Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 27 września 2022 napisz DONOS@

Na jaką pomoc może liczyć łomżyńska rodzina dotknięta nagłą klęską

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

Każdego mieszkańca i każdą rodzinę w mieście może dotknąć „katastrofa” w postaci utraty, zniszczenia, bądź czasowego wyłączenia mieszkania. Na co wtedy mogą liczyć dotknięci klęską mieszkańcy?

Generalnie pomocą mieszkańcom będącym w trudnej sytuacji zajmuje się Miejski Ośrodek Pomocy społecznej, który swoją siedzibę ma  przy ulicy Dwornej 23B. To tam profesjonalni i oddani pracownicy, korzystając z różnych środków i programów, starają się ułatwić odnalezienie się w kryzysowej sytuacji. Pomoc może być materialna, ale także psychologiczna, a sprawy  rozwiązywane są indywidualnie.

Co jeśli w wyniku pożaru, wybuchu, zawalenia, klęski żywiołowej czy innej nagłej i niespodziewanie sytuacji kryzysowej stracimy mieszkanie. Pierwszą zasadą, zresztą często powtarzaną jest: jeśli umiesz liczyć, licz na siebie. To oznacza, że należy mieć oszczędności i ubezpieczenia na kryzysowe sytuacje. Oparcie w rodzinie i bliskich także jest ważne. To, że może się przydarzyć taka sytuacja świadczą pożary, z którymi mamy do czynienia w mieszkaniach czy wybuchy gazu. Nie wiemy co znajduje się u sąsiada i co może stanowić potencjalne zagrożenie. Owszem przeprowadzane są przeglądy nieruchomości, ale co widać nie eliminuje to kryzysowych sytuacji.

W stosunkowo najlepszej sytuacji są ci mieszkańcy miasta, którzy korzystają z komunalnego zasobu mieszkaniowego. Uchwała Rady Miejskiej Łomży z 27 października 2021 roku w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Miasta Łomży określa, że lokale zamienne przysługują osobom, które  m.in. utraciły możliwość zamieszkiwania w dotychczas zajmowanym lokalu mieszkalnym, stanowiącym mieszkaniowy zasób gminy z powodu katastrofy budowlanej, pożaru, klęski żywiołowej lub innych nieprzewidzianych zdarzeń. Ci mogą liczyć na inny lokal. 

Właściciele budynków mieszkalnych, gospodarczych i mieszkań, którzy w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęsk żywiołowych, mogą otrzymać wsparcie w postaci:

- pomocy doraźnej do 6000 zł – od samorządu,

- pomocy na remont albo odbudowę budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w wysokości do 200.000 zł lub budynku gospodarczego do 100.000 zł – z budżetu państwa – przekazuje Łukasz Czech z Urzędu Miejskiego.

Najemcom, ale nie tylko im, w przypadku pożaru mieszkania, gdzie zniszczeniu uległo wyposażenia lokalu (zdarzenie losowe), może być przyznana pomoc w postaci zasiłku celowego w wysokości 1000 zł oraz rodzina może ubiegać się o zasiłek celowy, zasiłek okresowy, posiłki w szkole lub przedszkolu. Szczegółowych informacji w tym zakresie udziela Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Przeprowadzany jest wywiad środowiskowy, określane najpilniejsze potrzeby i próby ich zaspokojenia. Dotyczy to także pomocy psychologicznej. 

Ponadto osoby, które utraciły miejsce do mieszkania w wyniku klęski żywiołowej, na okres miesiąca mogą zostać ulokowane w Ośrodku Interwencji Kryzysowej – informuje ratusz.

 

Wybuch w bloku na Moniuszki

Dzieci mogą mieszkać nad pogorzeliskiem

Pożar na 6 piętrze

Małe dzieci i rodzice wdychają dym z pieca i kuchni

Wstępny bilans po przechodzącej wichurze

220810024636.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę