Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 22 września 2020 napisz DONOS@

Władza ciągnie - 13 na miejsce

Foto: Władza ciągnie - 13 na miejsce
cz cz, 09 października 2014 08:08

Blisko 300 kandydatów z ośmiu list wyborczych będzie ubiegało się o wybór do 23-osobowej Rady Miasta Łomża. We wtorek o północy minął termin zgłaszania list przez komitety wyborcze. Kandydatów na radnych Łomży zgłosiły wszystkie najważniejsze w kraju partie polityczne: Platforma Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Polskie Stronnictwo Ludowe i Nowa Prawica - Janusza Korwin – Mikke. Po władzę w samorządzie idą też trzy komitety lokalne: „Łomża Nasze Miasto”, „Razem dla Łomży” i „Łomżyńska Wspólnota Samorządowa” - komitet, który siedzibę ma w Piątnicy. Każdy komitet ma prawo zgłosić kandydata na prezydenta Łomży. Najprawdopodobniej nie wszystkie z tej możliwości skorzystają. Póki co, zapowiedziało się trzech. Do deklarujących już wcześniej tę chęć Jacka Piorunka z PO i Mariusza Chrzanowskiego z PiS w tym tygodniu dołączył Sławomir Zgrzywa z „ŁNM”, który ogłaszając to dodawał: „Nie ukrywam, że mam zamiar te wybory wygrać”. Wszystkich kandydatów na najważniejszy w mieście fotel poznamy dopiero w przyszłą sobotę.

Hala targowa zrobiona... na szaro

Foto: Hala targowa zrobiona... na szaro
cz cz, 02 października 2014 08:05

Jerzy Włodkowski (lat 62) to znany w Łomży i w regionie przedsiębiorca, którego firma Farmal często i chętnie wspiera rozmaite przedsięwzięcia społeczne, kulturalne i sportowe. Wiosną tego roku postanowił z żoną Grażyną, że wkroczą w przestrzeń publiczną i wpiszą się trwalej w pejzaż miasta za sprawą konkursu firmy Dulux „Let's colour” - pokolorujmy świat, w luźnym tłumaczeniu. Przedsiębiorca wysłał pismo do prezydenta, a ten się zgodził, aby do konkursu zgłosić starą halę targową na Starym Rynku w Łomży. Pech chciał, że - zapewne dzięki głosom fejsbukowiczów z miasta - hala w konkursie malowanie wygrała. I od tej pory było już tylko gorzej. Dziś ratusz twierdzi, że winny jest konserwator zabytków, bo się nie zgodził; konserwator mówi, że nie miał na co się nie zgodzić, bo żadnego projektu nie dostał; przedsiębiorca, że „stracił determinację”, a firma Dulux oficjalnie poprosiła o inny obiekt do pomalowania.

Prokurator przy nowej hali targowej

Foto: Prokurator przy nowej hali targowej
cz cz, 25 września 2014 08:10

Prokuratura Rejonowa w Ostrołęce prowadzi śledztwo w sprawie oszustwa, jakiego miano dopuścić się podczas budowy nowej hali targowej przy ul. Sikorskiego w Łomży. Oszustwo miało polegać na wprowadzeniu w błąd przedsiębiorcy, który swoje straty wycenił na ponad 370 tysięcy złotych. Sam mówi, że nie został oszukany przez generalnego wykonawcę, bo mając świadomość, z kim rozmawia, zabezpieczył się, ale przez władze miasta, bo sądził, że może im zaufać na słowo. Ostrołęckie śledztwo, póki co, jest „w sprawie”, co oznacza, że nikomu zarzutów śledczy nie przedstawili.

Najważniejsze że chce...

Foto: Najważniejsze że chce...
cz cz, 18 września 2014 08:16

Mariusz Chrzanowski (30 lat), wiceprzewodniczący Rady Miasta Łomża i asystent w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Łomży. Tak zdecydowały władze wojewódzkie partii, a ich wybór w ubiegłym tygodniu zatwierdził Komitet Polityczny – najwyższe ciało w PiS. Krzysztof Jurgiel, członek PK i szef wojewódzkich struktur PiS, przedstawiając Chrzanowskiego jako kandydata partii na prezydenta Łomży mówił, że „najważniejsza jest chęć i wola współpracy” i jak zaznaczał „nasz kandydat chce”.

Prezydenci bez winy, urzędnicy bez kary...

Foto: Prezydenci bez winy, urzędnicy bez kary...
cz cz, 11 września 2014 08:09

Były prezydent Łomży Jerzy Brzeziński i jego zastępca Marcin Brunon Sroczyński zostali uniewinnieni od wszystkich stawianych im zarzutów. Sąd Rejonowy w Ostrowi Mazowieckiej uniewinnił byłych prezydentów od skarżeń o niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień przy realizowanych w latach 2005 i 2007 transakcjach miejską działką przy ul. Poligonowej. Uznał, że miasto nie poniosło na tym żadnej szkody. Byłego wiceprezydenta sąd uniewinnił także od oskarżeń o oszukanie staruszki i składanie fałszywszych oświadczeń majątkowych. Natomiast za winnych sąd uznał zasiadających wraz z nimi na ławie oskarżonych miejskich urzędników, przy czym wobec Sławomira J. „w związku ze znikomą szkodliwością społeczną czynu” umorzył postępowanie, a wobec Wiesława D. uznając, że „czyn ma nieznaczny stopień społecznej szkodliwości”, warunkowo umorzył postępowanie z okresem próby na 1 rok i obciążył go symbolicznymi kosztami. Wyrok nie jest prawomocny i stronom przysługuje prawo odwołania się od niego.

Przedwyborcza POtyczka

Foto: Przedwyborcza POtyczka
cz cz, 04 września 2014 08:11

Na 10 tygodni przed wyborami samorządowymi w Łomży nie ma nawet jednej osoby, która głośno i oficjalnie powiedziałaby, że chce być prezydentem miasta. Nawet nie wiadomo czy obecny włodarz będzie ubiegał się o ponowny wybór. Póki co swoich oficjalnych kandydatów nie zgłosiły nawet dwie główne partie polityczne. Mówi się, że PiS ma wystawić młodego Mariusza Chrzanowskiego, wiceprzewodniczącego Rady Miasta. On sam, choć potwierdza że tak się mówi, mówi, iż póki co jest kandydatem na kandydata. W PO nieoczekiwanie zaś w kontekście walki o wskazanie kandydata na kandydata na prezydenta Łomży doszło do rozłamu, w wyniku którego z partii odszedł jej przewodniczący i jeden z założycieli Sławomir Zgrzywa. Jego sobotnie oświadczenie o przyczynach odejścia z PO wywołało prawdziwą burzę w świecie łomżyńskiej polityki.

Hurra... Przegraliśmy!

Foto: Hurra... Przegraliśmy!
cz cz, 28 sierpnia 2014 08:14

„Interes społeczny równoważny jest z interesem indywidualnym obywateli” - podkreśla Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku, po raz kolejny unieważniając przygotowaną w łomżyńskim ratuszu uchwałę dotyczącą scalenia i podziału nieruchomości w rejonie ulic Żabiej i Sikorskiego. Sprawa ciągnie się od 2007 roku. Władze miasta podejmowały już dwie uchwały, ale ciągle, jak się okazuje, łamiąc przepisy prawa i depcząc jedno z najbardziej podstawowych praw mieszkańców – prawo własności. Wytykał to Naczelny Sąd Administracyjny w 2011 roku unieważniając pierwszą uchwałę i to samo piętnuje teraz Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku, podtrzymując decyzję wojewody o unieważnieniu uchwały z 2013 roku. W konkluzji WSA uznał, że wojewoda postąpił słusznie, bo zawarte w uchwale uchybienia prowadziły „do skutków, które nie mogą być tolerowane w demokratycznym państwie prawnym”. W ratuszu przez wszystkie te lata słychać było, że sądy źle rozumieją prawo. Teraz miejscy urzędnicy mówią o możliwości wniesienia odwołania do sądu wyższej instancji, bo wyrok WSA nie jest prawomocny.

Brutalni mordercy zabiegają o łagodniejsze kary

Foto: Brutalni mordercy zabiegają o łagodniejsze kary
cz cz, 21 sierpnia 2014 08:08

Sąd Najwyższy zajmie się sprawą zabójstwa przed trzema laty byłego wiceprezydenta Łomży Krzysztofa Choińskiego. Brutalne morderstwo wstrząsnęło miastem. Bestialskimi zabójcami okazali się mieszkańcy Łomży, którzy znali swoją ofiarę. Byłego wiceprezydenta miasta zabili tylko po to, by go okraść. Kasację od prawomocnego wyroku Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, który utrzymał w mocy wymierzone wcześniej przez Sąd Okręgowy w Łomży kary trzech dożywoci oraz 25 i 15 lat więzienia, wnieśli obrońcy czterech z pięciu mężczyzn skazanych za to zabójstwo.

Katarzyna Dowbor oddaje nowy dom w Nowogrodzie

Foto: Katarzyna Dowbor oddaje nowy dom w Nowogrodzie
cz cz, 14 sierpnia 2014 08:08

- Dzięki Pani Kasi Dowbor i jej programowi „Nasz nowy dom” zamykamy stary rozdział w życiu, a otwieramy nowy, z nadzieją na lepszą przyszłość – opowiada z zapałem Adrian Żebrowski (lat 24) z Nowogrodu, który z siostrami: 19-letnią Patrycją i 15-letnią Klaudią wprowadził się w sobotę, 9. sierpnia, do odmienionego cudownym zrządzeniem losu i pięciodniowym staraniem ekipy Polsatu domu rodzinnego. Rozsypująca się ze starości chałupa została już wyremontowana nie do poznania.

Zwolnienia, remonty i nowy sprzęt w łomżyńskim szpitalu

Foto: Zwolnienia, remonty i nowy sprzęt w łomżyńskim ...
cz cz, 07 sierpnia 2014 08:05

- Na urlop muszę jeszcze poczekać, a kiedy wolne od pracy będzie, to... nie wiem – mówi dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży Krzysztof Bałata (lat 51), którego czeka wkrótce nieprzyjemne zwalnianie 30 osób do końca bieżącego roku, spłacanie szpitalnych kredytów i pożyczek oraz przyjemniejsze remonty, projekty modernizacji i zakup nowoczesnego sprzętu. Z zewnątrz już teraz widać z daleka, jak olbrzymia bryła szpitala nabiera świeżości i „porządności”. W środku uwijają się robotnicy, przebudowujący i remontujący pomieszczenia, i montujący sprzęt.

Oddali życie aby Polska była wolna i niepodległa

Foto: Oddali życie aby Polska była wolna i niepodległa
cz cz, 31 lipca 2014 08:27

Jak każdego roku zbliżająca się kolejna rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, a tym razem jeszcze bardziej bo 70., wywołuje niekończącą się dyskusję na temat jego celowości. Nie jest to niczym nowym, gdyż już w okresie jego trwania różne środowiska polityczne związane z Rządem RP w Londynie prowadziły taki dyskurs. Zawsze jednak w jego tle podkreślana była kwestia interesu narodowego i dobra państwa. Dyskusja ta przeniosła się także do kraju, gdzie jednak „skażona” została przez wprowadzaną w Polsce po 1944 r. ideologię komunistyczną. W tym wypadku sprawa była jasna i prosta – skompromitowany obóz londyński, dla własnych interesów politycznych, wysłał tysiące młodych Polaków na śmierć. Przez następne 45. lat taka wykładnia stała się obowiązującą nie tylko w publicystyce ale także w większości opracowań historycznych. Niestety trwająca tak długi okres czasu indoktrynacja pozostawiła swój ślad do czasów dzisiejszych.

„Drugie” liceum wyprzedziło „Pierwsze”

Foto: „Drugie” liceum wyprzedziło „Pierwsze”
cz cz, 24 lipca 2014 08:09

- Nie ukrywam, że kiedy Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży ogłosiła wyniki maturalne, poczułem wielkie zadowolenie – przyznaje Józef Przybylski (lat 65), dyrektor od początku istnienia II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Łomży, które miało najwyższą w tym roku zdawalność matury w mieście (98,9 procent). - Cieszę się, że akurat w tym roku wyprzedziliśmy „Pierwsze”: moi uczniowie zrobili mi wielki prezent przed emeryturą. „Drugie” LO to moje dziecko pedagogiczne, gdzie uczniowie mogą dojrzewać w odpowiednim dla siebie tempie, nie tracąc radości z nauki. Mam satysfakcję, że z roku na rok liceum jest lepsze. Nie tylko w moich oczach i materiałach OKE, ale i w rankingu „Perspektyw” i „Rz” w którym jesteśmy w czołówce pięciuset najlepszych liceów w Polsce. A jest ich ponad 5.000.

Mistrzowie Łomży na miarę Europy

Foto: Mistrzowie Łomży na miarę Europy
cz cz, 17 lipca 2014 08:03

Ośmiu tancerzy z Crazy Twisting Group pod opieką Marka Kisiela (34 lata) wywalczyło pierwsze miejsce i drugi raz z rzędu zdobyło tytuł mistrzów podczas Mistrzostw Europy Federacji IDO, które odbyły w mieście Rimini we Włoszech. - W historii zawodów IDO tylko my z Łomży osiągnęliśmy taki wielki sukces... – mówi Marek Kisiel, dzięki którego pomysłom, wiedzy i doświadczeniu, jakie zdobywał na przestrzeni ponad 12 lat od założenia CTG, udało się stworzyć show na najwyższym europejskim poziomie, a następnie przygotować mentalnie i strategicznie tancerzy do walk ekip.

Alkoholowe igraszki Łomży

Foto: Alkoholowe igraszki Łomży
cz cz, 10 lipca 2014 08:18

Ostre słońce potrafi rozgrzać nie jedną głowę. Wydaje się, że lato nie sprzyja władzom Łomży zwłaszcza, gdy na stole pojawia się kwestia ile punktów sprzedaży napojów alkoholowych ma być w mieście. W ciągu zaledwie kilku dni prezydent zdążył przedstawić dwa skrajnie różne wnioski w tej sprawie. Najpierw, ręką swojego pierwszego zastępcy, przekonywał, że koncesji alkoholowych w mieście potrzeba dwa razy więcej niż jest bo, „istniejący stan ogranicza zasadę równości i swobodę działania przedsiębiorców na terenie miasta Łomża”, trzy dni później odciął się od „inicjatywy”, a po kolejnych pięciu dniach poprosił o wycofanie wniosku i zadeklarował, że do końca kadencji na pewno nie wyjdzie z inicjatywą zwiększenia liczby koncesji alkoholowych. No to w końcu jak jest? Czyżby cała sprawa była tylko kolejnym przejawem alkoholowego „widzimisie”, które w Łomży funkcjonuje od lat. Dokonywane za tej władzy rozdziały kilkudziesięciu koncesji na handel alkoholem przeciągały się w nieskończoność i były uchylane jako podjęte z naruszeniem prawa – przede wszystkim tego lokalnego, ustanowionego przez same władze miasta.

Śmieci Ostrołęki pogrążają Łomżę

Foto: Śmieci Ostrołęki pogrążają Łomżę
cz cz, 03 lipca 2014 08:15

Nie „kilkaset tysięcy” jak mówił dwa miesiące temu prezydent, nie „około 1,2 mln zł”, jak przyznawał dyrektor MPGKiM, a już prawie półtora miliona złotych mają kosztować nas nieprawidłowości jakich w funkcjonowaniu miejskiego wysypiska w Czartorii pod Miastkowem pod koniec ubiegłego roku dopatrzyli się kontrolerzy z Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska. Wyliczona przez Urząd Marszałkowski w Białymstoku tzw. opłata podwyższana za korzystanie ze środowiska wynosi 1 mln 246 tys 464 zł, ale do tego trzeba doliczyć także ustawowe odsetki liczone od 1 lutego 2013 roku, które sięgają już około 230 tysięcy złotych. „Kara” jest i tak niska, bo Urząd Marszałkowski za bezprzedmiotowe uznał większość zarzutów WIOŚ. Na marginesie sprawy jest też ukrywanie informacji o aferze przez władze. Najpierw nie chciano nawet radnym pokazać dokumentów, teraz choć „kara” został wyliczona miesiąc temu, prezydent nie powiedział o niej ani słowa radnym dopytującym o sprawę podczas ubiegłotygodniowej sesji.

Najszybciej rowerem

Foto: Najszybciej rowerem
cz cz, 26 czerwca 2014 08:18

Drogowcy, którzy w piątek rano rozpoczęli łatanie ulicy Zjazd, doprowadzili do sparaliżowania ruchu w znacznej części Łomży, ale także w całej Piątnicy i jeszcze dalej... aż po Kisielnicę. Przejazd przez Łomżę nierzadko zajmował grubo ponad godzinę. Wszystko dzięki temu, że na obu drogach dojazdowych do dwóch mostów na Narwi wprowadzono ruch wahadłowy. Samochody w kilometrowych korkach stały po obu stronach rzeki. Zdarzenie, choć krótkotrwałe, zapowiada co nas czekać będzie w wakacje. W drugim tygodniu lipca ma się rozpocząć, planowany na ponad dwa miesiące, remont ronda na Placu Kościuszki i kilkuset metrów ulicy Wojska Polskiego bezpośrednio przy rondzie. Prace te, tak jak w piątek roboty na Zjeździe, spotęgują utrudnienia związane z realizowanym już od jesieni ubiegłego roku remontem ulicy Sikorskiego prowadzącej do drugiego mostu przez Narew.

Szaleniec w samochodzie

Foto: Szaleniec w samochodzie
cz śr, 18 czerwca 2014 08:22

Kompletnie pijany 61-letni kierowca samochodu w poniedziałek pod Łomżą potrącił 87-letniego rowerzystę. Po uderzeniu go nie zatrzymał się, lecz pojechał dalej. Dopiero inny kierowca, widząc całe zdarzenie, zajechał mu drogę, zabrał kluczyki i wezwał policję i karetkę pogotowia. Okazało się, że sprawca wypadku nie dość, że kompletnie pijany - „wydmuchał” blisko 4 promile alkoholu - to już nie miał prawa jazdy. Policjanci biją na alarm. Od początku roku zatrzymali kilkunastu kierowców bez prawa jazdy, a kolejnym 144 sami je zatrzymali. W tej grupie są nie tylko pijani kierowcy, ale także trzeźwi sprawcy „groźnych” wykroczeń drogowych, którym policjanci mają zatrzymywać prawa jazdy, rzekomo zgodnie z poleceniem ministra spraw wewnętrznych.

Parada kultury Podlaskiego w Łomży

Foto: Parada kultury Podlaskiego w Łomży
cz cz, 12 czerwca 2014 08:15

Tłumów wiwatujących na trasie przemarszu orszaku co prawda nie było ale dopisała pogoda i humory uczestnikom parady województwa podlaskiego. W sobotę, z placu Niepodległości, ulicami: Giełczyńską, Dworną, Krótką i Długą do Starego Rynku przeszło około 600 gości z ponad 40 zespołów muzycznych i tanecznych Białostocczyzny, Suwalszczyzny i Ziemi Łomżyńskiej. Na czele parady jechała karocą wiozącą prezydenta Mieczysława Czerniawskiego i wiceprezydent Mirosławę Kluczek przebranych za księcia Janusza I Mazowieckiego i księżnę Annę, oraz Jacka Piorunka, członka zarządu województwa podlaskiego, z którego inspiracji zorganizowano paradę i późniejsze prezentacje powiatowe na Muszli koncertowej przy Zjeździe. Finiszem imprezy był koncert wywodzącej się z Łomży, młodej gwiazdki polskiej piosenki, Juli Fabiszewskiej.

Kupcom spod wiaty wiatr w oczy wieje

Foto: Kupcom spod wiaty wiatr w oczy wieje
cz cz, 05 czerwca 2014 08:16

„Bardzo często nie jesteśmy w stanie pokryć kosztów, związanych z prowadzoną działalnością” - pisze w liście do prezydenta Łomży Mieczysława Czerniawskiego 65 kupców spod rozległej wiaty koło nowej hali targowej przy ul. Sikorskiego. Ich zdaniem, opłaty za metr kwadratowy stoiska pod wiatą „przewyższają ceny opłat na hali, pomimo gorszych warunków pod wiatą”. Wysoka jak nowa hala stalowa konstrukcja wiaty nie ma z boków żadnych osłon, więc pod dachem tworzy się komin aerodynamiczny i powstaje dmuchawa jak w wielkim tunelu. Póki deszcz nie pada, da się przeżyć i bez śniegu. „Dostaliśmy od Pana zapewnienie, że to wszystko ma służyć nam – zawiedliśmy się...”.

TIRy przez Łomżę jadą i jechać będą... mimo remontów

Foto: TIRy przez Łomżę jadą i jechać będą... mimo rem...
cz cz, 29 maja 2014 08:11

„Ja mając poparcie radnych Łomży, w marcu rozpoczynam długotrwały remont ulicy Wojska Polskiego. Żaden TIR wtedy tędy nie przejedzie!” - grzmiał jesienią ubiegłego roku prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski. Miasto otworzyło już oferty w przetargu na remont około 800 metrów ulicy wraz z rondem na Placu Kościuszki. Zgodnie z planami, remont miałby zacząć się w czerwcu i trwać co najmniej do końca wakacji. Na pewno spowoduje on znaczne utrudnianie w ruchu w mieście i jeszcze bardziej utrudni przejazd przez Łomżę ograniczony ze względu na trwający remont ul. Sikorskiego, prowadzącej do nowego mostu na Narwi. Tym bardziej, że tiry jak jadą przez Łomżę, tak jechać będą. - Uprzejmie informuję, że władze Łomży nie zwracały się do GDDKiA O/BI z formalnym wnioskiem o uzgodnienie jakichkolwiek objazdów – podaje Rafał Malinowski, rzecznik białostockiej GDDKiA. Malinowski zapowiada także, że GDDKiA nie wyrazi zgody na ustawienie tablic objazdowych w taki sposób, aby poprowadzić objazd krajową 8 przez Białystok.

« · «« · 12 · 13 · 14 · 15 · 16 · 17 · 18 · 19 · 20 · 21 · »» · »
 
200831084255.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę