Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 lipca 2024 napisz DONOS@

Złoty jubileusz Gminy Łomża

Główne zdjęcie
Wójt Gminy Łomża Piotr Kłys

Uroczyście i podniośle samorząd Gminy Łomża obchodził swój jubileusz 50-lecia powołania. Szczególnie zasłużeni i przyjaciele Gminy Łomża otrzymali wyjątkowe statuetki św. Wawrzyńca.

Na bazie Gminnych Rad Narodowych Kupiski Stare i Podgórze 1 stycznia 1973 roku, Uchwałą Wojewódzkiej Rady Narodowej w Białymstoku z dnia 9 grudnia 1972 roku rozpoczęła funkcjonowanie Gmina Łomża. W jej skład weszły 23 wsie zamieszkiwane przez 6309 osób. Przy okazji reformy administracyjnej z 1975 roku do Gminy Łomża włączono kolejnych 18 wsi ze zlikwidowanych wówczas gmin Gać oraz Szczepankowo. Gmina liczyła już 42 wioski i 12 tysięcy mieszkańców. Dzisiaj swym zasięgiem administracyjnym obejmuje 40 miejscowości i ponad 12 tysięcy mieszkańców. To największa pod względem liczby ludności gmina w regionie.

„Gmina Łomża jest jedną z nielicznych, w których liczba mieszkańców z roku na rok zwiększa się” - przypominał wójt Piotr Kłys i „najbardziej dynamiczną społecznie i gospodarczo gminą w regionie” - zachwalał.  

Podczas piątkowych obchodów w Hotelu Via Baltica samorządowiec mówił o potrzebach mieszkańców, o wodzie z kranu, o równych drogach, czy dojeździe uczniów do szkół. „A Gmina jest po to, aby je zaspokoić” - kwitował.

Mówił o wspólnocie celów i wartości. „Wspólnotę, która jest niezależna od jednostki administracyjnej, a której podstawy sięgają dużo głębiej w historię niż te 50 lat Gminy Łomża. Badacze przeszłości, z których kilku jest z nami na tej sali, wskazują, że podstawy tej wspólnoty kształtowały się przed tysiącem lat”.

Wśród zaproszonych gości obecni byli archeolog Antoni Słonimski, który próbuje odkrywać historię św. Brunona na Wzgórzu św. Wawrzyńca i historyk prof. AŁ dr hab. Krzysztof Sychowicz. Obaj otrzymali pamiątkowe statuetki św. Wawrzyńca, a historyk chwalił za chęć do działania i wizję jaka temu przyświeca. 

W wygłoszonym przemówieniu wójt Piotr Kłys mówił o polskości, tożsamości i patriotyzmie mieszkańców, o lokalnych bohaterach i pamięci utrwalonej w pomnikach w różnych częściach Gminy. 

„Dzięki mieszkańcom, którzy prężnie rozwijają swoje rodzinne gospodarstwa rolne, powiększają prywatne firmy i przedsiębiorstwa, osiągają sukcesy prowadząc jednoosobowe działalności gospodarcze, rozwijają się realizując zawodowo; dzięki tym wszystkim, którzy żyjąc z nami i wokół nas spełniają swoje plany i marzenia, jest nam wszystkim coraz lepiej” - podkreślał wójt kreśląc wizję przyszłości. W największej gminie w tej części województwa mieszka niemal co czwarty mieszkaniec Powiatu Łomżyńskiego i prawie co trzeci podmiot gospodarczy tegoż powiatu jest tu zarejestrowany. Szansą na dalszy rozwój ma być budowana jeszcze Via Baltica.

„Samorząd naszej gminy z ogromnym zaangażowaniem pracuje, by wykorzystać szansę jaką dają trzy, zlokalizowane na terenie gminy węzły zjazdowe z tego strategicznego korytarza drogowego”. „Nie chcemy przegapić szansy. Ta droga może mieć wpływ na podstawy działalności gospodarczej i zarobkowej mieszkańców na kolejne kilkadziesiąt lat. Angażuję się w rozmowy z zainteresowanymi inwestorami, z których kilku już podjęło decyzję o inwestycji na terenie Gminy Łomża. Za nimi przyjdą następni” - podkreślał Kłys. Z nadzieją mówił także o planach budowy nowej linii kolejowej w ramach CPK z budową portu intermodalnego na terenie gminy Łomża włącznie.

Okazuje się, że po 50 latach z działalności rolniczej dochód osiąga ok. 40% gospodarstw domowych, przy czym w dużej części łączą już z działalnością pozarolniczą.

„Na terenie Gminy Łomża zarejestrowanych jest już blisko tyle samo firm, ile jest gospodarstw rolnych” - podsumowywał. Liczne grono przedstawicieli biznesu i gospodarki obecne było na oficjalnej uroczystości. Osoby mieszkające na terenie Gminy Łomża, a kształtujący gospodarkę regionu uhonorowani zostali statuetką św. Wawrzyńca. Otrzymali je m.in. Anna i Robert Rytel (Ubojnia Rytel), Zbigniew Kalinowski (prezes OSM Piątnica), Leszek Krzyszkowiak (Zakłady Spożywcze BONA), Mirosław Jankowski (stok Rybno), czy Ewa i Radosław Florczyk (Uniglass).

Wójt Piotr Kłys mówił o inwestycjach i o „dziesiątkach milionów dofinansowania”, których realizacja ma potrwać przez najbliższe 2-3 lata. 

„Jako wójt wspaniałej gminy, o tysiącletniej historii, w poczuciu głębokiej wdzięczności, składam hołd wszystkim, którzy przyczynili się do obrony naszej tożsamości narodowej oraz tym, których patriotyzm wyrażał się w rzetelnym realizowaniu powierzonych funkcji i zadań”.

Na gali, której partnerem był Bank Gospodarstwa Krajowego, poza mieszkańcami Gminy, radnymi, duchownymi z terenu gminy, pracownikami urzędu i podległych jednostek, obecni byli także: ordynariusz łomżyński bp Janusz Stepnowski, bp Tadeusz Bronakowski, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, parlamentarzyści: Alicja Łepkowska Gołaś, Dariusz Piontkowski, Jarosław Zieliński, Marek Komorowski i starosta łomżyński Lech Szabłowski. W imieniu wicemarszałka Marka Olbrysia statuetkę św. Wawrzyńca odebrała żona Bogumiła. 

50 osób, które w sposób szczególny zasłużyły się umacnianiu i rozwijaniu wspólnoty otrzymało wyjątkowe pamiątki. „Statuetka św. Wawrzyńca jest symbolem trwania w wierze i pradawnej tradycji, utrzymywanej przez mieszkańców od ponad tysiąca lat”. Na wzór historycznej figury św. Wawrzyńca z kapliczki w Starej Łomży, Weronika Adamowska wykonała niezwykłą rzeźbę. Ceramiczna figurka wraz z podstawą tworzy 35cm statuetkę o wadze nieznacznie przekraczającej 1 kg. Rzeźby z ciemnobrązowej szamotowej gliny, poddawano specjalnej obróbce m.in. rzeźbienia, retuszowania, malowania, posypywania szkliwem ceramicznym i opiłkami miedzi trafiły także do kilkunastu przyjaciół Gminy Łomża. 

"Za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej" na wniosek wojewody podlaskiego Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył wójta Piotra Kłysa Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę. 

 

Foto: Wójt Gminy Łomża Piotr Kłys
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę