Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 17 czerwca 2024 napisz DONOS@

Pojadą na Mistrzostwa Europy i Świata

cz pon, 20 kwietnia 2015 08:28

Łomżyńscy tancerze pojadą na Mistrzostwa Europy i Świata w kategoriach Urban Street Hip Hop. Podczas odbywających się w weekend w Inowrocławiu zawodów aż siedmiokrotnie walczyli prawo startu w mistrzostwach. - To niebywały sukces, ponieważ to był pierwszy start tancerzy z B.K.STEP w tak prestiżowych Mistrzostwach World Artistic Dance Federacion - podkreśla Marek Kisiel, który wspólnie z Krystianem Pielochem i Adrianną Rajkowską przygotowali grupy.

Iwony Wojewody-Jedynak powrót do Łomży

mm so, 18 kwietnia 2015 15:03

– Miałam małą twórczą przerwę, bo trójka dzieci to są obowiązki, ale teraz wracam do świata żywych! – mówi Iwona Wojewoda-Jedynak. – Od 2-3 lat maluję bardzo intensywnie i było wiele próśb od osób, którym ciężko dotrzeć do Warszawy, żeby zorganizować moją wystawę w Łomży. Z panem Przemysławem Karwowskim spotkaliśmy się prawie 20 lat wcześniej, bo byłam u niego na praktykach w teatrze lalek, bardzo miło wspominałam jego osobę i pomyślałam: odezwę się. I udało się dość szybko tę wystawę zorganizować! Najnowsze obrazy i rysunki urodzonej w Łomży malarki zaprezentowano w piątkowy wieczór w Galerii Pod Arkadami na Starym Rynku. Zaskoczeniem dla wielu gości wernisażu było to, że artystka stosuje znaną od tysięcy lat, ale obecnie rzadko wykorzystywaną, technikę malarską.

Ula Sulkowska i Bartek Głębocki jadą do Białegostoku

cz cz, 16 kwietnia 2015 11:48

- Ula bardzo się ucieszyła ze zwycięstwa w Łomży, ponieważ nigdy jeszcze nie wygrała konkursu recytatorskiego na taką miarę, miała przecież do tej pory sukcesy tylko w konkursach wokalnych – mówi Marta Sulkowska, której córka Urszula Sulkowska, piątoklasistka Szkoły Podstawowej nr 7, wygrała eliminacje miejskie XXVIII Małego Konkursu Recytatorskiego „Baje, bajki, bajeczki”. - Ula jest szczęśliwa, że wystąpi w maju w eliminacjach wojewódzkich w Białymstoku, do których zakwalifikował się też Bartosz Tomasz Głębocki z SP nr 5 w kat. klas I – III szkół podstawowych.

Głos mądrej łomżynianki w Polskim Radio Białystok

cz śr, 15 kwietnia 2015 13:20

Jej radosny, ciepły głos rozbrzmiewa od rana, przypominając śpiochom, że warto spojrzeć w oczy słońcu za oknem, uśmiechnąć się do ludzi mijanych po drodze, porzucić myśli dręczące i złe. W niedziele prowadzi przedpołudniowe zacne „Podróże po kulturze”, magazyn dobrych wieści z galerii, scen i pracowni twórców w województwie podlaskim. Absolwentka „Siódemki” i I LO w Łomży nie stoi w miejscu i nie zasypia nad mikrofonem, chociaż wstaje o czwartej rano. Właśnie wydała świetny zbiór reportaży, pisanych o ludziach bliskich jej sercu, „Dźwiękoczuli”. Pragnęła zachować ślad...

Malarskie pory roku Bożeny Kozłowskiej

cz śr, 15 kwietnia 2015 08:10

– Przyroda i piękno otaczającego świata zawsze mnie interesowały – mówi Bożena Kozłowska. – Malowanie jest dla mnie zatrzymaniem w czasie, odczuwaniem piękna wszystkimi zmysłami. Tworząc wsłuchuję się w świergot ptaków, czuję zapachy, słucham szumu drzew, chłonę tęczę barw i próbuję zawrzeć w obrazie radość, jaką niesie obserwacja natury. Najnowsze obrazy łomżyńskiej nauczycielki i zafascynowanej barwnym światem kwiatów i nadnarwiańskim krajobrazem artystki, zaprezentowano w Galerii N w Klubie Wojskowym.

„Pamięć i tożsamość”

cz pon, 13 kwietnia 2015 08:41

Nabożne skupienie, zaduma, chwila refleksji, a nierzadko łzy wzruszenia – takie uczucia towarzyszyły wiernym, zgromadzonym w niedzielny wieczór w łomżyńskiej Katedrze. Z okazji 10. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II odbył się tu koncert „Pamięć i tożsamość”. Wystąpiła Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego, tenor Tomasz Piluchowski oraz ks. Tomasz Chludziński, który recytował fragmenty dzieł Jana Pawła II. – Chodziło nam nie tylko o to, aby poruszyć struny serc muzyką, ale żeby ciągle wracać do tej mądrości Ojca Świętego, do przesłania które miał dla Polaków i świata, bo jego słowa są ciągle aktualne! – podkreśla ks. Tomasz Chludziński.

Meandry kurpiowskiego folkloru

mm nie, 12 kwietnia 2015 11:03

Projekt Artystyczny Meandry uczcił wyjątkowym koncertem 130-lecie urodzin Adama Chętnika oraz pierwszy rok swej działalności. W ramach obchodów Roku Adama Chętnika w województwie podlaskim tancerze i wokaliści przygotowali program „Muzyka pana Chętnika”, złożony zarówno z tradycyjnych utworów, jak i ich współczesnych interpretacji, udowadniając, że folklor może być barwny i aktualny również w XXI wieku. Pomogli im w tym jazzujący Kurp Jan Suchodoła oraz Bboy'e z Crazy Twisting Group Marka Kisiela, którzy efektownie pokazali, że kurpiowskiego powolniaka można zatańczyć również jako break dance. – To było fantastyczne! – ocenia kierownik projektu Urszula Kozikowska. – Wszystkie emocje i stres związany z takim wydarzeniem były bardzo silne, ale dzisiaj było cudownie i dziękujemy tym wszystkim, którzy tu dzisiaj przyszli i pomogli nam stworzyć ten koncert!

Świat prawdziwy Heleny Zadrejko

mm nie, 12 kwietnia 2015 08:16

Malarka Helena Zadrejko miała dotąd 60 wystaw indywidualnych w wielu krajach europejskich oraz uczestniczyła w blisko 300 wystawach zbiorowych na różnych kontynentach. Jednak Łomża na trasie jej artystycznych podróży znalazła się po raz pierwszy – w sobotę artystka w Galerii Sztuki Współczesnej otworzyła wystawę swych obrazów ukazujących piękno natury. – To obrazy z różnych lat, ale nie tak dawnych – mówi Helena Zadrejko. – Maluję już prawie 45 lat, w związku z tym mowy nie było, żeby próbować pokazać tu choćby wybór prac z tego okresu. Na Helenę Zadrejko czekała też w Łomży spora niespodzianka, przygotowana przez pracowników galerii oraz witrażystę i malarza Mieczysława Mazura.

Adam Chętnik, miłośnik i badacz kultury kurpiowskiej

mm so, 11 kwietnia 2015 11:18

–Adam Chętnik był doskonały we wszystkim co robił – podkreśla Urszula Kuczyńska. – Pamiętamy go jako etnografa i muzealnika, ale pisał też wiersze, sztuki dla teatrów amatorskich, był grajkiem, cieślą, historykiem, biologiem, botanikiem, nauczycielem i wychowawcą młodzieży. Jako drugi zbudował na ziemiach polskich muzeum na wolnym powietrzu, według własnej wizji i pomysłów, bo to nie były czasu internetu, że można wejść, coś obejrzeć i podpatrzyć. Sam to wymyślił, zrealizował i sfinansował – to najlepiej świadczy o tym, że był człowiekiem, który wyprzedzał swoje czasy! Urodzony przed 130. laty w Nowogrodzie twórca tamtejszego skansenu oraz łomżyńskiego muzeum był bohaterem wykładu Urszuli Kuczyńskiej w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży.

Pieniądz na czas potrzeby z Łomży i nie tylko

mm so, 11 kwietnia 2015 10:57

Unikalną wystawę pieniędzy zastępczych z XIX i XX wieku ze zbiorów łomżyńskich kolekcjonerów Kazimierza Szczechury i Adama Zwierzyńskiego zaprezentowano w Muzeum Północno-Mazowieckim. Są wśród nich bardzo rzadkie okazy, takie jak banknoty pochodzące z obozów jenieckich i koncentracyjnych z czasów II wojny światowej oraz monety emitowane przez spółdzielnię 33 Pułku Piechoty w okresie 20-lecia międzywojennego. – Jako przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego uznaliśmy, że temat jest warty zaprezentowania społeczeństwu łomżyńskiemu, tym bardziej, że jest to pierwsza wystawa tego typu na tych terenach! – mówi Kazimierz Szczechura, prezes łomżyńskiego oddziału PTN.

Człowiek orkiestra Limboski w Pikoterii

cz śr, 08 kwietnia 2015 08:12

Tradycyjny akustyczny blues z delty Mississippi. Alternatywny rock. Przebojowe, inspirowane folkiem i muzyką etniczną piosenki. Zakręcone, często ironiczne teksty. To wszystko i jeszcze więcej zaprezentował Michał „Limboski” Augustyniak podczas solowego recitalu w herbaciarni Pikoteria. Do oczarowania publiczności i porwania jej do zabawy wystarczyły mu głęboki, niski głos, gitara, basowy bęben, looper i pełna humoru, specyficzna konferansjerka. – To był kameralny koncert, a tańce i rozebrane kobiety mogą być, ale nie muszą – mówi Limboski. – Dzisiaj nikt się nie rozebrał, ale i tak się fajnie grało!

Muzyczna wiosna w Pikoterii

mm pt, 03 kwietnia 2015 16:10

Herbaciarnia Pikoteria nie przestaje zaskakiwać. A dająca o sobie znać z każdym dniem coraz intensywniej wiosna to dobra okazja, by odwiedzić ten klimatyczny lokal z wyjątkową atmosferą i przepysznymi herbatami z całego świata. Będzie warto zajrzeć do Pikoterii tym bardziej, że już niebawem rozpocznie się tam seria niezwykle interesujących koncertów.

Pięknie i patriotycznie

cz pon, 30 marca 2015 08:30

Pieśni patriotyczne, piosenki żołnierskie, ale także przeboje musicalowe w porywających wykonaniach śpiewaków Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego rozbrzmiewały w niedzielę wieczorem w Łomży. – Nie ma drugiej takiej orkiestry w Polsce! – podkreśla ppłk Ryszard Matuszewski. – To kawałek naszej polskiej historii, kultury i tradycji oręża Wojska Polskiego! Występ w hali sportowej im. Olimpijczyków polskich był już 33. koncertem zespołu w Łomży.

Rodzinny weekend w teatrze

cz nie, 29 marca 2015 12:11

Trzy dni atrakcji dla dzieci i dorosłych przygotował Teatr Lalki i Aktora w ramach ogólnopolskiej akcji „Dotknij Teatru”. Poza spektaklami można też było wziąć udział w warsztatach, posłuchać bajek czytanych przez łomżyńskich aktorów oraz zwiedzać teatr, z czego rozbrykani najmłodsi widzowie bardzo chętnie korzystali. – Jako dziecko przychodziłam tu z ogromną przyjemnością, dlatego teraz nie wyobrażam sobie sytuacji, że nie przyprowadzę tu teraz swoich dzieci! – mówi pani Jolanta. – Staramy się uczestniczyć z synem w różnych imprezach kulturalnych, bo jest to coś, co nas otacza i tworzy tę naszą małą społeczność – dodaje Michał Wiśniowski. – Ma to też bardzo pozytywny wpływ na rozwój dziecka i myślę, że powinno kiedyś zaprocentować!

Jerzy Hoffman: „Potrzebowałem zawsze szerokiego ekranu”

mm so, 28 marca 2015 06:14

W tydzień po swoich 83. urodzinach zawitał do Łomży wybitny polski reżyser Jerzy Hoffman, który po 40 latach od premiery swego pięciogodzinnego „Potopu” przedstawił „Potop Redivivus”, czyli odnowioną, odmłodzoną i skróconą do trzech godzin adaptację jednej z trzech części Trylogii Henryka Sienkiewicza, której tomami jako chłopiec zaczytywał się na zesłaniu na Syberię... Łomża przywitała go w Centrum Kultury szczerym „Sto lat!” i zaszczytem pozostawienia śladu na wieki: wzruszony artysta pozostawił miastu odcisk dłoni, który pojawi się w ekspozycji na Starym Rynku. W Restauracji Na Farnej rozmawiał z Jerzym Hoffmanem dla 4lomza.pl Mirosław R. Derewońko.

Weekend z teatrem

cz pt, 27 marca 2015 09:26

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru Teatr Lalki Aktora w Łomży już po raz czwarty zaprasza na „Dotknij Teatru”, czyli możliwości twórczego spotkania artystów teatru i widzów. W poprzednich edycjach widzowie mieli okazję zajrzeć za kulisy, poznać tajniki pracy aktorów, wziąć udział w warsztatach i zabawach teatralnych, a także obejrzeć spektakle. I w ten weekend ma być podobnie.

Z Łomży na „święto sceny w stolicy”

cz wt, 24 marca 2015 12:15

Aktorzy Teatru Lalki i Aktora w Łomży zaprezentują się podczas prestiżowych 35. Warszawskich Spotkaniach Teatralnych organizowanych przez Teatr Dramatyczny. - To ogromne wyróżnienie móc wziąć udział w tak prestiżowej imprezie, która każdego roku skupia najciekawsze dokonania teatru dramatycznego i lalkowego w Polsce – mówi Jarosław Antoniuk, dyrektor łomżyńskiego teatru. Już jutro (w środę, 25 marca 2015 r.) w Scenie na Woli im. T. Łomnickiego łomżyńscy aktorzy zaprezentują spektakl „Chłopiec i szczęście” w reżyserii Jacka Malinowskiego.

Targi na święta...

cz pon, 23 marca 2015 08:22

Niedzielne Targi Twórczości Artystycznej w Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży były jak co roku doskonałą okazją do kupienia najróżniejszych przysmaków, artystycznego rękodzieła i świątecznych akcesoriów: od palm, pisanek, zajączków, kurczaczków aż do kart z życzeniami. – Wolę tu przyjść i kupić coś nawet trochę droższego niż w sklepie, ale mieć świadomość, że kupuję coś oryginalnego i wykonanego ręcznie, a nie jakąś masową tandetę! – mówi pani Justyna, dodając, że nie wyobraża sobie lepszych świątecznych prezentów dla swych dzieci i męża.

Muzyczny autobus MPK

cz pon, 23 marca 2015 08:12

Nie lada zaskoczenie przeżyli ci wszyscy, którzy wybrali się na niedzielny spacer ulicą Zawadzką. W autobusie MPK zaparkowanym na przystanku w pobliżu Galerii Veneda grali muzycy Filharmonii Kameralnej: skrzypek Jan Zugaj i pianistka Tatiana Baranovskaya. – Kiedyś był kabaretowy wesoły autobus, a my w Łomży doczekaliśmy się takiego muzycznego autobusu – mówi pan Marian. – Wyszedłem tylko po zakupy do galerii, nie miałem pojęcia, że tu będą takie atrakcje – ślicznie grają, jest czego posłuchać! – Ostatnio jechałem z taksówkarzem do pracy i okazało się, że ten pan jeździ 35 lat taksówką i nie wiedział, że jest orkiestra w Łomży – mówi Jan Zugaj. - Dlatego zawsze warto promować wartościową muzykę.

Prowincja pełna marzeń Katarzyny Enerlich

cz so, 21 marca 2015 15:32

Zadebiutowała na łamach prasy ogólnopolskiej w wieku 12 lat, a pierwszą powieść napisała trzy lata wcześniej. Przez wiele lat pracowała jako dziennikarka, aż do momentu, gdy mając lat 31 okazała się, według nowego szefa, „za stara” do tej pracy. Wtedy diametralnie zmieniła swe życie i postanowiła zacząć spisywać historie opowiadane jej przez ludzi. Tak powstał powieściowy cykl „Prowincja” Katarzyny Enerlich, cieszący się równie dużą poczytnością, jak książki Małgorzaty Kalicińskiej, co potwierdziło piątkowe spotkanie autorskie pisarki w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łomży. – Zależało mi na tym, żeby odczarować słowo prowincja, żeby pokazać, że na prowincji dzieją się naprawdę rzeczy piękne, ciekawe i jest ich naprawdę dużo – podkreśla Katarzyna Enerlich. –Trzeba tylko spojrzeć i je dostrzec, dlatego zawsze warto rozejrzeć się dookoła, by znaleźć coś ciekawego!

« · «« · 116 · 117 · 118 · 119 · 120 · 121 · 122 · 123 · 124 · 125 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę