Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 17 czerwca 2024 napisz DONOS@

„Od Bacha do współczesności” w łomżyńskiej Katedrze

cz cz, 02 lipca 2015 08:00

Błażej Musiałczyk, po raz drugi w swej karierze, wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Organista archikatedry w Gdańsku – Oliwie i prezenter tamtejszych słynnych organów, w łomżyńskiej Katedrze mistrzowsko zagrał wielkie dzieła Jana Sebastiana Bacha, ale również kompozytorów polskich oraz mniej znanych współczesnych twórców. Był to koncert o tyle nietypowy, że organistę wspomagała jego żona Anna Rocławska-Musiałczyk, a na bis zabrzmiał utwór, którego w niemal 500-letniej historii świątyni nikt by się nie spodziewał. – Dokładnie dwa lata temu, bo też 1 lipca, grałem swój pierwszy koncert w tej Katedrze – wspomina mistrz organów.

Hava Nagila w Kolnie

cz wt, 30 czerwca 2015 07:53

Dariusz Wójcik, niezrównany interpretator muzyki żydowskiej, był gwiazdą drugiego dnia Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. W dawnej synagodze w Kolnie artysta zaprezentował tradycyjne pieśni oraz utwory inspirowane żydowskim folklorem, a towarzyszyli mu trzej wyśmienici muzycy: pianista i lider zespołu, pochodzący z Łomży Paweł Lipski, skrzypek Grzegorz Gadziomski oraz klarnecista Przemysław Skałuba. Koncert poprowadził dyrektor artystyczny festiwalu Jacek Szymański. – Wymyśliłem sobie w pewnym momencie, że to jest to co chcę robić i co mi się podoba – mówi Dariusz Wójcik. – Dlatego staram się podchodzić do tej muzyki nie tyle technicznie, ale bardziej emocjonalnie, by ten przekaz był bardzo autentyczny!

Festiwal Drozdowo-Łomża rozpoczęty

cz pon, 29 czerwca 2015 07:46

Różnorodna muzyka świata zabrzmiała podczas niedzielnej inauguracji Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Na plenerowej scenie w Muzeum Przyrody w Drozdowie zaśpiewała Beata Dunin-Wąsowicz, a zagrali pianiści: Maciej Gański, Daniela Angelova z Bułgarii oraz Chinka Han Ying, dla której był to wyjątkowy koncert nie tylko z racji debiutu na festiwalu. Kolejne koncerty odbywać się będą codziennie, aż do finału w sobotę 12 lipca. – W tym roku mamy 22 koncerty na 22. festiwalu! – podkreśla jego twórca i dyrektor artystyczny Jacek Szymański. – Jest to kalejdoskop form muzycznych, każdy znajdzie coś dla siebie!

Poetyckie laury po raz 16

cz nie, 28 czerwca 2015 13:51

Miłosz Anabell z Warszawy zdobył główną nagrodę – 750 złotych – ogólnopolskiego Czerwcowego Konkursu Jednego Wiersza, organizowanego corocznie przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Łomży. Drugie miejsce i 500 złotych otrzymał Bogdan Nowicki ze Świętochłowic, jury wyróżniło też nagrodami po 300 złotych Krystynę Gudel z Suchowoli oraz Edwarda Lipińskiego z Hajnówki. Nagrodę publiczności zdobyła mieszkanka Łomży Beata Piechocińska, wyprzedzając jednym głosem debiutującą w konkursie inną łomżyniankę Elżbietę Bronowicz. W łomżyńskim konkursie debiutował też Miłosz Anabell, ale dla młodego poety i dramaturga zwycięstwo w takiej imprezie to nie pierwszyzna, zdobył już bowiem ponad sto nagród na innych konkursach poetyckich.

Współczesna i dawna Łomża wzrusza gości z Polski i świata

mm so, 27 czerwca 2015 14:19

- Jestem jednym z uczestników 1. Zjazdu Wychowanków i Nauczycieli Szkół Ziemi Łomżyńskiej w 1958 r., miałem już nakaz pracy trzyletni jako nauczyciel – 57 lat później rozpoczął mowę Zygmunt Zdanowicz, piastujący od 17 lat funkcję prezesa Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, które po trzech latach znowu zorganizowało tym razem 15. zjazd w Łomży. - Moje słowa są zabarwione wielkim wzruszeniem i nostalgią... Pamiętam, jak ta wielka masa ludzi, około 1300, szła do Katedry, a na drugim piętrze Liceum Ogólnokształcącego na ławkach na papierowych serwetach stały kubki do oranżady... Wspomnienia tych, którzy są i których nie ma... Odwiedziny domów rodzinnych, szkół, gdzie się uczyliśmy, miejsc spotkań koleżeńskich i pierwszych randek...

Katedra sztuki wszelakiej pod Arkadami

cz so, 27 czerwca 2015 12:05

15. wykładowców Katedry Sztuki Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej zaprezentowało swe prace na wystawie zbiorowej w Galerii Pod Arkadami. – Tak liczne grono artystów w tak małej, kameralnej przestrzeni to rzadkość – mówi kierownik galerii Przemysław Karwowski. – Wiele prac pokazywanych na tej wystawie jest godnych zauważenia, są bardzo różnorodne, mimo tego, że ich tematyka jest formalnie zawężona do tematu architektury. „Katedra Sztuki” to przegląd twórczych fascynacji białostockich twórców: od różnych form fotografii, grafiki, malarstwa czy rzeźby, aż do autorskich cynografów i szkła unikatowego.

Aula jak z marzeń już otwarta

cz pt, 26 czerwca 2015 08:17

Aula łomżyńskiej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia po remoncie zmieniła się nie do poznania. To teraz dwukondygnacyjna sala koncertowa o świetnej akustyce i eleganckim wnętrzu. – Ci, którzy byli w październiku w tej sali: trochę niższej, trochę dłuższej i trochę obdrapanej pewnie nie spodziewali się, co tu dzisiaj zastaną – mówi dyrektor PSM Mirosław Korona. – Mam nadzieję, że będzie ona służyła nie tylko naszym uczniom, ale też dla dobra całego miasta! W inaugurującym nową odsłonę sali koncercie wystąpili najbardziej utalentowani uczniowie szkoły, w tym zwyciężczynie i laureatki niedawnego VII Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego „Mistrz literatury dziecięcej Oskar Rieding” w Warszawie.

Festiwal Drozdowo-Łomża czas zapowiadać

cz śr, 24 czerwca 2015 08:11

Już w najbliższą niedzielę rozpoczyna się XXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Wśród 22. koncertów w Łomży i 11. innych miejscowościach są recitale organowe, koncerty pieśni patriotycznej oraz muzyki klezmerskiej, rozrywkowej, operetkowej oraz operowej. Specjalnym koncertem jubileusz 30-lecia pracy artystycznej uczci Dariusz Wójcik. Taką samą rocznicę będzie obchodzić na scenie dyrektor artystyczny i pomysłodawca festiwalu Jacek Szymański. – Jesteśmy artystami i jest to również powołanie, nie tylko zawód – podkreśla Jacek Szymański. – Dlatego jesteśmy w obowiązku szerzyć to dobro kultury i dziedzictwa narodowego, jesteśmy powołani wychodzić do każdej publiczności. Śp. moja profesorka i wspaniała śpiewaczka Halina Mickiewiczówna wspominała mi zawsze: Jacusiu, czy śpiewasz w metropolii w wielkiej operze czy w małej miejscowości, zawsze należy traktować koncert na najwyższym poziomie. I takich właśnie artystów zapraszam na nasz festiwal!

Łomżyński start do kariery młodych grafików

cz wt, 23 czerwca 2015 08:22

1. Ogólnopolskie Biennale Wklęsłodruku dla uczniów średnich szkół plastycznych zorganizowało Liceum Plastyczne im. Wojciecha Kossaka w Łomży. To jedna z dwóch szkół w Polsce organizujących tego typu biennale, a jego inicjatorkami są nauczycielki grafiki Katarzyna Swoińska i Gabriela Horosz. Efekty konkursu zaprezentowano na wystawie w Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży. – To najlepsze prace wybrane na wystawę, nie tylko nagrodzone i wyróżnione – mówi Lidia Radziwanowicz, dyrektor Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka. – Przyjechały niemalże z całej Polski, od Bielska-Białej po Dąbrowę Górniczą, Bydgoszcz, Radom czy Supraśl. Myślę, że z każdym rokiem będzie tych prac coraz więcej, a my będziemy mieli możliwość dalszego promowania młodych twórców.

Taneczne „B.K. Step Show” - ambicja, talent i uciecha

cz wt, 23 czerwca 2015 08:20

Dziesięć lat temu Studio Tańca B.K. Step miało jedną grupę taneczną i dwoje instruktorów, a dziś grup jest 11, instruktorów pięcioro, a do tego własna siedziba przy al. Legionów, wspólnymi siłami tancerzy na nogi postawiona. Można ich było zobaczyć z wiertarkami i pędzlami na filmie, który rozpoczynał z hollywoodzką pompą „B.K. Step Show”, czyli prezentację twórczości artystycznej od przedszkolaków po „skansenowców” w wieku od 27 lat do lat 42. Takich tłumów na scenie i na widowni Centrum Kultury przy Sadowej w Łomży może i od początku swojej historii nie oglądało.

Cochise z Pawłem Małaszyńskim zagrał w Łomży

cz nie, 21 czerwca 2015 13:57

Cochise, rockowy zespół ze znanym aktorem Pawłem Małaszyńskim w roli frontmana, wystąpił po raz pierwszy w Łomży. Słuchacze entuzjastycznie przyjęli utwory z trzech dotychczasowych płyt grupy oraz te najnowsze, w tym również wykonane po raz pierwszy. – Już wcześniej były podejścia do zagrania takiego koncertu i w końcu nadszedł ten fajny moment, że wystąpiliśmy w Łomży! – mówi gitarzysta Wojtek Napora. – Mieliśmy świetny odbiór, to był fajny, udany koncert! – ocenia Paweł Małaszyński. – Jesteśmy mile zaskoczeni, bo myślałem, że będzie znacznie mniej osób z tego względu, że czerwiec jest sezonem ogórkowym na granie w klubach, gra się teraz raczej plenery.

Telewizyjny show bez happy endu?

cz pt, 19 czerwca 2015 08:25

Programy informacyjne z wyłącznie tragicznymi czy idiotycznymi wiadomościami. Posunięte do granic absurdu i żerujące na najniższych instynktach rozrywkowe produkcje o niczym. Ustawione walki w programach sportowych. Determinacja uczestników telewizyjnych reality show, gotowych na wszystko dla wątpliwej kariery czy kłamliwe hasła kandydata na prezydenta, deklarującego, że „żaden kraj nie jest tak piękny jak ten, który widzę w swoich obietnicach”. Destrukcyjną rolę telewizji i jej wpływ na rozpad więzi międzyludzkich w przeciętnej rodzinie pokazał w swym najnowszym autorskim spektaklu „My TV Show” Teatr Aktywny z Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych. – Chcieliśmy to wyśmiać, skarykaturować i pokazać w krzywym zwierciadle, żeby dać ludziom do myślenia – mówi reżyser i opiekunka grupy Joanna Klama. – Bo wszyscy oglądamy tę telewizję i myślimy, że to jest normalne. A to nie jest normalne, ale chore i chcieliśmy to pokazać!

Bardzo dobry wieczór z piosenką eMDeKu

cz cz, 18 czerwca 2015 08:22

– Ten rok był dla nas trudny, dobry i zły, ale dzisiaj wspominamy tylko te dobre chwile, bo to przecież „Bardzo dobry wieczór z piosenką”! – mówiła Magda Sinoff opiekunka Studia Wokalnego eMDeK działającego w ramach Miejskiego Domu Kultury - Dom Środowisk Twórczych w Łomży, którego piosenkarze w koncercie na koniec sezonu przypomnieli wielkie polskie przeboje z lat 60., 70. i 80. ubiegłego wieku, dzięki którym też zdobyli wiele nagród na kilkunastu festiwalach w całym kraju. – Ciągle to powtarzam: stare piosenki są skomponowane, a nie wyprodukowane Młodzież bardzo chętnie je śpiewa, bo na klasyce można wiele się nauczyć. Jest w tych utworach rytm, melodia, tekst, a do tego dochodzi interpretacja – podkreśla Magda Sinoff.

Kartka dla mamy i ceramiczne cudeńka

cz śr, 17 czerwca 2015 08:18

Ewelina Sakowicz z Bursy Szkolnej nr 3 w Łomży zwyciężyła w IV Międzybursowym Konkursie Plastycznym. W kategorii wychowawców triumfowała Dorota Grabowska z tej samej bursy. W konkursie wzięli udział podopieczni 10 burs i internatów z całego województwa podlaskiego. Wystawę najlepszych prac otwarto we wtorek w Galerii N. – Jedyni w województwie organizujemy taki konkurs na taką skalę – podkreśla dyr. bursy nr 3 Ewa Matejkowska. – Młodzież jest zainteresowana plastyką i sztuką. Duża w tym zasługa nie tylko wychowawców, ale też i rodziców, jest korzystny wpływ wszystkich środowisk i wtedy są efekty!

Łomżyńskie legendy w książce i na wystawie

cz wt, 16 czerwca 2015 16:28

– Konkursy plastyczne związane z Łomżą organizujemy podczas Dni Łomży już od 20 lat – mówi Roman Borawski, dyrektor Miejskiego Domu Kultury- Domu Środowisk Twórczych. – Jednak w tym roku po raz pierwszy udało nam się zorganizować to wszystko tak, że efektem są nie tylko te piękne prace, ale wydaliśmy wspólnie z Urzędem Miejskim „Łomżyńskie legendy”! Pierwszą w historii konkursów plastycznych dotyczących Łomży książeczkę zilustrowały nagrodzone prace uczniów łomżyńskich przedszkoli i szkół. – Chętnie wzięłam udział w tym konkursie, bo można bardzo powiększyć swoją wiedzę na ten temat i fajnie jest ilustrować taką książkę! – mówi 10-letnia Magda Głębocka.

Wiecznie młody Alosza

cz pon, 15 czerwca 2015 08:36

Alosza Awdiejew, najwybitniejszy językoznawca występujący na scenie oraz artysta estradowy z największym dorobkiem naukowym, ponownie wystąpił w Łomży. – To promocja mojej najnowszej płyty koncertowej, poza tym w tym roku kończę 75 lat i to taka jubileuszowa trasa! – mówi Alosza Awdiejew, dodając, że nie wyobraża sobie życia bez sceny i kontaktu ze swymi słuchaczami. Poza rosyjskimi romansami, pieśniami cygańskimi czy ponadczasowymi balladami Awdiejew uraczył też publiczność niewiarygodną wręcz dawką humoru. Żartobliwie poruszał też poważne tematy, jak tworzenie się Związku Radzieckiego 2 czy mania wielkości prezydenta Putina.

Tancerze z B.K.STEP zdobywcami Pucharu Świata World Cup

cz pon, 15 czerwca 2015 08:25

Dwa złota, srebro i brąz to zdobycze tancerzy z B.K.STEP Marka Kisiela podczas European Championship & World Cup Artist Dance w Płocku. - Jesteśmy niezwykle dumni z tylu osiągnięć naszych podopiecznych a zarazem szczęśliwi, że mamy tak pracowitą i zdolną młodzież – mówi Marek Kisiel podkreślając, że było to największe taneczne wydarzenie ostatniego weekendu. W zawodach wzięły udział najlepsi tancerze z Niemiec, Rosji, Węgier, Monte-negro, Czech, Belgii, Czarnogóry i Polski, którzy rywalizowały w kategoriach: HipHop, Jazz, Salsa, Bachata, Latin, Standard, Show oraz  Formacje.

Kurpiowski hołd dla Adama Chętnika

cz pon, 15 czerwca 2015 08:11

130. rocznicę urodzin Adama Chętnika upamiętniono podczas XXII Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie. Uroczystość zorganizowano w ramach obchodzonego w województwie podlaskim Roku wybitnego etnografa i wielkiego patrioty, łącząc ją z jedną z największych krajowych imprez popularyzujących tradycyjny folklor. – Zależało nam na tym, żeby te obchody odbyły się w miejscu gdzie się dziadek urodził, gdzie tworzył skansen kurpiowski, spędził więcej niż połowę swojego życia i gdzie spoczął – mówi Danuta Chętnik. – Tu zostawił całe swoje serce, myślał żeby coś zostawić dla narodu polskiego, bo jego motto życiowe brzmiało: wszystko co robię, zastanawiam się czy to będzie dobre dla Polski!

Walizka pojechała do Bułgarii

mm so, 13 czerwca 2015 21:46

State Puppet Theatre Stara Zagora z Bułgarii zdobył Grand Prix 28. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka”. Jury doceniło niebanalne połączenie kultury ludowej z jazzem w spektaklu „Magia folkloru” oraz żywiołową interpretację sześciorga aktorów. – Nie spodziewaliśmy się nagrody! – mówi jeden z aktorów bułgarskiego teatru Kirył Antonow. – Styl naszego przedstawienia znacząco odbiegał od innych konkursowych spektakli, ale może właśnie dlatego jury go doceniło i jesteśmy bardzo szczęśliwi! Nagrodzono i wyróżniono też siedem innych teatrów, a jurorzy i uczestnicy festiwalu podkreślali wysoki poziom imprezy oraz doskonały dobór spektakli. – Przed festiwalem zastanawiałem się jakie człowiek może mieć marzenia – podkreślał dyrektor festiwalu Jarosław Antoniuk. – Tych marzeń było bardzo wiele, ale dzisiaj mogę powiedzieć, że jestem człowiekiem spełnionym i szczęśliwym!

Teatralna kraina orientu w Łomży

mm so, 13 czerwca 2015 21:38

Ostatni dzień XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka” stał pod znakiem przedstawień goszczących w Łomży po raz pierwszy teatrów z krajów azjatyckich. Japoński Marionette Laal Kamara zaprezentował poza konkursem połączone spektakle „Marzenia pirata” i „Sakura”, a walczący o festiwalowe Grand Prix Mascots and Puppets Specialists z Singapuru wystawił efektowne widowisko „Ulice Singapuru”. Lider zespołu i świetny showman-lalkarz Frankie Malachi od dawna marzył o tym by przyjechać na łomżyński, cieszący się dużą renomą w teatralnym świecie, festiwal. – Wiem o tym festiwalu już od dawna – mówi Frankie Malachi. – Dowiedziałem się o nim z internetu i pomyślałem wtedy: hej, co to za wspaniała impreza i jak fajnie byłoby na niej wystąpić. I w końcu się udało!

« · «« · 113 · 114 · 115 · 116 · 117 · 118 · 119 · 120 · 121 · 122 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę