Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 04 grudnia 2023 napisz DONOS@

Wydarzenia kulturalne na początek jesieni

Jubileusz 75-lecia Cechu Rzemieślników, "Stopka" rozdaje Glogery, XI Forum Krajowej Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu i pierwsza w tym sezonie premiera Teatru Lalki i Aktora czeka na uczestników i widzów. Kapela Dziki Sad swobodne zagra na Farnej, a w Jesiennym Kinie Samochodowym do obejrzenia dwa filmy. Można wybrać się także na ekologiczną akcję czy jarmark na Starym Rynku.

W piątek jubileusz 75-lecia obchodzić będzie Cech Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Łomży. O godz. 11:30 spotkają się na Starym Rynku by uroczystym przemarszem z udziałem pocztów sztandarowych przemaszerować do Katedry na mszę świętą w intencji rzemiosła. Gala jubileuszu rozpocznie się o godz. 13.30 w sali filharmonii.

W Hali Kultury o godz. 11:00 rozpocznie się finał XXXIV edycji Konkursu o Nagrodę i Medal Zygmunta Glogera organizowanego przez Społeczne Stowarszyszenie Prasoznawcze "Stopka" im. Stanisława Zagórskiego w Łomży.  

Także w piątek od godziny 15:00 na parkingu przy Parku Wodnym (ul. Wyszyńskiego) odbędzie się kolejna już miejska akcja „Ekologię za sadzonkę”. Wystarczy zebrać i przynieść 5 kg makulatury, 20 zgniecionych plastikowych butelek lub aluminiowych puszek albo 2 kg baterii, aby otrzymać sadzonki drzew owocowych, bylin lub ziół. 

Istniejąca od niedawna kapela Dziki Sad, grająca w składzie Agnieszka i Paweł Zielewiczowie oraz Michał Olchowik, zaprasza na 19:00 do Restauracji na Farnej, gdzie przy ludowej, tradycyjnej muzyce będzie można nie tylko potańczyć, ale również pośpiewać kurpiowskie pieśni. - Będziemy swobodnie muzykować, rozmawiać i bawić się muzyką - zapowiadają wykonawcy. Wstęp wolny.

W sobotę od godz. 10:00 w Parafii pw. św. Andrzeja Boboli odbędzie się XI Forum Krajowej Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w Parafiach pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Ks. Marian Mieczkowski – proboszcz katedry poprowadzi pielgrzymkę śladami świętych i błogosławionych po Łomży,  prof. dr hab. inż. Tadeusz Kulik z Politechniki Warszawskiej opowie o cudach biblijnych i współczesnych jako wyzwaniach dla nauki, a o 15:00 po Koronce do Bożego Miłosierdzia swoje świadectwo – Iskra Bożego Życia opowie  Wojciech Modest Amaro. Dzień zakończy się wspólnym wieczorem uwielbienia prowadzonym przez Siostry Eucharystki przeżywające Jubileusz 100-lecia zgromadzenia. W sobotę o godz. 9:00 zaplanowano świadectwa, plany na przyszłość oraz podsumowaniem. O godz. 12:00 Msza Święta wieńcząca XI Forum oraz koncert „Giovane il migliore” w ramach XIX Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki „Sacrum et Musica” w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży.

W sobotę także premiera spektaklu „Noniek” w Teatrze Lalki i Aktora. Autorką tej opowieści jest bardzo popularna Marta Guśniowska, muzykę skomponował Mateusz Pospieszalski (Voo Voo, Tie Break, działalność solowa), występują Beata Antoniuk, Miłosz Cieślik, Agnieszka Horniczan, Tomasz B. Rynkowski, Julia Sacharczuk i Rafał Swaczyna, a za reżyserię odpowiada Dariusz Wiktorowicz. „To opowieść o bohaterze, który z niewiadomych przyczyn utracił swój dobry humor i postanawia wyruszyć w podróż, aby go odnaleźć. W trakcie poszukiwań w towarzystwie Komara - tajemniczego detektywa - przemierza Biuro Rzeczy Zagubionych, Biuro Rzeczy Znalezionych, aż wreszcie trafia do Biura Rzeczy Ukradzionych. Podczas wędrówki spotyka też inne postacie, które muszą zmierzyć się ze stratą. Ślimaka, który nie ma czasu, Robaczka bez ochoty na jabłko, czy Pająka, który nie panuje nad swoją pajęczyną. Przygody Nońka pozwolą najmłodszym widzom zrozumieć własne, czasem trudne, emocje oraz problemy, jakie z nich wynikają. Bo nie jest łatwo odzyskać raz utracony humor. Można go wprawdzie kupić, ale cena jest zbyt wysoka. Warto jednak wciąż mieć nadzieję, radosne oczy i uśmiech w sercu, a wtedy wszystko się samo ułoży” - czytamy w zapowiedzi spektaklu. Na premierę obowiązują zaproszenia, można też kupić bilet za 35 zł. 

O godzinie 18:00 wokalista i akordeonista Tadeusz Walewacz, znany jako „Człowiek Orkiestra”, wykona w Hali Kultury autorski recital „Historia wielkiej miłości”. Wstęp wolny. 

O godzinie 19:00 na parkingu Akademii Łomżyńskiej przy ul. Akademickiej 1 rozpocznie się pierwszy seans Jesiennego Kina Samochodowego, podczas którego zostanie wyświetlony animowany film dla dzieci „Jak zostałem samurajem”. O godzinie 19:00 zostanie zaprezentowana komedia dla widzów dorosłych „Nieznośny ciężar wielkiego talentu”. Wjazd wolny. 

W niedzielny poranek odbędzie się kolejny w tym sezonie pchli targ na muszli koncertowej przy ul. Zjazd. Od 7:00 do 14:00 będzie tam można kupić i sprzedać artykuły gospodarstwa domowego, odzież, obuwie, rękodzieło, zabawki, różnego rodzaju gadżety, książki i przedmioty kolekcjonerskie. Sprzedawcy: towar przyniesiony 10 zł, samochód osobowy 20 zł, bus/auto osobowe z przyczepką 30 zł, samochód dostawczy 40 zł. Dla kupujących wstęp wolny.  

Dwie godziny później na Starym Rynku rozpocznie się i potrwa do godziny 15:00 miejski jarmark „Zasmakuj w Łomży”. Będzie można kupić regionalną i tradycyjną żywność oraz artystyczne rękodzieło. Będą w nim również uczestniczyć funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Łomży, dzięki czemu na rynku pojawi się miasteczko ruchu drogowego, symulator zderzeń i policyjny sprzęt, a osoby chętne będą mogły oznakować rower. Wstęp wolny. 

O godzinie 19:30 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego „Grupa Teatralna Dolina Miłosierdzia” przedstawi widowisko historyczno-religijne „Non Possumus”, opowiadające o Prymasie Tysiąclecia, błogosławionym kardynale Stefanie Wyszyńskim. Scenariusz: Karol Cuch (również reżyser) i Sławomir Konarzewski (drugi reżyser), reżyseria i rola główna: ks. Mateusz Gąsowski. Wstęp wolny. 

Wojciech Chamryk

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę