Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 20 maja 2024 napisz DONOS@

106 Laureatek i Laureatów stypendiów Miasta Łomża

Hala Kultury gościła w piątkowe popołudnie stypendystów naukowych, sportowych, edukacyjnych, czyli uczennice i uczniów, którzy w 100 procentach zasłużyli na to podziękowanie, co motywuje do rozwoju, pogłębiania wiedzy, wygrywania konkursów i olimpiad przedmiotowych oraz zdobywania medali. Rozmawiamy w hallu ze stypendystami: zgodnie stwierdzą, że zasłużyli w 100 procentach.

6 lat temu prezydent Mariusz Chrzanowski też wręczał stypendia za postępy w nauce: jednorazowa nagroda wynosiła 1 200 zł w technikach i zawodówkach, licealiści dostali po 1 tys. zł, gimnazjaliści po 800 zł. Stypendium sportowe sprzed 6 lat to 110 zł miesięcznie przez 10 miesięcy, a stypendium naukowe – po 80 zł w podstawówce, 120 zł w gimnazjum oraz 180 zł w szkole ponadgimnazjalnej. Po 6 latach wysokość nagrody i stypendiów od prezydenta się nie zmieniła, w odróżnieniu od cen... 

Natomiast 16 lat temu stypendia przyznał prezydent Jerzy Brzeziński. Stypendia Prezydenta Miasta za rok szkolny 2005/2006 za osiągnięcia naukowe i rewelacyjne wyniki sportowe były bliźniacze: stypendyści w nagrodę przez 10 miesięcy z kasy miasta dostali od 80 zł do 180 złotych miesięcznie. Może dociekliwi Czytelnicy porównają wartość 1200 zł oraz 1800 zł dziś, 6 lat temu i przed 16 laty.

„Taniec wymaga wyrzeczeń z naszej strony...”
Kacper Tunkiewicz ma 16 lat. Od 7. roku życia poznaje tańce standardowe i latynoamerykańskie w Klubie Tańca Towarzyskiego Akat. Zdobył klasę taneczną B i niewiele brakowało na Mistrzostwach Polski w Pruszkowie, że byłby podwyższył klasę do A. Kacper sprawia tak sympatyczne wrażenie, tuż od wejścia, że ma się wrażenie, iż to... starannie zaplanowana rola jak na parkiecie. Tymczasem nie. - Wszyscy nasi uczniowie są jak Kacper – mówi z uśmiechem pedagog II LO Izabela Sztrubel, gdzie uczy się tancerz. - Tworzą zgodne pary na treningach i turniejach oraz w codziennym życiu.

Z przyjemnością słuchają pochwalnych opinii rówieśnicy: Gabriela Filipkowska, partnerka od roku, dobrana przez trenerów: Magdę i Jacka Baczewskich, i druga para: Magdalena Kuczewska i Jakub Poleszuk. Czy uważają, że w 100% zasłużyli na stypendia sportowe...? Kacper uważa, że owszem, bo „ciężko trenowaliśmy”. Komisja stypendialna doceniła ich słusznie, także zdaniem Magdaleny: - Od roku ciężko pracowaliśmy na treningach po kilka razy w tygodniu. I w wakacje, i ferie. Ponadto wyjeżdżaliśmy w weekendy na turnieje taneczne, które wybrali nasi trenerzy... - Taniec to wymaga wielu wyrzeczeń z naszej strony – uzasadnia Jakub. Bo trzeba umieć zrezygnować z przyjemności i, na przykład, zamiast pójść na dyskotekę klasy, iść na trening do Klubu Tańca Towarzyskiego Akat.

„Jeśli zdolny uczony, to...” lingwistka i chirurg  
Jako pierwsza dyplom gratulacyjny dla stypendystki otrzymała Zuzanna Wysocka. Jej nazwisko jest znaczące: wysoka, szczupła, ładna i pogodna, w sam raz na Miss Polonia Nastolatek. Ma średnią 5,4 oraz sukces w wojewódzkim konkursie języka niemieckiego. Uczennica SP 1 nie załamała się, że w 6. klasie nic nie zdobyła i w 7. przeszła tylko do etapu rejonowego Za to w 8. klasie pokazała, że na wiele ją stać. Skromnie traktuje własne zasługi w zwycięstwie. - Gdybym miała prowadzić swoje przygotowania sama, pewnie niewiele bym osiągnęła – komentuje Zuzia, dziękując nauczycielkom języka niemieckiego: Renacie Wysockiej i Ewelinie Pęza za pomoc na lekcjach, zajęcia dodatkowe, materiały i książki. Na razie sympatyczna uczennica I LO w Łomży nie wiąże z niemieckim planów na przyszłość studencką czy zawodową. Zamierza rozwijać znajomość angielskiego, aby w wakacje swobodnie porozumieć się za granicą. Ma talenty matematyczno-plastyczne – to może architektura?

15-letni Filip Kupliński to absolwent SP nr 5, który od kilku lat ma sprecyzowane zainteresowania specjalistycznie w dziedzinie medycyny: zamierza zostać chirurgiem. Wprawdzie rodzice zachęcali go, żeby był elektrykiem, ale chłopiec nawet o tym nie chciał słyszeć. Średnia 5,4 ocen i sukces w konkursie biologicznym to świetny prognostyk dla Doktora Kuplińskiego, in spe, w I LO w Łomży. 

Najlepsze w rywalizacji sportowej: SP 5 i SP 4 oraz I LO     
- Dobrze, że Filip idzie za głosem powołania – docenia zamiary absolwenta absolwentka „Piątki” i dyrektor SP 5 Małgorzata Pietrusewicz. - Ja także szłam za swoim powołaniem i nie żałuję decyzji. 

Pani dyrektor może być dumna z nauczycielki biologii Filipa Anny Maczewskiej i 6-tki nauczycieli wychowania fizycznego (dwie panie, czterech panów). Dzięki współpracy i poświęceniu wuefistów „Piątka” wygrała współzawodnictwo sportowe szkół – chłopcy, wygrywając z SP 4, zaś dziewczęta SP 5 zdobyły 2. miejsce, ustępując tylko SP 4. Wśród szkół średnich zatriumfowało I LO w Łomży.   

Prezydent Chrzanowski dziękował uczniom i licznie obecnym nauczycielom, rodzicom, dziadkom i opiekunom za codzienny trud. Wyróżnienie nastolatków stypendiami to „motywacja, aby pociechy podążały we właściwym kierunku”: by się rozwijały, pogłębiły wiedzę, miały osiągnięcia i postępy.  

Stypendia 10-miesięczne i nagrody edukacyjne
W tym roku stypendia za naukę dostało 18 dzieci, stypendia sportowe – 68, nagrody za postęp – 20.

Stypendium za osiągnięcia w nauce – po 120 zł przez 10 miesięcy – uczennice i uczniowie szkół podstawowych uzyskali za średnią ocen co najmniej 5,4 i tytuł laureata konkursu przedmiotowego wojewódzkiego albo ponadwojewódzkiego. W szkołach ponadpodstawowych wymagana średnia to najmniej 5 i tytuł laureata bądź finalisty olimpiady na szczeblu centralnym albo międzynarodowym, aby otrzymać po 180 złotych, wypłacanych przez 10 miesięcy.

Nagrody edukacyjne przyznano tym, którzy dokonali największego postępu w nauce i zachowaniu w całej szkole w porównaniu średnich ocen z pierwszego półrocza i końca roku szkolnego i wyróżnili się pracą na rzecz szkoły. - Nagrody edukacyjne wypłacane są jednorazowo – informuje Łukasz Czech, główny specjalista, prowadzący uroczystość. NE wynoszą: 800 złotych dla uczniów szkół podstawowych, 1000 złotych dla uczniów liceów ogólnokształcących oraz 1200 złotych dla uczniów ponadpodstawowych szkół zawodowych.

Stypendium sportowe - po 110 złotych miesięcznie przez 10 miesięcy - przysługuje medalistom na szczeblu ogólnopolskim lub w zawodach międzynarodowych, z osiągnięciami w dziedzinie sportu, rekomendowanej przez Miejski Szkolny Związek Sportowy z co najmniej bardzo dobrą ocenę z wf.

Historia ekonomii kołem stanęła w miejscu 
A ile było 7 lat temu, gdy prezydent Chrzanowski zaczynał 1. kadencję...? Stypendia sportowe - 110 zł przez 10 miesięcy. Stypendia naukowe w podstawówkach to 80 zł, w gimnazjach – 120 zł, zaś w szkołach ponadgimnazjalnych – 180 zł przez 10 miesięcy. Nagrody edukacyjne też jednorazowe: w podstawówce 500 zł, w gimnazjum – 800 zł, w liceum – 1000 zł, natomiast w technikum – 1200 zł.  

Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146

 

Miasto Łomża podarowało stypendia uczniom i sportowcom

Zdolni uczniowie odebrali stypendia od prezydenta Łomży

Docenieni za szkolne wyniki

Najlepsi uczniowie docenieni

Stypendium prezydenta Łomży przed świetlaną przyszłością

Setka uczniów doceniona przez prezydenta

Najlepsi uczniowie dostali stypendia prezydenta Łomży

Stypendia dla zdolnych

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę