czwartek, 22 lutego 2018 napisz DONOS@

Chórzyści śpiewają w Łomży

Występy chórów KOE z Sokołowa Podlaskiego oraz Parafii Narodzenia NMP w Nowogrodzie rozpoczęły IV Międzynarodowy Konkurs Chóralny Muzyki Sakralnej Carmen Fidei. W drugim dniu konkursu zaprezentuje się kolejnych dziewięć chórów i zespołów wokalnych, walczących o Grand Prix w wysokości 3.000 zł oraz inne, liczne nagrody. Na finał pierwszego dnia wystąpili również poza konkursem gospodarze, łomżyński chór Carmen Fidei pod kierunkiem Michała Rajewskiego, dyrektora artystycznego i pomysłodawcy tego prestiżowego przeglądu.

To już druga łomżyńska edycja Międzynarodowego Konkursu Chóralnego Muzyki Sakralnej Carmen Fidei. W ubiegłorocznej wzięło udział 18 zespołów z Białorusi, Litwy, Ukrainy i Polski, tym razem obsada jest skromniejsza, bo 12 chórów i grup wokalnych z Polski – przyjazd i występ

Polonijnego Chóru Społem z Mińska  na Białorusi okazał się niemożliwy.

– Zespół z Białorusi nie dojedzie, bo niestety połowa chórzystów nie dostała wiz – ubolewa Michał Rajewski, dodając, że warszawskiemu chórowi „Cantete Deo” występ uniemożliwiła choroba.

Bez przeszkód przed ośmioosobowym jury pod przewodnictwem prof. dr hab. Romana Gruczy w

kościele pw Wniebowzięcia NMP w Łomży zaprezentowały się za to dwa pierwsze, konkursowe zespoły. Chór KOE z Sokołowa Podlaskiego, założony i prowadzony przez Anetę Mroczek, istnieje zaledwie od 19 miesięcy, a łomżyński konkurs to jego debiut w tego typu imprezie. O tremie nie było jednak mowy, tym bardziej, że sokołowianie przygotowali na występ w kategorii chórów mieszanych bardzo urozmaicony program, z renesansowym psalmem „Nieście chwałę mocarze” Mikołaja Gomółki na czele. Również  istniejący od trzech lat Chór Parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Nowogrodzie dyrygenta Dariusza Stepnowskiego debiutował w imprezie tej rangi,

a piątkowym występem potwierdził, że może liczyć się w rywalizacji o nagrody w kategorii chórów parafialnych. W sobotę w konkursie wystąpią jeszcze: Chór Akatyst (Kcynia), Chór Pasjonata ze Świętajna, Zespół wokalny Ale Cantare (Płoskie k. Zamościa), suwalski Chór mieszany Primo,

warszawskie Chór Cantores Sanctae Barbae i Archikatedralny Chór Męski Cantores Minores oraz trzy zespoły z Białegostoku: Chór Młodzieżowego Domu Kultury, Zespół Wokalny „Esperimento”

i Chór Żeński Zespołu Szkół Muzycznych im. I. Paderewskiego Schola Cantorum Bialostociensis.

– Mamy tu pełny przegląd zespołów chóralnych: od dziecięcych po parafialne, chóry jednorodne, chóry kameralne oraz mieszane – mówi Michał Rajewski. – Dla niektórych z nich będzie to festiwalowy debiut. Jestem zadowolony, bo kiedy spojrzymy w program to poziom wykonawców jest zróżnicowany, ale jest czego słuchać, a chóry przygotowały dużo ciekawych utworów, w tym zupełnie nowych i nowych opracowań – są  psalmy, pieśni religijne czy chorał gregoriański.

Właśnie chorałem „Lumen ad revelationem gentium” rozpoczęli swój występ śpiewacy z

Carmen Fidei, a po dołączeniu reszty składu zespół wykonał jeszcze dwa psalmy i „Misericordias

Domini” współczesnego kompozytora Henryka Jana Botora, potwierdzając, że niedawne laury na 45. Międzynarodowym Festiwalu Svatky Pisni w Ołomuńcu nie były dziełem przypadku.

– Jako gospodarze śpiewamy poza konkursem – mówi Michał Rajewski. – Z Diecezjalnym Instytutem Muzyki Kościelnej w Łomży dźwigamy brzemię organizatora, a jest to olbrzymie przedsięwzięcie, dużo pracy już od maja, dlatego tym razem zrezygnowaliśmy z konkursu.

W sobotę poza przesłuchaniami konkursowymi odbędzie się też konferencja naukowa w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej, a po wieczornej mszy świętej pod przewodnictwem biskupa Janusza Stepnowskiego nastąpi ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.

 

Wojciech Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0