Sądy do likwidacji...
Sąd Rejonowy w Grajewie i Sąd Rejonowy w Wysokiem Mazowieckiem od 1 stycznia 2013 r. maja zniknąć z mapy administracyjnej sądownictwa. Minister sprawiedliwości przekazał właśnie do uzgodnień międzyresortowych ostateczny projekt rozporządzenia o likwidacji najmniejszych sądów. W skali kraju zniknąć ma nieco mniej niż pierwotnie planowano - 79 małych sądów czyli co czwarty polski sąd.
Boże Ciało Anno Domini 2012 z bp. Januszem Stepnowskim
- Drodzy mieszkańcy Łomży! Po dwudziestu ośmiu latach dane mi jest ponownie uczestniczyć w tej wielkiej manifestacji Bożego Ciała – mówił biskup ordynariusz łomżyński Janusz Stepnowski, który po raz pierwszy od ingresu przeszedł w procesji Bożego Ciała ulicami stolicy Diecezji Łomżyńskiej i na koniec pobłogosławił ją sprzed ołtarza przy kurii na cztery strony świata Eucharystią w monstrancji . – Wszyscy podążamy za Chrystusem, wyznając wiarę, że w tym chlebie jest rzeczywiście Jezus Chrystus.
„Nasz Dom” - Dom Pomocy Społecznej w Łomży ma 130 lat
- Praca w „Naszym Domu” jest ciężka, ale nadaje sens istnienia Domu – mówił dyrektor Franciszek Chrzanowski podczas jubileuszu w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Polowej. - Uwrażliwia, uszlachetnia i wzbogaca osobowość każdego z nas. Na obchody 130-lecia placówki, w której mieszka, kształci się, rozwija i znajduje teraz opiekę 109 dziewcząt i kobiet, złożyły się: msza święta, odznaczenie zasłużonych pracowników, wręczenie statuetek przyjaciołom, darczyńcom i sponsorom DPS oraz występy artystyczne mieszkanek.
Pogodny uśmiech na twarzy cierpienia
Jeśli ktoś lubi uśmiechnąć się sam do siebie, zadumany nad losem człowieka i ludzkości w bezmiarze czasu, to Anna Buryniewicz stworzy po temu dobrą okazję. Jeśli ktoś znajduje radość w stawianiu pytań o sens naszego istnienia i ulgę nawet wtedy, gdy odpowiedź nie jest podana wprost na talerzu, to Anna Buryniewicz mu w tym pomoże. Niestrudzona w obserwowaniu perypetii ludzi myślących na drodze do mądrości i szczęścia, chętnie udziela wskazówek, z których sama nie korzysta. Cóż, taki to los łomżyńskiej Poetki przed debiutem.
Policjanci w ramach akcji profilaktycznej informują o zasadach „bezpiecznego kibicowania”.
Policjanci, kolportują ulotki dotyczące „bezpiecznego kibicowania” w hotelach i stacjach paliw w Łomży i na terenie powiatu łomżyńskiego. Kampania społeczna pod nazwą „Łomżyńscy Kibice – Wzorowi Kibice”, realizowana przez mundurowych z Łomży, ma na celu propagowanie bezpiecznych zachowań i utrwalanie postawy zgodnego z prawem zachowania podczas meczów piłkarskich.
Plan zagospodarowania przestrzennego „pod Venedę” częściowo nieważny...
Plan zagospodarowania przestrzennego części Łomży w okolicach skrzyżowania ulic Sikorskiego i Zawadzkiej, uchwalony w 2009 roku by umożliwić budowę tu Galerii Veneda, nie do końca jest zgodny z prawem. Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku, który rozpatrując po raz trzeci skargę dwóch mieszkanek Łomży na tę uchwałę stwierdził nieważność uchwały w części dotyczącej artykułu 10 ust. 6, 7 i 13 oraz art. 28. Sąd stwierdził też, że zaskarżona uchwała w części w jakiej stwierdzono jej nieważność nie może być wykonana do czasu uprawomocnienia się wyroku.
500-letnia dzwonnica Katedry odzyska w tym roku dawny blask
- Mam nadzieję, że w tym roku cała dzwonnica Katedry będzie w środku i na zewnątrz porządnie wyremontowana – mówi ks. Marian Mieczkowski, proboszcz parafii katedralnej w Łomży. - Widać, że na wymienionej więźbie dachowej są już kładzione nowe dachówki. Jednocześnie trwają intensywne prace wewnątrz przy bardzo skomplikowanej i zniszczonej przez upływ czasu konstrukcji drewnianej, którymi kieruje doświadczony w konserwacji zabytków inż. Andrzej Wszeborowski. Koszt żmudnych i trudnych prac remontowych wyniesie około pół miliona złotych.
Łomżyńskie Amazonki i kabaret Hrabi
Kabaret Hrabi był gwiazdą tegorocznych, już 15. Czerwcowych Dni Walki z Rakiem w Łomży. Imprezę profilaktyczną organizuje Stowarzyszenie Kobiet z Problemem Onkologicznym. – Ludzie bawią się, śmieją, a przy okazji usłyszą jakieś mądre słowo, dostaną nasz biuletyn – mówi Barbara Porwoł – prezes Stowarzyszenia. – I może wtedy jakiejś pani się przypomni – a może zrobiłabym badania? Bo czasem nawet jedno słowo może zmobilizować do działania i komuś pomóc – dodaje.
Kolejne samobójstwo? W ubiegłym roku życie odebrało sobie ponad 20 osób.
Wstępne ustalenia przeprowadzonej dziś sekcji zwłok 43–letniej kobiety i jej 12–letniego syna, których wiszące ciała znaleziono wczoraj w jednym z mieszkań przy ul. Porucznika Łagody w Łomży wskazują, że przyczyną ich śmierci mogło być powieszenie. Lekarz, która przeprowadzała sekcję na szyi matki i dziecka, zidentyfikowała typowe, charakterystyczne bruzdy wisielcze. I choć nie przesądza to o samobójstwie, to wiele wskazuje, że tak właśnie było.
Kibicuj, nie pij! - biskup Bronakowski apeluje przed Euro 2012
„Wielu ludzi nie wyobraża sobie, że można cieszyć się sportem bez alkoholu. Skutecznie wykorzystują to producenci piwa, którzy już od wielu tygodni intensywnie wiążą swoje produkty z emocjami sportowymi, z poczuciem patriotyzmu i wspólnoty. Polska flaga i hymn nie powinny być traktowane jako narzędzia do promocji piwa. To działanie podstępne, niosące niebezpieczne konsekwencje, a jednocześnie obraźliwe – pisze biskup Tadeusz Bronakowski z Łomży, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości, w apelu o trzeźwość podczas Euro 2012.
Długi przyczyną rodzinnej tragedii?
List pożegnalny i m.in. pismo od komornika znaleźli – według nieoficjalnych informacji - śledczy w mieszkaniu w którym wczoraj po południu odnaleziono powieszone ciała 43-letniej kobiety i jej 12-letniego syna. Dziś prowadzenie śledztwa w sprawie ich śmierci z Prokuratury Rejonowej przejęła Prokuratura Okręgowa w Łomży. Jak mówi rzecznik tej prokuratury, prokurator Maria Kudyba na razie rozpatrywane są różne warianty.
Profesor Łukasz Czuma – pierwszy Rektor WSZIP im Bogdana Jańskiego w Łomży nie żyje
W wieku 77 lat, odszedł Łukasz Czuma, profesor KUL, aktywny opozycjonista z czasów PRL, pierwszy wieloletni Rektor WSZIP im Bogdana Jańskiego w Łomży. - Profesor Łukasz Czuma, to postać niezwykła w historii polskiej nauki, działalności opozycyjnej w trudnych komunistycznych czasach. Człowiek o wielkich walorach osobistych – podkreślają naukowcy z Łomży, którzy przez wiele lat mieli przyjemność go poznać i z nim współpracować.
Rodzinna tragedia w Łomży
W poniedziałek po południu w jednym z mieszkań na osiedlu Armii Krajowej w Łomży policjanci odnaleźli powieszone ciała 43-letniej kobiety i jej 12-letniego syna. Informację o tym zdarzeniu potwierdza st sierż. Ewelina Szlesińska, rzecznik KMP w Łomży. Jak mówi policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności tego tragicznego zdarzenia.
Złodziej wpadł na gorącym uczynku
Policjanci z Łomży na gorącym uczynku kradzieży z włamaniem zatrzymali 39-latka. Mężczyzna włamał się do jednego z mieszkań na terenie Łomży skąd próbował wynieść złotą i srebrną biżuterię. Ukazało się, że to nie było pierwsze mieszkanie obrobione przez tego złodzieja. Sąd Rejonowy w Łomży już zastosował wobec niego miesięczny areszt tymczasowy, a grozi mu kara do 5 lat więzienia.
Bezrobocie mniejsze, ale...
Stopa bezrobocia w Łomży wynosi 16,4% - podał Powiatowy Urząd Pracy w sprawozdaniu za maj. Na koniec miesiąca jako bezrobotni w rejestrach urzędu figurowało 6 tysięcy 276 osób. To o 190 mniej niż w na koniec kwietnia. I to właściwie jedyna pozytywna informacja. W maju pracę podjęło o 59 bezrobotnych mniej niż w kwietniu. Zmniejszyła się także - o 63 osoby - liczba bezrobotnych posiadających prawo do zasiłku. W tej chwili zasiłek taki otrzymuje jedynie 855 łomżyńskich bezrobotnych.
Śmiertelny wypadek przy pracy
44-letni mężczyzna zmarł w wyniku obrażeń jakich doznał, gdy jego głowę ścisnęła opadająca „łyżka” ładowarki. Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w piątek we wsi Orzechówka pod Rajgrodem.
Handlowali narkotykami
Łomżyńscy policjanci w czwartek zatrzymali 26-letnią kobietę oraz dwóch mężczyzn w wieku 31 i 32-lata. Podejrzewani są o handel narkotykami. Przedstawiono im w sumie 9 zarzutów, a ci przyznali się do popełnienia przestawionych czynów.
Kłamca lustracyjny z Łomży
Mieczysław G. z Łomży jest kłamcą lustracyjnym. Sąd Apelacyjny w Białymstoku prawomocnie stwierdził, że złożył niezgodnoe z prawdą oświadczenie lustracyjne w związku z kandydowaniem w 2007 roku w wyborach do Sejmu RP. Mieczysław G. był wówczas kandydatem PSL-u. Prokuratorzy z Oddziałowego Biura Lustracyjnego IPN w Białymstoku, którzy weryfikowali jego oświadczenie uznali, że zataił fakt współpracy w charakterze tajnego współpracownika o pseudonimie „Gem” z Wydziałem III Służby Bezpieczeństwa w Łomży i skierowali sprawę na drogę sądową. Ta ciągnęła się od 2010 roku i teraz znalazła swój prawomocny finał. Dodajmy, że aktualnie Mieczysław G. nie pełni żadnych funkcji publicznych.
Bogu dziękujcie, ducha nie gaście...
Dziś mija 21 rocznica wizyty papieża Jana Pawła II w Łomży. Mottem pielgrzymki Ojca Świętego były wówczas słowa „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście” i tak też zatytułowano niedzielny koncert w Katedrze poświęcony Papieżowi Polakowi. Wzięły w nim udział dzieci i młodzież ze Studia Wokalnego eMDeK z akompaniamentem pianisty Grzegorza Sekmistrza. – To był piękny hołd który przypominał postać naszego papieża – podkreślał w swym błogosławieństwie biskup Janusz Stepnowski.
Zgrzywa szefem miejskiej PO
Sławomir Zgrzywa, jeden z założycieli PO w Łomży, został nowym przewodniczącym miejskich struktur Platformy Obywatelskiej. W niedzielę podczas nadzwyczajnego zjazdu delegatów PO w Łomży z funkcji przewodniczącego został odwołany Maciej Borysewicz, który zajmował to stanowisko od sześciu lat. Za odwołaniem Borysewicza było 23 delegatów, przeciwko wnioskowi było 13. Później za powołaniem Zgrzywy na nowego szefa zagłosowało 22 delegatów, a przeciwko było 14.