Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 02 marca 2024 napisz DONOS@

Koncertowo-artystyczny weekend

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

Spotkanie autorskie pisarza pochodzącego z Łomży. Dwudniowa gala taneczna. Otwarcie wystawy wybitnego artysty, urodzonego w Wysokiem Mazowieckiem. Koncert trzech punkowych zespołów, a do tego dwudniowy festiwal jazzowy, podczas którego zagra jeden z najwybitniejszych gitarzystów na świecie oraz wielu innych znakomitych jazzmanów. Część imprez nakłada się na siebie, tak więc trzeba będzie wybierać, ale jest z czego.

W piątkowy wieczór Muzeum Północno-Mazowieckie zaprasza na spotkanie autorskie Mariusza Nowika. Pochodzący z Łomży dziennikarz, pisarz i historyk będzie promować swą najnowszą książkę „Krwawe dożynki 1943”. To fabularyzowany reportaż, przybliżający szczegóły jednej z największych niemieckich zbrodni podczas II wojny światowej, masowej egzekucji 42 tysięcy więźniów obozów koncentracyjnych, która trwała zaledwie dwa dni. Wśród zamordowanych nie brakowało również mieszkańców Łomży i okolicznych miejscowości, a relacje tych, którzy cudem ocaleli autor przytacza w książce. Będzie to pierwsze spotkanie autorskie Mariusza Nowika w Łomży, nie zabraknie więc tematów związanych z jego wcześniejszymi książkami: „Zagłada Żydów na ziemi łomżyńskiej” oraz „Palmiry. Zabić wszystkich Polaków”, która wraz z „Krwawymi dożynkami 1943” będzie dostępna w sprzedaży. Hala Kultury, godzina 18:00, wstęp wolny.

W sobotę o godzinie 11:00 rozpocznie się dwudniowy turniej taneczny  Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży oraz Klubu Tańca Towarzyskiego AKAT. Pierwszego dnia odbędą się: XIX Dziecięca Gala Taneczna o Puchar Wójta Gminy Piątnica oraz Mistrzostwa Województwa Podlaskiego. W bloku I o 11:00 zaprezentują się solistki klas H i G do 13 lat. BLOK II (13:30) to występy solistek klas F, G i H w wieku 8-15 lat, a finałem tej części imprezy będzie taneczny pokaz 6-8 latków z KTT AKAT. Finałowy blok rozpocznie się o godzinie 16:00 i będą to Mistrzostwa Województwa Podlaskiego z udziałem zawodników wszystkich kategorii wiekowych. 

W niedzielę o 10:00 rozpocznie się XXVII Ogólnopolski Turniej Tańca Sportowego o Puchar Marszałka Województwa Podlaskiego Starosty Łomżyńskiego i Prezydenta Miasta Łomża. W bloku I wystąpią 10-15-latkowie klas C-E. W drugim, który wystartuje o 13:00, dzieci i młodzież, również w różnych klasach. Blok III (17:30), obejmujący występy 14-15-latków w klasach A-C oraz dorosłych ST/LA, poprowadzi Iwona Pavlović; odbędą się też pokazy taneczne KTT AKAT. Hala sportowa w Piątnicy, bilety w cenie 30 zł, na dzień pierwszy bilet dla jednej osoby przy stoliku 60 zł, na drugi 80 zł. 

W sobotę o godzinie 12:00 w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego (Długa 13) zostanie otwarta wystawa „Liryczne światy Konrada Srzednickiego”. Konrad Srzednicki (1894-1993) to jeden z najwybitniejszych polskich malarzy i grafików, wykładowca warszawskiej oraz krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, a jego pierwsze lata życia były związane z ziemią łomżyńską. „Mistrzostwo osiągnął w litografii, która, jak wspominał, pozwalała mu na malarskie interpretowanie tematu. Bliski był mu także wklęsłodruk, czego przykładem są liczne akwaforty, suchoryty i miedzioryty w imponującym dorobku artysty. Przygotowując matryce nieustannie eksperymentował, w niezrównany sposób wzbogacając gamę możliwości warsztatowych i wyrazowych grafiki. Nie ograniczał się w wyborze tematów, choć miał swoje ulubione, jak wspomnienia z dzieciństwa i podróży, motywy marynistyczne i sportowe, świat kobiet, konie” informują organizatorzy. Grafiki, rysunki, obrazy, druki artystyczne i dokumenty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów łomżyńskiego historyka i miłośnik sztuki Sławomira Zgrzywy, a udział w wernisażu zapowiedziała żona artysty Danuta Srzednicka. Wstęp wolny.  

W sobotni wieczór znajdzie się też coś dla miłośników punka/hardcore'a. W  klubie POpArt MDK-DŚT odbędzie się koncert „Anakolut soundz gig #4”, inicjatywa krakowskiego promotora i miłośnika muzyki niezależnej. Zagrają: bardzo znani Eye For An Eye (Bielsko-Biała), Dépit (Białystok/Mońki) oraz KMKZ (Ostróda/Morąg). Początek o 18:00, bilety w cenie 40 zł, ulgowe dla osób poniżej 18 roku życia 30 zł do nabycia przed koncertem. 

Dwudniowy XVI Novum Jazz Festival rozpocznie się w sobotę o godzinie 19:00. Jako pierwsze zaprezentują się zwyciężczynie ubiegłorocznego konkursu Nowa Nadzieja Jazzu. Kwartet K S-P Project gitarzystki basowej i kontrabasistki Katarzyny Schmidt-Przeździeckiej zaprezentuje autorski materiał liderki. Podobnie będzie w przypadku kwartetu wokalistki Irki Zapolskiej, która wykona materiał ze swej autorskiej płyty „Perception Of Preception”. Na finał zagra Sławek Pezda Quartet. Zespół zaprezentuje program oparty na płycie „Tribute To Tenor Legends”, będącej hołdem dla najwybitniejszych tenorzystów w historii jazzu, takich mistrzów jak John Coltrane, Sonny Rollins czy Wayne Shorter. Ten jazzowy wieczór zakończy jam session w restauracji Retro. 

W niedzielę muzyczne emocje rozpoczną się już o 11:00, dzięki konkursowi młodych wykonawców. Przed międzynarodowym jury wystąpi ich 14., a będzie im akompaniować znakomita sekcja w składzie: Mateusz Gawęda, Wojciech Szwugier i Grzegorz Pałka.

Finał drugiego dnia festiwalu odbędzie się o godzinie 19:00, obejmując ogłoszenie wyników konkursu i krótki występ zwycięzcy oraz dwa koncerty. Jako pierwszy zaprezentuje się Alec Orea Quintet, który tworzą wyśmienici muzycy z Brazylii i z Polski. Finał to koncert zespołu gitarzysty Mike'a Sterna, jednej z największych gwiazd światowego jazzu. Będzie można go usłyszeć w kwintecie, tworzonym przez jego żonę, bardzo cenioną gitarzystkę Leni Stern oraz doskonale znanych w Łomży, światowej klasy muzyków: gitarzystę Rafała Sarneckiego, basistę Piotra Lemańczyka i perkusistę Adama Golickiego. Wszystkie festiwalowe wydarzenia, poza jam session, odbędą się w auli Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Łomży (Plac Jana Pawła II 1, wejście obok pomnika papieża). Bilety można kupić w siedzibie organizującego festiwal Radia Nadzieja w Dziale Reklamy i Promocji, w godzinach 9:00-15:00 oraz przed koncertami. Normalny na jeden dzień kosztuje 60 zł, ulgowy 50 zł. Karnet na dwa dni: 100 zł (normalny), 80 zł (ulgowy). 

Wojciech Chamryk

 

240206081801.gif

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę