Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 24 lipca 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radionadzieja.pl

Prezydent RP Lech Kaczyński podziwiał kurpiowskie palmy wielkanocne

Główne zdjęcie
Prezydent RP Lech Kaczyński z palmą

- Takich palm jak u was, w Łysych, nie widziałem nigdy – powiedział w niedzielę 16 marca Prezydent RP, Lech Kaczyński. Prezydent wraz z małżonką wziął udział w uroczystościach Niedzieli Palmowej w Łysych. Mieszkańcy tej kurpiowskiej miejscowości wiją najwyższe palmy w Polsce. Prezydent Lech Kaczyński, podczas Mszy św. w kościele parafialnym w Łysych, podziękował tym, którzy tę tradycją kultywują. - Powiem szczerze, że, chociaż oczywiście palmę w życiu widziałem, ale tak pięknych jak tutaj u was w Łych nie widziałem nigdy, za to widowisko naprawdę dziękuję – mówił Lech Kaczyński.

bp łomżyński Stanisław Stefanek
bp łomżyński Stanisław Stefanek
minister Michał Kamiński wśród ministrantów
minister Michał Kamiński wśród ministrantów
Lech Kaczyński podkreślił, że obchody Niedzieli Palmowej w Łysych to piękna tradycja i podziękowania za nią należą się byłemu proboszczami parafii „który to święto wprowadził przed dziesiątkami lat”.

Prezydent RP złożył zebranych w kościele w Łysych życzenia z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych. - To jedno z dwóch najpiękniejszych świąt w Polsce, wszyscy będziemy składać sobie życzenia, dziś ja mam szansę życzyć Państwu wcześniej wszystkiego, wszystkiego najlepszego! – mówił Prezydent Lech Kaczyński.

Mszy św. w kościele w Łysych przewodniczył biskup łomżyński Stanisław Stefanek. Podkreślił, że rozpoczynający się Wielki Tydzień to szkoła budowania trwałych struktur społecznych. - To jest szkoła optymizmu, pod opieką i przy odwiecznym wsparciu Chrystusa Króla, ukrzyżowanego, miłosiernego Króla – mówił pasterz w homilii.

W Niedzielę Palmową miejscowość Łyse na Kurpiach staje się jedną z najbarwniejszych w kraju. W tym dniu przyciąga rzesze turystów, którzy mogą podziwiać tu najpiękniejsze i największe, sięgające nawet 4 metrów wysokości, palmy wielkanocne.

Do uwicia wielobarwnych, bogato zdobionych i wysokich palm Kurpie przygotowują się miesiącami. Kwiaty do palm gospodynie zaczynają robić już od początku Wielkiego Postu. Składają je do koszy, aby tydzień przed Niedzielą Palmową "uwić" lub "ukręcić" z nich palmę. Ich trud i zaangażowanie zostaje doceniane podczas konkursu na Palmę Kurpiowską, który corocznie, już po raz 39, towarzyszył uroczystości Niedzieli Palmowej.
Przyjeżdżając do Łysych można było obejrzeć nie tylko procesję z palmami, ale także kiermasz sztuki ludowej i liczne występy zespołów folklorystycznych. Pierwszym punktem programu było widowisko Dokońcanie palmy w wykonaniu grupy "Puszcza Zielona", następnie występ zespołu "Łysozianie". Po Mszy Św. na placu przy Gminnym Ośrodku Kultury wystąpiły zespoły "Grajewicanie" z Grajewa, "Lipnicanie" z Zespołu Szkół w Lipnikach oraz "Jegodecki" z Zespołu Szkół w Zalasiu.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę