówi Andrzej Korytkowski, prezes klubu.

Szczęściarz z „trójkąta bermudzkiego”

Foto: Szczęściarz z „trójkąta bermudzkiego”
cz śr, 18 kwietnia 2012 18:01

Marek Kisiel (lat 33) w czwartej klasie podstawówki stawał przed lustrem na drzwiach pokoju i starał się tańczyć hip-hop. Dziesięć lat temu założył z kolegami z podwórka breakdance'ową Crazy Twisting Group i zdobył w 2005 r. mistrzostwo świata. Samouk z Łomży zaczynał od niczego, a siłą uporu i pracy spełnił dziecięce marzenia. Czym jest fenomen świętującej 10-lecie CTGroup i charyzma Kisiela...? „Krejzujących” z Łomży poznała cała interesująca się tańcem Polska, bo CTGroup występowała we wszystkich telewizjach publicznych i komercyjnych. Od lat tę sławę poprzedzają wielogodzinne treningi w pocie czoła bez jupiterów i kamer.

Prywatno-publiczny interes miasta

Foto: Prywatno-publiczny interes miasta
cz śr, 11 kwietnia 2012 17:57

Łomżyńscy przedsiębiorcy u zbiegu Alei Legionów i Piłsudskiego wybudowali duży obiekt handlowo-usługowy. Okazuje się, że trochę – na ok. 9 m.kw - z budynkiem „weszli” w miejską działkę. Prezydent Czerniawski chciał im ją szybko sprzedać, ale potrzebował do tego zgody radnych. Na poprzedniej sesji przedstawił wniosek o bezprzetargową sprzedaż działki „dla poprawienia warunków zagospodarowania nieruchomości przyległej”, ale bez żadnego uzasadnienia, co oburzyło radnych, a w efekcie niemal godzinnej dyskusji prezydent go wycofał.

Zdrowych i wesołych świąt (z dala od apteki)

Foto: Zdrowych i wesołych świąt (z dala od apteki)
cz śr, 04 kwietnia 2012 18:16

Które z 26 aptek w Łomży pełnią dyżur nocny od Wielkiego Czwartku do poniedziałku wielkanocnego, czyli przez święta? Jeszcze w środę rano wydawało się, że powtórzy się skandaliczna sytuacja z 25. marca, gdy w mieście nie było żadnej apteki dyżurnej. Po telefonach do aptekarzy i do ratusza przed godziną 16. dostaliśmy z ratusza komunikat, którego wynika, że święta może obejdą się bez skandalu. Miasto w ostatniej chwili znalazło aptekę, która zgodziła się pełnić dyżur za aptekę, która od kilku miesięcy nie działa, ale w grafiku dyżurów zatwierdzonym przez władze samorządowe miasta ciągle widnieje.

MPK w kryzysie

Foto: MPK w kryzysie
cz śr, 28 marca 2012 17:41

Czarne chmury zbierają się nad Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacji w Łomży. Firma obsługująca przewozy miejskiej ma już 800 tys zł długu i perspektywy, że może być jeszcze gorzej... Zbliża się lato i tradycyjnie w okresie od maja do września wpływy ze sprzedaży biletów gwałtownie spadają. W czarnych scenariuszach niektórzy już widzą flagi na nowych autobusach i protestujących pracowników, bo pieniędzy może zabraknąć nawet na ich wynagrodzenia. Pierwszym pomysłem prezydenta Czerniawskiego na ucieczkę przed krachem w firmie miała być znacząca podwyżka cen biletów komunikacji miejskiej. Radni miasta obawiają się jednak, że zamiast pomóc może ona zaszkodzić MPK, bo jeszcze mniej łomżan będzie jeździło drogą komunikacją miejską. Prezydent zapowiada też, że myśli nad przekształceniem dzisiejszego zakładu budżetowego MPK w spółkę, bo wówczas miasto mogłoby dokładać do jej funkcjonowania więcej niż dzisiaj może.

Alkohol bliżej Katedry i obiektów chronionych

Foto: Alkohol bliżej Katedry i obiektów chronionych
cz śr, 21 marca 2012 18:04

Łomżyńscy radni zmniejszyli z 90 do 30 m odległość od szkoły, budowli sakralnej i biblioteki tych lokali, w których można podawać alkohol w obrębie Starego Rynku, pl. Niepodległości i ulic: Długa, Rządowa, Krótka, Farna i Giełczyńska. Głosami 13 za, 7 przeciw i dwa wstrzymujące się podjęli uchwałę po trzech latach przekonywania siebie i debat z przedsiębiorcami. Nie zważali na to, że radca prawny ratusza Mieczysław Jagielak przestrzegał: „Uchwała jest sprzeczna z prawem”. Nie zważali i dlatego, że odmienną opinię wystawiła warszawska kancelaria adwokacka Krzysztof Czeszejko-Sochacki, stwierdzająca, że „nie sposób stwierdzić, że uchwała nie będzie realizowała celu ustawy o wychowaniu w trzeźwości”. Trzyletni ostry spór przeciwników ze zwolennikami przybliżania lokali z alkoholem do obiektów chronionych idzie właśnie o interpretację tejże ustawy.

Odlecimy...?

Foto: Odlecimy...?
cz śr, 14 marca 2012 17:56

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku uznał, że dla planowanej przez Łomżę budowy lądowiska na Grobli Jednaczewskiej istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko i sporządzenia profesjonalnego raportu. Musi on zawierać np. listę i liczebność ptaków, dokładny przebieg tras ich przelotów, kierunki i wysokości przemieszczania się, a także m.in. analizę alternatywnych wariantów realizacji przedsięwzięcia. Taki raport w przypadku regionalnego lotniska przed czterema laty wyceniono na niemal dwa miliony złotych. Tyle tylko, że nieważne czy raport zlecimy, czy też z lotniczych aspiracji się wycofamy, teraz lub po jego wykonaniu, już zafundowaliśmy sobie metalowy hangar na to lądowisko. Ma zostać dostarczmy do miasta do 29 marca, a jego koszt to niemal równe 110 tys zł. W środę w ratuszu nikt nie potrafił odpowiedzieć nam na pytanie, czy urzędnicy wcześniej nie podejrzewali, że raport dla tego typu inwestycji w tym miejscu jest koniecznym wymogiem prawa?

Miałem sen…

Foto: Miałem sen…
cz śr, 07 marca 2012 18:10

Widziałem miasto. Miasto, w którym znalezienie pracy nie jest problemem, w którym o zatrudnieniu decydują przede wszystkim wiedza i umiejętności. Miasto, które kojarzy się w Polsce dobrze – jako dynamiczne, innowacyjne, w którym żyją pracowici ludzie na których można polegać. Miasto, o którym mówi się z dumą, i którego nazwy nie zapomina się wyjeżdżając stamtąd za pracą. Miasto, w którym można połączyć to co nie jest do połączenia w dużym i małym mieście – dobrą pracę i spokojne życie. Piękne?

Czerniawski spieszy prywatyzować MPEC

Foto: Czerniawski spieszy prywatyzować MPEC
cz śr, 29 lutego 2012 17:44

Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski chce sprywatyzować Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Sam oficjalnie mówi, że „rozpoczynamy przygotowania ewentualnego projektu prywatyzacja MPEC” i że chce, aby wszystko odbywało się transparentnie. Po raz pierwszy publicznie powiedział o tym przed tygodniem podczas spotkania z załogą tej miejskiej spółki, później powtórzył na konferencji prasowej oraz wczorajszej sesji Rady Miasta. Zdaniem prezydenta, do prywatyzacji MPEC mają nas zmusić wchodzące od 2016 roku unijne normy ochrony środowiska, których łomżyńska ciepłownie nie spełnia, a miasta, ani spółki nie będzie stać na modernizację. Póki co, nikt jednak nie wie, ile owa modernizacja miałaby kosztować. Tymczasem według oficjalnych informacji ratusza już od miesiąca sprawą prywatyzacji łomżyńskiego MPEC zajmuje się warszawska kancelaria, a według nieoficjalnych „w otoczeniu” prezydenta Czerniawskiego o tej prywatyzacji mówi się już przynajmniej od jesieni.

« · «« · 17 · 18 · 19 · 20 · 21 · 22 · 23 · 24 · 25 · 26 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę