Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Miejsce na wiersz w sercach młodzieży

Główne zdjęcie
Damian Śliwiński z Łomży zwyciężył w XV konkursie recytatorskim „Miejsce na wiersz”

Damian Śliwiński z Łomży zwyciężył w XV konkursie recytatorskim „Miejsce na wiersz”. Dalsze miejsca zajęły uczennice polskich szkół na Białorusi i Litwie, Milena Kuźma i Kamila Anna Herman, jurorzy przyznali też pięć wyróżnień. Organizowany przez Stowarzyszenie Kultury i Oświaty „Logos”, Klub Wojskowy oraz Stowarzyszenie Wspólnota Polska Odział w Łomży konkurs popularyzuje rodzimą poezję w kraju i wśród Polonii, szczególnie na Białorusi, Litwie i Ukrainie.

– Mamy dzisiaj jubileuszową edycję konkursu, który zaszczepia w młodych ludziach, często naszych rodakach zza granicy, ten spokój, jaki daje poezja i jej ogromną wartość – mówi prezes łomżyńskiego oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska Hanka Gałązka, podkreślając  zasługi Witolda Długozimy przy organizacji tego przedsięwzięcia.
W jubileuszowej edycji konkursu rywalizowało 16. młodych recytatorów z Łomży, Miastkowa, Andrzejewa, Rudomina koło Wilna i Lidy na Białorusi. Jury w składzie: Teresa Dederko, wieloletnia dyrektor Biblioteki Centralnej Polskiego Związku Niewidomych, instruktorka teatralna Joanna Klama, bibliotekarka Justyna Kozicka i poeta Wiesław Liżewski zaprezentowali bardzo ambitny repertuar. Obejmował on też wiersze poetów bardzo znanych jak ks. Jan Twardowski, przeważały jednak utwory twórców lokalnych i nie tak popularnych. Młodzież z Andrzejewa recytowała wiersze tamtejszego poety Ryszarda Skłodowskiego, ta z Litwy też już tradycyjnie poetów lokalnych, a najbardziej zaskoczyła jury i słuchaczy Natalia Bajno, sięgając po tekst... piosenki „My z Łomży”z repertuaru najsłynniejszej łomżynianki Hanki Bielickiej.
W wyrównanej stawce najlepszy okazał się Damian Śliwiński z Teatrzyku Żywego Słowa „Logos” Witolda Długozimy: wyróżniony już w konkursie przed dwoma laty, recytujący „Odę do mowy kresowej” Leszka Długosza i „Inwokację” Tadeusza Mocarskiego, za co zdobył nagrodę główną, ufundowaną przez poseł na Sejm RP Bernadetę Krynicką. 
– Jestem bardzo zadowolony i zaskoczony! – mówi Damian Śliwiński. – Pan Witold pomógł mi dokonać wyboru repertuaru na konkurs. Wiersze były trudne do nauczenia się, zwłaszcza ten pierwszy, bo był długi, a w interpretacji chciałem pokazać siebie, że potrafię spokojnie zaprezentować utwór oraz że mogę być też w wierszu zły. – Z Damianem mi się fajnie współpracuje, bo chętnie się dostosowuje do zajęć teatralnych – dodaje Witold Długozima. – Sam też szuka sobie repertuaru, jest sumienny i bardzo pilny, nigdy też się na nim nie zawiodłem, bo jest zawsze słowy i punktualny. Wygrał, choć repertuar miał trudny, szczególnie tę „Odę do mowy kresowej” – to był nasz ukłon w stronę naszych gości z kresów.
Oni też poradzili sobie doskonale, bo Milena Kuźma z prowadzonej przez Związek Polaków na Białorusi Szkoły Społecznej  w Lidzie, wyróżniona rok temu, tym razem była druga, zdobywając nagrodę prezydenta Łomży, a Kamila Anna Herman z polskiego Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie koło Wilna zdobyła miejsce III i nagrodę starosty łomżyńskiego (w poprzednich edycjach była dwa razy z rzędu druga). Z wyróżnień, ufundowanych przez samorządy Nowogrodu, Piątnicy, Śniadowa, Wizny oraz ks. Mariana Mieczkowskiego cieszyli się: Joanna Stacewicz (Litwa, rok temu też wyróżniona), Justyna Sklauskaite (Litwa), Natalia Bajno oraz Natalia Ciecierska (obie gimnazjum w Miastkowie) i Julia Wierzbowska, łomżynianka reprezentująca „Logos”, wcześniej już kilkakrotnie w konkursie nagradzana i wyróżniana. 
– Pan Witold bardzo angażuje się w to co robi i czyni to z potrzeby serca, za co jestem mu bardzo wdzięczna – mówi prezes Hanka Gałązka. – Dopiero dzisiaj uświadomiłam sobie, że to już 15-lecie i myślę, że jeśli tylko będą siły po stronie pana Witolda, to będziemy kontynuować! 
– Sam bym niczego nie osiągnął bez przyjaciół ze Wspólnoty Polskiej, Klubu Wojskowego, biblioteki miejskiej czy bursy nr 3 – dodaje Witold Długozima. – Najsympatyczniejsze jest w tym wszystkim to, że w tym roku wyjątkowo hojni byli sponsorzy, dzięki czemu konkurs powędrował hen, daleko na kresy i stamtąd mamy coraz więcej młodzieży. Na przyszły rok już zapowiadają się grupy z Wołkowyska, Grodna i Drohobycza – dodaje organizator konkursu, zapraszając też na Łomżyński Konkurs Recytatorski Polskiej Poezji Współczesnej w pierwszą sobotę grudnia, gdzie wierszem obowiązkowym będzie utwór Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. 

Wojciech Chamryk

Foto: Damian Śliwiński z Łomży zwyciężył w XV konkursie recytatorskim „Miejsce na wiersz”
Foto:
Foto: Hanka Gałązka i Witold Długozima
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę