Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 17 czerwca 2024 napisz DONOS@

Zaduszkowe muzyczne wspomnienia z Yaniną

cz so, 01 listopada 2014 15:46

Janusz Yanina Iwański, wybitny gitarzysta znany z Tie Break, Soyka Yanina czy Maanamu, był gwiazdą Muzycznych Zaduszek w ramach Łomżyńskiej Jesieni Kulturalnej. Artysta, w akustycznych wersjach, przypomniał przeboje The Beatles, Czerwonych Gitar oraz solowe Krzysztofa Klenczona. Zaśpiewał też piosenki swego zmarłego półtora roku temu przyjaciela Marka Jackowskiego oraz własne przeboje, z „Wielkim podzieleniem” na czele. – Zespół The Beatles, jak i Krzysztof Klenczon, mieli ogromny wpływ na moją twórczość – mówi Janusz Yanina Iwański. – Jak byłem młodych chłopakiem, właściwie dzieciakiem, bardzo chciałem być Johnem Lennonem albo Krzysztofem Klenczonem. Ale mając 16-17 lat zorientowałem się, że oni już są i musiałem coś z tym zrobić!

Nieidealni ale widzialni w łomżyńskiej kampanii

cz śr, 29 października 2014 18:04

Otwarcie wystawy fotografii „Aktorskie kreacje filmowe” Agnieszki Zielewicz i Iwo Świątkowskiego w Urzędzie Miejskim w Łomży rozpoczęło ogólnopolską kampanię społeczną „Nieidealni ale widzialni”. – Pod tym hasłem kryje się bardzo wiele – podkreśla inicjatorka kampanii Agnieszka Zielewicz. – Jest to przełamywanie własnych barier, ale też zabawa, sztuka, konferencje, debaty, ale przede wszystkim nowe spojrzenie na osoby niepełnosprawne i wykluczone! Realizowana przez Galerię 6/9 oraz Ja i Ty Stowarzyszenie Ludzi Aktywnie Naznaczonych kampania już wkrótce dotrze do innych polskich miast, łomżyńska wystawa będzie też prezentowana poza granicami kraju.

Marika śpiewa o „Wojtku”

cz śr, 29 października 2014 12:02

„Piosenka o Wojtku” to wspólny utwór Mariki czyli pochodzącej z Łomży Marty Kosakowskiej – Zarębskiej i Maleo Reggae Rockers, który promuje album „Panny Wygnane”. To już trzeci album po „Morowych Pannach” i „Pannach Wyklętych”, na którym artyści odwołują się do wojennych historii. To zarazem pierwsza część muzyczno-historycznej podróży, której kontynuacja będzie miała miejsce w 2015 r.

Zwierciadło duszy Katarzyny Wesołowskiej-Karasiewicz

cz nie, 26 października 2014 11:27

Malarka z Torunia Katarzyna Wesołowska-Karasiewicz zaprezentowała w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego swoje najnowsze prace. Cykl „Jedno tchnienie dwóch” miał w Łomży swoją premierę przed, już zapowiedzianymi, pokazami w innych polskich i zagranicznych galeriach. – Katarzyna Wesołowska-Karasiewicz utrzymywała w tajemnicy swój pomysł na tę wystawę i my będziemy pierwszymi widzami, którzy będą oglądać te obrazy! – podkreśla Karolina Skłodowska, kierownik galerii. – Warstwa plastyczna tej wystawy jest bardzo oszczędna, subtelna i delikatna. Pod nią znajduje się druga o wiele bardziej bogata, warstwa symboliczna, która nawiązuje do religii i wiary – jest to bardzo osobista modlitwa dziękczynna artystki.

Jazz niczym w kinie

cz nie, 26 października 2014 11:21

Jazzowe trio pianisty Witolda Janiaka wystąpiło w restauracji „Retro”. Muzycy zaprezentowali materiał z płyty „Cinema Meets Jazz” – własne, często zaskakujące wersje przebojów pochodzących z tak znanych filmów jak: „Dirty Dancing”, „Forrest Gump”, „8 Mila”, „Królewna Śnieżka” czy „Flintstonowie”, wzbudzając entuzjazm nie tylko wśród obecnych na sali dzieci. – Każdy z tych utworów podkreśla w filmie akcję i dlatego nie jest do końca autonomiczny – mówi perkusista Kamil Miszewski. – Dlatego chcieliśmy nadać tym utworom personalność, żeby to one były teraz na pierwszym planie, dodając też troszeczkę miejsca na improwizacje!

Przygoda z muzyką, czyli 50 lat szkoły muzycznej w Łomży

mm so, 25 października 2014 17:24

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Łomży obchodzi 50-lecie istnienia. Jubileusz uczczono okolicznościowym koncertem z występami utalentowanej młodzieży oraz odznaczeniami, nagrodami i podziękowaniami dla zasłużonych pedagogów i pracowników. – To dla nas wielkie święto, ale to jednak tylko data – podkreśla Mirosław Korona, dyrektor PSM. – Tych 50 lat minęło nam na ciągłym rozwoju, aby być szkołą lepszą, bardziej przyjazną i przydatną lokalnej społeczności. Liczę też, że to tylko przystanek na drodze do jubileuszy 75 czy 100-lecia, który pozwala wspomnieć to co było, a co można zrobić lepiej! – Szkoła ma też corocznie sukcesy – dodaje Daniel Dramowicz, wizytator Centrum Edukacji Artystycznej. – To jest już nawet trochę nudne, bo wiadomo, że jak uczniowie z Łomży przyjeżdżają na konkursy to będzie sukces – ale życzę tej nudy nadal!

Ocalona przez muzykę

mm so, 25 października 2014 17:11

Była wokalistką Varius Manx, jednego z najpopularniejszych zespołów lat 90. w Polsce. Nagrała z nim trzy płyty, koncertowała i stawała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych piosenkarek młodego pokolenia. Tę błyskotliwą karierę przerwał wypadek samochodowy, po którym w wieku 26 lat straciła władzę w nogach i została przykuta do wózka. Nie załamała się jednak: po długiej rehabilitacji Monika Kuszyńska znowu wydaje płyty i z sukcesem koncertuje – tak jak w piątek w Łomży, gdzie przyjechała na zaproszenie Regionalnego Ośrodka Kultury. – Miałam niejeden moment zwątpienia, zdawało mi się, że świat się skończył, a moje życie jest nic niewarte – mówi Monika Kuszyńska. – Walczyłam z tym przez kilka lat, żeby wreszcie poczuć się dobrze i gdyby nie to, że do tego, żebym wróciła na scenę, namówili mnie bliscy mi ludzie i pomogli mi to zrobić, pewnie sama bym się na to nie zdecydowała!

Jak „profesjonalista Forbesa“

cz pt, 24 października 2014 14:15

Jacek Szymański, pochodzący z Łomży tenor związany z Operą Bałtycką w Gdańsku, zajął drugie miejsce w rankingu „Profesjonalistów Forbesa“ na Pomorzu. Konkurs organizowany przez redakcję miesięcznika „Forbes”, podczas którego wyłaniani są najlepsi specjaliści spośród pięciu grup zawodowych: adwokatów, aktorów, lekarzy, architektów oraz radców prawnych.

Czarodziej i prokurator z Doliny Narwi

cz wt, 21 października 2014 08:22

„Złudzenia ontyczne” to tytuł najnowszego tomiku wierszy Henryka Gały. Prezentacja, będąca jednym z punktów Łomżyńskiej Jesieni Kulturalnej, odbyła się w herbaciarni „Pikoteria”. – Henryk Gała jest z nami bez mała od 40 lat, bo od 1976 r. – mówi Roman Borawski, dyrektor Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. – Jest to więc nasz człowiek herbu Przybysz, którym osobiście się uszlachcił, osiedliwszy się w Drozdowie w Dolinie Narwi. – Szczęśliwe jest to miasto, które ma swojego poetę, tym bardziej poetę wybitnego! – dodaje krytyk literacki Andrzej Gnarowski. – Kiedyś miałem przyjemność poznać w Warszawie Jasia Kulkę, czyli wtedy było dwóch poetów w Łomży – teraz króluje Henryk.

Finał festiwalu Sacrum et Musica

cz pon, 20 października 2014 08:13

Msza Missa brevis B-dur oraz inne dzieła Wolfganga Amadeusza Mozarta zabrzmiały w Katedrze na finał X Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki „Sacrum et Musica”. Orkiestrę smyczkową Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego oraz Chór Chłopięcy Filharmonii Wrocławskiej, wzmocniony solistami Narodowego Forum Muzyki, poprowadził Andrzej Kosendiak, a koncert miał szczególny wymiar nie tylko ze względu na wykonanie dzieł jednego z najwybitniejszych kompozytorów w historii muzyki. – „Ave verum corpus” to jedno z najbardziej znanych liturgicznych dzieł Mozarta i ten utwór chcieliśmy dedykować wiceprezydentowi Łomży Krzysztofowi Choińskiemu w trzecią rocznicę jego tragicznej śmierci! – mówi Andrzej Kosendiak.

Punkowa jesień z Babayagą

cz so, 18 października 2014 10:50

28 lat temu byli sensacją festiwalu w Jarocinie oraz zwycięzcami warszawskiego przeglądu „Poza kontrolą”, stając się jedną z największych nadziei polskiego niezależnego rocka. Dalszą karierę zakłócały im liczne problemy i tragedie, ale od dwóch lat Babayaga – dawniej Babayaga Ojo – istnieje w odmłodzonym składzie i nadrabia stracony czas. Pierwszy koncert poznańskiego zespołu w Łomży był czymś wyjątkowym zarówno dla publiczności jak i dla muzyków – zwłaszcza dla basisty, na którym słuchacze wymogli zagranie… solówki, co w buntowniczym punk rocku jest wyjątkowo rzadkim zjawiskiem. – Pierwszy raz mi się to zdarzyło! – nie kryje zdziwienia basista Kóbeł. – Generalnie nie byłem nawet na to przygotowany, ale zagrałem – w końcu kilka lat już się gra. To była totalna improwizacja i było super, graliśmy jak na próbie, tyle, że z udziałem publiczności!

Metale współczesności Romana Borawskiego

mm so, 18 października 2014 10:49

Roman Borawski, większości mieszkańców Łomży znany jako dyrektor Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych, jest jednak przede wszystkim artystą malarzem. – Nie wszyscy wierzą, że dyrektorzy mogą być ludźmi wolnymi w sensie artystycznej duszy, chociaż wielu z nich jest artystami, np. dyrygenci czy reżyserzy – mówi Roman Borawski. – Staram się pogodzić te dwie sprawy, czasem bardziej się koncentruję i przygotowuję kolejny projekt, organizując w miarę regularnie kolejne wystawy. Najnowszą z nich, zatytułowaną „Gold, Silver & Copper” i otwierającą nowy rozdział w twórczości łomżyńskiego twórcy, zaprezentowano w piątkowy wieczór w Galerii Pod Arkadami.

Koncert gospel Janowi Pawłowi II dedykowany

cz pt, 17 października 2014 09:46

Kolejną rocznicę wyboru papieża Jana Pawła II uczczono w Łomży uroczystym koncertem w kościele ojców kapucynów. Studio Wokalne eMDeK Magdy Sinoff przygotowało na tę okazję specjalny program gospel, złożony z psalmów i pieśni religijnych. Ten szczególny koncert był też jednocześnie jednym z elementów obchodów 250-lecia obecności kapucynów w Łomży. – Dzisiaj w szczególny sposób przywołaliśmy św. Jana Pawła II – podkreślał gwardian o. Mirosław Ferenc. – 36 lat temu, 16 października 1978 r. Karol Wojtyła został papieżem, a w tym roku papież Franciszek ogłosił, że Jan Paweł II jest świętym. Mogliśmy mu dziś zaśpiewać kilkanaście piosenek – tych które lubił, które sam śpiewał, bo śpiew to też modlitwa!

Barwy kultury Łomżyńskiej Jesieni

cz cz, 16 października 2014 08:15

Koncerty, spotkanie z poetą, spektakle teatralne i wystawy. To niektóre z atrakcji rozpoczynającej się w najbliższy piątek Łomżyńskiej Jesieni Kulturalnej. Cykl imprez organizowanych przez Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych potrwa do 30 listopada. – Prezentujemy nie występujące powszechnie w Łomży formy kultury: koncerty jazzowe, poezji śpiewanej czy z krainy łagodności, monodramy oraz spektakle teatralne – podkreśla Roman Borawski, dyrektor MDK-DŚT.

Kresowe pamiątki wiary i polskości

cz śr, 15 października 2014 08:50

„Domowe pamiątki wiary – dewocjonalia kresowe z kolekcji rodziny Cywińskich” to tytuł wystawy prezentowanej w Muzeum Diecezjalnym w Łomży. Niektóre z eksponatów ocaliły życie swych właścicieli, inne były przechowane z narażeniem życia w czasie okupacji sowieckiej, bądź cudem ocalało podczas wywózek na Sybir czy niszczenia wszelkich śladów wiary i polskości na Kresach dawnej Polski. – Cieszę się bardzo, że możemy pokazać tę wystawę w Łomży, ponieważ tu się urodziła w 1904 r. moja mama Jadwiga – podkreśla Ewa Cywińska. – A moja babcia Maria, po mężu Mucha-Muszyńska, otrzymała zaraz po jej urodzeniu modlitewnik, który odbył długą drogę: wywózki do Rosji, śmierci w 1919 r. na hiszpankę, na którą zmarli oboje rodzice mojej mamy i jej starsza siostra, ale ocalał i też jest na tej wystawie!

Łomżyńskie dzieciaki rządzą na Wirującej Strefie!

cz pon, 13 października 2014 08:24

12-letnie Natalia Naćka Kisiel i Wiktoria Wiki Kosmowska z łomżyńskiego Studia Tańca B.K. Step oczarowały międzynarodowe jury ogólnopolskiego turnieju tańca Wirująca Strefa. Naćka zwyciężyła w kategorii hip-hop kid’s 1vs 1, w duecie z Wiki triumfowały w tym samym stylu, a z formacją B.K. Teamki zajęły drugie miejsce w hip-hop formacje kid’s. – Tańczyło mi się dziś bardzo dobrze! – mówi Wiktoria Wiki Kosmowska. – Mamy zresztą dużo turniejów, dużo występujemy, ale bardzo cieszymy się z tego zwycięskiego finału. Była duża konkurencja, ciężko było do niego dojść. – Z innych turniejów znałyśmy dwie dziewczynki, Oliwię Gołębicką i Wiktorię Sieńczykowską – dodaje Natalia Naćka Kisiel. – To z nimi walczyłyśmy o finał 2 na 2 i wygrałyśmy!

Młode talenty w hołdzie Papieżowi Polakowi

cz pon, 13 października 2014 08:17

Najbardziej utalentowani uczniowie oraz chór łomżyńskiej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia wzięli udział w X Międzynarodowym Festiwalu Kameralistyki „Sacrum et Musica”. Niedzielny koncert „Quinquaginta Annos” był jednocześnie jednym z punktów programu obchodów Dnia Papieskiego w kościele pw. Krzyża Świętego.  – To bardzo dobrzy uczniowie i wybitne indywidualności, rokujące spore nadzieje na przyszłość – mówi Mirosław Korona, dyrektor PSM. – Musieliśmy przeprowadzić coś na kształt castingu, by wyłonić tych najlepszych. Okazja była szczególna: 50 lat naszej szkoły, 10-lecie festiwalu „Sacrum et Musica” i nasz piąty w nim udział. No i 14 Dzień Papieski, czyli dzień wyjątkowy – w jednym koncercie zebrały się nam aż cztery jubileusze!

Taneczna Wirująca Strefa po raz 13

cz śr, 08 października 2014 09:02

W najbliższy weekend 11-12 października w Łomży odbędzie się Turniej Tańca Młodzieżowego Wirująca Strefa. Obok Rytmu ulicy w Pile jest to jeden z najbardziej prestiżowych i najpopularniejszych turniejów tanecznych w kraju. W tegorocznej edycji będą rywalizować najlepsi europejscy tancerze, oceniać ich będzie międzynarodowe jury, a o oprawę muzyczną zadbają wyśmienici, polscy i zagraniczni, DJ-e. – Znowu będziemy gościć polską i światową czołówkę! – zapowiada twórca imprezy Marek Kisiel. – Po zgłoszeniach wiem, że będzie na co popatrzeć – będzie moc i energia! Dzięki Wirującej Strefie i Crazy Twisting Group Łomża jest znana w całej Polsce – nikt już nie pyta, gdzie jest, każdy kojarzy nasze miasto!

Obrazy nitką malowane

cz śr, 08 października 2014 08:25

– Około 15 lat temu poznałam panią, która zajmowała się haftem krzyżykowym – mówi Ewa Brzeziak z Łomży. – Zachwyciło mnie to i postanowiłam spróbować sama! Efekty jej wieloletniej pracy – bajecznie kolorowe dzieła wykonane haftem krzyżykowym, przedstawiające głównie zwierzęta i urokliwe pejzaże, można oglądać w Galerii N. – Lubię przyrodę, natura mnie uspokaja i to chyba widać na tych obrazach! – podkreśla autorka, zaznaczając, że haftowanie nie jest jej jedyną pasją – ma bowiem jeszcze inne, dość rzadkie u kobiet hobby.

Sensacje i objawienia Łomża Blues- Rock Festiwal

cz nie, 05 października 2014 08:50

Rockowa grupa Mniej Więcej z Białegostoku zwyciężyła w konkursie młodych zespołów tegorocznego Łomża Blues- Rock Festiwal. – Jesteśmy bardzo zaskoczeni, bo poziom konkursu był wyrównany! – mówi Rafał Mierzejewski, gitarzysta Mniej Więcej. – Ale Łomża przynosi nam szczęście, szczególnie mnie, bo urodziłem się tutaj, wychowałem, nauczyłem się grać – a dzisiaj zwycięstwo! Objawieniem konkursu były też dwa pozostałe nagrodzone zespoły: zambrowsko-łomżyński The Basement oraz Roki z Czarnej Białostockiej, którego podporami są 10-letni wokalista Michał Cywoniuk oraz 9-letni perkusista Paweł Czaban. Finałem imprezy był wieczorny koncert łomżyńskich zespołów: The BL Blues Band, Polityki, Brovaru Ł. oraz BFree.

« · «« · 122 · 123 · 124 · 125 · 126 · 127 · 128 · 129 · 130 · 131 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę