Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Przeciwni lękom, agresji i narkotykom

- Nasz spektakl „Szafa” miał uświadomić widzom, że jeśli nie mamy oparcia w bliskich, to pogrążamy się w strachu i samotności – wyjaśnia Patryk Marcinowski z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Łomży, uczestnik eliminacji strefowych VIII edycji przeglądu małych form teatralnych „Dramat i tragedię pozostaw teatrowi”. - Gram rolę Jasia, który opowiada straszne historie młodszej siostrze, nie mogącej potem poradzić sobie z lękiem przed upiorem z szafy...

Sztukę na przegląd, odbywający się 29 i 30 marca br. w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży, Patryk przygotował z koleżankami z PG nr 6. Wszyscy są adeptami Teatru Aktywnego przy MDK-DŚT i wychowankami Joanny Klamy: autorka scenariusza i reżyserka „Szafy” Aleksandra Przesław, Kasia Zabłocka w roli siostry Jasia Zosi, Monika Kulesza w roli koleżanki Karoliny i Agnieszka Cychol jako Upiór. Zosia przeżywa koszmary, nie mając komu zwierzyć się ze swoich problemów, po czym sama znika w szafie... Jury wyróżniło tę sztukę za walory artystyczne, podobnie jak spektakle „Życie jest miłością” uczniów PG nr 8 w Łomży (opiekun Iwona Rejmer) i „Pętla” 13-osobowej Nieformalnej Grupy z gimnazjum w Ciechanowcu, której podpowiedziała zamysł sztuki i podjęła się reżyserii historyczka Jolanta Drewnowska-Koziarska.
- Gram Tosię, która jest skryta i tłamsi w sobie problemy, o których nie ma z kim porozmawiać, bo ksiądz (Bartosz Niemyjski) jej nie rozumie, a matka (Kinga Uszyńska) nie słucha – wyjawia Marta Siekierko, której alter ego na scenie to Anioł (Aleksandra Czapkowska). - Poznaję Filipa (Grzegorz Binaś) i jego przyjaciół, ale chłopak okazuje się tchórzem. W czasie zabawy ucieka, gdy słychać policję, choć trzeba pomóc tracącemu przytomność chłopakowi!
Pierwsze miejsce zajęła grupa teatralna z PG nr 6 w Łomży. Przygotowany pod opieką polonistki Magdaleny Szyszko pokaz „Wolność” utrzymany jest w konwencji czarnego teatru. Na oświetlonej światłem ultrafioletowym scenie ukryci w ciemności aktorzy animują z białych chust postacie i rekwizyty. W „Wolności”, której ilustracją była piosenka Marka Grechuty z płyty „Dziesięć ważnych słów”, jest to człowiek szamoczący się w „pajęczynie” zależności i miotający wśród „pigułek” narkotyków. Moim zdaniem, tylko oryginalna technika teatralna i mądry utwór nieżyjącego barda ratują w sumie dość kiepski spektakl.
Gdybym miał wybierać między „Wolnością” a „Poszukując przyjaźni” uczniów z grupy teatralnej Eden przy PG nr 2 w Grajewie, grajewianom bez wahania przyznałbym palmę pierwszeństwa (jury dało im wyróżnienie za walory profilaktyczne i wychowawcze). Do powstania spektaklu ze żwawą akcją, bezpretensjonalnymi dialogami nastolatków i dobrze zagranymi scenami ze szkolnego życia młodzieży przyczyniły się polonistka Anna Charmułowicz i katechetka Wioletta Modzelewska. Pomógł im trzecioklasista, „dusza teatralna” zespołu, Sebastian Bobrowicz. Z pomocą grupy wspólnie stworzyli opowieść o Nowym - uczniu - w szkole.  - Miałem to szczęście, że odrzucenie przez kolegów nie spotkało mnie ani w podstawówce, ani w gimnazjum – wyznaje pierwszoklasista Michał Ostrowski z PG nr 2 w Grajewie, który z wielką naturalnością zagrał główną rolę Nowego. - W sztuce pokazaliśmy jednak, że często „nowi” nie są lubiani i nie są szanowani przez rówieśników. Mój bohater długo próbuje z kimś się zaprzyjaźnić, ale spotyka pustych i żałosnych ludzi: samoluba, narcyza czy plotkarki.
Kanwę przedstawienia stanowił „Mały książę”. Twórcy wykorzystali fragmenty dialogów postaci z opowieści  Antoine'a de Saint Exupery i umieścili je w realiach nam  współczesnych: jest przewodniczący klasy zamiast króla, szkolna pięknotka zamiast róży czy narkoman - pijaka.
Drugie miejsce przeglądu zdobyła „Śpiąca królewna” gimnazjalistów z Jabłoni Kościelnej, także traktująca o samotności (opiekunki: Monika Kusznerko i Katarzyna Mantur), a trzecie - „Ciemna strona mocy” o agresji wśród młodzieży, wystawiona przez uczniów z PG w Szepietowie (Anna Powojska i Iwona Kaczyńska). Wyróżnienia za walory profilaktyczne otrzymały sztuki: „Czterolistna koniczynka” o alkoholizmie w rodzinie dla grupy z gimnazjum w Wysokiem Mazowieckiem (Alicja Ostrowska, Ewa Dąbrowska) oraz „Sieć” o uzależnieniu od komputerów i sieci internetowej dla zespołu z Katolickiego Gimnazjum w Łomży (Katarzyna Duchnowska).  
- Przegląd organizowany jest dla młodzieży gimnazjów województwa podlaskiego – mówi przewodnicząca jury Danuta Sutkowska, wizytator łomżyńskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Białymstoku. - Uczestnicy mają  okazję wyrażania poglądów, przemyśleń i emocji poprzez sztukę. W ten sposób propagujemy również zdrowy styl życia  i chcemy przyczynić się do ograniczenia demoralizacji i przestępczości wśród nieletnich.
Podczas dwudniowych prezentacji występy 15 grup teatralnych z miast i wsi byłego województwa łomżyńskiego oceniało jury w składzie: wizytatorki Danuta Sutkowska i Elżbieta Jakubiak, policjantka Agnieszka Zielewicz, aktorka Marzanna Gawrych, psycholog Renata Szymańska i konsultantka ODN Iwona Puciłowska. Trzy najwyżej nagrodzone w Łomży spektakle będą w maju br. rywalizować ze sztukami, wyłonionymi podczas  eliminacji w Suwałkach i w Białymstoku na gali finałowej w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki.

Mirosław R. Derewońko


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę