poniedziałek, 19 lutego 2018 napisz DONOS@

Rozśpiewane walentynki

Romantyczne piosenki o miłości wypełniły najnowszy, walentynkowy program Studia Wokalnego eMDeK Magdy Sinoff. Młodzi wokaliści zaśpiewali przeboje, przy których bawili się ch dziadkowie i rodzice. Były utwory Czesława Niemena, Breakout, Anny Jantar i Mietka Szcześniaka. – Starsze piosenki mają wartość, klimat i treść – mówi Magda Sinoff. – Są przepięknie napisane, mają ciekawie poprowadzone linie melodyczne, co jest dla nas bardzo ważne. Myślę, że jest wśród nas wiele zakochanych osób, do których trafiły nasze „Serdeczne piosenki”!

Magda Sinoff
Magda Sinoff

Twórcy popularnego niegdyś hasła głoszącego, że polska młodzież śpiewa polskie piosenki nie mieliby pewnie nic przeciwko temu, że w Łomży uległo ono pewnej modyfikacji. Młodzi ludzie ze Studia Wokalnego eMDeK śpiewają  bowiem stare polskie piosenki z pasją, zaangażowaniem i niewątpliwym talentem, doceniając walory wykonywanych utworów oraz ich ponadczasowość. Ponownie okazało się więc, że nieważne, ile piosenka liczy sobie lat – najważniejsze, że jest dobra i do dziś chwyta za serce. Miało to szczególne znaczenie 14 lutego, czyli w dzień zakochanych, co podkreślały, traktujące o miłości oraz różnych aspektach uczuć, teksty piosenek. Muzycznie też było czego posłuchać, bo były zarówno delikatne, klimatyczne ballady jak i dynamiczne, rockowe przeboje z „Gdybyś kochał, hej!” na czele. Nie zabrakło  subtelnych jazzowych akcentów w „Zakochani są wśród nas” oraz w „Bądź moim natchnieniem”, kilka utworów zabrzmiało zaś tylko z podkładem fortepianu. 
Cieszy, że poziomowi dwóch najbardziej doświadczonych wokalistek zespołu, Magdaleny Kocoń i Pauliny Zdrodowskiej, zaczynają dorównywać coraz lepiej śpiewający: Paulina Buczyńska, Malwina Cholewicka, Ola Raszczyk, Barbara Tarczewska, Kamil Kowalczyk oraz Przemek Piotrowski, którzy z powodzeniem zmierzyli się z trudnymi utworami Czesława Niemena, Andrzeja Zauchy, Kuby Badacha czy Ewy Bem. Furorę zrobiła najmłodsza w zespole, 6-letnia Natalia Puławska, która zaśpiewała „Kaziu, zakochaj się!” Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory. Dobrze wypadli również uczestnicy odbywających się w czasie niedawnych ferii warsztatów wokalnych w MDK-DŚT: Ola Maliszewska, Zuzia Sawicka i Mateusz Białucha, zakwalifikowani do udziału w koncercie spośród 23-osobowej grupy biorącej udział w zajęciach.
– Teraz kompozytorzy pracują tak, że wszystko jest wrzucone w komputer, poszatkowane i pocięte – ocenia Magda Sinoff. – A kiedyś twórcy nie bali się linii melodycznych, dlatego na festiwalach w Opolu czy Sopocie publiczność nuciła i śpiewała razem z wykonawcami. Ale i teraz zdarzają się piękne piosenki, dlatego zaśpiewaliśmy utwory Anny Marii Jopek i Grażyny Łobaszewskiej z jej najnowszej płyty. Świadomie też wybrałam tylko polskie piosenki – z jednym wyjątkiem, „Dream a Little Dream of Me”, bo Mały eMDeK musi zacząć śpiewać po angielsku. Przygotowujemy też dwa nowe programy, z piosenkami Andrzeja Zauchy i Kabaretu Starszych Panów. Będzie też plenerowa niespodzianka na Dzień Matki – szczegóły wkrótce!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka - Chamryk


 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0