Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 05 czerwca 2023 napisz DONOS@

„Kurpiowska Majówka u Stacha” w rocznicę śmierci chwalebnej bohatera kurpiowskiego

Leśna polana w Lesie Jednaczewskim, przy granicy rezerwatu Rycerski Kierz, to miejsce domniemanego pochówku Stacha Konwy. Według tradycji był przywódcą Kurpiów, którzy w 1733 roku stanęli po stronie Stanisława Leszczyńskiego, rywalizującego z Augustem III o koronę króla Polski. W „Encyklopedii Orgelbranda”, wydanej w 1864 roku, zapisano: „na czele tego ludu stał wtedy Kurp Konwa, wodzem od nich wybrany. Ten w licznych walkach z rossyjanami dał dowody wielkiego męstwa i zdolności. W lesie Jedynaczewskim, o pół mili od Łomży, pokazują do dziś dnia mogiłę w miejscu, gdzie wykrudowana łąka nosi nazwę Rycerki, pod którą spoczywają zwłoki tego wodza Kurpiów poległego w bitwie z rossyjanami”

W 1922 roku, dzięki staraniom Adama Chętnika, za środki ze zbiórki publicznej, na polanie w Lesie Jednaczewskim, przy granicy rezerwatu Rycerski Kierz, stanął pomnik bohatera kurpiowskiego. Został wykonany z kilkusetletniej barci sosnowej według projektu Rudolfa Macura, architekta z Ostrołęki. Wyrzeźbiono w niej figurę Chrystusa Frasobliwego, wycinanki kurpiowskie oraz napis: „Tu spoczywa bohater kurpiowski Stach Konwa zginął śmiercią chwalebną w r. 1733”.

W tym roku przypada zatem 290. rocznica chwalebnej śmierci Stacha Konwy. Będziemy ją świętować w najbliższą niedzielę 7. maja. Na polanie w Lesie Jednaczewskim Gmina Łomża zorganizuje „Kurpiowską Majówkę u Stacha”. W programie m.in.: bieg Stacha Konwy na 10 km, turniej szkół gminny Łomża o Topór Stacha Konwy, występy zespołów i kapel kurpiowskich, dmuchańce i animacje dla dzieci oraz słodkie i swojskie jadło. 

W tym roku obchodzimy także 160. rocznicę Powstania Styczniowego (1863-1864), w którego przebieg aktywnie zaangażowali się i Kurpie, i mieszkańcy Ziemi Łomżyńskiej. Obozowiska historyczne będą nawiązywały do tych wydarzeń. Polacy walczyli z zaborcami, a ich ducha do walki pobudzała legenda o Stachu Konwie, który bił Szwedów, Sasów, i Moskali.

W kurpiowskim partyzanckim szałasie będzie można oglądać sposobienie się Kurpiów do walk powstańczych: ćwiczenia w strzelaniu z broni palnej, zajęcia z musztry, obsługę armaty, prowadzenie działań partyzanckich - zwiad, zasadzanie się na wroga w lesie. 

Będzie też obóz wojsk rosyjskich ze szwadronem koni. Ci, w ramach represji na Kurpiach za udział w powstaniu styczniowym, będą prowadzić brankę do wojska carskiego. W Lesie Jednaczewskim dojdzie też do bitwy oddziału kurpiowskiego ze szwadronem rosyjskim. 

W najbliższą niedzielę „Kurpiowską Majówkę u Stacha” w Lesie Jednaczewskim rozpocznie polowa Msza święta sprawowana przed pomnikiem Stacha Konwy o godzinie 11.00. Właściwa zabawa rozpocznie się o godzinie 13.

źródło: Gmina Łomża

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę