Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 23 czerwca 2021 napisz DONOS@
BIP
Muzeum Północno-Mazowieckie
sponsorowane jest przez
Purzeczko-Grupa Securitas,
Łomża, ul. Nowa 3A

Muzeum Północno Mazowieckie w Łomży

Foto: Muzeum Północno Mazowieckie w Łomży
Grzegorz Gwizdon cz, 29 lipca 2004 15:46

Historia Próby utworzenia muzeum w Łomży podjęte zostały już na początku XX wieku. Przy Polskim Towarzystwie Krajoznawczym powstała sekcja muzealna, która wystosowała apel do społeczeństwa o przekazywanie zabytkowych przedmiotów. O napływających darach informowała "Wspólna Praca"- tygodnik łomżyński. Przekazywano monety, banknoty, kule armatnie, próbki tkanin, był zakonserwowany krokodyl z Nilu. Zbiory te zaginęły w czasie I wojny światowej. Następną próbę tworzenia muzeum, zwieńczoną sukcesem, podjęto w 1946 r. w Instytucie Północno-Mazowieckim kierowanym przez Adama Chętnika.

Zaczęło się skromnie...

Foto: Zaczęło się skromnie...
Grzegorz Gwizdon so, 16 kwietnia 2011 14:17

Początki Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży sięgają 1948 roku, kiedy to w prywatnym budynku przy al. Legionów 18 (obecnie 26) wynajęto pomieszczenia na jego potrzeby. Było to mieszkanie składające się z dwóch pokoi i przedpokoju. Dnia 15 marca o godz. 15 odbyło się uroczyste otwarcie. Już 20 listopada 1948 r. udostępniono pierwszą stałą wystawę „Kultura i przyroda Północno – Wschodniego Mazowsza”, pięć lat później kolejną zatytułowaną „Kultura i sztuka kurpiowska”. W 1950 r. dzięki staraniom etnografa Adama Chętnika – założyciela muzeum otwarto pierwszą w Polsce wystawę bursztyniarską.

NA CZYM STOI MUZEUM?

Foto: NA CZYM STOI MUZEUM?
Grzegorz Gwizdon cz, 17 lutego 2011 14:35

Odkrycia z nadzoru archeologicznego prowadzonego w latach 2009 – 2010 Ciekawe fakty i znaleziska ujawniły badania archeologiczne towarzyszące pracom ziemnym związanym z wykonywaniem drenażu i kanalizacji deszczowej wokół budynku łomżyńskiego Muzeum.

ZASADY ZWIEDZANIA OBOWIĄZUJĄCE W MUZEUM PÓŁNOCNO-MAZOWIECKIM W OKRESIE ZAGROŻENIA COVID 19

Grzegorz Gwizdon pt, 07 maja 2021 14:08

Zwiedzający zobowiązani są do przestrzegania „Regulaminu zwiedzania Muzeum” oraz poniższych zasad wprowadzonych w związku z pandemią.

Łomża 1920

Foto: Łomża 1920
Grzegorz Gwizdon pon, 27 lipca 2020 13:57

Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży zaprasza 25 lipca 2020 roku (sobota) o godz. 12.00, do siedziby przy ul. Dwornej 22 c, na otwarcie wystawy „ŁOMŻA 1920” zorganizowanej z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej i obrony Łomży. Po wernisażu odbędzie się spotkanie z Tomaszem Sikorskim, autorem książki „Z krzyżem harcerskim w bój 1914-1921”, która przybliży losy pamiętnika harcerki i sanitariuszki Zofii Dębowskiej. Wystawa czynna do 30 września 2020 roku.

CZAS JAGIELLONÓW

Foto: CZAS   JAGIELLONÓW
Grzegorz Gwizdon pt, 22 maja 2020 16:13

Wystawa prezentuje numizmaty bite przez mennice królewskie w okresie rządów dynastii Jagiellonów, od Władysława II Jagiełły, poprzez Władysława III Warneńczyka, Kazimierza Jagiellończyka, Jana Olbrachta, Aleksandra Jagiellończyka, Zygmunta I Starego, po Zygmunta II Augusta. Eksponaty pochodzą ze zbiorów prywatnego kolekcjonera.

Świat toruńskiego piernika

Foto: Świat toruńskiego piernika
Grzegorz Gwizdon pon, 10 lutego 2020 22:04

Wystawa „Świat toruńskiego piernika” ukazuje dzieje toruńskiego piernikarstwa. Jest to „wędrujący” wariant wystawy stałej prezentowanej w oddziale Muzeum Okręgowego w Toruniu – Muzeum Toruńskiego Piernika. Ekspozycję sponsoruje Fabryka Cukiernicza „Kopernik” S.A., która zapewnia materiały do zajęć i warsztatów. Zasadnicza część wystawy znajduje się w specjalnie zaprojektowanym, stylizowanym na kształt drewnianej kogi – żaglowcu handlowym. Poznawanie fascynującej historii toruńskiego piernikarstwa rozpoczyna się od czasów średniowiecza i organizacji cechowej rzemieślników, kontynuowane jest poprzez prezentację okresu przemysłu, a kończy się na współczesności. Ekspozycję wypełniają oryginalne obiekty muzealne (m.in. wybór ze słynnej toruńskiej kolekcji form piernikowych, późnośredniowieczne naczynia: drewniane, gliniane i kamionkowe, a także cynowe kufle i kubki oraz formy do babek i cukierków z przełomu XIX i XX wieku). Ważnymi elementami wystawy są również przeznaczone do dotykania i oglądania kopie przedmiotów (np. kopie form piernikowych, skrzynki i opakowania, współczesne stylizowane naczynia), a także manekiny uzupełniające rekonstrukcję kramu piernikarskiego, piekarni czy sklepu z przełomu XIX i XX wieku. Wystawa ma charakter interaktywny, a integralną część ekspozycji stanowią warsztaty formowania i wypieku pierników dekoracyjnych.

Artyści z kręgu Cepelii - wystawa jubileuszowa

Foto: Artyści z kręgu Cepelii - wystawa jubileuszowa
Grzegorz Gwizdon pt, 29 listopada 2019 14:01

Od 27 listopada 2019 roku w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży czynna jest wystawa „Artyści z kręgu Cepelii” została zorganizowana z okazji jubiluszu 70-lecia Cepelii. (obecnie Fundacja „Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło). Ekspozycja ilustruje dwa główne nurty jej działalności: wspieranie twórczości ludowej, stereotypowo postrzegane jako podstawowa forma aktywności Cepelii i drugi – wspieranie rękodzieła artystycznego i rozmaitych form sztuki użytkowej. To dzięki Cepelii rozbudzone zostało, wychodzące poza wąski krąg miłośników, zainteresowanie nie tylko samą sztuką ludową, ale także różnymi postaciami rękodzieła.

Dzieje wędrującej kolekcji

Foto: Dzieje wędrującej kolekcji
Grzegorz Gwizdon pt, 02 sierpnia 2019 11:10

Wystawa powstała z inicjatywy Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży w ramach cyklicznych pokazów sztuki polskiej ze zbiorów zaprzyjaźnionych muzeów. Zaproszone do współpracy Muzeum Śląskie w Katowicach, zaproponowało współorganizację ekspozycji bazującej w głównej części na zbiorach Działu sztuki, uzupełnionej o obiekty kolekcjonerskie będące w muzealnym depozycie. Istotnym założeniem wystawy jest wyakcentowania roli i miejsca zbiorów muzealnych w instytucjach kultury w kontekście historii przedwojennej kolekcji sztuki polskiej powstałej z inicjatywy pierwszego dyrektora Muzeum Śląskiego w Katowicach, wybitnego znawcy i historyka sztuki Tadeusza Dobrowolskiego – stąd decyzja o zawężeniu ekspozycji do obiektów powstałych przed 1945 rokiem. Innym równie istotnym założeniem merytorycznych ekspozycji, wypracowanym z Partnerem projektu, jest wybór i prezentacja sztuki polskiej autorstwa polskich artystów malarzy i rzeźbiarzy z uwzględnieniem twórców powszechnie znanych i rozpoznawalnych (Olga Boznańska, Jacek Malczewski, Juliusz Kossak, Leon Wyczółkowski i inni). Ważną wskazówką doboru i zestawienia obiektów jest aspekt edukacyjny oraz promocyjny wystawy. Kurator wystawy: Joanna Szeligowska-Farquhar Wystawa czynna do 11 listopada 2019 roku.

Baltic Mini Textile Gdynia - wystawa miniatur tkackich z kolekcji Muzeum Miasta Gdyni

Foto: Baltic Mini Textile Gdynia - wystawa miniatur t...
Grzegorz Gwizdon wt, 16 kwietnia 2019 14:53

Baltic Mini Textile Gdynia to konkurs organizowany w Gdyni od 1993 roku. W ciągu 25 lat swoje miniatury zaprezentowali tu artyści niemal z całego świata: Europy, Azji, Ameryki Północnej i Południowej oraz Australii. Niezwykłość gdyńskiego przedsięwzięcia polega na tym, że uczestnicy pozostawiają muzeum dary — swoje miniatury, z których powstała już pokaźna kolekcja, licząca obecnie ponad 300 prac. Prace z naszej kolekcji były prezentowane w Slippery Rock (USA), Norymberdze, Ansbach i australijskich galeriach.

Z Jackiem Herman-Iżyckim rowerem przez przez Saharę i jeszcze dalej…

Foto: Z Jackiem Herman-Iżyckim rowerem przez przez Sa...
Grzegorz Gwizdon pon, 11 lutego 2019 11:34

Muzeum Pólnocno-Mazowieckie zaprasza na otwarcie fotograficznej wystawy Jacka Herman-Iżyckiego „Rowerem przez Saharę i jeszcze dalej” oraz spotkanie z Autorem, które odbędzie się w niedzielę, 17 lutego 2019 roku o godz. 13.00 w siedzibie Muzeum w Łomży przy ul. Dwornej 22 C. Wystawa czynna do 28 kwietnia 2019 roku. Przemierzyć Afrykę na rowerze, tak daleko jak się da, na ile starczy sił, pieniędzy i zdrowia… Tego niezwykłego zadania podjął się podróżnik Jacek Herman-Iżycki w 1980 roku.

Życzenia

Grzegorz Gwizdon cz, 20 grudnia 2018 14:16

karty-02-1-muzeum---www.gif

Wystawa interaktywna "Wszystko jest liczbą"

Foto: Wystawa interaktywna "Wszystko jest liczbą...
Grzegorz Gwizdon nie, 25 listopada 2018 10:10

Wszystko... jest liczbą” to kolejna wystawa interaktywna o charakterze edukacyjnym, przygotowana przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Ekspozycja służy popularyzowaniu matematyki i ukazuje jej rolę w rozmaitych dziedzinach naszego życia, od sztuki po geografię. W pierwszej części zwiedzający poznają świat geometrii, druga jest poświęcona liczbom. Wystawa pozwala zgłębiać wybrane zagadnienia matematyczne poprzez samodzielne eksperymenty i zabawę. Przeznaczona jest dla widzów w każdym wieku. Dzięki 35 modelom można wykonać ponad 60 doświadczeń. Termin wystawy: 15 listopada 2018 – 5 lutego 2019. Zapraszamy serdecznie. Matematyka wciąga!!!

Wystawa fotografii Jacka Herman-Iżyckiego

Foto: Wystawa fotografii Jacka Herman-Iżyckiego
Grzegorz Gwizdon nie, 14 października 2018 11:55

Jacek Herman-Iżycki jest absolwentem Instytutu Poligrafii Politechniki Warszawskiej i Studium Podyplomowego Specjalistów dla Krajów Rozwijających się na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Podróżnik, fotograf, wydawca i autor publikacji albumowych, poświęconych swoim podróżom do odległych miejsc na świecie: na Wyspę Wielkanocną, na Sokotrę, na Antarktydę. Wydał także publikacje albumowe poświęcone historii i dziedzictwu kulturowemu Beskidu Niskiego i Łemkowszczyzny (Łemkowskie cerkwie, Cmentarze z I wojny światowej w Beskidzie Niskim, Opuszczone wsie Ziemi Gorlickiej). Do tej pory odwiedził ponad 60 krajów i wszystkie kontynenty. Przez 3 lata przygotowywał samotną wyprawę rowerową po Afryce, którą rozpoczął na początku 1980 roku w Algierze. Trasa wyprawy wiodła z Algieru na południe, przez Tamanrasat do Nigru i Nigerii, a następnie do Kamerunu, Republiki Środkowoafrykańskiej, Sudanu i Ugandy. W ciągu 9 miesięcy pokonał ponad 10 000 km rowerem i jest pierwszym Polakiem, który samodzielnie przejechał Saharę rowerem z północy na południe. Jacek Herman-Iżycki jest autorem wystaw fotograficznych ze swoich podroży, które prezentowane były w wielu muzeach i placówkach kulturalnych w Polsce i za granicą.

6 wieków Miasta

Foto: 6 wieków Miasta
Grzegorz Gwizdon wt, 29 maja 2018 14:57

Dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego ma zaszczyt zaprosić 18 maja 2018 roku (piątek) o godz. 12.00 do siedziby Muzeum w Łomży, przy. ul. Dwornej 22 c na otwarcie wystawy „DAWNA I TERAŹNIEJSZA ŁOMŻA”, przygotowanej z okazji 600. rocznicy lokacji Łomży (1418-2018) oraz 200. rocznicy urodzin Leona Rzeczniowskiego – autora pierwszej monografii naszego miasta. W programie wernisażu przewidziano promocję reprintu książki Leona Rzeczniowskiego „Dawna i teraźniejsza Łomża”. Wystawa czynna w okresie: maj – październik 2018.

Noc muzeów 2018 - wspomnienie

Grzegorz Gwizdon cz, 24 maja 2018 12:28

W czasie tegorocznej Nocy Muzeów można było wybierać spośród 50 wydarzeń kulturalnych o różnym charakterze. Jak co roku, widzowie tłumnie odwiedzili także nasze muzeum. Ci, którzy nie zdołali zapoznać się z całą ofertą mają jeszcze okazję by to nadrobić. W muzeum są dostępne wystawy stałe, ale także wyjątkowa ekspozycja czasowa „Dawna i teraźniejsza Łomża” czynna do października 2018 roku. Znajdują się na niej różnorodne eksponaty, które ilustrują historię Łomży i przedstawiają sylwetki osób szczególnie zasłużonych dla rozwoju miasta. Wśród nich jest Leon Rzeczniowski, autor pierwszej monografii Łomży z 1861 roku pt. „Dawna i teraźniejsza Łomża”, której reprint właśnie się ukazał. Z kolei Galeria Sztuki Współczesnej (ul. Długa 13) zaprasza przez najbliższy miesiąc na wystawę malarstwa na jedwabiu Katarzyny C. Marciniak oraz wystawę fotografii, malarstwa i grafiki Grzegorza Gwizdona.

Informacja

Grzegorz Gwizdon pt, 22 grudnia 2017 10:53

godziny pracy muzeum w święta.jpg

Wystawa numizmatów ze zbiorów Mirosława Szczepański

Foto: Wystawa numizmatów ze zbiorów Mirosława Szczepa...
Grzegorz Gwizdon pon, 06 listopada 2017 11:19

Muzeum łomżyńskie od lat współpracuje z kolekcjonerami (z Markiem Sosenką z Krakowa, Lechem Kokocińskim z Warszawy) oraz miejscowymi pasjonatami, organizując wystawy indywidualne. Często zbiory prywatne wzbogacały muzealne ekspozycje historyczne i numizmatyczne. Swoich zbiorów użyczali m.in. Sylwester Banaśkiewicz, Wiktor J. Grochowski, Zdzisław Kalinko, Kazimierz Szczechura, Adam Zwierzyński. Tym razem swoje zbiory prezentuje Mirosław Szczepański. Łomżynianin. Zaczynał od znaczków pocztowych. W latach siedemdziesiątych zainteresował się numizmatyką. Zbierał współczesne polskie monety obiegowe i emisje przedwojenne. Od 1989 r. jest członkiem łomżyńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, od lat sprawując funkcję skarbnika. Za wkład w rozwój Towarzystwa otrzymał Złotą Odznakę. Od niedawna zmienił preferencje kolekcjonerskie. Zainteresował się napływem monet obcych na nasze ziemie - sprzed powstania państwa polskiego (monety greckie, celtyckie, rzymskie), z okresu formowania się naszej państwowości (denary krzyżowe) i poprzez średniowiecze do nowożytności. Poznaje historię, nie tylko pieniądza ale i świata.

Pomnik Tadeusza Kościuszki w Łomży

Foto: Pomnik Tadeusza Kościuszki w Łomży
Grzegorz Gwizdon pon, 09 października 2017 10:16

Sejm i Senat Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił rok 2017 Rokiem Tadeusza Kościuszki. W sierpniu 1917 roku w dwutygodniku poświęconym sprawom Ziemi Łomżyńskiej „Wspólna Praca’ pojawiła się propozycja, aby wzorem innych miast, Rada Miejska utworzyła komitet obchodów setnej rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki. Został zorganizowany Komitet Obchodów złożony z przedstawicieli wszystkich organizacji społecznych. Na posiedzeniu Komitet ustalił ogólny program obchodów, który przewidywał nabożeństwo żałobne we wszystkich świątyniach, po mszy pochód na Nowy Rynek, uroczyste posiedzenia Rady Miejskiej, a po południu odczyty i przedstawienia amatorskie. Domy w mieście mają być przystrojone flagami, a sklepy pozamykane. Komitet wyłonił ze swoich członków zespół wykonawczy w skład którego weszli: Edmund Cabert, Tomasz Filochowski, Michał Korolec, Antoni Kuberski i Stanisław Kurcyusz. Powołano także komisje: odczytową, teatralna i pochodową. Po dłuższych debatach Komitet postanowił, że na Nowym Rynku ma stanąć, po wojnie, pomnik Kościuszki z dobrowolnych ofiar zebranych przez mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej. Na razie na tym miejscu ma być położony kamień z odpowiednim napisem.

Dzieje papieru i papiernictwa - wystawa czasowa

Foto: Dzieje papieru i papiernictwa - wystawa czasowa
Grzegorz Gwizdon pon, 09 października 2017 10:11

Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju popularyzuje wiedzę o historii papieru i technice jego produkcji. Prezentowane na ponad 40 planszach teksty i bogaty materiał ilustracyjny przybliżają tematy związane z dziejami papiernictwa. Wystawę otwierają materiały poprzedzające wynalazek papieru. Warto zwrócić uwagę na papirus, dziś rzadko spotykaną roślinę, z której niegdyś Egipcjanie sporządzali materiał pisarski o tej samej nazwie. Bardzo interesującym eksponatem jest rękopis tamilski spisany w Indiach na liściach bambusowych oraz tapa, materiał zbliżony do papieru, wytwarzany dziś jeszcze na Wyspach Tonga z krzewów morwowatych.

« · 1 · 2 · 3 · 4 · »» · »
 


facebook m.jpg

Chetnik logo jpg www niebieskie bez tła 500 piks.jpg

Muzeum czynne:
wtorek, czwartek, piątek
w godz.: 9.00-16.00
środa w godz.: 9.00-17.00
sobota, niedziela, święto
w godz.: 10.00-16.00
poniedziałek-nieczynne

18-400 Łomża
ul. Dworna 22c
tel./fax. (086) 216 64 87, 216 28 16

Bilet wstępu do muzeum:

wystawy czasowe:
normalny - 8 zł
ulgowy - 5 zł
Karta Dużej Rodziny
- 2 zł
Karta Seniora
- 2 zł

wystawy stałe:

Historia miasta
normalny - 4 zł
ulgowy - 3 zł
Lampy naftowe
normalny - 4 zł
ulgowy - 3 zł
Rzeźba i bursztyn kurpiowski
normalny - 4 zł
ulgowy - 3 zł
KDR i KS
- bilet wstępu
na jedną wystawę stałą - 2 zł
Bilet wstępu
na wszystkie wystawy
(czasowe i stałe) – 14 zł
bilet wstępu
do muzeum
(inne wydarzenia)
- 8 zł

wstęp nieodpłatny
na wystawy
stałe
- czwartek
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę