Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Powiat Łomżyński w hołdzie Prymasowi

Główne zdjęcie
Wicestarosta Maria Dziekońska, dyrektor Michalina Jankowska z Instytutu Prymasowskiego w Warszawie, starosta łomżyński Lech Marek Szabłowski

Błogosławiony Kardynał Stefan Wyszyński został Patronem Powiatu Łomżyńskiego. Uroczystości w hołdzie wielkiemu Polakowi i Synowi Ziemi Łomżyńskiej rodem z Zuzeli zaczęły się prelekcją Michaliny Jankowskiej, dyrektor Instytutu Prymasowskiego, oraz pokazem filmu biograficznego w Kinie Millennium w Łomży. W hallu wejściowym i na 2 piętrach Starostwa Łomżyńskiego otwarto wystawę około 20 dużych zdjęć z trzech oficjalnych wizyt Prymasa Tysiąclecia w Łomży: w 1966 roku, 1970 r. i 1975 r. z fragmentami mądrych i pamiętnych słów Błogosławionego Łomżyniaka.

Przypomnijmy drogę do ustanowienia Patrona Powiatu Łomżyńskiego. Starosta Lech Szabłowski przedstawił pomysł osobom z Zarządu Powiatu Łomżyńskiego. Później radni w uchwale z 8. lutego wyrazili wolę ustanowienia Patrona Powiatu Łomżyńskiego, a jej wykonanie powierzyli Zarządowi, aby Patronem łomżyńskim był duchowy i moralny przywódca narodu polskiego. 15. lutego 2023 r. starosta Lech Szabłowski z wicestarostą Marią Dziekońską przekazali prośbę biskupowi Januszowi Stepnowskiemu. Ordynariuszowi podobała się inicjatywa Powiatu, dlatego zapewnił o jej poparciu w Stolicy Apostolskiej. Aprobatę wyraziła dykasteria ds. kultu bożego i dyscypliny sakramentów.  

Kardynał Wyszyński nazywał siebie łomżyniakiem
Salę Millenium wypełniał tłum gości oficjalnych i młodzieży ze Szkoły Podstawowej imienia Kard. Wyszyńskiego z Dobrzyjałowa i I LO im. Kościuszki z Łomży. Starosta najpierw zadbał, aby każdy miał wygodne miejsce. W krótkiej przemowie przybliżył postać Patrona oraz uroczystości. 28. maja przypada rocznica śmierci Kardynała (1901-1981) i tego dnia w Filharmonii Kameralnej będzie o godz. 13. uroczysta sesja Rady Powiatu Łomżyńskiego. Wcześniej o 10. w Muzeum Diecezjalnym - wystawa o Kardynale; o 16. - msza w Katedrze, do której w latach 1915-1917 przychodził modlić się Stefek jako uczeń gimnazjum; o 20.30 – spektakl „Non possumus” w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Przy okazji dodajmy, że 26. maja o godz. 19. w kościele Krzyża św. z koncertem w hołdzie  Prymasowi Tysiąclecia wystąpi śpiewająca Beata Bednarz. 25. czerwca, w niedzielę, odbędzie się spotkanie autorskie w Muzeum Przyrody Dworze Lutosławskich. Autorka opracowania pt. „Jesteśmy dziećmi WOLNOŚCI” (z kazaniami łomżyńskimi) Maria Dziekońska przybliży osobę i nauki Kardynała.

Starosta Szabłowski przypomniał młodzieży, że Kardynał Wyszyński, który nieraz nazywał siebie łomżyniakiem, pochodził ze wsi Zuzela niedaleko Andrzejewa i został za działalność społeczną w interesie Polski odznaczony Orderem Orła Białego (pośmiertnie, 1994 r.). - To nie jest lekcja religii, ale lekcja wychowania obywatelskiego, historii i patriotyzmu – stwierdził starosta. Powitał malarkę Teresę Adamowską, której obraz przedstawiający Kardynała Wyszyńskiego zostanie poświęcony i umieszczony w sali konferencyjnej Starostwa Łomżyńskiego. Patron pobłogosławi obradom Rady.

Wiara, maryjność i szacunek dla każdego człowieka
Jak najlepsze wrażenie zrobiła prelegentka Michalina Jankowska, która w Łomży gościła pierwszy raz w życiu. Przedstawiła siebie jako należącą do wspólnoty życia konsekrowanego i nauczycielkę klas 1, 2, 3. Dyrektor Instytutu Prymasowskiego w Warszawie przemawiała także po raz pierwszy w kinie, ale gdyby ktoś o tym nie wiedział, nie pomyślałby, że to debiutantka. Spójne wystąpienie zostało wcześniej w szczegółach przemyślane, przekazane płynnie i nienaganną polszczyzną, zatem słuchanie barwnej opowieści mogło ok. 200 ludziom sprawić przyjemność poznawczą i estetyczną.

Michalina Jankowska zaproponowała, aby traktować kardynała jako przewodnika po drodze życia. Błogosławiony wielki Polak przeprowadził Kościół i Naród przez rok Millennium Chrztu Polski i obronił wiarę w Chrystusa w czasach komunizmu. Wychował się w domu religijnym i doświadczył modlitwy rodziców. Prymas siłę do poprowadzenia Kościoła w Polsce przez 33 lata (1948-1981) czerpał z wiary. Zasłużył na wielkie uznanie Jana Pawła II, który w październiku 1978 r. mówił, że „Nie byłoby tego Papieża Polaka, który dziś pełen bojaźni Bożej, ale i pełen ufności rozpoczyna nowy pontyfikat, gdyby nie było twojej wiary, niecofającej się przed więzieniem i cierpieniem, twojej heroicznej nadziei, twego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła”.

W domu Wyszyńskich były dwa obrazy Matki Bożej: Ostrobramskiej, bliższy mamie, i Jasnogórskiej – bliższy tacie, więc Pani Jankowska z uśmiechem przywołała dylematy młodego Stefka, który nie wiedział, która z nich zna lepiej matematykę, żeby mu pomóc przed sprawdzianem. Przywołała ważną współpracownicę Kardynała, polonistkę po UW Marię Okońską (1920-2013), swoistego „sekretarza” od 1942 r. W jej obecności Kardynał uwięziony w Komańczy składał Jasnogórskie Śluby Narodu, w czasie gdy 26. sierpnia 1956 r. w Częstochowie ślubowało ok. miliona wiernych. - Opowiadała, że Prymas był siny ze zmartwienia, ponieważ nie uzyskał porozumienia z władzami PRL, dlatego powiedział jej: „Wszystko postawiłem na Maryję” - dowiedzieli się o sile zaufania słuchacze. Mogli też wiedzieć o Millennium Chrztu Polski 3. maja 1966, co władze świętowały jako Tysiąclecie Państwa Polskiego.

Prymas Tysiąclecia w Katedrze i na Dwornej w Łomży
Pani Jankowska przytaczała epizody, np. jak personel Prymasa przy ul. Miodowej miał przykazane, że każdy odwiedzający, ważny, duży czy mały, ma zostać przyjęty i każdemu trzeba odpisać na list. Kiedyś Prymas współczuł dziewczynce, która niosła na barana chłopca, że to ciężar. „To nie ciężar, to mój brat” - odpowiedziała Prymasowi. Prelegentka w ludzkim podejściu dostrzegła istotną treść nauczania Kardynała Wyszyńskiego, którego przypominały setki zdjęć (jak zakładki do książek) dla uczestników z myślami z ABC Społecznej Krucjaty Miłości na odwrocie. Powiat Łomżyński wydał komplet 8 Błogosławieństw z portretem młodego Prymasa i komentującymi cytatami od Kardynała.

W Starostwie Łomżyńskim przy Szosie Zambrowskiej otwarto wystawę ok. 20 zdjęć i wypowiedzi Kardynała, jakie w archiwum Kurii odnalazł ks. Tomasz Grabowski. Dzięki niemu, możemy ujrzeć lud, Prymasa Tysiąclecia i biskupa M. Sasinowskiego na uroczystościach w Katedrze i na Dwornej.

Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146

 

Kto będzie patronem Powiatu Łomżyńskiego...?

Stefek Wyszyński patrzy z tablicy na Dworską

Beatyfikacja Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Relikwia Błogosławionego Stefana Wyszyńskiego w Łomży

Upragniona beatyfikacja Łomżyniaka z krwi i kości

Kard. St. Wyszyński: „właśnie tutaj, w Łomży, kształtowało się moje powołanie kapłańskie”

Foto: Wicestarosta Maria Dziekońska, dyrektor Michalina Jankowska z Instytutu Prymasowskiego w Warszawie, starosta łomżyński Lech Marek Szabłowski
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę