Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Festiwalowy koncert muzyki polskiej

Utworami Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki artyści oczarowali publiczność podczas piątkowego koncertu „Dla swej ziemi macierzystej...” w ramach XXV Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Fortepianowe arcydzieła Chopina, pieśni i operowe arie z „Halki” czy „Strasznego dworu” dopełniły też utwory mniej znane i praktycznie zapomniane, jak fragmenty „Jawnuty” i „Nowego Don Kiszota”. – Jakby Moniuszko urodził się w Czechach, to gwarantuję, że byłby kompozytorem znanym na całym świecie – mówi baryton Wojciech Dyngosz. – My nie umiemy o to dbać, więc tym bardziej cenna jest inicjatywa Jacka Szymańskiego, że na swoim festiwalu przypomina i promuje muzykę polską, bo powinniśmy ją śpiewać, wykonywać i przede wszystkim znać!

Festiwal Muzyczne Dni od samego początku miał w swoim programie dużo muzyki polskiej, a Jacek Szymański wielokrotnie przypomniał też twórczość Stanisława Moniuszki, wystawiając choćby przed sześciu laty w kościele Krzyża Świętego operę „Halka”. Celebracją twórczości jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów był też piątkowy koncert w auli Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości, dopełniony dziełami innego geniusza Chopina. 
– Chcieliśmy tym wielkim koncertem muzyki polskiej uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i 600 lat ustanowienia praw miejskich Łomży! – mówi Jacek Szymański.  
Śpiewacy Anna Kinga Osior, Monika Litwin-Dyngosz, Alicja Rumianowska, Jacek Szymański, Marek Szymański, Łukasz Wroński, Wojciech Dyngosz, Rafał Korpik, Andrzej Ogórkiewicz i  
Dariusz Wójcik oraz pianiści Olena Skrok, Rafał Lewandowski i Piotr Łukaszczyk zapewnili publiczności ogrom wzruszeń. Wirtuozerię na najwyższym poziomie zaprezentowali w Andante Spianato i Wielkim Polonezie Es-dur Chopina  Piotr Łukaszczyk oraz w Polonezie As-dur Rafał Lewandowski, rozbrzmiewały też pieśni Chopina oraz Moniuszki, w tym „Pieśń z mogiły” (leci liście z drzewa) Alicji Rumianowskiej, słynna „Prząśniczka” Anny Kingi Osior czy „Dziad i baba”  w pełnej humoru interpretacji Dariusza Wójcika. Nie mogło też zabraknąć fragmentów oper „Hrabina”, „Halka” z popisowymi ariami tytułowej bohaterki („Gdyby rannym słonkiem”  Anny Kingi Osior) oraz Jontka („Szumią jodły na gór szczycie”  Łukasza Wrońskiego), a na finał zabrzmiał obszerny wybór scen ze „Strasznego dworu”: z charakterystyczną rolą Jacka Szymańskiego jako Damazego i słynnymi ariami Stefana (Marek Szymański), duetem Macieja i Skołuby oraz jego arią (Wojciech Dyngosz i Andrzej Ogórkiewicz) czy zbiorowym finałem aktu III.
– Uwielbiam Moniuszkę, a „Straszny dwór” jest jedną z moich ulubionych oper – mówi Wojciech Dyngosz, goszczący na festiwalu po raz pierwszy. – Śpiewałem ją wielokrotnie na różnych scenach i bardzo się cieszę, że Jacek zaprosił mnie do Łomży. Swego czasu była moda na tę operę, wszystkie teatry miały ją w repertuarze, a teraz tego nie ma – mam nadzieję, że zmieni się to w przyszłym roku, kiedy będziemy obchodzili Rok Stanisława Moniuszki. – Z Wojtkiem zaśpiewałem bardzo dużo przedstawień „Strasznego dworu” w bydgoskiej Operze Nova, dlatego nie zastanawiałem się ani chwili nad zaproszeniem i jego, i jego małżonki Moniki, znakomitej mezzosopranistki, z którą też śpiewałem rozmaite rzeczy – dodaje Jacek Szymański. 
W programie koncertu nie zabrakło też repertuarowych perełek, bowiem  Andrzej Ogórkiewicz zaśpiewał arię tytułowego bohatera z „Nowego Don Kiszota czyli sto szaleństw”, która za życia Moniuszki nie doczekała się wystawienia, a teraz też bardzo rzadko gości na operowych scenach oraz arię Bartosza z opery, czy raczej śpiewogry „Jawnuta”.
– Celowo umieściłem w programie również te mniej znane, albo i zapomniane dzieła naszego twórcy narodowej opery, bo trzeba tego Moniuszkę popularyzować! – mówi Jacek Szymański.
– W innych krajach promują swoje utwory, jest to tam czymś naturalnym i my też powinniśmy się szczycić, że mieliśmy tak wspaniałego kompozytora, bo jest to nasze narodowe dziedzictwo!

Wojciech Chamryk

240308092554.png

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę