Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Wehikuł bezczasu i duński książę w Łomży

Główne zdjęcie
Sambor Dudziński

W piątkowy wieczór łomżyński Stary Rynek znowu stał się plenerową sceną teatralną 27. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. Najpierw multiinstrumentalista Sambor Dudziński zaprezentował muzyczny happening „Dźwiękowiązałka”, grając na ruchomej scenie, jakiej Łomża jeszcze nie widziała. Kolejnym punktem programu była zaskakująca interpretacja „Hamleta” Williama Szekspira w wykonaniu Teatru Adama Walnego. – Ta ruchoma scena powstała na bazie XIX-wiecznej zgrabiarki konnej – wyjaśnia Sambor Dudziński. – Z pomocą różnych ludzi zrobiłem z niej taki trójkołowy rower i przemieszczam się na nim pomiędzy publicznością, grając na żywo na instrumentach, które są na nim zamontowane!


Idea muzycznego happeningu dała o sobie znać również w piątek, kiedy to występ Sambora Dudzińskiego na Starym Rynku rozpoczął się od spontanicznego dołączenia artysty do grupy ewangelizatorów – głosicieli Słowa Bożego w ramach akcji „3B - być bliżej Boga”.
Dalej było równie nieprzewidywalnie, ponieważ Sambor Dudziński nie zamierzał ograniczyć się do zwykłego odegrania i zaśpiewania wcześniej ustalonej  listy utworów. Jego występ był oparty na improwizacji, aktywnym udziale publiczności i nikt nie mógł przewidzieć co wydarzy się za chwilę. Artysta grał na perkusji i elektrycznym fortepianie, często sięgał też po saksofon sopranowy oraz liczne instrumenty perkusyjne i etniczne, zapętlając muzykę i głos za pomocą dwóch urządzeń loopujących. Śpiewając zaś nie ograniczał się do własnych tekstów czy przebojów Stanisława Soyki czy Leonarda Cohena, ale z powodzeniem namawiał też publiczność do pisania na gorąco słów, które zaraz wykonywał, zaś nad całością jego akcji unosił się duch Czesława Niemena – mistrza improwizacji z wykorzystaniem różnych urządzeń i instrumentów klawiszowych. 
– Jestem szczęśliwy, że Czesław Niemen może być punktem odniesienia dla nas żyjących dzisiaj, że mamy takie bogactwo w naszej kulturze jak jego twórczość, bo jest ona dla mnie ogromną inspiracją! – podkreśla Sambor Dudziński.
Konfrontacji ducha z materią mogli też doświadczyć ci wszyscy, którzy zapełnili namiot, w którym Adam Walny zaprezentował „Hamleta” – zaskakujące przedstawienie historii duńskiego księcia i jego relacji z ojcem i członkami królewskiego dworu. 
– To autorska wizja przedstawienia Szekspira – mówi Adam Walny. – Cały czas ją jeszcze poznaję i tym się bawię, dlatego każde przedstawienie jest trochę inne, z improwizacją włącznie! Wszystko opiera się na izolacji Ducha Hamleta. Nikt go nie widzi, a jak go nie widać to trzeba go wyizolować, stąd pomysł, żeby cały ten dwór osadzić w akwariach – bez Hamleta, bo ducha zobaczyć nie można.
„Hamlet” zrealizowany w konwencji spektaklu lalkowego, wykorzystujący również żywy plan z kreującym wszystkie role Adamem Walnym, okazał się kolejnym bardzo udanym akcentem tegorocznego festiwalu.
– Grałem już na żywo w Łomży w przedstawieniu pt. „Żywoty świętych osiedlowych” w reżyserii Agaty Kucińskiej i wtedy poznałem z bliska festiwal teatralny „Walizka”, którym jestem zachwycony – to impreza z wielką klasą! – ocenia Sambor Dudziński, nagrodzony w Łomży trzy lata temu za muzykę do wspomnianego spektaklu. 
– Każde miasto powinno mieć taki festiwal – dodaje Adam Walny. – Korzystają z tego nie tylko ci, którzy biorą w nim udział jako aktorzy, bo rozwijają się dzięki kontaktowi z nową publicznością w nowych miejscach i sytuacjach, ale przede wszystkim widzowie!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Marek Maliszewski

Foto: Sambor Dudziński
Foto: Sambor Dudziński i „Dźwiękowiązałka
Foto: Sambor Dudziński
Foto: Sambor Dudziński i „Dźwiękowiązałka
Foto: Sambor Dudziński
Foto: Sambor Dudziński
Foto: Sambor Dudziński i „Dźwiękowiązałka
Foto: Sambor Dudziński
Foto: Sambor Dudziński
Foto: Sambor Dudziński
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę