Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 19 marca 2024 napisz DONOS@

Bibliotekarki docenione

Główne zdjęcie
Wiesława Kłosińska

Dyrektorka Biblioteki Publicznej Gminy Łomża Wiesława Kłosińska otrzymała Honorową Odznakę Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. To kolejny dowód uznania dla zasłużonej bibliotekarki, kierującej najlepszą w województwie podlaskim i piątą w Polsce biblioteką. Doceniono również zaangażowanie w pracę Katarzyny Konopki z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży, która za aktywną promocję czytelnictwa w tradycyjnej i elektronicznej formie otrzymała Dyplom honorowy nagrody Srebrnej Róży. – Lubię swoją pracę – mówi Katarzyna Konopka. – Cieszę się z każdej nowej książki, która zasili księgozbiór naszej biblioteki, z zadowolonego czytelnika, który zachwycił się jakąś lekturą, z poszukującego wiedzy młodego człowieka.

Wiesława Kłosińska to człowiek-instytucja w skali nawet krajowego bibliotekarstwa, osoba niezwykle zasłużona dla promocji czytelnictwa i rozwoju bibliotecznej sieci w gminie Łomża. 

Kierowana przez nią Biblioteka Publiczna Gminy Łomża w Podgórzu to placówka nieustannie rozwijająca się, co od lat przekłada się nie tylko na jej pierwszą pozycję w województwie podlaskim wedle rankingu bibliotek, przygotowywanego przez Instytut Książki oraz „Rzeczpospolitą”, ale też na obecność w ścisłej czołówce krajowej – ostatnio była to  piąta pozycja w Polsce, a były też wyższe. Wiąże się to również z licznymi nagrodami, bo Wiesława Kłosińska otrzymała wcześniej choćby Nagrodę Starosty Łomżyńskiego za promocję powiatu, Złotą Odznakę Honorową za zasługi dla Związku Sybiraków czy Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznaną  przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Teraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich oraz jego Okręg Podlaski w Białymstoku przyznały jej odznaczenie za „zaangażowanie zawodowe na rzecz rozwoju bibliotekarstwa i całokształt działań w powiecie łomżyńskim, a także bogatą działalność popularyzującą książkę i czytelnictwo”.

– Dla mnie, dyrektora Biblioteki Publicznej Gminy Łomża i przewodniczącej SBP Oddział w Łomży jest czymś wyjątkowym i niezwykłym przyznanie tej Honorowej Odznaki przez ogromny autorytet, jakim jest Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich – mówi Wiesława Kłosińska. – Z wielką satysfakcją przyjmuję ten zaszczyt, który jest dla mnie uhonorowaniem ciężkiej pracy, jednak pracy dającej tak wiele satysfakcji. Jestem przekonana, że moje wysiłki i wysiłki moich współpracowników oraz koleżanek że Stowarzyszenia przyniosą jeszcze wiele dobra dla środowiska bibliotekarskiego i lokalnego.

Robiące wrażenie działania i osiągnięcia Wiesławy Kłosińskiej potwierdzają, że wszystko jest możliwe – wystarczy tylko chcieć, mieć sprecyzowaną wizję tego, co zamierza się osiągnąć i są tego efekty, w skali lokalnej oraz ogólnopolskiej. 

– Nasza działalność statutowa to obsługa 43 miejscowości gminy Łomża, które zamieszkuje 12 tysięcy osób – podkreśla Wiesława Kłosińska. – Działalność biblioteki bardzo szeroko wychodzi poza granice gminne: przykładem są czytelnicy i użytkownicy, ponadregionalna historia, którą budujemy (sięgająca nawet poza granice Polski); publikacje, które wydajemy to nie tylko historia lokalna ale międzynarodowa. Ranking bibliotek jest dla nas potwierdzeniem, że idziemy właściwą drogą,, że nie wystarczy mieć wizję i zamierzenia, ale odwagę, aby z wielką determinacją realizować zadania; jakie stawiają  przed nami potrzeby i oczekiwania drugiego człowieka. Radość jest tym większa, że to właśnie w Warszawie, w centrum Polski zostaliśmy docenieni i nagrodzeni za działalność kulturalną jaką realizujemy, będąc gminną biblioteką.  

Do tego dyrektorka z wizją ma już kolejne pomysły, żeby Biblioteka Publiczna Gminy Łomża z siedzibą w Podgórzu, w roku 2019 świętująca 60-lecie, stała się jeszcze lepsza i przyjaźniejsza dla czytelników, bo zna i stara się poznać potrzeby i oczekiwania czytelników i mieszkańców gminy. 

– Już wyszliśmy z inicjatywą badań, udostępniając ankietę „Diagnoza potrzeb kulturalnych” –  jest to naszym priorytetem, gdyż otwieramy dwie zmodernizowane, nowoczesne placówki biblioteczne – mówi Wiesława Kłosińska. – Pracujemy nad zmianą szaty graficznej strony internetowej biblioteki, która przyciągnie do siebie odbiorcę. W najbliższym czasie rozpoczynamy realizację projektu cyfrowego „Bezpieczne zachowanie w sieci” oraz dziennikarstwo online dla dzieci i młodzieży. Po okresie pandemii chcemy na nowo tchnąć do życia aktywność czytelników i użytkowników oraz pobudzić do większej aktywności Klub Seniora. Wiele naszych planów uzależnionych jest również od pozytywnej oceny złożonych wniosków. 

Promotorka czytelnictwa z MBP
Wyróżniono również Katarzynę Konopkę z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży, docenioną przez Książnicę Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku Dyplomem honorowym nagrody Srebrnej Róży „za zaangażowanie i tworzenie serdecznych relacji z użytkownikami, za liczne działania na rzecz promocji czytelnictwa książki tradycyjnej, jak również jej nowych form, w szczególności publikacji cyfrowych na platformie Ibuk Libra”. 

IMG-20210512-WA0003.jpg
Katarzyna Konopka

 

– Moja nieustanna przygoda z biblioteką trwa już 30 lat – mówi Katarzyna Konopka. – Zrodziła się oczywiście z pasji do książek. Od wczesnych lat dziecięcych ciągnęło mnie do biblioteki, lubiłam buszować w gąszczu przepastnych regałów z książkami, lubiłam czytać, bo jak napisała Wisława Szymborska: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Zostałam więc bibliotekarzem nie z przypadku, to była przemyślana decyzja i nie żałuję. Od wielu lat pracuję w wypożyczalni głównej MBP w Łomży. Praca w bibliotece pozwala mi się rozwijać, poznawać nowych ludzi i brać udział w wielu wydarzeniach kulturalnych, co z perspektywy rozwoju osobistego jest bardzo pozytywne. 

Praca w bibliotece to nie tylko wypożyczanie książek czy proponowanie kolejnych lektur.

–  Biblioteka to miejsce szczególne – potwierdza Katarzyna Konopka. – Odwiedzają nas czytelnicy w różnym wieku, z różnymi oczekiwaniami i potrzebami. Zawsze staram się znaleźć czas na chwilę rozmowy, wysłuchać, doradzić, pomóc w doborze odpowiedniej lektury. Bibliotekarz to trochę taki psycholog, na którego barki można zrzucić swoje problemy, podzielić się smutkami i radościami. Szczególnie osoby starsze, często samotne, potrzebują rozmowy, bo dla niektórych z nich wizyta w bibliotece to jedyny powód, żeby wyjść z domu i nawiązać relację z drugim człowiekiem. Cierpliwość i życzliwość, uważność i umiejętność słuchania w tym zawodzie niezwykle się przydają. 

Dobry bibliotekarz musi mieć też orientację w ogromie książkowych nowości, żeby do czytelników trafiały te najciekawsze i najbardziej wartościowe, nie tylko bestsellery.

– Od wielu lat bacznie obserwuję rynek wydawniczy, śledzę jakie książki ukazują się każdego dnia, decyduję też jakie książki trafią do rąk naszych czytelników – mówi Katarzyna Konopka. – Pomaga mi w tym znajomość księgozbioru wypożyczalni i sami czytelnicy, którzy chętnie zgłaszają swoje zapotrzebowanie na ciekawe książki. Szczególną uwagę zwracam na to, żeby trafiały do nas nowe książki znanych i popularnych pisarzy, bestsellery o których się mówi oraz książki popularnonaukowe z różnych dziedzin wiedzy. 

Poza tradycyjnymi książkami łomżyńska biblioteka oferuje również dostęp do platformy książek w wersji cyfrowej Ibuk Libra i Legimi. Współtworzy też, wraz z innymi placówkami w województwie, Podlaski Zasób Biblioteczny. Czytelnicy chętnie z niego korzystają – w roku 2016 najaktywniejszym użytkownikiem PZB była czytelniczka MBP Agnieszka Żebrowska, a trzy lata później łomżyńska biblioteka zajęła I miejsce w ogólnopolskiej akcji „Promocja e-czytelnictwa w bibliotece”. 

–  Zmieniły się czasy, odbiorca stał się bardziej wymagający, papierowa książka już nie wystarczy, wiele zbiorów pojawia się na cyfrowych nośnikach – zauważa Katarzyna Konopka. – Postępująca cyfryzacja powoduje, że dostęp do zasobów bibliotecznych jest możliwy z dowolnego miejsca na świecie. Nasza biblioteka również oferuje możliwość korzystania z e-booków i audiobooków. Na stronie biblioteki znajdują się zakładki z dostępem do platformy książek w wersji cyfrowej Ibuk Libra i Legimi. Ibuk Libra to nowoczesna i największa „czytelnia online” książek w języku polskim ze wszystkich najważniejszych dziedzin nauki, część Wydawnictwa Naukowego PWN. Platforma udostępnia publikacje elektroniczne oraz zasoby edukacyjne z portfolio Grupy PWN oraz kilkuset innych wydawców, kilkadziesiąt tysięcy publikacji specjalistycznych, naukowych, popularnonaukowych oraz beletrystycznych. Wiele z nich to tytuły niedostępne w innych bazach, co sprawia, że oferta Ibuk Libra jest unikatowa. 

Wojciech Chamryk

Zdjęcia: BPGM Podgórze, MBP Łomża

 

240308092554.png
Foto: Wiesława Kłosińska
Foto: Katarzyna Konopka

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę