Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 03 marca 2024 napisz DONOS@

Pięknie tańczą mistrzowie Podlaskiego z Klubu Akat w Łomży

Ponad 400 par tancerek i tancerzy przyjechało do Piątnicy rywalizować o medale i puchary Grand Prix Polski i Mistrzostwo Województwa Podlaskiego. Na parkiecie hali sportowej, która wyglądała bardziej teatralnie, zawirowały piękne suknie dziewcząt jak wielobarwne rajskie ptaki i eleganckie fraki chłopców. Na najwyższym podium 2-krotnie stawała para 17-latków z KTT Akat w Łomży: Gabriela Filipkowska i Kacper Tunkiewicz, klasa taneczna A. Zdobyli 2 mistrzostwa Podlaskiego młodzieży: w tańcach standardowych i latynoskich, zaś 3. miejsce Grand Prix Polski w standardzie i 4. w latinie. Akatowe pary zdobyły nominacje na Mistrzostwa Polski, w tym Joanna Horoszewska i Wiktor Cekała za mistrzostwo w latinie, zaś 9 par uzyskało awanse do wyższej klasy tanecznej.

- Jesteśmy miło zaskoczeni  rekordową liczba ponad 840 uczestników i wielkim zainteresowaniem łomżyńskiej publiczności naszym tanecznym wydarzeniem – mówią główni organizatorzy święta tańca towarzyskiego i małżonkowie: Magdalena i Jacek Baczewscy. - Cieszymy się, że publiczność tak żywiołowo reagowała na występy wszystkich uczestników i do samego końca była prawie 100-procentowa frekwencja, pomimo że turniej skończył się przed 21. Pamiętajmy, że trwał aż dwa dni.

Mistrzowie radzą pokonać słabości w trudnych chwilach
Widzieliśmy, że wszyscy włożyli całe siły, aby zaprezentować umiejętności, które zdobywali wiele lat. W sobotę od godziny 11. zaczęła się XIX Dziecięca Gala Taneczna i Mistrzostwa Województwa Podlaskiego. W gali zaprezentowali się najmłodsi tancerze kategorii rekreacyjnych z województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego oraz mazowieckiego. W Mistrzostwach Województwa wzięli udział najlepsi tancerze z Podlaskiego, rywalizując o tytuł mistrzowski, a także zdobycie nominacji na Mistrzostwa Polski w marcu 2024. W niedzielę odbyło się Grand Prix Polski o Puchar Marszałka Województwa Podlaskiego, Starosty Łomżyńska, Prezydenta Miasta Łomży, Wójta Gminy Piątnica.

Do rywalizacji sportowej przystąpiły pary najwyższych klas tanecznych, np., z Warszawy, Gdańska, Wrocławia, Bydgoszczy, Łodzi, Białegostoku, Giżycka, Krosna, Olecka, Augustowa i Olsztyna. Po raz drugi zorganizowano w Piątnicy Grand Prix Polski par dorosłych i młodzieży, które są jednym z dwuetapowych systemów kwalifikacji do Mistrzostw Polski. W rywalizacji dorosłych w standardzie zwyciężyli: Agata Brychcy i Bartłomiej Szkutnik, Dance Project Warszawa; 2. m. - Karina Kujawa i Kamil Tarach, KTT Duet Warszawa; 3. m. - Aleksandra Kołodziej i Tomasz Depczyński, K-Studio Krosno. Zwycięscy Agata Brychcy i Bartłomiej Szkutnik tańczą razem od 11 lat, lecz startowali po raz pierwszy na łomżyńskim turnieju. On ma 31 lat, ona 30. Mistrzowie międzynarodowi adeptom tańca radzą: mnóstwo cierpliwości, dużo samodyscypliny, pokonanie słabości w trudnych chwilach.

Zaczynali trenować taniec jako 5-letnie dzieci
Takie sprawdzone rady od 9 lat stosuje w praktyce para 14-latków z Łomży: Joanna Horoszewska i Wiktor Cekała, którzy awansowali z klasy C do B w stylach: standardowym i latynoamerykańskim. - Taniec to zawracanie głowy za pomocą nóg – żartował podczas ceremonii otwarcia wicemarszałek Marek Olbryś, jednak nasza mistrzowska para nie tworzy relacji uczuciowej, tylko sportową. Kiedy Asia miała 5 lat, zaczęła za namową mamy chodzić na zajęcia do Akatu. Początkowo niechętnie, a po około pół roku z coraz większym zainteresowaniem. Wiktora, który chciał trenować w ŁKS jako piłkarz, wzorem starszego o prawie 3 lata brata, na zajęcia także namówiła mama. - Zgodziłem się i od pierwszego treningu z chęcią chodziłem na taniec – wspomina Wiktor Cekała. Rozmawiamy na końcu długiego korytarza, żeby nie słyszeć muzyki z sali, w takt której pary Klubu Akat wytańczyły miejsca medalowe i wyższe klasy taneczne, m.in., Julia Wierzbowska i Dawid Zabłocki awans do klasy B w stylu latynoamerykańskim (jeden turniej na podium i awans do B w standardzie) i Maciej Mieczkowski z Wiktorią Mańko awans do klasy B z latiny (wcześniej mieli B w standardzie). Jakie cechy ma Asia z I LO w Łomży, zdaniem Wiktora...? - ambitna, pracowita, wytrwała i uparta. A jaki jest Wiktor z SP nr 10 w oczach Asi? - również ambitny i pracowity. Asia bardzo lubi tańczyć tango i fokstrota oraz sambę i paso doble. Wiktor chętniej rusza do quickstepa i walca oraz jive'a i samby.

Joanna świetnie się uczy, a Wiktor zmienia charakter
Zasady turniejów wymagają perfekcji w 10 tańcach. Mistrzowie Podlaskiego mają treningi grupowe i własne w ROK, który współorganizował turniej: trenują sami po 2 – 3 godziny we wtorek i piątek, oraz po 2 godz. 15 minut w środę i czwartek z trenerami: Magdaleną Pardo-Baczewską i Jackiem Baczewskim. Intensywne i czasochłonne zajęcia taneczne nie przeszkadzają Asi dobrze się uczyć - pomagają zwiększyć pewność siebie i panować nad emocjami. Wiktor dostrzega pozytywne zmiany charakteru: dzięki tańcom stał się dojrzalszy i cierpliwy. 17-letniemu Sebastianowi Kozikowskiemu i jego rówieśnicy Aleksandrze Jadackiej zabrakło zaledwie kilku punktów, aby podwyższyć klasę z C do B w standardzie. Dobrego humoru nie stracił sympatyczny Krystian Kostecki: 17-letni uczeń Technikum Elektrycznego ZSMiO nr 5 z Łomży ma klasę B w standardzie i łacinie, zatem marzy o klasie A, jednak zdobył 3. miejsce w mistrzostwach Podlaskiego z 15-letnią Dominiką Khamenko z Ukrainy, z którą tańczył od niedawna.

Duże emocje wywoływała kategoria Grand Prix Polski, gdyż przyjechały pary z najwyższej międzynarodowej klasy S. Iwona Pavlović, zwana Czarna Mambą, prowadziła kulturalnie, niebanalnie i z humorem turniej, na którym gościli, m.in.: starosta Powiatu Łomżyńskiego Lech Szabłowski; Artur Wierzbowski – wójt Gminy Piątnica; Jarosław Cholewicki – dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury; posłanka PO Alicja Łepkowska-Gołaś; poseł PSL Stefan Krajewski, który od 2016 r. kibicuje tancerkom i tancerzom, podziwiając co roku ich profesjonalne przygotowanie sportowe i kondycję, oraz gratulując zdolności organizacyjnych ROK i KTTS Akat, który w 1989 założyli jako KTT Akat, przez zgłoszenie do Polskiego Związku Tanecznego: Joanna Pierzchała i Jacek Baczewski. Sędzią głównym grona 17-orga sędziów był uważny Tomasz Dorosz z Warszawy. KTTS Akat zorganizował turniej po raz 27., natomiast po raz 15. w hali w Piątnicy.

Mirosław R. Derewońko
tel. red.  696 145 146

 

Foto:
Foto: Po prawej: Dominika Khamenko i Krystian Kostecki z KTTS Akat Łomża
Foto:
Foto: 2. miejsce: Julia Wierzbowska i Dawid Zabłocki z KTTS Akat Łomża
Foto: 3. miejsce: Julia Wierzbowska i Dawid Zabłocki z KTTS Akat Łomża
Foto:
Foto: Iwona Pavlović,
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Współzałożyciel KTT Akat Jacek Baczewski z najmłodszymi tancerzami
Foto: Lech Szabłowski, Marek Olbryś, Artur Wierzbowski, Iwona Pavlović
Foto: Mistrzowie Podlaskiego (latina, juniorzy starsi): Joanna Horoszewska i Wiktor Cekała, KTTS Akat Łomża
Foto: 3. miejsce (standard i latina): Dominika Khamenko i Krystian Kostecki z KTTS Akat Łomża
Foto: 4. miejsce w stylu standardowym: Aleksandra Jakacka i Kozikowski Sebastian, KTTS Akat Łomża
Foto: Jacek i Magdalena Baczewscy gratulują zwycięzcom Grand Prix Polski w Piątnicy
Foto: Grand Prix Polski: Agata Brychcy i Bartłomiej Szkutnik, Dance Project Warszawa
Foto: Agata Brychcy, Joanna Horoszewska, Wiktor Cekała, Bartłomiej Szkutnik
Foto: Julia Wierzbowska i Dawid Zabłocki

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę