Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 29 maja 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radionadzieja.pl

Bp Stefanek: Wielcy ludzie bawią się jeszcze nieodbezpieczonym granatem...

Główne zdjęcie
Bp Stanisław Stefanek

„Świat jeszcze się nie obudził i nie bierze pod uwagę poważnie skutków, jakie może wywołać beztroska ludzi najbogatszych” – powiedział w czwartek 12 marca bp łomżyński Stanisław Stefanek. Wiceprzewodniczący Rady ds Rodziny KEP odniósł się w ten sposób do tematu kryzysu finansowego i gospodarczego na świecie. O jego sygnałach w Polsce rozmawiali biskupi podczas zakończonych 11 marca obrad Konferencji Episkopatu Polski.

Bp Stanisław Stefanek podkreślił, że nie można mówić jeszcze o kryzysie, ale o jego coraz silniejszych sygnałach. Widać je na poziomie miasta a nawet rodziny. Ale – zdaniem hierarchy - ludzie nie zdają sobie jeszcze sprawy z tego, czym może zakończyć się „wygrywanie na biedzie”.

- Klęski humanitarne powodują humanitarne niepokoje – mówił bp Stefanek. Wskazał na podlaskie miasto Łapy, gdzie masowe zwolnienia już przed rokiem dotknęły cukrownię, teraz pod znakiem zapytania stoi los zakładów kolejowych. - Jeżeli łapskie zakłady dotykają masowe zwolnienie to znaczy, że bezrobocie dotknie całe miasto – tłumaczył pasterz łomżyński. Podkreślił, że ważną rolę stanowi tworzenie instytucji uszczelniających, które będą pomagać w sytuacjach trudnych. - Chodzi o tworzenie uszczelnienia miłości społecznej, bo przepisy są dziurawe - mówił bp Stanisław Stefanek i dodawał: „wielu ludzi przy najlepszych przepisach będzie umierało z głodu”. Hierarcha rolę „uszczelniającą” przypisuje Caritas (której liczba klientów już dwukrotnie wzrosła), a także parafiom.

Przewodniczący Rady ds Rodziny KEP przypomniał, że wszystkie zjawiska makorekonomiczne widać dobrze na poziomie rodziny. - Rodzina jest papierkiem lakmusowym – obserwując życie rodzinne wiemy jak funkcjonuje duża ekonomia – mówił bp Stefanek i przyznał, że na tym polu cały czas zawodzi demografia. - Nie uwierzyli Polacy, że trzeba rozegrać, jak przed wojną mówił Pan Walenty Majdański, kołyską walkę o przyszłość narodu - podkreślił dobitnie bp Stanisław Stefanek.

Jak głęboki jest regres nakręcany „zaborczą, drapieżną i nieuczciwą ekonomią oraz medialną nagonką” pokazały – zdaniem bpa Stefanka - bolesne sceny z Winnenden w Niemczech. Wczoraj (11 marca) w tamtejszej szkole 17-latek zastrzelił 15 osób. Policja poszukuje motywów jakie kierowały nastolatkiem, który dokonał masakry.

Przewodniczący Rady ds Rodziny KEP podkreśla, że program wychowawczy jest programem nr 1 w pracy duszpasterskiej. Tak wspólnie ustalili polscy biskupi podczas 347. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę