Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 05 czerwca 2024 napisz DONOS@

Okrągły rok ze Znanymi Zmarłymi Łomży

Główne zdjęcie
Cmentarz przy ul. Kopernika w Łomży (fot. Marek Maliszewski)

„Puste miejsce nie zapełni się...” - śpiewał swoją balladę Dariusz Gałczyk (+ 44 l.), który odszedł z tego świata przed 13 laty. Czy puste po Nim miejsce na scenie poetyckiej i muzycznej Łomży przez ten czas się zapełniło? - Czytelniczki i Czytelnicy 4lomza.pl mogą oceniać sami w Dniu Wszystkich Świętych i Zaduszki Anno Domini 2023. Pozostało niejedno puste miejsce w sercach najbliższych i przyjaciół oraz w placówkach, instytucjach i organizacjach Łomży. Kogo żegnaliśmy w ciągu roku?

Trenerka siatkówki Teresa Dąbrowska (+ 82) zmarła w listopadzie 2022 r. W pamięci uczennic „Medyka” zapisała się jako wspaniała nauczycielka i trenerka. Do końca życia odwiedzały Ją z pomocą. Pod Jej kierunkiem drużyna „Medyka” osiągała wyniki i odnosiła sukcesy w siatkówce.

W grudniu 2022 r. zmarła Zofia Tyszka (1932-2022), emerytowana nauczycielka, członkini ZNP i harcerka, która była instruktorem Związku Harcerstwa Polskiego i prowadziła drużyny harcerskie. 

17. grudnia 2022 r., zginęła 30-letnia lekarka Magdalena Łuba, pracująca w Izbie Przyjęć Szpitala Wojskowego Instytutu Medycznego - Państwowego Instytutu Badawczego w Legionowie. - Była wspaniałym medykiem, osobą wielkiego ducha i serca – wspominano Absolwentkę I LO w Łomży. 

Ksiądz Tadeusz Śliwowski (+ 77) zmarł po południu w domu księży emerytów 31. grudnia 2022 r., po śmierci papieża Benedykta XVI. Ks. Śliwowski był kanclerzem Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej od 1986 do 2015. Kanclerz odpowiada za redakcję pism biskupów i wszystkie dokumenty Diecezji.  

Maria Szarowska zmarła w styczniu 2023 r. Po studiach w SGGW przez 42 lata uczyła w „Wecie” w Łomży. Znakomita nauczycielka przedmiotów zawodowych w Technikum Weterynaryjnym, o której profesjonalizmie i skromności z uznaniem wyrażali się dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie.

Henryk Łepkowski zmarł w wieku prawie 84 lat. Przez wiele lat pracował w Urzędzie Powiatowym w Łomży, Urzędzie Miejskim w Łomży i przez 21 lat od 1983 r. w Urzędzie Skarbowym w Łomży.   

Bardzo ceniony przez pacjentów lekarz ortopeda Dariusz Kapica (+ 34) ze szpitala w Łomży zmarł tragicznie 29. stycznia w wypadku, gdy zginął też szef powiatowych struktur PSL Tomasz Jakacki. 

W lutym zmarła brakarka w Zakładach Bawełnianych „Narew” Halina Szymajda (1934-2023). Mieszkańcy Osiedla Bawełna i Osiedla Maria lubili pogodną emerytkę. Wielu doświadczyło nieraz pomocy w zdrowiu i chorobie. Regularnie odwiedzała emerytowanych pracowników ŁZPB Narew. 

Malarz, scenograf Teatru Lalki i Aktora w Łomży, fotograf Przemysław Karwowski (+ 65) zmarł w lutym. Był twórcą wszechstronnym, obdarzonym wielkim talentem, i człowiekiem z wrażliwością na zło w życiu, samorządzie, polityce. Artysta „tworzył dzieła na najwyższym poziomie, doceniane przez znawców i podziwiane przez odbiorców”. To Autor projektów ok. 60 scenografii teatralnych.  

Wysoko ceniona za kompetencję i zasady nauczycielka geografii Krystyna Nicewicz (+ 95) zmarła w marcu. W latach 60. i 70. uczyła w (nieistniejącej) Szkole Podstawowej nr 3 imienia gen. Karola Świerczewskiego na Osiedlu „Walter”, gdzie wybitnym uczniem był Karol Konopka (1963 – 1994).

Również w marcu zmarła Claudia Jankowska (+ 64), wieloletnia nauczycielka języka niemieckiego w Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych w Łomży i od 1985 r. w Szkole Drzewnej w Łomży.

Radny Łomży Jan Olszewski (1948-2023) zmarł w marcu. Pracował w jednostkach gospodarczych województwa łomżyńskiego, w infrastrukturze, m.in., przy budowie dróg. W latach 2007-2011 był dyrektorem Zarządu Dróg Powiatowych. Przewodniczył także Radzie Miejskiej w Łomży w 2019 r. 

Krystyna Michalczyk-Kondratowicz zmarła w czerwcu. Była prokuratorem okręgowym w stanie spoczynku. Otrzymała najwyższe wyróżnienie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, które byłej prezes Oddziału TPZŁ w Łomży 19. listopada 2022 nadało tytuł Honorowego Członka TPZŁ.

Feliks Babiel (1927-2023) także zmarł w czerwcu. Miał zaledwie 14 lat, gdy z mamą, tatą i trójką rodzeństwa został wywieziony na 4 i pół roku zsyłki do Kazachstanu, na Syberię, od 1941 do 1945. Doświadczony cierpieniem Sybirak opisał trudy życia na Syberii w opowieści „Garnuszek nadziei”.

W czerwcu zmarł także Stanisław Ochmański, aktor, reżyser i dyrektor teatrów lalkowych, jeden z założycieli Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA. Stanisław Ochmański (1929-2023) był twórcą przed 30 laty „Ludowej szopki polskiej” i kilku spektakli dla dzieci w łomżyńskim Teatrze. 

Janinę Osewską (1955-2023) znali w Łomży miłośnicy poezji, uczestnicy konkursów literackich, nauczyciele języka polskiego i bibliotekarze. Wielokrotnie od 2000 r. gościła w Miejskiej Bibliotece Publicznej jako uczestniczka, laureatka, a po latach juror Czerwcowego Konkursu Jednego Wiersza.

Miesiąc później we wrześniu zmarła 68-letnia radna Alicja Konopka. W Radzie Miejskiej Łomży zasiadała nieprzerwanie od 1994 r., gdzie pełniła funkcje: wiceprzewodniczącej i przewodniczącej.

Doktor Marian Czerski (1949-2023), powiatowy lekarz weterynarii od 2002 do 2017 r. zmarł także we wrześniu. Pasjonował się końmi, znał się na ujeżdżaniu i umiał malować obrazy. Doktor działał w Północno-Wschodniej Izbie Lekarsko-Weterynaryjnej i Krajowej Izbie Lekarsko-Weterynaryjnej.

Stanisław Grodzki (1937-2023) zmarł 28. października. Po aplikacji sędziowskiej i radcowskiej pracował w rozlicznych instytucjach, m.in., przez 12-lat był prezesem Samorządowego Kolegium Odwoławczego w latach 1995 - 2007 oraz 50 lat w Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej.

 

Od 1. listopada 2022 roku w niejednej rodzinie zmarł Ktoś, o kim w tym wspomnieniu nie ma ani słowa, a kto również zasłużył na miłość, wdzięczność i pamięć serdeczną najbliższych, przyjaciół i znajomych. Puste miejsce w sercu po Tej Osobie może wypełni wspomnienie, rozmowa, modlitwa.

Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę