czwartek, 22 lutego 2018 napisz DONOS@

Święci Teresy Adamowskiej na cały rok 2014

Teresa Adamowska i Zakład Usług Informatycznych Novum w Łomży współpracują już od siedmiu lat. Efektowne, artystyczne kalendarze Novum zdobią mieszkania i instytucje w całej Polsce, są też poszukiwane przez kolekcjonerów, zarówno z Polski jak i zza granicy. W tym roku znana łomżyńska malarka na kalendarz przygotowała wyjątkowy cykl obrazów. – Tegoroczny kalendarz oparty jest na postaciach świętych – mówi Teresa Adamowska. – Miałam też taki pomysł, żeby odnieść się przy realizacji tego projektu do przysłów ludowych związanych z postaciami świętych. To bardzo istotne i ważne dla mnie postaci, dlatego chciałam je też przedstawić interesująco pod względem plastycznym!

– Pierwszy kalendarz to był rok 2007 – wspomina Adamowska. – Odpowiedzialny za reklamę w firmie Novum Robert Bałdyga zgłosił się do mnie i zaproponował czy nie zechciałabym zilustrować 12. miesięcy do powstającego firmowego kalendarza. Potem były kolejne lata i kolejne kalendarze, z jednym rokiem przerwy. Teraz powstał nowy kalendarz... ze świętymi. Kolejne miesiące ilustrują w nim postacie świętych z odpowiednio dobranymi przysłowiami, powiedzeniami i porzekadłami ludowymi – dotyczącymi również pogody. 
– To bardzo tradycyjny temat – wyjaśnia Teresa Adamowska. – Nie tylko z powodu świąt w danym miesiącu czy imienin świętych, ale również pod kątem możliwości wizualnych. Dlatego w styczniu mamy odniesienia do święta Trzech Króli, bo wizerunek tych trzech władców jest bardzo plastyczny, malarski. Luty to oczywiście święto Matki Boskiej Gromnicznej, a kwiecień to bardzo ważna dla mnie postać, św. Jerzy zabijający smoka.
I tak wędrujemy przez cały rok z postaciami świętych oraz ludową mądrością, która miała ogromne znaczenie przez setki lat i wciąż można, a nawet należy, z niej czerpać!

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0