Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Strofy znad Narwi

Katarzyna Dłużniewska, uczennica II klasy I Liceum Ogólnokształcącym w Łomży, zdobyła Grand Prix VIII Konkursu Recytatorskiego „Strofy znad Narwi”. Inni uczniowie łomżyńskich szkół zdobyli pięć kolejnych nagród i wyróżnień. – Zamiarem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej było przybliżenie poezji ludzi żyjących i tworzących nad Narwią – podkreśla Zygmunt Zdanowicz, prezes TPZŁ. – Dlatego powstał ten konkurs i to dla mnie wielka radość, że cieszy się on takim zainteresowaniem młodzieży!

Odnowiona aula I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łomży stała się w czwartkowe przedpołudnie miejscem poetyckich zmagań. Wzięło w nich udział 24. młodych recytatorów ze szkół ponadpodstawowych regionu. Tegoroczny konkurs był poświęcony pamięci łomżyńskiego poety Janusza Bernera (1947 – 2005), tak więc nie brakowało wierszy jego autorstwa. Młodzi ludzie sięgali też chętnie po utwory innych lokalnych twórców, jak: Jan Kulka, Henryk Gała, Romuald Sinoff ,Jarosław Zenon Choromański, czy Leszek Czyż. 
Ostatecznie jury w składzie: Henryk Gała, Jarosław Antoniuk i Joanna Klama po długich obradach przyznało Grand Prix Katarzynie Dłużniewskiej.
– To Grand Prix bardzo mnie ucieszyło, bo miałam sporą przerwę w recytowaniu – mówi Katarzyna Dłużniewska. – Zaprezentowałam utwór Henryka Gały pod tytułem „Wielki post od ludzi” oraz fragment „Witraża wileńskiego (część XXII)” Wiesława Szymańskiego.
I nagrodę otrzymał Michał Pankowski, uczeń PG nr 8 w Łomży. Drugą Natalia Klimaszewska z Gimnazjum w Radziłowie, zaś trzecią Weronika Szuba z I LO, ubiegłoroczna zdobywczyni Grand Prix. 
– Z radością wielką, wśród wierszy świetnych kolegów, dostrzegłem też swoje teksty – mówi jeden z jurorów, poeta Henryk Gała. – I byłem bardzo ciekaw, ponieważ w kilku przypadkach odwaga wyboru tekstów była wielka. Mam tutaj przede wszystkim na myśli laureatkę Grand Prix, która sięgnęła po naprawdę bardzo trudny tekst i dowiodła, że utwór, który napisałem tyle lat temu, wciąż może obchodzić ludzi i to w dodatku młodych!
– Już tytuł wiersza pana Gały przykuł moją uwagę – dodaje Katarzyna Dłużniewska. –Następnie treść, podział na sceny, bo lubię takie innowacyjne podejście do poezji. Ten utwór jest wciąż bardzo nowatorski, mimo tego, że pan Gała napisał go w wieku lat 20. (w roku 1959 – red.) i cieszę się, że udało mi się dać temu wierszowi drugie życie! 
Po raz pierwszy w historii konkursu przyznano nagrodę opiekunów recytującej młodzieży. Otrzymała ją Katarzyna Krakówko (Zespół Szkół w Rosochatem Kościelnem). Wyróżnienia zdobyli zaś: Pamela Olender (PG nr 1 w Łomży), Adrianna Nieciecka (PG nr 6 Łomża), Anna Podgórska (Zespół Szkół w Wiźnie), Oliwia Berbechowska (Miejskie Gimnazjum nr 1 w Zambrowie) oraz Eliza Niedźwiecka (PG nr 2 Łomża).
– Poziom tegorocznego konkursu był naprawdę bardzo wysoki – ocenia Zygmunt Zdanowicz.
– To naprawdę budujące, że wraz z  Teatrem Laki i Aktora w Łomży oraz Zespołem Szkół Ogólnokształcących w Łomży udaje się nam organizować tak wartościową imprezę. Przypominającą i promującą twórców znad Narwi, a także historię i teraźniejszość naszego pięknego regionu. Recytatorzy wybrali liczne wiersze różnych poetów, w tym patrona tegorocznego konkursu, Janusza Bernera. Tym bardziej się cieszę, że pracę młodzieży mogliśmy docenić naprawdę wartościowymi nagrodami, ufundowanymi przez Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących w Łomży.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Bartosz Zalewski


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę