Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Nowy sezon łomżyńskiego teatru

Główne zdjęcie
Teatr Lalki i Aktora w Łomży

– To będzie absolutna premiera, bo napisałem ten tekst specjalnie dla łomżyńskiego teatru – mówi słowacki reżyser Peter Palik. „Królik Edward“ objawi się Łomży już 21. września. W sezonie artystycznym 2019/2020 Teatr Lalki i Aktora przygotuje też dwie kolejne premiery w międzynarodowej kooperacji: w październiku „Brzydkiego kaczątka“, w marcu „Lwa i Ptaka“. Zaplanowano też wiele innych wydarzeń kulturalno-edukacyjnych, a finałem rozpoczynającego się niebawem sezonu będzie Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Walizka” w pierwszych dniach czerwca przyszłego roku.

Nowy sezon zespół łomżyńskiego teatru rozpoczyna pracowicie. Trwają próby przed premierą „Królika Edwarda“, ale też przygotowania do kolejnego zagranicznego wyjazdu.
– 15. września nasz teatr wyjeżdża na bardzo duży festiwal do Riazania w Rosji, gdzie będziemy jedynym teatrem z Polski – mówi dyrektor TLiA Jarosław Antoniuk. – Będziemy tam grać spektakl konkursowy „Karius i Baktus“, zdobywający już nagrody na innych festiwalach.
Po powrocie z Rosji aktorów będą czekać jeszcze dwa dni wytężonej pracy przed premierą.  W „Króliku Edwardzie“ zagrają: Beata Antoniuk, Daria Głowacka, Michał Kucharski, Michał Pieczatowski i Rafał Swaczyna, autorem scenariusza i reżyserem jest Peter Palik, dla którego będzie to pierwsza realizacja w Polsce, a przekładu Tomasz Grabiński. 
– To spektakl o emocjach, miłości i przyjaźni, o szukaniu własnego miejsca w świecie – mówi Peter Palik. – Królik jest w tym wszystkim zagubiony i szuka swojej drogi powrotnej do domu. To piękny, poetycki spektakl dla młodszych i starszych widzów. Z autorką scenografii Evą Farkašovą współpracowałem już wcześniej, przygotowywaliśmy razem duże spektakle, podobnie jak z kompozytorem Martinem Geišbergiem, który napisał piękną muzykę do tego spektaklu.

5. października odbędzie się kolejna premiera, „Brzydkiego kaczątka“ według tekstu Igora Bojovića, w przekładzie i reżyserii Jarosława Antoniuka, scenografią Evy Farkašovej i muzyką Bogdana Szczepańskiego. – Zrealizowałem już ten spektakl w jednym z teatrów w Polsce i jednym za granicą, ale tutaj będzie on bardzo zmieniony jeżeli chodzi o inscenizację – mówi reżyser. 
Następna premiera w nowym sezonie odbędzie się wiosną przyszłego roku, kiedy to w Łomży spektakl „Lew i Ptak“ zrealizuje kolejna, międzynarodowa ekipa.
– Do współpracy zaprosiłem tu węgierską reżyserkę Katę Csató, bardzo znaną w środowisku teatralnym, która w Polsce reżyserowała już w Białymstoku – zapowiada dyr. Antoniuk. – Ten spektakl będzie tworzyła wspólnie ze znakomitą scenografką Julią Skuratovą z Litwy, muzykę napisze Bogdan Szczepański, a będzie on oparty na podstawie historii Marianne Dubuc i bez słów – zależało mi na tym, żeby był uniwersalny i można go było pokazywać za granicą bez bariery językowej. 

Poza trzema nowościami w programie będzie ponad 10 spektakli, w tym wznowienia „Madejowego łoża“ oraz „Procesu“. Teatr przygotowuje też autorski program „Hala Kultury – Scena Teatr Wspólny“ do wzbogacenia oferty powstającej Hali Kultury na Starym Rynku. Jak podaje dyr. Antoniuk będzie on obejmować pracownię interdyscyplinarną, scenę wspólną, czytaną, rodzinną, impresaryjną oraz teatralne inicjacje, są też plany wykorzystywania hali podczas festiwalu „Walizka“ oraz podczas specjalnych widowisk w otwartej przestrzeni. Będą odbywać się również liczne zajęcia edukacyjne dla różnych grup wiekowych.
– Edukacja teatralna jest realizowana w naszym teatrze już od 20 lat – podkreśla Jarosław Antoniuk, podkreślając, że w tym roku na jej realizację TliA otrzymał spory, ministerialny grant. – Jest kilka tematów, co roku dodajemy nowe i jest ich w tej chwili ponad 10. Młodzież bardzo chętnie uczestniczy w tych zajęciach, rocznie w teatrze odbywa się około 80 spotkań edukacyjnych.

Tradycyjny finał sezonu odbędzie się w dniach 3-6. czerwca podczas kolejnej, już 33, edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka”. – Coraz więcej teatrów interesuje się już festiwalem, zaczynają napływać pierwsze zgłoszenia– podsumowuje Jarosław Antoniuk, zapraszając do teatru na spektakle i inne wydarzenia. 

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę