Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Kardynał Wyszyński jest patronem Powiatu Łomżyńskiego

Rada Powiatu Łomżyńskiego jednomyślnie (17 głosami za) ustanowiła Patronem Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego podczas uroczystej sesji w sali Filharmonii Kameralnej w Łomży. Z tej okazji około 150 gości z Polski, Niemiec i Łotwy wysłuchało fragmentu przemowy Prymasa 1000-lecia, jaką wygłosił 5. kwietnia 1970 r. w Katedrze. Oprócz samorządowców i posłów, w sesji uczestniczyli krewni Stefana Wyszyńskiego: Grażyna i Andrzej Karp (ze strony matki) i Agnieszka i Sylwester Kuczyńscy (ze strony ojca). Znad sceny przez 3 godziny spoglądał na nich wujek, który dwa lata temu został błogosławionym, zaś od 28. maja 2023 r. jest patronem powiatu łomżyńskiego.

Inicjatorem nadania powiatowi patrona był starosta łomżyński Lech Szabłowski, który witał gości, m.in., wiceministra rolnictwa Lecha Kołakowskiego, wiceprezydenta Łomży Andrzeja Garlickiego, wójtów i radnych powiatu łomżyńskiego i ostrołęckiego oraz samorządowców z Bawarii i Daugavy. Lista przedstawicieli służb mundurowych i środowisk, TPZŁ i uczelni, była długa. Starosta mówił, że w tejże sali konferencyjnej Rada Powiatu obradowała, gdy istniał Urząd Wojewódzki w Łomży, a po gruntownej przebudowie należy do Filharmonii jako instytucji Miasta Łomża. Na scenie, którą zdobiło 7 okazałych, biało-czerwonych kompozycji z kwiatów, królował portret Kardynała Stefana. - Pracowitość i gospodarność to cechy dziedziczone pokoleniowo – mówił starosta o mieszkańcach płn.-wsch. Mazowsza, gdzie osadnictwo sięga początków państwa polskiego. - Z dalekich miejsc w realizacji wydatków powiat łomżyński w ciągu ostatnich 2 lat podniósł się 107 miejsc do góry. W 6. kadencji pojawiły się „możliwości, stworzone przez rząd, m.in., programy FRDS, FIL, Polski Ład”. W jednym z rankingów za 2022 r. jest łomżyński na 15. miejscu wpośród 314 powiatów w Polsce.

Pracowitość i gospodarność tubylców starosta połączył z przykładem „niezapomnianego Prymasa”, który odróżniał wolność wewnętrzną od pozorów wolności: niewolnictwa wobec nauki, technologii, światopoglądów. Starosta wyraził życzenie radnych, „by Prymas czuwał nad nami w dzisiejszym, wymagającym świecie”. - Prymas nie narzekał i nie tracił nadziei, że z każdej sytuacji jest wyjście...

 

Siadał w Rzymie obok sześciu Murzynów

Marek Zając, autor książki „Kwiatki Stefana Wyszyńskiego”, opowiadał o znaczących epizodach z życia Prymasa, ukazujących go w świetle urzędu prymasa i prywatnie: mąż opatrznościowy, wielki książę Kościoła, niekoronowany król Polski, interrex – oto niektóre z określeń. Anna Rastawicka z Rzymu przekazała życzenia uczestnikom sesji, zapewniając, np., że „Prymas był wielkim Polakiem, bo wpierw był wielkim człowiekiem”. Red. Zając ukazał wielkość myśli na przykładzie 2. czerwca 1979 r. podczas mszy Jana Pawła II na Placu Zwycięstwa, gdy Kardynał myślał o przedwojennych „zmaganiach z ruskimi”, jakie chłopcy stoczyli na placu, na górze żwiru, podczas budowy cerkwi. Rok później narodziła się „Solidarność”, 10 lat później były wybory 4. czerwca i niekomunistyczny premier Tadeusz Mazowiecki. Narodzinom refleksji Kardynała służyły doświadczenia i obserwacje, np. września 1939: wojsko było rozbite, sztukasy pikują, ludzie w panice uciekają przed Niemcami, a w okolicy Dęblina chłop sieje zboże, by w spichlerzu nie spłonęło, tylko wyrosło i komuś służyło. Wyszyński w 1929 r. na studiach w Rzymie demonstracyjnie na wykładach siadał obok Murzynów „bo tam nikt nie chciał siadać”, ze studiujących w Angelicum katolicką naukę społeczną 40 księży... Zdaniem red. Zająca, Prymas był „idealnie integralny”: w to samo wierzył, co mówił i miał odwagę czynić. J. Stalin w Moskwie ponoć miał sugerować B. Bierutowi, żeby z Prymasa zrobił komunistę.

Przeciwstawiał się komunistom w Polsce

Piorunujące wrażenie zrobiła przemowa sprzed 53 lat, jakiej nagranie przygotowali organizatorzy. W 42. rocznicę śmierci Prymas Wyszyński mówił jak żywy 5. kwietnia 1970 r. w Katedrze. Zdjęcie nad sceną i postać z portretu na scenie milczały, radni za stołami: prezydialnym z przewodniczącym Janem Kuczyńskim i obrad ze starostą Lechem Szabłowskim też milczeli, a zamyślona publiczność usłyszała od Błogosławionego, że zawsze gdy jest w Łomży, to wraca do wspomnienia osobistego, jak był w latach 1915 – 1917 gimnazjalistą, mieszkał na stancji przy Krzywym Kole, stał w samym kącie Katedry, gdzie wyprosił powołanie kapłańskie, z którym się ukrywał. Narodziny i chrzest w Zuzeli, bierzmowanie i mogiła matki w Andrzejewie, szkoła w Łomży – to pozwalało powtórzyć: „Pozostałem łomżyniakiem z krwi i kości” i „Łomżyniak wykonsekrował łomżyniaka”, gdyż bp M. Sasinowski to 38. konsekrowany do 1970. przez Prymasa. Radny Sławomir Dębek odczytał dekret o zatwierdzeniu 12. kwietnia 2023 patrona przez papieską dykasterię ds. kultu bożego i dyscypliny sakramentów, na co wcześniej w marcu zgodę wydał bp Janusz Stepnowski, o co poprosili: starosta Szabłowski i wicestarosta Maria Dziekońska w imieniu Rady Powiatu i własnym. Uzasadnienie jest pełne przywołań historycznych, m.in., z wypowiedzi Jana Pawła II, że bez Prymasa Tysiąclecia nie byłoby na Stolicy Piotra papieża Polaka od 1978 do 2005 r. Opinie o niezłomnym duchu Kardynała były w powszechnym obiegu od uwięzienia w 1953 r. za przeciwstawianie się władzy komunistów. 

Ojciec narodu z dziećmi wolności

Książka red. Marka Zająca natchnęła do działania i pisania wicestarostę Marię Dziekońską, której wydawnictwo otrzymali w prezencie uczestnicy XXXIX sesji w Filharmonii. 300-stronicowe dzieło z wycinkami prasowymi i zdjęciami archiwalnymi nosi tytuł „Jesteśmy dziećmi wolności” i stanowi – jak określiła Autorka – syntezę działalności Prymasa po II wojnie światowej, z uwzględnieniem zwłaszcza okresu uwięzienia Prymasa od 1953 do 1956. Około 1/4 dzieła poświęcono materiałom, dokumentującym związki z Łomżą i Ziemią Łomżyńską. Autorka ciekawie, w urozmaicony sposób prowadzi rozważania biograficzne, przetykając je relacjami sprzed 70 lat, refleksjami, odnoszącymi  się do ówczesnej kondycji Kościoła, sytuacji Ojczyzny, niedoli człowieka. - Nasza wolność została okupiona niezwykłym trudem – mówiła Pani Dziekońska, o której prof. dr hab. Dariusz Rott z UŚ z Katowic pisał z powagą: „z ogromną pasją omówiła życie i dzieło bł. Stefana kard. Wyszyńskiego”.

Uroczystość wypowiedziami i wspomnieniami o Kardynale wzbogacili: przedstawiciel Konfraterni Literackiej z Warszawy; senator PiS Marek Komorowski (staroście ofiarował flagę RP od premiera Mateusza Morawieckiego, medal z orłem senackim od siebie); poseł PiS Jarosław Zieliński; poseł PiS Kazimierz Gwiazdowski odczytał list od prezesa partii PiS J. Kaczyńskiego (medale sejmowe). Gratulowali zacnego patrona delegaci z samorządów w Niemczech i w Łotwie. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski gratulował staroście i radnym powiatu przejawu odwagi: odwołali się w osobie patrona do wartości katolickich „w drodze do dobrych celów”, zaś Marii Dziekońskiej pogratulował wartościowej publikacji. Po sesji część zebranych udała się na mszę św. do Katedry, przy której stoi pomnik Kardynała Wyszyńskiego (1901 – 1981), który ma tablicę na budynku ZNP przy Dwornej.

 

Mirosław R. Derewońko

tel. red. 696 145 146

 

Niezłomny Prymas Tysiąclecia wystawą przypomniany

Koncert gospel dla kardynała Wyszyńskiego

Powiat Łomżyński w hołdzie Prymasowi

Kto będzie patronem Powiatu Łomżyńskiego...?

Stefek Wyszyński patrzy z tablicy na Dworską

Kard. St. Wyszyński: „właśnie tutaj, w Łomży, kształtowało się moje powołanie kapłańskie”

http://katedra.4lomza.pl/archiwum/prymas.htm

 

fwpn-1.jpg

240308092554.png
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę