sobota, 04 kwietnia 2020 napisz DONOS@

Klęska ratuszowej polityki utajniania informacji

Foto: Klęska ratuszowej polityki utajniania informacji
cz cz, 06 grudnia 2012 08:25

Kierownictwo ratusza ponad pół roku bezprawnie ukrywało przed mieszkańcami wyniki prac nad nową „gospodarką śmieciową”. Później nie reagowało na krytykę, a na trzy tygodnie przed sesją na której radni mają zdecydować jak wielkimi obciążeniami zostaną obłożeni mieszkańcy, dla „rozgrzeszenia” robi pseudokonsultacje. W internetowej ankiecie można wskazać który z czterech ustawowych sposobów wyliczenia „podatku śmieciowego” bardziej nam odpowiada, ale nie ma tam żadnych wyliczeń. Te miał zrobić powołany w połowie stycznia przez prezydenta Mieczysława Czerniawskiego „śmieciowy speczespół”. Mimo że „pracował” przez kilka miesięcy, tego nie zrobił. Szefujący zespołowi zastępca prezydenta Beniamin Dobosz mówił we wrześniu, że nie było potrzeby wyliczeń wszystkich metod ustalania „podatku śmieciowego”, bo jego członkowie wcześniej wybrali, iż opłata w Łomży będzie wnoszona od każdego mieszkańca.

Podwyżki podatków i opłat, a w ratuszu jeszcze wyższe nagrody

Foto: Podwyżki podatków i opłat, a w ratuszu jeszcze ...
cz cz, 29 listopada 2012 07:46

O jedną czwartą więcej niż wiosną na nagrody dla pracowników ratusza wydał w listopadzie prezydent Mieczysław Czerniawski. Na konta urzędników miasta w ramach nagród z okazji przypadającego 11 listopada Święta Niepodległości trafiło ponad 130 tysięcy złotych. Niektórzy z nich otrzymali grubo ponad 2 000 zł. Tradycyjnie prezydent najbardziej nagrodził swoich zastępców. Średnio Beniamin Dobosz i Mirosława Kluczek otrzymali po 2158,11 zł netto. Dodajmy, że to kolejne w tym roku ich nagrody. Wiosną zastępcy prezydenta Łomży otrzymali po 1742,10 zł z okazji Święta Konstytucji 3 Maja.

Co by tu jeszcze sprzedać...

Foto: Co by tu jeszcze sprzedać...
cz cz, 22 listopada 2012 08:10

Niemal równe dziewięć milionów złotych ma pozyskać Łomża w przyszłym roku ze sprzedaży miejskiego majątku. To ogromna kwota, zważywszy, że w tym roku dochody z tego szacowane są jedynie na 2,6 mln zł i jest mało prawdopodobnym, aby udało się je osiągnąć. Tymczasem tylko przyjmując tak wysoką – wręcz nierealną do osiągnięcia – kwotę ze sprzedaży majątku udało się zapisać w planie przyszłorocznego budżetu Łomży dochody bieżące wyższe o 4 mln zł niż bieżące wydatki. I to także po wypełnieniu zalecenia prezydenta, aby wszystkie miejskie instytucje wydatki bieżące na przyszły rok obcięły o 5% w stosunku do tego roku.

Prezesa nowej miejskiej spółki miała wybrać Rada Nadzorcza, ale wybierze prezydent

Foto: Prezesa nowej miejskiej spółki miała wybrać Rad...
cz cz, 15 listopada 2012 08:15

Park Przemysłowy Łomża to nowa miejska spółka na której powołanie pod koniec października zgodzili się miejscy radni. Docelowo ma ona tworzyć korzystne warunki „dla rozwoju branż IT i e-biznesu przy wykorzystaniu potencjału łomżyńskich uczelni”, ale na początek w ciągu trzech lat – za około 19 mln zł - ma wybudować...biurowiec zwany „Inkubator Przedsiębiorczości”. Biznes plan na to przedsięwzięcie współtworzył prezydencki doradca i jednocześnie zięć prezydenta Mieczysława Czerniawskiego. Jeszcze na dzień przed podjęciem przez radnych uchwały o powołaniu spółki, rzecznik prezydenta zapewniała, że „prezesa wybierze Rada Nadzorcza w trybie konkursu”, teraz okazuje się, że konkurs na prezesa PPŁ ogłosił i wybierze go sam prezydent miasta.

M jak mama. M jak morderczyni

Foto: M jak mama. M jak morderczyni
cz cz, 08 listopada 2012 08:18

Prawdopodobnie aż sześcioro swoich nowo narodzonych dzieci zabiła 41-letnia Beata Z. - mieszkanka jednej ze wsi w okolicach Stawisk. Kobieta w ciągu ostatnich 14 lat miała rodzić osiem razy, a tylko dwoje dzieci żyje. Co z pozostałymi? - Pięcioro dzieci nie żyje, co do szóstego dziecka trwają czynności wyjaśniające co się z nim stało – mówi prokurator Maria Kudyba. Do tej pory odnaleziono szczątki czworga z nich – dwa ciała dzieci były ukryte w piwnicy pod klepiskiem w stodole, dwa kolejne na strychu domu. Piąte dziecko kobieta miała wrzucić do stawu nieopodal domu, ale mimo że wypompowano wodę i przeszukano zalegający na dnie muł szczątków tego noworodka nie znaleziono.

Rozpoczął się proces w sprawie wypadku nastolatki na basenie

Foto: Rozpoczął się proces w sprawie wypadku nastolat...
cz pt, 02 listopada 2012 09:03

Pięć godzin trwał pierwszy dzień procesu w sprawie Pauliny Sokół, która jako 16-latka uległa podtopieniu 9. kwietnia 2010 r. na basenie przy SP nr 10 w Łomży. Dziewczynka, która na wózku pojawiła się z rodzicami i starszym bratem w Sądzie Rejonowym, w wyniku niedotlenienia mózgu ma niedowład rąk i nóg oraz afazję mowy. Prokuratura o nieumyślne spowodowanie kalectwa dziewczyny oskarżyła dwóch ratowników, kierownika basenu i lekarza pogotowia. Wszyscy nie przyznają się do winy. Rodzina złożyła wniosek o ponad 360 tys. zł zwrotu kosztów dotychczasowego leczenia i rehabilitacji oraz 100 tys. zł zadośćuczynienia za poniesione cierpienia.

Biznes plan na... prezesa

Foto: Biznes plan na... prezesa
cz cz, 25 października 2012 08:12

Park Przemysłowy Łomża ma pobudzić rozwój. Przy ulicy Sikorskiego, na działce dawnych warsztatów szkoły drzewnej, powstanie nowoczesny, przeszklony budynek Inkubatora Przedsiębiorczości. Dzięki niemu – jak zapowiadają władze - miasto ma wspierać zwłaszcza młodych, dynamicznych przedsiębiorców wywodzących się z absolwentów miejscowych uczelni. Rocznie wartość tego wsparcia z tytułu preferencyjnych usług świadczonych w Inkubatorze – według przygotowanego biznes planu – ma wynosić 388 tysięcy 800 złotych (sic!). Wcześniej jednak na powstanie PPŁ mamy wydać około 19 milionów złotych. Na początek trzeba będzie zatrudnić prezesa oraz specjalistę do spraw administracyjnych i kupić dla nich samochód. Jednym z dwóch wymienionych z imienia i nazwiska autorów biznes planu „Parku Przemysłowego Łomża” jest Maciej Wałkuski, etatowy doradca prezydenta i zarazem zięć prezydenta Mieczysława Czerniawskiego.

„Bezkrólewie” to najmniejszy z problemów MPK. Brakuje nawet na wypłaty

Foto: „Bezkrólewie” to najmniejszy z problemów MPK. B...
cz cz, 18 października 2012 08:11

Sytuacja Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Łomży jest już chyba gorsza niż zła. Przekazane przed miesiącem pieniądze z miasta na zakup wiat przystankowych i instalację monitoringu w bazie przy ul Spokojnej poszły na wrześniowe pensje dla ponad stu pracowników miejskiego zakładu. Ujawnił to prezydent Mieczysław Czerniawski. Teraz „aby powstrzymać zapaść” chce aby radni podnieśli stawkę tzw. wozokilometra, i aby ponownie przyznali MPK sięgającą 300 tys zł jednorazową subwencję. - To na dzień dzisiejszy daje płynność zakładu i gwarantuje wypłatę poborów – mówił prezydent Czerniawski, dodając że chodzi o miesiące październik i listopad. Co będzie w grudniu? O tym prezydent spekulować nie chciał, bo „to delikatna sprawa”. Mówił za to, że czeka na propozycje oszczędnościowe ze strony załogi i „nowego kierownictwa”. Niestety ustalenie kto formalnie, a kto faktycznie kieruje MPK od kilku dni stwarza nie lada kłopot, choć jak się okazuje nie związkowcom. Szef Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”, która w ubiegły czwartek zarządziła w zakładzie protest, i sam rozpoczął krótką głodówkę mówi, że dziś rządzi „dyrektor Nowakowski z dyrektorem Kossakowskim, którzy tworzą jedno ciało”.

Naliczyli za dużo?

Foto: Naliczyli za dużo?
cz cz, 11 października 2012 08:10

Koszty gospodarki śmieciowej opracowane przez prezydencki speczespół są znacząco zawyżone – uważa Maciej Głaz, radny miasta, a kiedyś główny specjalista do spraw zagospodarowania odpadów Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łomży. Z jego kalkulacji wynika, że przeliczony na głowę mieszkańca koszt odbioru śmieci powinien wynieść ok. 6,3 zł miesięcznie, a więc znacznie mniej niż wyliczył i zaproponował speczespół na którego czele stał wiceprezydent Łomży Beniamin Dobosz. - Należy zauważyć, że dziś jest to średnio około 5,40 zł i odpady są zbierane z miasta, wszystkie uczestniczące w tym podmioty zarabiają, utrzymują się i nie generują strat – zauważa Maciej Głaz. To już kolejna krytyka wyliczeń miejskiego „podatku śmieciowego”. Radny proponuje prezydentowi „szerszą dyskusję” i prosi by „wyliczyć to tak, aby utrzymać kondycję przedsiębiorców obsługujących system, ale i dbać o kieszeń mieszkańca”.

Zwężenie na Żydowskiej uratuje bulwary...?

Foto: Zwężenie na Żydowskiej uratuje bulwary...?
cz cz, 04 października 2012 08:09

Od co najmniej pół roku urzędnicy ratusza wiedzieli, że będą problemy z budową ulicy Żydowskiej prowadzącej do realizowanych z unijnych dofinansowaniem bulwarów nad Narwią. Dopiero jednak teraz podejmują działania, które mogą uchronić Łomżę przed przykrymi konsekwencjami niewywiązania się z umowy o przyznaniu wielomilionowego dofinansowania ze środków unijnych.

Najlepszy młody naukowiec UE... z Łomży

Foto: Najlepszy młody naukowiec UE... z Łomży
cz cz, 27 września 2012 08:11

Jako gimnazjalista na kółko biologiczne chodził z maturzystami. W gimnazjum na Bernatowicza miał średnią 5,76. Dziś uczy się w Worth School niedaleko Londynu, a we wtorek został zwycięzcą 24 Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej. Jakub Nagrodzki z Łomży zdobył jedną z trzech I nagród w wysokości 7.000 EUR i nagrodę honorową w najbardziej prestiżowym konkursie uczniowskich projektów badawczych. - Kuba to chłopak wybitnie zdolny, z wielką pasją i ambicją, ciekawy świata, chętnie zdobywający wiedzę – wspomina polonistka Jadwiga Engler, jego wychowawczyni w Szkole Podstawowej nr 7 w Łomży. - Skupiał wokół siebie innych, bo miał ciekawe pomysły. Niezwykle wszechstronny - opowiada polonista i wychowawca Kuby z Publicznego Gimnazjum nr 6 w Łomży Grzegorz Witkowski.

Podatek śmieciowy „z metra” wyniósłby tylko 29 groszy

Foto: Podatek śmieciowy „z metra” wyniósłby tylko 29 ...
cz cz, 20 września 2012 08:17

Przyjęcie sposobu rozliczania podatku śmieciowego „z metra” - czyli od powierzchni mieszkań - sprawiłoby, że zdecydowana większość mieszkańców Łomży płaciłaby zdecydowanie mniej za śmieci niż zaproponowała prezydencka śmieciowa speckomisja. Ten sposób naliczania podatku komisja jednak odrzuciła „już na samym wstępie”. - Głosowaliśmy, że wybieramy podatek od głowy - mówi Zbigniew Prosiński, radny, członek speczespołu śmieciowego i jednocześnie członek Rady Nadzorczej ŁSM. Jako zwolennik „pogłównego” przedstawiał się kilka dni temu także Zbigniew Lipski, radny, członek tego speczespołu i prezes SM Perspektywa. Tymczasem podatek „od metra” byłby korzystniejszy dla mieszkańców blokowisk. Zbigniew Prosiński przyznaje, że członkowie zespołu nie mieli żadnych innych wyliczeń tego podatku niż „pogłówny”, a on sam ich nie żądał, bo to wydało mu się sprawiedliwsze. Dodajmy, że w blokach mieszka blisko 45 tysięcy mieszkańców Łomży, a więc niemal 3/4 łomżan.

Śmieci będą bardzo drogie... ale nie wszędzie

Foto: Śmieci będą bardzo drogie... ale nie wszędzie
cz cz, 13 września 2012 08:11

Wzrost o co najmniej 40%, a być może nawet 300% w przypadku blokowisk, i nawet taniej niż obecnie w przypadku domów jednorodzinnych, jeśli mieszka w nich do trzech osób. Ratusz wreszcie ujawnił skrywane dotychczas efekty kilkumiesięcznej pracy specjalnego zespołu „śmieciowego”, który miał wypracować m.in. propozycję stawek tzw. „podatku śmieciowego”. Podatek ma zacząć nas obowiązywać od 1 lipca przyszłego roku. W Łomży ma to być podatek pogłówny, czyli płacony od każdego mieszkańca. Mimo że w ustawa przewiduje możliwość innego naliczania opłaty śmieciowej, także w przeliczeniu na powierzchnie mieszkań i w zależności od zużycia wody, w Łomży – jak stwierdził szefujący zespołowi zastępca prezydenta Beniamin Dobosz – nie było potrzeby, aby takie wyliczenia robić. Według niego, wyliczona stawka opłaty od głowy „jest stosunkowo niska”. 16,20 zł miesięcznie od osoby, w przypadku gdy śmieci nie będą segregowane, i 8,10 zł, gdy będzie prowadzona zbiórka selektywna śmieci.

Narkotyki od nielata dla nielatka

Foto: Narkotyki od nielata dla nielatka
cz cz, 06 września 2012 08:07

Nastoletni dilerzy narkotyków udostępniają je młodszym od siebie dzieciom. Tylko w ostatnim czasie policjanci poinformowali o ujęciu trzech zaledwie 16-letnich mieszkańców Łomży podejrzewanych o posiadanie i handlowanie narkotykami. Tylko jednemu z zatrzymanych udowodniono, że w ciągu kilku miesięcy popełnił 24 czyny karalne, przekazując środki odurzające innym małoletnim łomżanom. - To nie jest dla mnie nowość, że nastolatki sięgają bez wiedzy i zgody dorosłych po narkotyki – mówi Anna Maksymiuk, certyfikowany specjalista terapii uzależnień z Centrum Leczenia Uzależnień Neofita w Łomży. - Do naszej poradni zgłaszają się rodzice z nastolatkami w tym wieku albo przychodzą sami, zaniepokojeni dziwnym zachowaniem dzieci.

Mniej uczniów, mniej klas, mniej nauczycieli...

Foto: Mniej uczniów, mniej klas, mniej nauczycieli...
mm cz, 30 sierpnia 2012 07:24

36 łomżyńskich nauczycieli nie wróci do pracy po wakacjach. W większości to nauczyciele, którzy mieli podpisane z dyrektorami szkół umowy czasowe i nie zostały one przedłużone – wynika z informacji przygotowanych przez urzędników ratusza na potrzeby łomżyńskich radnych. Urzędnicy piszą, że podsumowanie wyników naboru do szkół będzie możliwe dopiero po rozpoczęciu roku szkolnego, niemniej już wiadomo, że klas w łomżyńskich szkołach będzie mniej niż rok temu.

Pociągiem przez Łomżę...

Foto: Pociągiem przez Łomżę...
cz cz, 23 sierpnia 2012 08:24

Wydawało się, że jest niemożliwe aby do Łomży dojechał pociąg. A jednak. Dwaj miłośnicy kolei zorganizowali dla 120 osób, w tym kilkorga łomżyniaków, przejazd pociągiem specjalnym z lokomotywą spalinową SM 42 i trzema zielonymi wagonami 111A z kwadratowymi oknami. - Wyjedziemy z Białegostoku rankiem, a powrócimy wieczorem w sobotę, 8. września – zapowiada Krzysztof Waszkiewicz (lat 33) z Warszawy. - Przez 12 godzin pokonamy 306 km linii kolejowych, w tym także bez ruchu pasażerskiego, w północno-wschodniej Polsce. Pociąg dojedzie także do Łomży.

Smutne święto wojska w Łomży

Foto: Smutne święto wojska w Łomży
cz cz, 16 sierpnia 2012 08:31

Garnizonu Łomża nie ma już od kilku tygodni - został wcielony do Garnizonu Białystok. 1 Łomżyński Batalion Remontowy im. płk Mariana Raganowicza przestanie istnieć od nowego roku. - Do końca roku batalion zostanie rozmontowany i przekształcony w warsztaty techniczne. Pociągnie to za sobą zmiany w strukturze etatów i organizacji – mówił major Krzysztof Rabek dowódca batalionu dodając, że to budzi uzasadniony niepokój.

Gotowi na Bitwę...

Foto: Gotowi na Bitwę...
cz cz, 09 sierpnia 2012 08:34

Aż osiem osób z Łomży trafiło do teamu Julity „Juli” Fabiszewskiej, który weźmie udział w trzeciej edycji „Bitwy na głosy”. Skład zespołu dopełniły osoby z pobliskich miast i miejscowości, dwie przedstawicielki Poznania oraz czarnoskóry raper Marc „Frenchy” Mavambu z Kongo. – To osobowości z bardzo ciekawymi głosami – mówi Jula. – Ludzie pełni emocji, ciepli, normalni – w dobrym tego słowa znaczeniu. Niektórzy zajmują się śpiewaniem od dziecka, niektórzy dopiero niedawno odkryli swoją pasję. Takich szukałam! W sumie na trwający dwa dni casting zgłosiło się kilkaset osób. Poza liczną reprezentacją Łomży przyjechali też młodzi ludzie z wielu okolicznych miast i miejscowości: m.in. z Białegostoku, Ełku, Grajewa czy Suwałk. Większość to fani młodej wokalistki z Łomży, a wszyscy marzyli o zakwalifikowaniu się do jej drużyny. – Mało się nie popłakałam, jak wyszłam przywitać tych wszystkich ludzi, którzy zareagowali bardzo pozytywnie – mówi Julita „Jula” Fabiszewska. – Nie spodziewałam się aż tylu ludzi. Jest to dla mnie ogromne zaskoczenie. Cieszę się, że mogłam z nimi pobyć, przytulić się – to naprawdę dużo daje. Jestem z nimi całym sercem i bardzo im kibicuję!

„Cześć i chwała bohaterom”

Foto: „Cześć i chwała bohaterom”
cz śr, 01 sierpnia 2012 18:04

- taki napis widniał na dużym, o długości ponad 30 metrów, transparencie jaki w środę na Starym Rynku rozłożyli kibice ŁKS Łomża. Blisko 50 młodych ludzi, w ten sposób uczciło 68. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W godzinie „w”, gdy w całym mieście wyły syreny alarmowe, oni przez kilka minut stali na Starym Rynku trzymając transparent i race. Patriotyczną akcję zakończyło donośne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego i huk wybuchów rzucanych petard.

Przedwyborczy bój o władzę w gminie

Foto: Przedwyborczy bój o władzę w gminie
cz śr, 25 lipca 2012 17:26

Czy sposób podziału gmin na okręgi wyborcze może mieć wpływ na wynik wyborów? Może! Część radnych gminy Łomża twierdzi, że właśnie dlatego w najnowszym podziale tej gminy na okręgi wyborcze są ogromne dysproporcje. Najmniejszy okręg wyborczy ma 369 mieszkańców, a największe ponad tysiąc. W każdym z nich wybrany będzie jeden radny. Ba, największą wieś Kupiski Stare, mającą około 1300 mieszkańców, podzielono, ale nie na pół, tworząc dwa jednomandatowe okręgi wyborcze, a „odłączono” mieszkańców 13 ulic i dodano ich do okręgu obejmującego wsie Bożenica i Nowe Kupiski. Część radnych nowy podział gminy zaskarżyła już do Państwowej Komisji Wyborczej i wojewody podlaskiego. Komisarz wyborczy w Łomży, który już wypowiedział się w tej sprawie, twierdzi, że „wszystkie okręgi wyborcze zachowują jednolitą normę przedstawicielstwa.” Ta dla gminy Łomża wynosi 717, a zatem dopuszczalne odchylenia ustawowe mieszczą się w granicach od 360 do 1080 osób.

« · «« · 16 · 17 · 18 · 19 · 20 · 21 · 22 · 23 · 24 · 25 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę