Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 27 maja 2022 napisz DONOS@

Novum Jazz Festival już w ten weekend

– To będą różne oblicza jazzu na najwyższym poziomie, ale nie tylko! – zapowiada Mirosław Dziewa, twórca i dyrektor artystyczny rozpoczynającego się w najbliższą sobotę Novum Jazz Festival. Po ubiegłorocznej edycji, ograniczonej do odbywającego się online konkursu na Nową nadzieję jazzu, 14 odsłona NJF zabrzmi na żywo. W Centrum Katolickim zagrają: Marek Konarski Quartet, Marek Kądziela Jazz Ensamble, Mike Parker's „Meta” Trio oraz jazzowo/folkowy Piotr Damasiewicz „Into The Roots”. Odbędzie się też konkurs z udziałem 12. młodych wykonawców.

W pandemicznym roku 2020 nie było mowy o zorganizowaniu Novum Jazz Festival na żywo i w dotychczasowej formule. 13 edycja imprezy ograniczyła się więc tylko do konkursu online z udziałem 17. młodych instrumentalistów i wokalistów – jego poziom był bardzo wysoki, ale nie można było tego zobaczyć, tak więc fani jazzu odczuwali niedosyt.

– Tylu fanów pytało mnie, czy festiwal w tym roku odbędzie się normalnie, że nie mogłem ich zawieść – mówi Mirosław Dziewa. – Dlatego też startujemy wcześniej, bo nie wiadomo jaka będzie sytuacja w połowie listopada, a teraz możemy spotkać się na żywo podczas koncertów i zorganizować konkurs na Nową nadzieję jazzu, bez którego nie wybrażam sobie tego festiwalu.

W tym roku w konkursie będzie uczestniczyć 12. młodych artystów: wokalistów, pianistów, gitarzystów czy saksofonistów, ale też grających choćby na akordeonie czy gitarze basowej.

– Znowu mieliśmy dylemat, bo planowaliśmy zakwalifikować do finału 8-10 osób, ale poziom zgłoszeń był tak niewiarygodny, że stanęło na dwunastce, chociaż spokojnie mogłoby to być jeszcze 3-5 osób więcej – mówi Mirosław Dziewa. – Mamy w konkursowej stawce laureatów licznych prestiżowych konkursów, muzyków z płytowym dorobkiem – poza gitarzystą Michałem Adamem Kaczmarczykiem, który był już u nas w roku 2016, wszyscy debiutują w konkursie. Konkursowiczom podczas niedzielnych przesłuchań będzie towarzyszyć wyśmienita sekcja: pianista Jacek Szwaj, kontrabasista Damian Kostka i perkusista Mateusz Brzostowski. 

Konkursowe jury będą tworzyć w tym roku Marek Konarski, Mike Parker, Mirosław „Carlos” Kaczmarczyk, który specjalnie przyleci w tym celu z Oslo, Piotr Damasiewicz i oczywiście Mirosław Dziewa oraz Jerzy Stelmaszczuk, obecny na festiwalu od jego pierwszej edycji w roku 2008. 

Zaplanowano też cztery koncerty podczas dwóch festiwalowych dni. W sobotę 9 października wystąpią Marek Konarski Quartet wyśmienitego, doskonale w Łomży znanego saksofonisty (dwie nagrody w konkursie NJF, liczne koncerty, choćby z międzynarodowym Tone Row) oraz Marek Kądziela Jazz Ensamble równie utytułowanego gitarzysty. 

– Marek Konarski jest chyba nawet bardziej doceniany za granicą niż w naszym kraju – zauważa Mirosław Dziewa. – To muzyk na światowym poziomie, o czym świadczą jego dorobek, liczne nagrody czy zaproszenia od wybitnych artystów, choćby Tima Hagansa, z którym grał u nas przed dwoma laty. Dodam, że muzycy jego kwartetu będą następnego dnia akompaniować konkursowiczom, co też będzie nie lada wydarzeniem. Marek Kądziela jest równie niesamowity, będzie promować u nas płytę „Marek Kądziela Jazz Ensamble”, a zagrają z nim trębacz Cyprian Baszyński oraz wspaniała sekcja Paweł Puszczało i Adam Zagórski.

Drugi dzień festiwalu upłynie pod znakiem konkursu oraz wieczornego koncertu z ogłoszeniem wyników, krótkim występem zwycięzcy oraz występami Mike Parker's „Meta” Trio amerykańskiego kontrabasisty oraz łączącego różne stylistyki zespołu Piotra Damasiewicza.

– Mike Parker to bardzo ceniony muzyk i kompozytor – mówi Mirosław Dziewa. – Tym bardziej mnie cieszy, że zagra na naszym festiwalu, w dodatku z z doskonale w Łomży znanym saksofonistą Sławkiem Pezdą oraz perkusistą Damianem Niewińskim – takie trio nie zdarza się często! Z kolei projekt  Piotra Damasiewicza to będzie prawdziwy powrót do korzeni muzyki folkowej i góralskiej, ale też afrykańskiej czy skandynawskiej. Poza liderem, grającym na trąbce i innych instrumentach usłyszymy też sekcję Ksawery Wójciński/Paweł Szpura oraz trzy wokalistki, siostry-góralki: Alicję, Natalię i Kamilę Krzeszkowiak – lepszego finału festiwalu nie mogę sobie wyobrazić!

Bilety na festiwal można nabyć w dziale reklamy i promocji organizującego go Radio Nadzieja oraz przed koncertami. Informacje i rezerwacja biletów: telefon 501 133 323.


Wojciech Chamryk

Plakat: Piotr Sławiński

 

mm
cz, 07 października 2021 09:26
Data ostatniej edycji: cz, 07 października 2021 13:04:29

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę