Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Kulturalna noc jedyna w roku

Spotkania z artystami i gwiazdami mediów, koncerty, spektakle teatralne, najróżniejsze wystawy oraz wiele innych atrakcji to tylko część programu tegorocznej Nocy Muzeów w Łomży. Bierze w niej udział blisko 20 instytucji, placówek kulturalnych i firm, a różnorodność ich oferty dodatkowo uatrakcyjnia fakt, że wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny. Niektóre z nich zaczną się już wczesnym popołudniem 17 maja, ale największe atrakcje przewidziane są od godziny 18.00 do północy. – To niepowtarzalna okazja by wziąć udział w takim wydarzeniu, ponieważ każdy znajdzie tu coś dla siebie! – podkreśla Jerzy Jastrzębski, dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży.

Program trzeciej łomżyńskiej Nocy Muzeów jest skierowany do odbiorców w różnym wieku i o rozmaitych zainteresowaniach. Nie brakuje w nim imprez adresowanych do całych rodzin z dziećmi, młodzieży jak i starszych miłośników sztuki. Począwszy od szeregu wystaw w Muzeum Północno-Mazowieckim i Muzeum Diecezjalnym, możliwości zwiedzania podziemi katedry i kościoła kapucynów czy przejażdżek bryczką po mieście aż do wydarzeń artystycznych. Będą więc trzy spektakle: zespół Teatru Lalki i Aktora zaprezentuje „Madejowe łoże”, zaś młodzież z grup Gesty i klubu Carpe Diem wykona autorskie przedstawienia „Trzy drzewa” i „Anioł”. Nie zabraknie też muzyki na żywo, z koncertem DJ-ów z Utopia Podlasie i Podlaskiej Grupy Elektronicznej na Starym Rynku na czele, zaś miłośnicy fotografii oraz literatury będą mogli spotkać się z Markiem Doleckim w Galerii Pod Arkadami i Marcinem Mellerem w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
– W Noc Muzeów włączyły się różne instytucje, nie tylko takie, które robią to z racji swego statutu, ale także te, które do swej normalnej działalności dołączyły takie działania – mówi dyr. Jastrzębski. – A mnie, jako osobę bardzo interesującą się historią Łomży, szczególnie cieszą liczne pokazy multimedialne, wystawy czy spotkania dotyczące historii miasta!
Kopalnią informacji o dawnej Łomży, nie tylko dla miłośników historii, będą przede wszystkim wystawy lokalnych monet i żetonów oraz dawnej prasy z XIX i początków XX w. ze zbiorów łomżyńskiego kolekcjonera Zdzisława Kalinko w Muzeum Północno-Mazowieckim oraz Bibliotece Pedagogicznej. 
– Są to łomżyńskie monety: jantary i dukaty, ale przy okazji chciałem też pokazać monety, które ukazały się w województwie podlaskim, jest też zbiór monet i żetonów związanych z beatyfikacją i kanonizacją św. Jana Pawła II – mówi Zdzisław Kalinko. – Zainteresowało mnie też to, że w różnych tygodnikach, miesięcznikach i  kwartalnikach pisano kiedyś bardzo dużo i przychylnie o Łomży! Jest to prasa katolicka i świecka, tygodniki ilustrowane, pisma literackie, ale też np. „Płomyk” czy „Żołnierz Polski”, z lat 1884 – 1937.
Również inni łomżyńscy artyści, kolekcjonerzy i animatorzy kultury wezmą aktywny udział w Nocy Muzeów. Malarz Robert Sokołowski, właściciel Galerii Aporia, zapowiada artystyczny happening z aktywnym udziałem wszystkich chętnych.
– Przewidujemy, że happening na Noc Muzeów będzie akcją spontaniczną – mówi Robert Sokołowski. – Publiczność, która odwiedzi galerię będzie mogła włączyć się z własną inicjatywą twórczą w proces malowania obrazów. Tematyka będzie dowolna, przygotuję cztery płótna, wzorowane na malowidłach na ścianach z jaskini Lascaux, będą też tekturki do wykonywania prac ołówkiem, piórkiem czy farbkami.
Wydarzeniem wieczoru będzie też otwarcie wystawy „Ptasia kraina” w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno – Mazowieckiego.
– Udało mi się namówić do udziału w tej wystawie Roberta Bałdygę z Łomży – mówi kierownik galerii Karolina Skłodowska. – Twierdzi on, że jest zafascynowany przyrodą okolic Biebrzy, a ptaki są na marginesie tych zainteresowań, ale ta wystawa dowodzi czegoś zupełnie innego! Poza fotografiami chciałam dać dojść do głosu twórcom, którzy robią rzeźby, biżuterię i malują obrazy również inspirowane ptasią tematyką. Tu pomocna okazała się Anna Filipowicz-Mróz z Fundacji „Cepelia”, która zaprosiła kilkunastu twórców, których prace świetnie dopełniają przepiękne zdjęcia Roberta Bałdygi!

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę