Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Przyjemność dla oka i duszy w skansenie i muzeum

Łomżyński plastyk, malarz i fotografik Grzegorz Gwizdon (lat 44) przyzwyczaił nas, że regularnie zaskakuje nowymi pomysłami i realizacjami. Dopiero co na ścianach powiesiliśmy kalendarze na rok 2013. ze zdjęciami Łomży, a już pojawiły się dwie teczki grafik z Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu i Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie. Oba cykle sprawią oglądającym czystą przyjemność: udany koncept, biegłość warsztatowa i bliskie sercu widoki odchodzącej w zapomnienie wsi polskiej.

Grzegorz Gwizdon
Grzegorz Gwizdon

Każda z teczek zawiera po dziesięć czarno-białych grafik formatu A4. Poszczególne karty przedstawiają urokliwe pejzaże z oryginalnymi zabytkami dawnej architektury drewnianej, jaką spotkać obecnie poza placówkami wystawienniczymi niezwykle trudno. Kurna chata kryta strzechą z grubej słomy lub drewnianym gontem, stodoła jak za króla Ćwieczka, obejścia z plecionym płotem z koślawych gałęzi, młyn wodny z pionowym kołem wielkim jak młyńskie kolo, wiatrak z postrzępionymi skrzydłami, nieśmiałe ule drewniane i władcze zabudowania dworskie. Na znakomitej większości grafik pyszni się bujna zieleń rozłożystych i gęstych drzew, krzewów, kwiatów i traw. W letniej scenerii sielskiej, mazowieckiej krainy nie odczuwamy braku nachalnego, wszędobylskiego koloru, jaki zaleca się z każdej strony na współczesnej fotografii.
- Pierwsze prace z tego cyklu grafik dokumentacyjnych pojawiły się już kilka lat wcześniej – opowiada Grzegorz Gwizdon, którego znamy również z zestawów grafik bardziej tradycyjnych, rysunkowych i akwarel na temat muzeum w Ciechanowcu i skansenu w Nowogrodzie. - Pod koniec ubiegłego roku postanowiłem nad nimi popracować intensywniej w nowej technice własnej, dzięki czemu ukazały się inaczej widoki z muzeum, a po nich ze skansenu.
Artysta sięgnął po nowoczesne techniki obróbki metodami komputerowymi zdjęć, wykonanych przez siebie w plenerze. Pieczołowitość i staranność potraktowania materiału wyjściowego – swoistej matrycy, jaką stała się graficzna płyta cyfrowa – przyniosły efekt jak w tytule: przyjemności dla oka i duszy. 
Teczki grafik Grzegorza Gwizdona będą oryginalną pamiątką dla odwiedzających Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie i Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Sprawią radość zapewne każdemu, kto otrzyma je w prezencie. Można je nabyć za około 30 zł na prezent również w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży.

Mirosław R. Derewońko


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę