Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 22 maja 2024 napisz DONOS@

„Ja to mam szczęście, że w tym momencie żyć mi przyszło w kraju nad Wisłą...”

Główne zdjęcie
fot. FOTO GABS

Jak na miejskie obchody Święta Niepodległości przystało, podczas II Konkursu Poezji i Piosenki Patriotycznej „Polska to My” w III Liceum Ogólnokształcącym było niezwykle elegancko i uroczyście już od wejścia. Na galowo ubrane uczennice i uczniowie klasy 2d, której wychowawczynią jest matematyczka Grażyna Sobiszek, witali gości z powiatu łomżyńskiego. Wychowawczyni ma dodatkowy powód do dumy: jej uczennica Renata Skweres zdobyła pierwsze miejsce, recytując „W moim domu” Jonasza Kofty.

fot. FOTO GABS
fot. FOTO GABS
fot. FOTO GABS
fot. FOTO GABS
fot. FOTO GABS
fot. FOTO GABS
fot. FOTO GABS
fot. FOTO GABS
fot. FOTO GABS
fot. FOTO GABS
Takiego przygotowania sali gimnastycznej, gdzie odbywały się przesłuchania konkursowe 85 uczniów z 16 szkół, mogliby pozazdrościć organizatorzy niejednego konkursu ogólnopolskiego. Zestawione ławki szkolne przemieniły się po nakryciu prawdziwymi białymi obrazami w kawiarniane stoliki. Na każdym stanęły smukłe kieliszki z symbolicznymi różami. Wielki wazon biało-czerwonych kwiatów miłości stanął na tle fantazyjnie udrapowanej wstęgi w kolorach narodowych Polaków.
Wzruszała ta staranność ludzi, poważnie traktujących nazwę konkursu i jego hasło, uczestników i słuchaczy. Grono było pod każdym względem doborowe: ks. bp Tadeusz Bronakowski, wiceprezydent Łomży Krzysztof Choiński i starosta łomżyński Krzysztof Kozicki przy jednym stole z dyr. III LO Grażyną Chodnicką. Ponadto dyrektorzy szkół, nauczyciele i rodzice utalentowanej artystycznie młodzieży.
Jury z racji na wysoki, wyrównany poziom recytujących i śpiewających dziewcząt i chłopców miało twardy orzech do zgryzienia, chociaż tworzyli je fachowcy: Krystyna Wiśniewska (wizytator oświaty), Ewa Grygo (kierownik biura kultury w ratuszu), Ewa Janczewska (wicedyrektor SP nr 5), Katarzyna Szmitko (nauczycielka muzyki w SP nr 7 i założycielka znakomitej grupy wokalnej Voci Unite), Bożena Konopka (polonistka) i Michał Sawicki (nauczyciel muzyki w SP nr 4).
W kategorii recytacji poezji wśród gimnazjalistów najlepiej wypadły: Olga Markowska (1 miejsce, PG nr 8 w Łomży), Magdalena Jakacka (2 m., PG Piątnica) i Izabela Chełstowska (3 m., PG nr 1). Najlepszymi recytatorkami w kategorii szkół ponadgimnazjalnych okazały się; Renata Skweres (1 m., III LO) i Wioletta Olender (2 m., II LO). Trzeciego miejsca nie przyznano.
Piosenki patriotyczne w wykonaniu gimnazjalistów najlepiej zaśpiewali: Alicja Kolasińska (1 m., PG nr 8), ex aequo Katarzyna Pogroszewska (2 m., PG nr 8) i Adela Lewiarz (2 m., PG Piątnica) oraz również ex aequo Aleksandra Domalewska (3 m., Katolickie Gimnazjum w Łomży) i Dawid Litwiński (3 m., PG Piątnica). Wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych jury najwyżej oceniło umiejętności i interpretację: duetu Emilia Wysocka i Małgorzata Żebrowska (1 m., III LO) i Renaty Skweres (3 m., III LO). Tym razem nie przyznano miejsca drugiego.
Koncert finałowy rozpoczęła zwyciężczyni pierwszej edycji  „Polska to My” Anna Domalewska, śpiewając nostalgiczne: „Ja to mam szczęście, że w tym momencie żyć mi przyszło w kraju nad Wisłą...”. Zanim wystąpili laureaci konkursu „Polska to My”, młodzież III LO przedstawiła montaż słowno-muzyczny, przygotowany pod kierunkiem polonistek: Lidii Choińskiej i Katarzyny Życzkowskiej oraz historyka Janusza Kiljana, akompaniującego z zespołem na gitarze. Trudno oddać słowami, jak w wdzięcznie i wzruszająco zabrzmiały w ustach nastolatków słynne frazy Brassens'a: „Wyrwij murom zęby krat, zerwij kajdany, połam bat...”, śpiewane przez nieodżałowanego Jacka Kaczmarskiego.
Całość sympatycznie prowadzili konferansjerzy z III LO: Marta Korotkiewicz i Paweł Góralczyk. Dobrze w roli nadających finałowi tempo i rozdających nagrody wypadły: dyrektor III LO Grażyna Chodnicka i wicedyrektor Renata Maliszewska. A nagród było mnóstwo. Ufundowali je, m.in., prezydent Łomży Jerzy Brzeziński, prezes OSM Piątnica Zbigniew Kalinowski, właściciel łomżyńskiej firmy Jan Kurpiewski i przedstawiciel firmy UNIQUA Czesław Filipkowski. Upominki wszyscy laureaci dostali od WKU w Łomży, a wręczał je major Robert Grzeszczyk. Jurorzy byli także pod wrażeniem gry akomponiatora wielu solistów młodego pianisty Marka Lipskiego. W ten podniosły i z fasonem zorganizowany wieczór również on otrzymał wyróżnienie.

Mirosław R. Derewońko

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę